Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна високоговорители на Терано 2

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Смяна високоговорители на Терано 2

    Здравейте Колеги,

    Реших да споделя с вас как реших един маловажен, но досаден проблем - смяната на фабричните високоговорители във вратите.
    От доста време ме дразнеше гадното чегъртане и гъргорене на заводските тонколонки и най накрая реших да се занимая и с тях.
    Проблема не е с рамера им (5"Х7"), а тяхната специфична форма
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (14).jpg
Прегледи:1
Размер:144.6 КБ
ID:5973959Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (13).jpg
Прегледи:1
Размер:149.0 КБ
ID:5973960Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (12).jpg
Прегледи:1
Размер:147.2 КБ
ID:5973961

    При опита ми да монтирам закупените нови високоговорите възникнаха следните проблеми:
    1. Мястото във вратата не е достатъчно - налага се рязане на метала
    2. Дори и да се изреже подходящ отвор, магнита опира в стъклото и му пречи да се свали докрай (за предните врати).
    Така стигах до идеята да използвам фибран за изработка на подложки (сравнително здрав и лесен за обработка).
    След като вече бях обработил и монтирал успешно 3 врати се сетих, че мога вместо фибран за положки, да използвам старите непотребни тонколони, който така или иначе са за боклука.
    Въоръжих се с подходящия за целта инструмент - ножовка, и започна борбата
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (11).jpg
Прегледи:1
Размер:101.0 КБ
ID:5973979Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (10).jpg
Прегледи:1
Размер:151.4 КБ
ID:5973980

    След известно количество пот и нерви успях да се справя със задачката.
    Самото дооформяне на "оригиналните" подложки направих с малък ъглошлайф и пила.
    След това започна по-приятната част - трябва да съберам новото със старото
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (9).jpg
Прегледи:1
Размер:90.7 КБ
ID:5973992
    За целта използвах първото което имах подръка - самовулканизираща каучукова лента (който е работил с такава знае за нейните предимства и недостатъци)

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (8).jpg
Прегледи:1
Размер:104.5 КБ
ID:5973993
    Според мен е за предпочитане да се използва силикон или друго лепило, но нямах подходящо в момента

    След поставянето на два слоя от въпросната лента се получи диста здрава (на пръв поглед) свръзка
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (6).jpg
Прегледи:1
Размер:83.9 КБ
ID:5973994
    За да се чувствам по-спокоен сложих и два слоя ПВЦ лента - за по-голяма здравина
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (5).jpg
Прегледи:1
Размер:72.6 КБ
ID:5973995Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (4).jpg
Прегледи:1
Размер:96.7 КБ
ID:5973996
    След като свърших и тази процедура монтирах високоговорителите на оригиналните им места.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (3).jpg
Прегледи:1
Размер:73.8 КБ
ID:5973997

    При поставянето на предните кори имаше леко подпиране около високоговорителите, но с малко по-силно натискане всичко се оправи.
    При монтажа на корите на задните врати не е имало някакви затруднения.

    Като цяло резултатът беше повече от отличен - промени се цялото звучене в колата.
    Процедурата ми отне около 4 часа, но при добра подготовка и ясен план за действие може да бъде направена дори за по-малко от 2 часа.

    Надявам се да съм бил полезен.

    Успех.
    Нула 8 Седем 8 500 225 Ogi Lazarov
    Nissan Terrano II 2.7TDi '01 (дълга база)
    Opel Campo 3,1 TD '99
    Надпис в каменоломна: "Повече камъни за народа"

  • #2
    От: Смяна високоговорители на Терано 2

    При мен това упражнение (с подходящи говорители задни 48лв и предни трилентови 76лв)ми отне 30минути без преправяне ,но аз съм си мързел.При теб също се е получило добре.

    Коментар


    • #3
      От: Смяна високоговорители на Терано 2

      Имаше тема преди време - колега просто ги беше монтирал на корите, вместо на вратата. Та и това е вариант.

      Мойте предните са си наред, ама задните гъгнат, та някой хубав ден и аз ще действам по въпроса.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #4
        От: Смяна високоговорители на Терано 2

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Имаше тема преди време - колега просто ги беше монтирал на корите, вместо на вратата. Та и това е вариант.

        Мойте предните са си наред, ама задните гъгнат, та някой хубав ден и аз ще действам по въпроса.
        Моите говорители, на Патрола са монтирани на корите на вратите, вече 10 години.
        Тогава ми се видя най-простото решение, което дава оптималното място за стандартен/тогава /17см. трилентов говорител и не пречи на свалянето на стъклата.
        Използвал съм същия принцип при монтирането на говорителите в задните врати, понеже са по-големи от фабричните отвори, като съм събрал по този начин 20см. басови с отделни "пищялки" и честотно направляващи филтри.
        Life is too short to drive dull cars!

        Fight global warming !
        ... turn on your A/С !

        Коментар


        • #5
          От: Смяна високоговорители на Терано 2

          Те на тераното пищялките са горе в триъгълничетата на огледалата. От трилентов говорител ниско долу няма и особен смисъл. Пищялките трябва да са високо, иначе не се чуват.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Смяна високоговорители на Терано 2

            С неудоволствие установих, че при мен звука от фабричното аудио е зле. Говорим за това с чейнджъра, в чийто корпус е и бутона за аварийките.
            Без значение дали върви радио или CD от чейнджъра, в определени моменти, без видима причина нивото на звука пада чувствително и започва дразнещо пращене, като все пак музиката продължава да свири.
            Свалих аудиото - всички кабели си седят стабилно по куплонгите.
            Свалих колоните, оказа се че всичките са с избушени говорители.
            Двете задни елипси с размер 4"х6".
            Предните, във вратите, долу при "джобовете" с размери 5"х7".
            Разстоянието за монтаж от повърхността на метала на вратата до спуснатото странично стъкло го меря 4см. Според мен не съществуват толкова плоски говорители и затова наистина се налага преработка като на колегата от темата или пък да се изработи от нещо нов фланец.
            Напред към пластмасовата решетка в кората има мегдан, но забравих за измеря колко точно. Все пак трябва да се внимава да не се изнесат много напред спийкърите за да не опрат в тази пластмаса.
            Дотук с тези констатации всичко е много хубаво.
            Не можах да си харесам колони за отпред.
            Купих две за отзад на Hertz.
            Тука ще се отклоня.
            Фабричните конектори на говорителите са някакви непознати за мен. Ето как изглеждат:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:01.jpg
Прегледи:1
Размер:90.2 КБ
ID:5554901
            Чуденето ми беше кое аджеба е "+" и кое "-"? По говорителите също не се разбира. Вкъщи направих следния експеримент.
            На стария говорител връзвам батерия 1.5V. Мембраната реагира леко. Ако се изскочи навън значи си уцелил и това което си вързал към плюса на батерията е "+" на спийкъра. Ако си ги обърнал, мембраната ще хлътне навътре.
            По този начин приех че плюса е това:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:02.jpg
Прегледи:1
Размер:79.5 КБ
ID:5554902
            После човек лесно прави връзката и кое е "+" на инсталацията в колата.
            Счупих фабричните куплонги от инсталацията на колата. Отвътре се намират две съвсем прилични клеми:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:03.jpg
Прегледи:1
Размер:83.2 КБ
ID:5554903
            По горните съждения, "+" е по-обемната, сребриста клема. Жълтата и по-проста е "-".
            Ето ги закачени на говорителя.
            Клемите ако се стиснат леко с клещи дават надеждна връзка.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:04.jpg
Прегледи:1
Размер:106.9 КБ
ID:5554904

            Вързах задните колони, но дразнещото пращене остана. Предните говорители съм ги разкачил.
            Почвам да мисля че проблема е в аудиото.
            Ще трябва да му търся майстор. Проблемиката е с този NATS. Ако блокира ще ми иска някакъв четирицифрен CATS код, с който аз не разполагам...
            Някой да си е ремонтирал аудиосистемата, било то сам или при някой специалист?
            Последно редактирано от VECTOR; 17-01-14, 19:23.
            Георги Тонев

            Коментар


            • #7
              От: Смяна високоговорители на Терано 2

              Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
              ...
              Вързах задните колони, но дразнещото пращене остана. Предните говорители съм ги разкачил.
              Почвам да мисля че проблема е в аудиото.
              Ще трябва да му търся майстор. Проблемиката е с този NATS. Ако блокира ще ми иска някакъв четирицифрен CATS код, с който аз не разполагам...
              Някой да си е ремонтирал аудиосистемата, било то сам или при някой специалист?
              Аз ремонт на аудиото/при мен е радио-касетофон и също имам система NATS/ не съм правил, но виж на няколко пъти съм свалял касетофона и е стоял по един-два дни на задната седалка, докато аз чопля нещо в таблото.
              До момента не съм имал проблем с системата NATS.
              Сега...ако при отваряне на аудиото нещо прецакат вътре това вече не мога да кажа какво може да стане, но от обикновено сваляне /разбирай разкачване на захранването на аудиото/ проблем няма да имаш!
              Поздрави!
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар


              • #8
                От: Смяна високоговорители на Терано 2

                Радиото надали е свързано с NATS.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Смяна високоговорители на Терано 2

                  В ръководството пише точно това. Генерира код който се пази в цитирам "постоянната памет".
                  Част EL мисля че около 114 та страница го описват.
                  Георги Тонев

                  Коментар


                  • #10
                    От: Смяна високоговорители на Терано 2

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Радиото надали е свързано с NATS.
                    Свързано е !
                    Моето - фабричното си имаше специално 2 или 3 кабела (не си спомням вече) дето си ходеха заедно и на диаграмите бяха означени като NATS блок. Логиката е явно, да не може да се ползва радиото в друга кола - явно част от защитната система, пък какво са мислели жълтурковците....

                    Коментар


                    • #11
                      От: Смяна високоговорители на Терано 2

                      Вие с по-модерните Терано явно имате проблем с бутона за аварийните.Последният месец и аз го играх това упражнение. На моят набор 96 обаче бутона за аварийните е отделно,и цялата работа се сведе до намиране на 4 бр. колони 6' x4' . Предните и задните говорители са еднакви, разположени върху пластмасови подложки, на които малко се разширява елипсата за да влезат новите тонколонки. Намерих комплект широколентови Alpine за предни и комплект средно лентови и пищялки в един корпус Clarion за задни. С новият плеър Pioneer нещата се получиха много добре като за автомобил в който звукът не е основен приоритет. /Като за колони във врати съставния Clarion издиша сериозно в сравнение с широколентовите Alpine/.
                      За Ogimaster - бишоп лентата е прекрасна изолация когато е положена правилно, при ниски температури обаче не съм сигурен, че "самовулканизацията" протича достатъчно качествено. Дано не съм прав.
                      Поздрави

                      Коментар


                      • #12
                        От: Смяна високоговорители на Терано 2

                        То само факта, че на радиото пиша NATS говори и без схеми, че е свързано според мен!
                        Мисля, че няма да има проблем.След като се се сложи сваленото,то посредством кабелите се свързва със системата и...като сложиш ключа с чипа се задейства всичко де що е подвързано към системата NATS. Просто както казва колегата , направено е да не може да се използва на други коли с друг чип!
                        в смисъл, че ако се опасяваш да не е като на едновремешните касетофони, които ги кодираха и дори при смяна на акумулатора после иска код или не ще да заработи...тук НЕ е така!
                        Поздрави!
                        NISSAN FOREVER
                        -----------------------------------------------------------------------------
                        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Смяна високоговорители на Терано 2

                          Разглобих на молекули радиокасетофона... даже няколко пъти.
                          Имаше някакво замърсяване на платката на 1-2 места, все едно теч от батерия.
                          След като почистих внимателно, тръгна аудиото, но с променлив успех. В някакви моменти пропуква силно, друг път започва леко да пращи и т.н.
                          Понеже ми писна вече да му бая, мисля да го сменям с USB плейър с bluetooth.
                          Това ще рече, че трябва да режа панелче и да търся копче за аварийките.
                          Ще търся парче черен плексиглас и ще видя как ще го режа и оформям...
                          Ако някой го е правил и му се занимава може да даде акъл.
                          Георги Тонев

                          Коментар


                          • #14
                            От: Смяна високоговорители на Терано 2

                            http://www.offroad-bulgaria.com/show...=172300&page=6

                            Коментар


                            • #15
                              От: Смяна високоговорители на Терано 2

                              по лесно е да прегледаш обявите за терано на части и няма начин да не откриеш от тези с малкия отвор и отделно копче.ако все пак ти изтърсят няква фантастична сума тогава действай направи си сам

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X