Страница 1 от 5 12345 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 83

Тема: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

Място
    гр.Варна
    Публикации
    3,080
    Точки (при гласуване)
    17

По подразбиране Променена позиция на радиатора на " бегачките"

С тази тема искам да предизвикам дискусия по една интересна тема и като цяло имам изградено мнение подплатено с факти и литература.

Та какво постигаме когато променим позицията на радиатора от предната в задната част на автомобила? Според мен е една безмислица която води до съсипването на двигателя. Мода която искам да ми обясни някой защо го прави, как е изпълнено, какви са крайните резултати. Поредния двигател който е заврял чайника и съсипал труда на "инжинер-конструктора" който го е измислил ме вкара в размисли.

Кажете ми как изчислявате елементите на охладителната уредба и какви подобрения правите като: термостати, радиатори, свързващи тръбопроводи, водна помпа? Как преодолявате съпротивлението в охладителната уредба, налягане на помпата, предавателно отношение на помпата, скорост на въздуха за обтичане на радиатора.
    Нека видим как сте постигнали " промяната"
    Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
    Дий Снайдер

Място
    SOFIA
    Публикации
    1,794
    Точки (при гласуване)
    30

По подразбиране От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

Това проучване ли е или сериозно мислиш че е само мода и ненужно подобрение?Ако отидеш например на Баха Саксония още на първата обиколка предния радиатор ще бъде "разстрелян" с поне две пробойни в него.Ще кажеш че една метална мрежа ще спре това но тя при дъждовно време става на керпич и след втората обиколка чайника вече кипва.А въглищната прах така се спича в питата че вечер механиците я мият до несвяст.Когато се ползват правилните части и компоненти и е извършено грамотно няма никакъв проблем за монтаж на заден радиатор.Даже е в пъти по добре.Иначе нямаше да съществуват такива схеми никъде по света.Ако се загледаш малко почти няма да видиш истински спортен автомобил с предно разположен радиатор и това има своите реални обеснения.Предимствата на задната схема на радиатора са в пъти повече от недостатъците.
    Последно редактиран от PETER BLIZNAKA ; 05-05-12 в 02:50

Място
    гр.Варна
    Публикации
    3,080
    Точки (при гласуване)
    17

Това ми е идеята да разбера как са постигнати положителните резултати които накланят везните повече към (+) отколкото към (-)?. Това че за нашите формати на състезания както вие с брат ти звучно и ласкаво ги определяте, моето мнение е че са безмислени такива промени по охладителната система и ненужни. Въпреки това ми е интересно как биват направени как се постига надеждноста на уредбата. Помня как на Долфи му бе избила уредбата и му бе направила кабината парна сауна , че и някой май бе в болница заради това. Теорията и практиката (проба-грешка) в действие.
    Повечето състезателни автомобили със задни радиатори които се сещам са и с централно разположени двигатели. Едно е на големия контур да имаме 1-2м свързващи тръбопроводи а съвсем друго е ако са 8-10м? Какво правим с термостата като знаем, че ограничава дебита до 12%, водната помпа е изчислена да развърта определено количество вода (8-10л) а какво правим ако са 35-40л? Какво правим с обдухването на радиатора като знаем ,че през него трябва да премине определено количество въздух и при това основния е от движението на автомобила а вентилаторите са само помощни? Как изчисляват нашите "инжинер-конструктори" охладителната уредба като знаем как това е едно от нещата които се смятат при проектиране на двигателя. Какво правим с температурите като знаем че нормалната работна температура при бензиновите е 80-90*С а при дизеловите е 90-100*С?
    Много такива въпроси изникват и за това питам.
    Последно редактиран от banjo ; 05-05-12 в 08:24
    Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
    Дий Снайдер

Бакалов е офлайн Старши участник | Организатор || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    Стара Загора
    Публикации
    2,699
    Точки (при гласуване)
    13

Тъй като и на мен сега ми предстои същата процедура ,наложена от това , че ще скъсявам предницата, си задавам същите въпроси и затова все още не съм се решил . Поразпитах доста колеги със задно разположени радиатори и въпреки това не можах да си отговоря на въпросите - ще има ли достатъчен дебит помпата ,трябва ли по голям радиатор ,ще може ли да се обдухва нормално , защо повечето задни радиатори са качени високо горе и са наклонени в горната си част към купето ... ? Ще си позволя да цитирам по памет Влади от Нови Искър ( само той успя да отговори донякъде ) - радиатора е горе и наклонен за да може при движение на скорост завихрянето зад джипа и създаването на подналягане се получава естествена циркулация на въздушния поток който обдухва радиатора и помага на вентилатора . В случая с Патрола помпата има достатъчен дебит за да върти по голямото количество вода , радиатора също е нужно да се смени с по голям , както и да се монтира възможно на мощния вентилатор за да може при движение с ниска скорост или при преодоляване на екстреми да компенсира липсата на обдухване .
    Дано Влади прочете темата за да го обясни по подробно .
    VEREYA MOTORSPORT
    ВЕРЕЯ ТРОФИ 2017 / VEREYA TROPHY 2017
    18.08. - 20.08. 2017

Кольо е офлайн
    Цървул...
    Старши участник | Организатор |
    | ОС || +ПЛ || ДВиП |
    Публикации
    11,460
    Точки (при гласуване)
    35

И на мен ми предстои такава операция. Щото мисля да слагам по-голям мотор на "бегачката", и ако той е по-голям-ще се наложи да слагам радиатора отзад.
    Не мисля, че вместимостта на охладителната уредба ще се промени кой знае колко. Малко по-голям радиатор(0,5-1 литър повече) и удължените маркучи(1-2 литра) няма да променят съществено обема на охладителната уредба.
    Въздушния поток за обдухване се постига лесно с електрически вентилатор. Ако не ти се иска да работи постоянно на пълна мощност(дърпа си ток)-може да се сложат два, като единия(по-слабия) върти постоянно имитирайки потока от движението на колата, а другия, с по-голяма мощност се включва от датчик по двигателя. Има си и двустепенни вентилатори, но ако му се случи нещо-остава се въобще без охлаждане. Затова-два отделни вентилатора.
    Относно дебита който осигурява помпата-ако не е достатъчен-може да се сложи електрическа помпа която да улеснява работата на щатната.
    Има ли желание-има и начин!

Място
    гр.Варна
    Публикации
    3,080
    Точки (при гласуване)
    17

Да ама това е само в добрите мечти. Я да ви попитам возили ли сте се в бордови товарен автомобил долепени до кабината при скорост? Има обтичане тпчно толкова колкото да си стоя в креслото пред телевизора в къщи. Скороста на обтичане на радиатора трябва да е 6-8м/с а с принудителното обдухване повишава +2-3м/с. Само на вентилатори нищо не постигаш трябва обдухване с дифузьори.
    Искам да си направите експеримент : напълнете един маркуч с дължина 1 м и един с дължина 8м. Духнете и през двата и ми кажете къде има по-голямо съпротивление. Прибавете и няколко кривки и да видим какво ще стане. Голяма боза !
    За охлажданнето на Патрола знаем как до последнния цилиндър охлаждането е влошено така че незнам каква им е помпата ама резултатите са явни.. Всеки един елемент добавен по линията повишава вътрешното съпротивление било то и допълнителна помпа.
    Стандартните охладителни уредби принципно осигуряват нормално охлаждане при минимум 12-15км/ч. При много големи обороти пък охлаждането се влошава. Абе кофти момент се получава.
    Последно редактиран от banjo ; 05-05-12 в 09:52
    Дий Снайдер

New hope е офлайн
    Христо
    Старши участник | +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    Хасково-Димитровград
    Публикации
    2,510
    Точки (при гласуване)
    14

Близнака го е казал ,че когато компонентите са подбрани правилно ,схемата работи .... не става да влезнеш в моргата и да награбиш каквото ти падне ( радиатор от Голф ,вентилатор от незнам си кво ,помпа от Газела)
    Ето ти нещо което да разгледаш http://www.jayracing.com/index.php?m...ducts_id=17047 и после пак да дойдем на приказка
    Subaru Legacy
    Toyota Land Cruiser RJ77 , Toyota Land Cruiser RJ70
    Yamaha WR 450F
    New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

Място
    гр.Варна
    Публикации
    3,080
    Точки (при гласуване)
    17

Така де ама как се стига до този правилен подбор ми е мисълта.
    Примерно знаеш ли че задвижването на вентилатора отнема 4-5% от мощноста, колко ли процента ще птнемат 2-3бр вентилатори?.
    Дий Снайдер

Място
    Варна
    Публикации
    1,426
    Точки (при гласуване)
    14

Истината е, че хората които са си заврели радиаторите отзад и са платили 1 торба пари за това удоволствие, никога няма да имат куража да си признаят че е ГРЕШКА.
    А хората, които са направили тази манипулация на чужди джипове и са похарчили чужди пари на принципа "проба-грешка" може да са улучили някаква задоволително работеща система.
    Реших да се консултирам с "дебелите книги" (всъщност беше учебник по ДВГ издаден към края на комунизма) и се оказа, че в раздел Охладителна система има повече формули от колкото в тетрадката ми по математика. Топлина произведена от двигателя, съпротивление на радиатора, съпротивление на тръбите (което зависи от тяхната дължина, дебелина и кривки) дебит на водната помпа, количество на охладителната течност в системата ..... ЛУДНИЦА
    И най-голямата грешка на всички РАЗБИРКОВЦИ - да слагат дебели тръби между двигателя и радиатора!!!
    Втора грешка - вдигат нивото на радиатора над нивото на двигателя - е водата трудно се "катери" нагоре, което до някъде се оправя с допълнителната помпа.
    А искрено се смях, когато прочетох за обдухването в следствие на подналягане - какви скорости ще вдигаме?200 ли?
    Suzuki SJ 410 Samurai, 0888 199 658 - МСС - Варна и близката околия.
    http://www.cardomain.com/ride/2562837

Място
    Варна
    Публикации
    4,091
    Точки (при гласуване)
    23

Определено заядливата нотка в някои постове е ненужна.
    Споделям само скромен опит. Старата ми бегачка бе с радиатор от зад и весело си охлаждаше.
    Вентилаторите бяха Спал с по 3800 куб. м. на час дебит два бр. Големи смучещи чудовища по 42см диаметър. 18 амперови. Радиатора беше в долната си част на около 78 см от кабината, а горе на 20-тина. Определено бе над линията на мотора и водата циркулираше по тръби с 35 мм вътрешно сечение. Заради допълнителния обем вода, по голям радиатор и магистрала се наложи използването на високодебитна помпа 90 л/м. Имах управление за пускане през температурен датчик, както и на двата спала заедно и поотделно ръчно. В много редки случаи се налагаше активирането на втория въртолет. А, да спомена, че бяха с грижливо направени дифузьори.
    Следствията, по къса предница, лебедката застана почти под мотора, по, лека предница, чист и здрав радиатор и по-топло на гърба през зимата.
    Единствения проблем с който се сблъсквах бе купчината листа, която се събираше в коша от зад когато угасиш колата. Запалиш ли я, всичко залепваше обратно на радиатора.
    Дано да съм бил полезен
    ...TO THE LAST BREATH...

Място
    SOFIA
    Публикации
    1,794
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на banjo Преглед на публикациите
    Това ми е идеята да разбера как са постигнати положителните резултати които накланят везните повече към (+) отколкото към (-)?. Това че за нашите формати на състезания както вие с брат ти звучно и ласкаво ги определяте, моето мнение е че са безмислени такива промени по охладителната система и ненужни. Въпреки това ми е интересно как биват направени как се постига надеждноста на уредбата. Помня как на Долфи му бе избила уредбата и му бе направила кабината парна сауна , че и някой май бе в болница заради това. Теорията и практиката (проба-грешка) в действие.
    Повечето състезателни автомобили със задни радиатори които се сещам са и с централно разположени двигатели. Едно е на големия контур да имаме 1-2м свързващи тръбопроводи а съвсем друго е ако са 8-10м? Какво правим с термостата като знаем, че ограничава дебита до 12%, водната помпа е изчислена да развърта определено количество вода (8-10л) а какво правим ако са 35-40л? Какво правим с обдухването на радиатора като знаем ,че през него трябва да премине определено количество въздух и при това основния е от движението на автомобила а вентилаторите са само помощни? Как изчисляват нашите "инжинер-конструктори" охладителната уредба като знаем как това е едно от нещата които се смятат при проектиране на двигателя. Какво правим с температурите като знаем че нормалната работна температура при бензиновите е 80-90*С а при дизеловите е 90-100*С?
    Много такива въпроси изникват и за това питам.

Не знам на Долфи банята и кой и защо е бил в болница заради това но принципно ако си левак може и да си откъснеш носът или пръста още със затварянето на вратата.Виждал съм повече изгаряния от преден радиатор при бърз ремонт в коша на бегачката.Това че повечето автомобили със заден радиатор са и с централно монтиран двигател също не е вярно.За другите неща е така и съм съгласен но има решение и довечера ще пусна снимки.Колкото до духането през маркуч ти правиш ли разлика между затворена и отворена система???Едно от най трудните неща с които сме се сблъсквали е намирането на проблем при болид които "бута"водата до мутрата от задно разположен двигател.Там вече влиаят и други сили и става страшно.Тази тема и друг път сме я бистрили но не стигнахме до снимки.Всеки които се е справял с тази задача никога повече не се е връщал към преден радиатор.

Не разбрах само какво сме определяли ние с брат ми??Но ако карането е цап цуп по локвички може и да не пипате радиатора.Но ако става въпрос за тежки трофита траял и рали схемата със задния радиатор е просто несравнима с класическата компановка.

Място
    SOFIA
    Публикации
    1,794
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на Kaskadiora Преглед на публикациите
    Истината е, че хората които са си заврели радиаторите отзад и са платили 1 торба пари за това удоволствие, никога няма да имат куража да си признаят че е ГРЕШКА.
    А хората, които са направили тази манипулация на чужди джипове и са похарчили чужди пари на принципа "проба-грешка" може да са улучили някаква задоволително работеща система.
    Реших да се консултирам с "дебелите книги" (всъщност беше учебник по ДВГ издаден към края на комунизма) и се оказа, че в раздел Охладителна система има повече формули от колкото в тетрадката ми по математика. Топлина произведена от двигателя, съпротивление на радиатора, съпротивление на тръбите (което зависи от тяхната дължина, дебелина и кривки) дебит на водната помпа, количество на охладителната течност в системата ..... ЛУДНИЦА
    И най-голямата грешка на всички РАЗБИРКОВЦИ - да слагат дебели тръби между двигателя и радиатора!!!
    Втора грешка - вдигат нивото на радиатора над нивото на двигателя - е водата трудно се "катери" нагоре, което до някъде се оправя с допълнителната помпа.
    А искрено се смях, когато прочетох за обдухването в следствие на подналягане - какви скорости ще вдигаме?200 ли?

Един въпрос имал и карал ли си джипка със заден радиатор за да знаеш за предимствата или само си меляш колкото да си бърборкаме.Нивото на радиатора няма значение в рамките на силуета на автомобила.Колкото до обдухването и ниските зони на налягане колкото и да се смееш е точно така.Само за дебелите тръби си прав.Но недеи да говориш за торби с пари щото не ти отива...пък и цената на компонентите е в пъти по ниска отколкото на нов радиатор.А когато е в гьоча отпред през няколко състезания ти трябва нов радиатор но ти няма как да знаеш за това.А ако параметрите на предницата не позволяват монтирането на по голям радиатор???КВО ПРАВИМЕ ТОГАВА.

А съм виждал и разбирковци дето за една шепа стотинки са монтирали ауспух от мотоциклет на автомобил.Виж сега в оная дебела книга какво пишат инжинерите за изпускателната уредба.Ще разбереш че галимациите с водата са лесни.
    Последно редактиран от PETER BLIZNAKA ; 05-05-12 в 11:26

Стефан е офлайн Старши участник | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ |* МСС *
    Публикации
    19,239
    Точки (при гласуване)
    52

Слагаме ги отстрани, изхвърляме вентилаторите, и организираме ежектори със струите от ауспусите. Пример - ракетните МАЗове, разни локомотиви и катери.
    Аз не виждам повод за спор. Ако става дума за истински офроуд, естественото обдухване от насрещния поток няма как да има особен принос - пример - висенето в летните задръствания. Или голямото натоварване на всичко, при дълго буксуване. В някакъв каменен офроуд може и да защитиш предния радиатор с решетка, обаче в кален или прашен, не можеш да го защитиш с нищо, освен да го преместиш отзад и горе.
    Така че за съмняващите се - просто книгата "Водни охлаждания на автомобилни двигатели", обаче вие ще я сканирате, понеже аз имам само едно ксероксно копие. Вярно, там формулите са много и страшни, но и методиките са описани.

Публикации
    1,896
    Точки (при гласуване)
    10

Давате грешни технически доводи, колеги, и ги приемате за верни. За да проверя дали аз не греша, имам няколко въпроса.
    Какво може да е проблем за доброто охлаждане при увеличаване на обема на водата в охладителната система? За помпата няма значение от какъв обем с течност черпи или подава - може да е 5 литра, може да е 20 тона и все ще си помпи. За двигателя - достатъчно е в него да влиза охладената от радиатора вода, не се сещам за разлика дали ще мине през 1, 5 или 20 метра тръба със съответните разлики в обема. Най-много като е дълга да охлади допълнително, все пак си има немалка повърхност. Защо да не може да се увеличи диаметъра на тръбите? 5-10 мм намаляват съпротивлението им двойно-тройно, трябва да се сметне (виж следващия ми въпрос).
    За съпротивлението на тръбите - примерът да се духне в къс и дълъг маркуч и да се види разликата не работи. Ще е вярно, ако беше казано "духни леко", защото скоростта на охл течност в 30 - 40 мм тръба е ниска, а съпротивлението намалява рязко при достатъчно нисък дебит.

Обтичането на радиатора зад кабината е проблем, но би имал значение при висока скорост - над 20 може би. В останалите случаи стандартен ел вентилатор е достатъчен, а чета за специално подбрани по-мощни и това помага.

Място
    Варна
    Публикации
    579
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    11

Ами, предполагам имаш предвид, че хидравличното съпротивление в една система зависи от дължината на тръбопроводите линейно /почти/. При заден монтаж, тази дължина нараства многократно. Ако има кривки, преходи в сеченията или снадки - трябва да се прибавят, но тук функцията не е линейна. Тъй като монтирания отзад радиатор е по-високо от оригиналния - ето още 0,02 - 0,06 бара хидравлично съпротивление.
    Имаме затворена система с центробежна помпа - следствието е намален дебит или кратност на циркулация, с което охлаждащите възможности на системата падат. /Едно графично онагледяване с Q/H съвместна характеристика на помпата и промяната на съпротивлението би онагледило нещата/

От тук нататък се мисли как да вдигнем дебита, за да върнем нормалната кратност на циркулация. Първата хрумка, както и трябва да се очаква е - мииии, по голяма помпа. Това е така, но не съвсем. Не съвсем, защото като повишим дебита при същото сечение на тръбопроводите, хидравличното съпротивление в този случай расте експоненциално /на квадрат/. И следва поредното очевидно решение - тръбопроводи с по-голямо сечение, за да се свали характеристиката на системата и работната /пресечна/ точка на новата характеристика на помпата и новата характеристика на системата да отговаря на същия дебит. Да, ама за тази цел, трябва и да се смени и радиатора с по-голям, за да съответства на този дебит и да не бъде "тапа" за преоразмерената система.

Та така...
    Намерих в нета една Q/H характеристика, която да онагледи приказките, макар и да не е съвсем точна за случая.

Зеленото е характеристиката на помпата, черното - на системата. Първоначално работи в т.А, след хвърлянето на радиатора отзад - в т.Б - т.е. има спад на дебита от Qноминално Qрадиатор отзад
    Слагаме нова по-голяма помпа - зелената характеристика се вдига успорено нагоре, но т.Б няма да стигне Qn, затова - по-големи тръби, с което черната характеристика на системата ще полегне пак надолу.

Формули и изчисления не помагат особено, защото големия хикс е характеристиката на системата, а тия наши стъкмистики се правят в гаражи, а не в лаборатории
    Последно редактиран от Веселин Русев - Vesur ; 05-05-12 в 22:10

Място
    Варна
    Публикации
    4,091
    Точки (при гласуване)
    23

Ммного добре!
    Изначалната причина се нарича по-голям радиатор. Оригинално на г-то е около 60/75см. Поставения бе метър и десет на 80 см бакър с троен ред " тръбички ".
    ...TO THE LAST BREATH...

Място
    Русе
    Публикации
    2,002
    Точки (при гласуване)
    10

Извинявайте че се намесвам в темата. Но като чета и ми става смешно. Говорите за неща които са толкова прости.
    Според мене ако се сложи радиатора в задната част би имало проблем единствено с обдухването. Тука има много решения, който ще помогнат. Относно съпротивлението на системата за 8-10 метра маркуч е пренебрежимо малко. С увеличаване на размера на маркучите ще се компенсира. Относно монтирането на по-високо. Ами това е възможно най-добрия вариант. Колкото по-високо, толкова лесно ще се качва топлата вода там и толкова по-лесно ще слиза студената. Това е от гравитацията. В този случай няма да има съпротивлението в дължината на мъркуча, ще се компенсира от гравитационната циркулация на водата.
    Мога да дам един хубав пример. Имаме парно и тръбите са ни цол и половина. Работи гравитационно, без помпа. Комшията има същия брой радиатори, но с половин цол тръби и сходно разположение. При него се случва дори и с помпа да неравнометна работа на котела.

Място
    Варна
    Публикации
    4,091
    Точки (при гласуване)
    23

Е и на мен вече ми е смешно.
    ...TO THE LAST BREATH...

Място
    SOFIA
    Публикации
    1,794
    Точки (при гласуване)
    30

Предимствата при задно монтиран радиатор са много.Най важната от тях е че радиатора остава чист и се "мие" само със сгъстен въздух и то след две три състезания.В коша на двигателя има повече място за бързи ремонти особенно по ремъци термостати и тн.При влизане в дълбока вода няма познатите проблеми с перката независимо дали е електрическа или механична.Греенето от нажежения въздух до моторния щит намалява и по този начин не се съсипват кабели букси ремъци и маркучи.Учудващо но и двигателя се запазва по чист.Няма кални плисъци от перката.При грешка на пилота и лек удър отпред дори и при падане от скок под ниво няма драма с разместване кривене течове и тн. При обръщане дори и с ниска скорост също се наблюдават лоши повреди при класическия преден радиатор. При задно монтиране забравяте за високи треви тръни и осили дето се набиват в питата и искат пощене с часове.Печелите по лека предна част на автомобила или място за монтаж на лебедката назад.При късане на болтове или лапи към блока на двигателя повредите за отстраняване са незначителни.Едно от най големите предимства е монтажа на много по голям радиатор с възможност за две електрически перки.Има модели на спортни бегачки които поради ниския преден профил няма никакъв вариант за монтиране на радиатор отпред.Има и бегачки на които няма начин за адекватно охлаждане само с един воден радиатор.

Монтажа не е много труден ако се спазят елементарни правила особено при конструкция тип пикап.При затворени бегачки вече е доста по сложно но също има решение.Понякога проблема не е с обдухването а с издухването от затвореното място на горещия въздух.Получава се топла тапа затисната от въздуха обтичащ покрива и струята от радиатора се набива към предната част отново и това води до прегряване.Всеки знае за ефекта на комбито и газовете от гърнето с открехната задна врата.Това са различни зони на налягане под налягане и обтичане на въздушните струи.Но това е доста дълго за обеснение и трябвят и таблици и схеми.Още повече че за различните купета панели и задни отвори е различно и непредсказуемо без многобройни проби или аеродинамичен тунел.Има вариант системата да охлажда при ниски скорости а само с километър два отгоре да затапва излизащия топъл въздух от радиатора.При такъв монтаж дори зависи точния наклон на самия радиатор.Преобладават монтажите с наклон напред към кабината заради събирането на по висок съд както и заради увеличаването на обдухваната площ.Както и насочване на топлия въздух под желания ъгъл.Не липсват обаче и право захванати радиатори.Всичко е въпрос на изчисления и желания за място окачване други радиатори резервни гуми и задна част на бегачката.Когато си направите адекватен заден радиатор кефа е феноменален и никога повече няма и да помислите за класическата схема.

Естествено това си има своята цена труд и нерви върху проекта.Едно от най важните неща са прогонените схеми от доказани фирми но има и работещи такива със части от скрапа.Всичко е въпрос на подредба на агрегатите и компонентите.Въпреки че ние не сме измислили топлата вода има малко информация за тези игрички.Това е така защото начините на местене са многобройни и с различни части компоненти и монтаж.

Естествено че преди да почнете да мислите за местене е да проучите какво ви предлага пазара.Или какво може да направите сами...

Всеки ще се сети че при по голям обем радиатор и удължен път на антифриза ще се наложи и подобряване обема на системата и изтласкващата помпа.Това се постига по няколко начина.Следващите снимки не са копнати от нета а от монтажа на нащо Чероки.Естествено няма да мога да опиша целия монтаж стъпка по стъпка но най важните неща се виждат.

Натиснете върху изображението за да го видите в голям размер

Име:	IMG_4265.JPG 
Прегледи: 711 
Размер: 150.8 Кб 
ID: 448403
    Първо избирате радиатора този на снимката е спортен специално създаден за заден монтаж.С четири реда писти за водата.Но става и с поръчани от Шумен Турция и дори с такива от агрегат.Важното е изхода и входа да са от едната страна на радиатора.Сещате се защо.

Име:	IMG_3019.JPG 
Прегледи: 714 
Размер: 110.0 Кб 
ID: 448399
    Следващото е изхода от блока за термостата.Вижда се стария на над 200000км.по сервизната книжка на автомобила.Виждат се и отворите на новия с колко по големи отвори са направени.Те вървят и с отворен термостат за висок дебит и в различни градуси за отваряне.

Име:	IMG_3022.JPG 
Прегледи: 709 
Размер: 120.3 Кб 
ID: 448398
    Ето и водната помпа с по голям дебит.Оригиналната е направо смехотворна в сравнение със спортната.Дебита е близо два пъти увеличен.

Име:	IMG_3020.JPG 
Прегледи: 715 
Размер: 88.3 Кб 
ID: 448400
    Разлика има и в термостатите.В ляво е отворения за новата система.

Име:	IMG_3405.JPG 
Прегледи: 709 
Размер: 142.4 Кб 
ID: 448401

Важното при монтажа в затворено купе е радиатора да е уплътнен от всички предни страни.Също така той не трябва да топли амортесьорите и тн.На покрива има обратни на движението желюзи.Също така на предния капак се отварят желюзи.Най доброто място за тях е най отзад на капака близо до моторния щит.Там въздуха се вдига с най голяма сила.Това е нужно защото без предна перка няма как да се изхвърля горещия въздух от моторния отсег.

Име:	DSC_1868_02.JPG 
Прегледи: 706 
Размер: 132.9 Кб 
ID: 448404

На покрива се монтира въздухозаборник с обратен тунел за обдухване на радиатора.понякога това е трудно или направо невъзможно ако промяната е желана след
    изработката на предпазната клетка.Ст,анични джобове набиват още въздух към радиатора в задната част на автомобила.

Име:	IMG_4266.JPG 
Прегледи: 708 
Размер: 118.1 Кб 
ID: 448405
    При спортните радиатори маркучите се захващат посредством резба.Това гарантира много здрав захват към изхода и входа на радиатора.

СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ
    Прикачени картинки Прикачени картинки  
    Последно редактиран от PETER BLIZNAKA ; 06-05-12 в 03:22

Място
    гр.Варна
    Публикации
    3,080
    Точки (при гласуване)
    17

До тук е добре описано от Близнака и при положение че ползват готов челен опит и готови компоненти създадени за техните автомобили е лесно и само сглобяваме компонентите. Та за Чероки или Вранглер (основните марки които ползват) някой някъде ги е изчислил ,създал е детайлите и те ги сглобяват и е лесно. Добре де ама как е стигнато до извода ,че термостата с по-големия отвор, помпата с новата турбина, радиатора с тези размери, тръбопроводите с нужната дължина и диаметър и всичко което се сетим още са с нужните параметри и ще работят? Когато елементите са готови е лесно да обясняваш. Нека обаче например Пламен обясни как си е изчислил охладителната уредба или предишния собственик е правил 1000 опита докато нещото е заработило по някакво "чудо". Нека дадем една задача: Нисан Патрол за тежко трофи ще работи ли с компонентите от Черокито. Какво правим ако няма разработини готови компоненти за модела? Отивам в магазина и казвам на продавача искам радиатор с тези размери и термостат с ей-такава дупка и помпа с повечко лопатки. Онзи ще ми ги даде защото е търговец и ще си вземе своето пък ако не работи пак ще съм му клиент.
    Стефан е много сдържан и сигурно се подсмихва тайно на това което пишем и го разбирам. Със сигурност знае че да изчислиш една охладителна уредба е все едно да направиш нов двигател.
    Нещата които описа Близнака , какво са направили на черокито и на мен са ми ясни. Охладителната уредба не е инсталация за парно!
    Последно редактиран от banjo ; 06-05-12 в 05:18
    Дий Снайдер

Страница 1 от 5 12345 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Х. "Вада" - Зелени рид - Урдина долина - х. "Вада"
    От Чавдар (V93) във форум Разходки
    Отговори: 47
    Последно мнение: 03-02-13, 11:32
  2. Отговори: 1
    Последно мнение: 01-07-09, 23:54
  3. Отговори: 27
    Последно мнение: 17-05-09, 23:24
  4. Петиция от сдружение "Зачатие", Фондация "Искам бебе"