Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Боядисване на стар прозорец

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Боядисване на стар прозорец

    Дайте акъл един стар прозорец на селска къща как да го стегна?
    Не е бил боядисван много дълго време, и целия се е разсъхнал и разкривил.
    Не е с цели стъкла а е разделен на малки стъкла.
    Мислех си шкурка да го поизгладя + да го боядисам с някакъв лак за дърво или боя.
    Дайте съвет с какво че не съм правил такова нещо никога.
    Ники

  • #2
    От: Боядисване на стар прозорец

    Зависи колко време и търпение имаш, и какво ниво на качество гониш.
    Боята може да се свали с пистолет за горещ въздух или специална смивка.После кит за дърво и боя.
    Но ако е разкривен,отворил е фуги , то първо са прогонки, смяна на оливки, мартинки и там каквото има нужда, и после бояджийските работи.

    Ако положението е много зле, си направи съпоставката има ли смисъл от толкова усилия, или направо да се подмени.

    Коментар


    • #3
      От: Боядисване на стар прозорец

      Свалянето на старата боя става най-лесно с пистолет за горещ въздух, после може с кит за дърво, а може и директно боицата.
      Като за боя, недей си игра с разни блажни бои, препоръчвам поне суперемайллак, защото ще издържи доста повече (а и има и гланц)
      А ако е много разкривен, колегата преди мен вече ти е отговорил, но ако е много разкривен и като цяло доста зле, наистина помисли дали си струва да оправяш този, или да се направи нов ...
      Hristo Draganov
      http://htftp.domainbg.com/HD/

      И аз искам България чиста ! ! !

      Коментар


      • #4
        От: Боядисване на стар прозорец

        Ето за това става въпрос:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120414_153213.jpg
Прегледи:1
Размер:184.9 КБ
ID:5386016

        Да се направи нов поне за момента няма възможност. Затова искам да стегна този колкото може.

        Какви са тези прогонки, отливки и т.н.?

        Дайте конкретна марка и модел ако може за този кит за дърво и емайллак? Да не обикалям като шантав из баумакс.

        Колко боя ориентировъчно ще ми трябва? Прозореца е около 2 метра висок, на метър и половина широк, с 3 крила.
        Последно редактирано от infineon; 22-06-12, 08:38.
        Ники

        Коментар


        • #5
          От: Боядисване на стар прозорец

          Боядисвай с лак или боя на водна основа. Има български такива, само избягвай боята на Селт, защото е с по-ниско качество от останалите 2. Значи, купуваш си безцветен лак и бяла боя (примерно), разреждаш безцветен лак с вода 1:1, и обилно грундираш, може и повече от една ръка. След това отгоре боята, на 2 ръце (не за друго, а защото прозира ако само една ръка), и най-отгоре по желание една ръка неразреден безцветен лак. Това го правя на прозорците вкъщи, и общо взето изкарва най-дълго, сравнено с няколкото други варианти, които опитвах.

          Имам и намазана ограда на открито с такъв лак (е, не безцветен), и вече 3-та или 4-та година не е мръднала.

          Лака се води "лазурен лак на водна основа". Единия беше "Aquis", а другия не помня. Единия е на Оргахим, другия на Мегахим. С еднакво качество са. Боите - пак на същите фирми, от същата "фамилия".

          ПП: А гледам са пуснали и импрегнатор:
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Aquis-Impregnator-copy.jpg
Прегледи:1
Размер:49.4 КБ
ID:5386018
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Боядисване на стар прозорец

            По принцип за свалянето на боята, Алекс е казал. Но след като видях снимката ми е ясно, че не си струва много да се заиграваш с този прозорец. Май е в процес на саморазпад. Толкова е изгорял и нацепен, че е достатъчно да се мине с телената четка за да се свали боята . Не съм сигурна дали има смисъл да се китва, защото ще глътне доста материал. Лак или боя отгоре и ще се освежи за още няколя година...

            Коментар


            • #7
              От: Боядисване на стар прозорец

              Първоначално публикуван от cveta68 Преглед на мнение
              По принцип за свалянето на боята, Алекс е казал. Но след като видях снимката ми е ясно, че не си струва много да се заиграваш с този прозорец. Май е в процес на саморазпад. Толкова е изгорял и нацепен, че е достатъчно да се мине с телената четка за да се свали боята . Не съм сигурна дали има смисъл да се китва, защото ще глътне доста материал. Лак или боя отгоре и ще се освежи за още няколя година...
              Да не забравяме че точно тоя може да не е от иглолистен материал, тъй че, макар че изглежда архаичен, реално може да си е здрав. Ако беше иглолистен, трябват му 10-ина години и е на прах, а тоя не изглежда да се е разпаднал.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Боядисване на стар прозорец

                Както са единични, три нови черчевета и лазурен лак после е по-добро решение - някой да ти ги монтира няма да вземе кой знае колко.
                На ламперията на верандата лакирам с яхтен лак, има си и UV защита някаква и много добро покритие.Аз ползвам безцветен сатен, добре изглежда.
                Пет години от първото лакиране издържа и на сняг, и на порои, и на директно слънце.
                Естествено, че ти ще си решиш.

                Коментар


                • #9
                  От: Боядисване на стар прозорец

                  Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
                  ...яхтен лак...
                  Марка, модел?
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Боядисване на стар прозорец

                    Oт старите на DYO бях доволен(малко са по-меки),но се убодох сега с LEVIS и SIKKENS-скъпотия и май най-добре това,дето sparкybg ти казва.Ти като го подготвиш един път,и да не ти хареса после-догодина лесно и не е скъпо.
                    Последно редактирано от veskov; 22-06-12, 14:03.
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • #11
                      От: Боядисване на стар прозорец

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Марка, модел?
                      На "Оргахим" той е един/пише "Яхтен лак"/, водят го сатен, безцветен, доста е читав.
                      Аз вземам бакичка 3,5 или 4 литра.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Боядисване на стар прозорец

                        Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
                        На "Оргахим" той е един/пише "Яхтен лак"/, водят го сатен, безцветен, доста е читав.
                        Аз вземам бакичка 3,5 или 4 литра.
                        Аха! Точно същия. Ама за дограма - нцхъ! И то много нцхъ! Още след първото лято и зима е на юфка, където се задържа вода по-дълго. Иначе за вътре е супер - всички врати, дограмата отвътре, вратата на банята включително, спалня + гардероб, са с такъв и не е мръднал вече 8 години. Но за отвън категорично не става. Таман 2 пъти пробвах. Задържа ли се вода някъде (практически цяла есен, зима, пролет), лятото е на юфка. Парапетите на село (чам, на открито) вече са тотално гнили, хем са мазани 3 пъти за 7 години. За сметка на това другата ограда вече 4-то лято си стои все едно че вчера е мазана с водния. И безцветния воден е АБСОЛЮТНО прозрачен. Не променя изобщо цвета на дървото, докато яхтения съвсем леко жълтее.

                        Може само да диша прахта на водния. А оня не мирише и съхне за 2 часа.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Боядисване на стар прозорец

                          Първоначално публикуван от infineon Преглед на мнение
                          Ето за това става въпрос:
                          [ATTACH=CONFIG]464966[/ATTACH]

                          Да се направи нов поне за момента няма възможност. Затова искам да стегна този колкото може.

                          Какви са тези прогонки, отливки и т.н.?

                          Дайте конкретна марка и модел ако може за този кит за дърво и емайллак? Да не обикалям като шантав из баумакс.

                          Колко боя ориентировъчно ще ми трябва? Прозореца е около 2 метра висок, на метър и половина широк, с 3 крила.
                          Прогонка означава,след свалянето на боята , да огледаш луфтовете/запъванията на крилата и при нужда да се коригират дървените повърхности с ренде за дърво.Т.е. да се приведе дограмата в работещ вид преди боя,като си оставяш луфт за боята-2 мм.и луфт за нормална експлоатация.
                          Не е отливка, а оливки и мартинки-проверява се работата на заключващите механизми и се ремонтират.
                          Всичко това се прави ако искаш да имаш работещ и недухащ продукт.Практиката показва при такива реставрации, че по-изгодния вариант е новото PVC.Колкото и да се стараеш да възстановиш старото, не се доближава до качествата на модерните системи. Това разбира се , ако е за обитаемо жилищно помещение.За неотговорни такива-може да се забавляваш.
                          Сега си мислиш че икономисваш едни пари/което въобще не съм сигурен/, които после ще излетят през фугите многократно.За шума не говорим.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Боядисване на стар прозорец

                            Само с емайллак не го минавай.Това нещо после като тръгне да се лющи и да трябва да го пребоядисваш-няма шкурене.Иначе стои много добре ,но после ти се разгонва фамилията от мъки.Цял етаж прозорци шкурих точно с емайллак.И за яхтения е прав Спарки- навън не става.За дървена дограма със стъклопакет всяка година се минаваше ,и на другото лято вече падаше на трески на трески лака.И за боицата си е прав човека-абе за всичко

                            Коментар


                            • #15
                              От: Боядисване на стар прозорец

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Аха! Точно същия. Ама за дограма - нцхъ! И то много нцхъ! Още след първото лято и зима е на юфка, където се задържа вода по-дълго. Иначе за вътре е супер - всички врати, дограмата отвътре, вратата на банята включително, спалня + гардероб, са с такъв и не е мръднал вече 8 години. Но за отвън категорично не става. Таман 2 пъти пробвах. Задържа ли се вода някъде (практически цяла есен, зима, пролет), лятото е на юфка. Парапетите на село (чам, на открито) вече са тотално гнили, хем са мазани 3 пъти за 7 години. За сметка на това другата ограда вече 4-то лято си стои все едно че вчера е мазана с водния. И безцветния воден е АБСОЛЮТНО прозрачен. Не променя изобщо цвета на дървото, докато яхтения съвсем леко жълтее.

                              Може само да диша прахта на водния. А оня не мирише и съхне за 2 часа.
                              Спарки, не съм съгласен за външните влияния, верандата ми е стопер на сняг/виелици - натрупва до 40-на см, а сняг и дъждове валят редовно по первазите.
                              Единствено на южната част потъмня/попи повече, но пак без поражения на ламперията и изгнило.
                              Мислех да лакирам на третата година заради снегове, слънца и дъждове, но ми изникнаха други по-неотложни ремонти и верандата изостана.
                              Последно редактирано от maxxx; 22-06-12, 17:55.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X