Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв бойлер да взема?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Какъв бойлер да взема?

    Да ползвам темата, че май и аз съм на прага на купуването на бойлер.
    Обаче мойте изисквания са други.
    Понеже токът при нас е доста слаб, и не желая бойлера ми да има нагревател.
    Къщата ми има идеално южно изложение за слънчев колектор и съм в балкана и дървата са бол за камина.
    Искам да е със две серпентини като се ползва от слънце и котел-камина на водна риза.
    А може ли да е със една серпентина и да се мести към двата топлоизточника.Лято-зима.
    Не ми е нужен повече от 80литра.
    Та има ли такова чудо, и някой може ли да се намеси?

    Коментар


    • От: Какъв бойлер да взема?

      Взимаш неръждаем с две серпентини.Избираш си предварително дали да е лява или дясна,хоризонтален или вертикален и приготвяш около 600лв.
      И си ти.Марки много.Аз ползвам два хоризонтални с по една серпентина на ел----д----ом и последните 7-10 години съм сменил нагревателя на единият от тях.
      Друго не съм пипал.И на други марки съм слагал(професионално,че и това правя) и не са имали проблеми с изключение електроника и една пробила серпентина заменена гаранционно.
      Та така.
      Няма страшно в умирачката...
      Страшното е да си жив!...

      Коментар


      • От: Какъв бойлер да взема?

        Първоначално публикуван от slatanic Преглед на мнение
        приготвяш около 600лв.И си ти..
        A не ! Тея да ги нямаме !

        За 600 смятам да е и бойлера и слънчевата инсталация .

        Коментар


        • От: Какъв бойлер да взема?

          Не смяташ правилно спрямо пазарните цени,но успех все пак.
          Няма страшно в умирачката...
          Страшното е да си жив!...

          Коментар


          • От: Какъв бойлер да взема?

            Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
            A не ! Тея да ги нямаме !

            За 600 смятам да е и бойлера и слънчевата инсталация .
            300 лева струва бойлер с "ниска серпентина",а за около300-350лв. можеш да намериш термосифонна система на промоция- тези с вакумни тръби и бойлер отгоре.
            Прехвърлянето от парно на колектор може да се направи с 2 крана(пролет-есен) и повече мислене. Едновременно не ти трябва да са включени. - един колектор през зимата си е пълен майтап спрямо киловатите на парното.
            Sent from my Nokia s fenerche

            Коментар


            • От: Какъв бойлер да взема?

              Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
              ...Eдин колектор през зимата си е пълен майтап спрямо киловатите на парното.
              Въпрос на колектор и на монтаж През деня при мен термопомпата почти не включва. Откъде ли е тази топлина?
              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

              Коментар


              • От: Какъв бойлер да взема?

                439лв. май бяха с две серпентини за парно и колектор,мисля ,че има от 120 л.,вертикални,нашенски,мисля да взимам такъв за парно и слънце.В момента съм с 80л. ,но ми малее ,въпреки ,че парното грее водата по-бързо от нагревателя,почти винаги имам едни 40 градуса ,отделно бойлера е на 7години с един сменен пр.клапан.Разгледай ги тези, може да прескочиш цената бойлер439+350 за панелен колектор,малко отогоре ,но по евтин вариант ,само самоделен.Има и немски ама са цифра,в"РУВЕКС",предлагаха чешки също много добри ,но по-скъпи от нашита поне със 100 тина лв.!Успех!
                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                Коментар


                • От: Какъв бойлер да взема?

                  Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                  Въпрос на колектор и на монтаж През деня при мен термопомпата почти не включва. Откъде ли е тази топлина?
                  Погледни и втората половина от изречението ми.
                  Буквално разкачам и източвам соларната система през зимата.Къде са 20-30 киловата в сравнение с един колектор който лятото ми дава 2-3 киловата според зависи от слънцето а зимата...

                  Доколкото знам си с няколко колектора и термопопа което доста променя уравнението при колекторите при тебе.
                  Sent from my Nokia s fenerche

                  Коментар


                  • От: Какъв бойлер да взема?

                    Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                    Погледни и втората половина от изречението ми.
                    Буквално разкачам и източвам соларната система през зимата.Къде са 20-30 киловата в сравнение с един колектор който лятото ми дава 2-3 киловата според зависи от слънцето а зимата...

                    Доколкото знам си с няколко колектора и термопопа което доста променя уравнението при колекторите при тебе.
                    Не зная колко киловата е моят но е 90 тръби... Грее успешно 1500л вода и зимата.
                    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                    Коментар


                    • От: Какъв бойлер да взема?

                      Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                      Не зная колко киловата е моят но е 90 тръби... Грее успешно 1500л вода и зимата.
                      По спомен в добри условия една моя тръба е под 180 вата, а колектора е един и с 24 бр тръби.
                      През лятото 150 литра бойлер за един слънчев ден от 20 загрява до към 70 градуса водата в 19 часа.Термосифон.
                      По тая логика ти имаш инсталирани от 15 до 20 киловата които термопомпата увеличва 2-3 пъти. Зимно време колкото и да пада КПД пак си добре, но с един колектор гешенг е само лятно време.
                      Sent from my Nokia s fenerche

                      Коментар


                      • От: Какъв бойлер да взема?

                        На Елдом Варна с две серпентини 80л е 340 лв.
                        Понеже мисля че къщата няма да е постоянен дом за зимата вероятно би ми свършил работа и бойлер със една серпентина.
                        Ако е зареден със антифриз, или нещо незамръзващо, не виждам защо е необходимо да се източва неизползваемата система.
                        Най вероятно, няколко крана с байпаси ще вършат работа.
                        Не съм наясно със слънчевите системи и гледам че ги правят със медни тръби.Това задължително ли е?
                        МОга ли да си го направя сам?Напоследък кризата ме кара да си правя всичко сам.
                        Едно че няма пари,второ че няма за даване и трето че като гледам какви майстори само!!!

                        Коментар


                        • От: Какъв бойлер да взема?

                          Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
                          МОга ли да си го направя сам?Напоследък кризата ме кара да си правя всичко сам.
                          Едно че няма пари,второ че няма за даване и трето че като гледам какви майстори само!!!
                          Можеш, разбира се. Има два варианта:
                          Вариант 1. Четеш яко известно време докато навлезеш в материята. Или по-малко време, ако някоя близка тема ти е позната. Проучваш пазара, решенията и тн., преценяваш. После правиш всичко сам (правиш пътека до доставчиците на части и материали защото не им знаеш номерата). После малко преправяш. После още преправяш. По някое време го нагласяш да работи добре. Накрая си похарчил Х пари, У време и нещата са наред, а ти си пълен с познания и опит които ще ти потрябват евентуално още веднъж или никак.

                          Вариант 2. Разпитваш познати, преглеждаш форуми и решаваш какво ще е и кой ще го прави. Плащаш пак Х пари, ама наведнъж, освен това губиш време У/100 вместо У. Дали ще стане като свят зависи от късмета. Като нищо накрая пак научаваш всичко как и защо и си го дооправяш сам, ама има и кого да псуваш.

                          Играл съм ги и двата варианта.

                          Коментар


                          • От: Какъв бойлер да взема?

                            Идеята на подцинковането/цинковата защита е мъглива на доста хора...Zn и Mg са преди Fe в реда на относителна активност. Реагират с кислорода преди него. Пръчката Zn се разрушава с времето, като пази желязото.Когато свърши пръчката - корозира и желязото. Справка - химия за 8 клас, уикипедия, гугъл и пр. Дори и в неръждаемите се поставя пръчка -да им пази (уж) заварките.

                            Коментар


                            • От: Какъв бойлер да взема?

                              Чакайте да ви разкажа какъв бойлер да НЕ СИ купувате, ако не ви се занимава с няколко неочаквани неща.

                              Предистория:
                              Около средата на миналата година, чакаме дете, живеем в апартамент под наем в блок от типичния късен соц в София. Аз съм обхванат от жив интерес към енергийната и финансова ефективност. Не че сметките за ток нещо ме събарят, просто решавам да направя НЕЩО. Соларни панели не може - архитектурата не позволява. Също не позволява и каквито и да било горивни решения, когенерации и тн. Остават термопомпите, при това без много строителни напъни защото под наем няма смисъл. Т.е. климатици и термопомпен бойлер. Климатиците са една отделна бира, сега за бойлера.

                              Намирам общо 1 (един) производител, който предлага термопомпа едновременно в нужния ми мащаб (120л бойлер) и "сплит" - т.е. компресор и радиатор навън до прозореца, а бойлерът у дома в банята. По непонятни за мен причини се предлагат масово бойлери с термопомпа, която охлажда помещението в което е бойлерът - тая хитрина не я схващам. Цената малко тегава, ама пък чета какво са направили в подробности и решавам че като прибавим мисленето и разправията и времето, няма да го направя по-евтино. Хихи...

                              Приключение 1:
                              Началото на септември 2013г: Ще си купувам неръждаем термопомпен бойлер от Елдом.
                              Гледам сайта - купи онлайн с 5% отстъпка. Гледам онлайн-магазина - няма точно което ми трябва. Няма пък, онлайн ще поръчам, тия 5% са близо 100лв. Пиша на кокорбашията на онлайн-магазина - ми окей, утре ще го има и твоя модел. Добре, поръчвам, плащам (зер сериозен търговец, няма да се циганим да плащаме в брой при доставката) и чакам. Минава седмица, преваля вече втората. Звънкам по телефона да питам - а, не се е загубила поръчката, прави се. Минава близо седмица - обаждат ми се да чакам куриерите. Обаждат ми се половин ден по-късно - ааа, грешка, тва е друга поръчка, вашата не е готова. А кога - ми тия дни. Тия дни - ново обаждане, вече не е партенка, хем инструкция да проверя за външни повреди при доставката. Пристигат два гранде кашона - вътрешно и външно тяло. Вътрешното е бойлер като бойлер с два допълнителни щутцера за фреон. Външното е като на най-обикновен климатик девятка. Ашколсун. Вече е октомври.

                              Приключение 2 - монтажът.
                              Има списък от фирмени сервизи, които могат да направят монтажа, за да имало гаранция. Фиксирана цена за монтаж. В София са две фирми. Звъня на едната, географски по-близката:
                              - Ами требе некой да мине да види...
                              - Да заповяда.
                              - Ще ви се обади колегата.
                              Обажда се след 2-3 дни:
                              - Ама колко е тръбния път?
                              - Не съм специалист, ама между двете части са 5-6м
                              - Ама тоооо, таковата, така не може, ...
                              - Сигурен ли сте, в инструкцията пише, ...
                              - Ще мина да огледам и ще говорим.
                              Минава след още 2-3 дни (естествено съм на работа, посреща го кълбовидното в този момент явление, дето ми се води жена и дете едновременно). Обажда се тоя специалистор:
                              - То тука не знам как ще стане...
                              - Какви са проблемите?
                              - Дълги тръбите, прозорецът тесен, ...
                              - За тръбите проверих втори път, всичко е наред, а щом съседите са си сложили климатици сигурно и тука може.
                              - Трябваше да се обадите преди да поръчате, не можем да направим това. Тия неща се слагат на прозореца на банята. Тука няма.
                              - Знам че няма. Какво предлагате?
                              - Обадете се на другата фирма.
                              Ще се обадя, ако вдигнат. Ама те - не, поради което се налага да ги пратя задочно на майната им. Звъня на torozoff:
                              - Абе ти нали климатици нещо работиш?
                              - Даа?
                              - Казусът е такъв: ............... само ми навържи фреона, мооооля те, с тока и водата сам ще се оправя.
                              Оглежда:
                              - Дупка тука, дупка там, кабелен канал, прозореца ще разглобим, външното тяло ще го сложим настрани да има място и за климатик после.
                              - Колко пари?
                              - Еди-колко си.
                              - Кога ще стане?
                              - След 2 дни.
                              - Добре.
                              Естествено пак съм на работа докато той вършее, но тоя път нова беда не възниква. Даже е свързан токът. Октомври приключва обаче.

                              Приключение 3: Дебъгване
                              Набавям фитинги и свързвам водата. Включвам. Биииииип-биииииип-биииииип грешка. Четем в Мануел за грешката. Нямало го датчикът за температура в горната част. Той трябвало да е с дълъг кабел, намотан при платката и при монтажа да се разпъне и напъха във въпросната горна част. Да, ама го няма и без него термопомпата не се включва, а само реотана. ОК, включваме реотана за кеф и удоволствие на ЧЕЗ - да има да се мием. Звъня в Елдом:
                              - Момци, тука проблем.
                              (прехвърляне през няколко телефона)
                              - Не може да го няма, той е намотан намсикъде...
                              - Няма го бре. Знам къде трябва да е намотан, прочел съм, проверил съм. Няма го.
                              - Я пък.
                              - Не е зле да ми пратите един.
                              - Ще видим.
                              - Имате ми адреса, нали?
                              - Да.
                              Датчик няма и след ден, и след два, и след 10, а всъщност и изобщо няма. А машинката освен че грее водата неикономично с реотан, бипка гнусно през 1 секунда. Тихичко-тихичко, ама нощем се чува в целия апартамент.

                              С гадаене, налучкване, дедукция и 2-3 проби-грешки стигам до извода че датчикът е NTC 10k. Такъв се продава в Комет за 0.40лв и с него бипкането за грешки престава, на дисплея се показват верни числа и термопомпата започва да работи. Поради факта, че не се занимавам само с това, вече е станало средата на месец ноември.

                              В процеса на гадаене се оказа, че водата изстива малко по-бързо отколкото в предишния 80л бойлер (също Елдом, впрочем). А според колкото знам физика, не би трябвало (поне при разумни допускания). Причината се изясни с опипване - откъм стената има една доволно гореща ивица, явно пропуск в термоизолацията. Някой ден, ако го свалям по някакъв повод, ще му допълня спестения полиуретан.

                              Сега това чудо работи. Ако не се строши нещо, при наличния разход на вода (и цени на тока) ще се изплати за 2-3г и после едва ли не ще съм на печалба. Да, ама сега знам достатъчно за да го направя по-добре от Елдом. И вероятно, по-бързо от тях.

                              Много им здраве. Продуктът е смислен и теоретично можех да го препоръчам, даже и на тази цена, даже и с дребните недомислици в контролера. Само да бяха го пратили комплектен и да беше дошъл някой да го пусне да работи.

                              Коментар


                              • От: Какъв бойлер да взема?

                                Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
                                ... вероятно би ми свършил работа и бойлер със една серпентина...
                                Мoга ли да си го направя сам?Напоследък кризата ме кара да си правя всичко сам.
                                Едно че няма пари,второ че няма за даване и трето че като гледам какви майстори само!!!
                                Аз от 10 години ползвам два 80-литрови бойлера на Елдом... с една серпентина. През лятото със слънчеви колектори, зимата от котела. Слагаш по един трипътник на входа и на изхода на бойлера, по един кран към колектора и към котлето/печката. Не виждам причина да не можеш да си го направиш сам.
                                От слънчевите колектори до бойлерите използвах маркуч 20 мм, към котела - 16 мм.
                                Ако искаш пиши ми на л.с. да ти пратя телефона си. Всичко, с което съм се сблъсквал не е проблем да ти разкажа, снимам и т.н.
                                Казано е:
                                -"Обичай ближния",
                                щото ако заобичаш далечния... баси транспортните разходи!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X