Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да не загинем при ПТП?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Как да не загинем при ПТП?

    Не схащам,за какво тука се разправят случки на портребители при положение ,че УЖ името на темата е как да не загинем при ПТП
    [B]Honda 450R
    Kawasaki 450R -продава се!
    Range Rover Sport 2.7 stormer ;)[/B]

    Коментар


    • #77
      До: Как да не загинем при ПТП?

      Първоначално публикуван от juST Преглед на мнение
      Не схащам,за какво тука се разправят случки на портребители при положение ,че УЖ името на темата е как да не загинем при ПТП
      Добре ,щом не се е разбрало-допълвам. Нямаше ПТП,но на два пъти избегнах такова с навременна реакция и съдействие от системите на колата. И според мен тема КА ДА НЕ ЗАГИНЕМ е не само безмислена,но и тъпа. Да не се обиди автора или някой от писалите. Смятам,че е много по-добре да се обсъждат начини за спиране,завиване и избягване на ПТП,отколкото НЕзагиването в такова. Ако се случи всичко е в ръцете Му и дори и 50 въздушни възглавници да има,като Е решил,че ще мреш то ще мреш. Знам за човек,който с 250 (идиотско каране,казвам го за назидание) се завърта,помита 3 дървета и от 8 възглавници-нито една. Оживя,но вече кара с 5 км под ограниченията.
      Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
      Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
      Volkswagen Bora AKL

      Коментар


      • #78
        До: Как да не загинем при ПТП?

        Аз не говоря за специални хора,казвам общо взето-заглавието не е свързано с коментирането във дадената тема,поне да се промени заглавието
        [B]Honda 450R
        Kawasaki 450R -продава се!
        Range Rover Sport 2.7 stormer ;)[/B]

        Коментар


        • #79
          До: Как да не загинем при ПТП?

          Първоначално публикуван от juST Преглед на мнение
          Аз не говоря за специални хора,казвам общо взето-заглавието не е свързано с коментирането във дадената тема,поне да се промени заглавието
          Ако прочетеш всички публикации в темата а не само последните, ще видиш полезни неща.
          Мда. За да оцелее човек в ПТП трябва да успее да контролира до последно ситуацията, доколкото е възможно. Специално за зимния сезон, веднага като падне сняг, отивам в двора на близкото училище и си "настройвам" реакциите към хлъзгавите условия и свиквам да усещам колата. Рязко завиване със странично пързаляне и спиране са някои от упражненията. Само трябва да внимавам да не отнеса футболните врати
          С мотора имам няколко по-сериозни падания с натъртвания и навехвания, но когато карам кола по пътя съм много внимателен, особено когато возя и други хора. За 20 години имам само едно ПТП по градски улици с леко смачкан калник на лада. Карам колкото са ограниченията и гледам да предвиждам какво могат да направят и другите участници в движението около мен и срещу мен. За състезание ползвам само мотора по мотокрос трасе. С колата се придвижвам.
          Слава на Господа, нямам челни или каквито и да е други сериозни удари.
          2010 CRF 250 R

          Коментар


          • #80
            До: Как да не загинем при ПТП?

            Преди 9 години отсякох един уличен стълб на спускането от цариграско към дружба в София. Беше мокро и хлъзгаво, аз току що се бях засилил защото някакъв идиот малко преди това ме беше забавил при включването в бул Брюксел. Долу на светофара беше червено, а аз се движех с окол 90-100 може и повече. Видях че няма да мога да спра и ще се млясна в колата пред мен и реших като съвестен гражданин да я кача на тротоара. Гледах да направя маневрата така, че да не спукам гумите и да не обърна колата. Когато я качих видях че се движа точно срещу последния стълб на уличното осветление. Това всичкото ставаше за секунди, а удара беше за части от секундата - помня като гледах как стълба влиза напред в капака точно на линията на чатала ми, помня, че се протегнах надясно за да задържа жена ми на седалката, а с дясната ръка се опрях на волана. Всичко свърши доста бързо - колато беше тоталка, основата на стълба беше стигнала под задните седалки, а жиците стърчаха на около 15-20 см от резервоара. Когато го разгледах внимателно видях, че е бил блъскан доста пъти и само е бил изправян, а аз бях срязъл само 15-20 см стомана (от общо около 1 м обиколка). Явно заради предишно падане - по стълба не течеще ток, а жиците бяха изолирани. След катастрофата ни боляха вратовете няколко месеца, жена ми я боляха ребрата от стягането на колана. Тогава бях с около 6-7000 км опит зад волана. Сега счупеното на стълба е подсилено със заварена отгоре ламарина - на никого не пожелавам да го блъска. Помня, че около два месеца след това друга кола се беше блъснала в един здрав стълб малко по надолу в квартала - беше станала на хармоника, а стълба си беше прав и здрав - не знам дали шофьора беше оцелял.

            Сега съм с около 400 000 км опит обаче и до магазина в квартала не мога да отида без да си сложа колана - просто нещо ми липсва - голо ми е сякаш. Слагам си го и когато съм на задна седалка в друга кола. Децата в колата са винаги в столчета и вързани, багажа е само в багажника и добре укрепен, а пожарогасителя е достъпен и голям (да не дава господ да потрябва). Карам на фарове винаги и ако мога да избирам - витаги карам коли в сигнален цвят. Интересно е че сега чувствам колата доста по-добре и не мога да кажа, че имам самочувствието че ще мога да я овладея във всяка ситуация, даже напротив - знам, че най-вероятно няма да мога да я овладея...

            Не съм спрял да карам бързо, но винаги си имам едно наум. На междуградско винаги държа 100-110 (при сухо) но никога не изпреварвам без дълга видимост и винаги пускам дистанция. Всеки път (ама абсолютно всеки път) на дълъг път ми се случват по една две ситуации в които някой не си е преценил възможностите или не си е сдържал нервите и става опасно - това не може да се избегне, но може да си подготвен и да реагираш хладнокръвно и сигурно.

            В града карам като абсолютен хулиган по кръстовищата, но видя ли пешеходец на пешеходна пътека спирам, когато пък е близо до платното - намалявам до 20-30. Същото правя и когато виждам непредсказуем маниер на каране или подготовка за странна маневра.

            Когато возя децата пък съм съвсем различен - няма абсолютно нищо което да ме накара да бързам - 90-110 на магистрала макс. В града 40-50 и по правилник. Освен това за да давам пример - пред тях не коментирам никой от останалите участници в движението - много е трудно да не теглиш по една когато те засекат, обаче успявам засега.

            След катастрофата ми обясниха че при екстремна ситуация се получава тунелен ефект, т.е. периферното ти зрение изчезва и най вероятно затова не съм видял стълба. Цялата катастрофа минаваше на лента пред мен и мога да кажа, че няма време за съзнателна реакция - всичко е въпрос на рефлекс, а рефлекса се създава с практика, а за целта трябва да счупиш няколко коли, което пък е скъпо упражнение и много малко хора го правят съзнателно с тази цел.

            Един пилот от ВВС беше казал, че "човек се ражда с две кошници - едната пълна с късмет, а другата празна - за да си събера опита в нея". Важи и за шофирането и не само...
            Когато нямаш опит и не чувстваш колата - караш като безсмъртен. След като сгафиш и стане белята, въпроса е какво си сложил в кошницата с опита и дали ще повториш същата глупост пак.

            Освен това винаги трябва да се помни, че последните думи на този на който са отнели предимството преди да стане ПТПто са били "АЗ БЯХ ПРАВ." На пътя няма място за ежене - още по-малко пък за саморазправа.

            Карайте внимателно и трезви.
            Важното е да стигнете живи и здрави.
            Последно редактирано от vlageo; 12-09-09, 23:57.

            Коментар


            • #81
              До: Как да не загинем при ПТП?

              Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
              От Стара Загора се качвам на магистралата,вали пороен дъжд,ама аз си карам с 140-150(не се хваля избощо), пуснал съм предните и задните фарове за мъгла-колата се вижда поне от 100-150м. Тръгвам да изпреварвам бус,отзад е чисто. Излизам в лявата лента,в същия момент буса излиза и той в лявата лента-без мигач,без нищо. „Скачам“ между манинелата и буса,от всяка страна има отстояние не повече от 20см. Колата поднася сериозно,почват да пискат сякви стабилизации,колата се успокоява,бия спирачки и отбивам. Идиота-бус решил да тръгне да изпреварва тира пред себе си,без мигач,без да погледне (явно) и хич не му дреме и си кара,дори като му бипкам и светкам.
              .
              140-150 в пороен дъжд с висока каручка......., ако буса е бил със 130 съвсем резонно(и законно) е очаквал да няма никой зад него , а ако и си бил плътно зад него съвсем не те е виждал.

              доста хора мисля ще им доде акъла ако просто идат да се поблъскат с колички (случвало се е от камшичния удар да има припаднали там) а при тях няма и 15км./ч.......
              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
              Суперспам - спама на суперите

              Коментар


              • #82
                До: Как да не загинем при ПТП?

                Истината е проста-карай,бавно и не изпреварвай без нужда.А ако бях на мястото на колегата с 5-те челни удара,направо щях да си взема шофьор,по ефтино и безопасно ще му излезе.

                Коментар


                • #83
                  До: Как да не загинем при ПТП?

                  Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
                  140-150 в пороен дъжд с висока каручка......., ако буса е бил със 130 съвсем резонно(и законно) е очаквал да няма никой зад него , а ако и си бил плътно зад него съвсем не те е виждал.

                  доста хора мисля ще им доде акъла ако просто идат да се поблъскат с колички (случвало се е от камшичния удар да има припаднали там) а при тях няма и 15км./ч.......
                  Настигам ги със около 140-150, не съм гледал колко точно. Около тази скорост беше. Да,не казвам,че е геройство,но пътя позволяваше скоростта. Валеше-да,но на магистралата водата се оттича веднага. Както и да е-по темата. Карам на 4х 55ватови крушки(според някой колеги много голямо значение има дали са 2 или 4) и около 50метра преди да ги стигна съм пуснал мигач и съм се изнесал в другото платно. В този случай не може да съм му бил в сляпата зона,решил е човека да си тръгне на момента.
                  Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
                  Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
                  Volkswagen Bora AKL

                  Коментар


                  • #84
                    Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
                    Настигам ги със около 140-150, не съм гледал колко точно. Около тази скорост беше. Да,не казвам,че е геройство,но пътя позволяваше скоростта. Валеше-да,но на магистралата водата се оттича веднага. Както и да е-по темата. Карам на 4х 55ватови крушки(според някой колеги много голямо значение има дали са 2 или 4) и около 50метра преди да ги стигна съм пуснал мигач и съм се изнесал в другото платно. В този случай не може да съм му бил в сляпата зона,решил е човека да си тръгне на момента.
                    На мен подобен номер ми е правил Камион каращ с около 80 на Абсолютно празна магистрала (няма никой друг само аз и той) и на 50-ина метра пред мен се изнася в моята - лявата лента (предполагам е искал да избегне неравност - варненската магистрала в този участък не е от най-добрите). Беше абсолютно неочаквано и разликата в скоростта беше голяма, но спрях на 20-ина сантиметра от него (изравних скоростта де), доста попсувах (макар да не съм такъв човек).

                    А по темата единственият начин да си сигурен че няма да загинеш в ПТП е Да НЕ УЧАСТВАШ в ПТП!!!

                    Другото си е в сферата на добрите пожелания

                    А за да не участваш си трябва:

                    1 Изправна кола (колкото по-добра - толкова по-добре),

                    2 Много внимателно (не казвам Бавно) и разумно каране с Поглед в Бъдещето (Предсказването на ситуацията е НАЙ-Важната част и става с много Опит зад волана!!!)

                    3 и НАЙ-Важното - МНОГО КЪСМЕТ!!!! Че може и да си спрял и пак някой да те удари

                    Та на всички ви желая Късмет и УМНАТА!!!

                    Коментар


                    • #85
                      До: Как да не загинем при ПТП?

                      Заглавието на темата е странно... станало ли е ПТП-то... не знам кои думи да използвам, ще пробвам с няколко - късмет, шанс, съдба, провидение, бог... зависиш единствено и само от нещо подобно.

                      За мой късмет нямам сериозни ПТП-та. Пожелавам на никой да не му се случва!!! Наблюденията са ми върху "опасни" ситуации. Успяваш да направиш нещо без да мислиш, и после задължително адреналина те завладява тотално. Най-сериозната ми ситуация беше - брат ми караше, колата, пълна, аз отзад. Пътя мокър, бяхме в задръстване преди това, той си изпуснал нервите. Пътя е с две ленти във всяка посока. Той тръгва да задминава или нещо подобно, задницата занесе... Единственото за което имах време е да изкреща "Не спирачка, не спирачка"... и след това адреналина ме блокира тотално и само гледах като на филм какво става. Хубавото е, че той ме е чул и отреагирал, пуснал спирачката, колата не спря да се лашка, но мантинелата я успокои и изправи. Ако колелата бяха блокирали... не ми се мисли. След подобна ситуация всеки прави анализи какво трябва да се прави, какво но. Истината е, че в ситуацията нямаш време!!! За да си ефективен в такава ситуация, само с четене не става, трябва и упражнения!

                      Реакциите на човек в такава ситуация са интуитивни. За да си напълно сигурен, че може да контролираш подобна ситуация (сек преди ПТП-то) лично според мен трябва да си минал доста симулации по темата, анализи, пак симулации. Нетренирания човек действа интуитивно. Едва ли някой от нас ще почне да прави симулации. Едва ли като прочетеш няколко указания в интернет и в ситуация ще си ги спониш, почваш т.1... това, т.2 това... НЯМА време за това. Разбира се интуицията е различна при различните хора. Някои са успели да избегнат ПТП, някои не. Не въждам смисъл да се пише какво да правим в ситуация на ПТП. А какво да правим за да предотвратим ПТП!

                      - За мен коланите са АБСОЛЮТНО задължителни!
                      - Спазването да дистанция е важно.
                      - Вниманието на водача трябва да е насочено единствено и само в пътя... настрани има хубава гледка... или на съседната седалка става нещо интересно. Прекратяване наблюдението на пътя, създава опасност.
                      - Важно е и да си спокоен, спокоен и пак спокоен!!! Когато човек се изнерви, той започва да създава опасности по пътя. А ситуации в които можеш да се изнервиш никак не липсват по нашите пътища... за съжаление.
                      - Също така опита да се предусещат действията на останалите шофьори е важно нещо, но това идва с времето, няма учебници и литература която в детайли да описва такива неща. Може и да има разбира се, не съм информиран, но тя едва ли е за широката аудитория.

                      Относно използването на спирачките... не мога кажа. При колите с АБС (никога не съм карал за съжаление) може би е сигурно да се ползват до дупка. Но при колите без АБС... по-скоро бих предпочел да не я ползвал, отколкото да я ползвам до дупка... разбира се от ситуация до ситуация има ОГРОМНА разлика и такива обобщения са безполезни. Опитвам се когато ситуацията е безобидна, да припомпвам спирачката, да не и позволявам да залепи... хубаво е ако човек, каращ кола без АБС, може да си изгради такъв навик. АБС-а определено е голям плюс, но всеки се разполага според чергата си. И преди някой да е коментирал - не мисля, че колите без АБС са по-опасни от другите. Има опасни шофьори, не опасни коли (разбира се говорим за коли технически изправни)

                      Коментар


                      • #86
                        До: Как да не загинем при ПТП?

                        Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
                        Настигам ги със около 140-150, не съм гледал колко точно. Около тази скорост беше. Да,не казвам,че е геройство,но пътя позволяваше скоростта. Валеше-да,но на магистралата водата се оттича веднага. Както и да е-по темата. Карам на 4х 55ватови крушки(според някой колеги много голямо значение има дали са 2 или 4) и около 50метра преди да ги стигна съм пуснал мигач и съм се изнесал в другото платно. В този случай не може да съм му бил в сляпата зона,решил е човека да си тръгне на момента.
                        144км/ч = 40м за сек... ти си прецени 1 секунда време за пускане на мигач колко е "куул" и навреме, а по случая се замисли дали преценяваш разстоянията добре.

                        има един прост принцип:
                        99% когато натиснеш рязко спирачка , означава че не си мислил или гледал или и двете, а останалия % е късмет, както е писал колегата.

                        и друг прост принцип:
                        мигача "цъка" 3 пъти Преди започване на маневра....
                        Последно редактирано от DBRS; 02-10-09, 09:19.
                        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                        Суперспам - спама на суперите

                        Коментар


                        • #87
                          До: Как да не загинем при ПТП?

                          Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
                          144км/ч = 40м за сек... ти си прецени 1 секунда време за пускане на мигач колко е "куул" и навреме, а по случая се замисли дали преценяваш разстоянията добре.

                          има един прост принцип:
                          99% когато натиснеш рязко спирачка , означава че не си мислил или гледал или и двете, а останалия % е късмет, както е писал колегата.

                          и друг прост принцип:
                          мигача "цъка" 3 пъти Преди започване на маневра....
                          Добре значи не 50 метра,а поне 10 секунди.Но бях пуснал мигача още преди да се изнеса в лявата лента,а аз никога не се „лепвам“ за предния и тогава да тръгвам. Много ме дразни това и не го правя на другите. Да караш на 5 метра от някого със 140 е пълна идиотщина.

                          А всъщност защо да не са около 50 метра? Буса се движеше е с не по-малко от 130км. Но пак си бях излезъл вляво доста преди това.
                          Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
                          Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
                          Volkswagen Bora AKL

                          Коментар


                          • #88
                            До: Как да не загинем при ПТП?

                            хм май разрешената скорост на магистрала у нас си е 130 км/ч. та кой е виновния в случая??? ако се спазват законите няма да ги има и тия ситуации....
                            висете отпуснато

                            Коментар


                            • #89
                              До: Как да не загинем при ПТП?

                              Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                              Истината е проста-карай,бавно и не изпреварвай без нужда.А ако бях на мястото на колегата с 5-те челни удара,направо щях да си взема шофьор,по ефтино и безопасно ще му излезе.
                              Е, колега - за 26 години, последните 4-5 без катастрофа мисля не е много!
                              Хайде, ако обича ресорния модератор да изтрие поста, който толкова боде очите на всички, моля!
                              "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

                              Коментар


                              • #90
                                До: Как да не загинем при ПТП?

                                Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
                                ... вали пороен дъжд,ама аз си карам с 140-150 ...
                                ....
                                пътя позволяваше скоростта....
                                ... оттича веднага. ...
                                Аз пък се чудя дали само оня с буса е бил от идиотите?!?
                                Май някои хора имат навици да се държат все едно са сами на пътя.
                                Ще си карам с колкото си искам без значение какви са условията, ще си светя с каквото си искам ...
                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X