Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Променена позиция на радиатора на " бегачките"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

    Чак и на мен ми стана интересно.
    Благо интересуваш се как се смята охладителна система. В общия случай (казвам общия защото всяко различно предназначение има отделни изисквания и специфики) най- важното е колко е производството на топлина, каква температура трябва да поддържа агрегата, колко е температурата на охлаждащата среда. Всичко останало са вече технически и финансови ограничения. Ако се приеме че охлаждащия флиуд е вода ( а той не е и съответно коефициентите се променят) то на база топлинното производство се пресмята колко вода нужна за охлаждане. При това пресмятане се взимат предвид всички практически ситуации които могат да се случат- много висока температура на околната среда, замърсявания и тн и тн. Като се получи дебита се прави базова схема на инсталацията по коята се пресмят сумата от местните съпротивления а като изберем диаметър и сумата от линейните съпротивления. Знаем че сме ограничени технически в диаметъра на тръбите и вида на помпата и се търся най-доброто решение на база малко итерационни пресмятания.
    Това което изкаш да знаеш колко проценто от това и колко процента от онова да пипнеш се прави на база сравнителен анализ между работещи системи което си е един вид изследователска работа. Всяко нещо може да се пресметне и това се прави винаги когато се проектира нещо ново било кола, кораб, сграда. Но не случайно оценката на преработката на една система в друга понякога струва повече от самата цена на компонентите в нея.
    Това което Стефан е написал за книжката с методиките е много добра отправна точка.
    А до правилния отговор може да се стигне и с опити. Ако гледаш да не правиш груби изпълнения нещата могат да се получат много добре, но за да отговориш защо се получават... все едно да питаш индианците как са си пресмятали еластичността на лъковете и аеродинамиката на стрелите.

    Опа писали сме по едно и също време с колегата.
    Land Rover Defender 110SW 300tdi

    Коментар


    • #32
      От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

      Първоначално публикуван от SIMOCOREX Преглед на мнение
      все едно да питаш индианците как са си пресмятали еластичността на лъковете и аеродинамиката на стрелите.
      Индианските (както и английските) лъкове не са интересни.
      Интересни са българските (композитни) или пък японските (дето са различно дълги).

      Явно нещо подобно ще да е и при охлаждането - има индиански и не до там индиански методи.
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #33
        От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

        Ето точно тези снимки и пояснения очаквах преди време в моята тема за местене на радиатора.Супер Близнак давай още ако има снимки и инфо.
        ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
        тел.088четири 9едно9 4нула4
        -------------------------------------------------------

        Коментар


        • #34
          От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

          При пробите забелязахме че антифриза се движи по леко и бързо по твърди тръби.Сигурно гумените при загряване на течноста се раздуват и пада налягането.
          Неравностите по повърхността на гумените тръби е причина за разлика с твърдите. Налягането не може да се промени дори тръбите да станат като варели и пропускателната им способност само може да се увеличи при раздуване. Или намали при прегъване.

          Коментар


          • #35
            От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

            Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
            Неравностите по повърхността на гумените тръби е причина за разлика с твърдите. Налягането не може да се промени дори тръбите да станат като варели и пропускателната им способност само може да се увеличи при раздуване. Или намали при прегъване.
            И от къде ще дойде антифриза за да попълни увеличения обем на системата?
            За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

            Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

            Коментар


            • #36
              От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

              Това няма връзка с по-лесното или по-трудно протичане на антифриз през гумени и твърди тръби и никаква такава с налягането.
              Промените в обема на охладителната система и на течността се компенсират например от разширителното казанче. Ако се разширят тръбите - защото те не се разширяват чак толкова.

              Коментар


              • #37
                От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

                За да се движи лесно, трябва диаметъра да е по голям. Струва ми се, че дори течността от казанчето да е достатъчна да попълни раздуването, налягането в системата ще е по-ниско от нормалното.
                За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                Коментар


                • #38
                  От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

                  Може и да не е заради променения обем но по твърди тръби се движи чуствително по бързо.Може и да е заради по малкото съпротивление.Проблема е че няма качествени гумени маркучи в БГ.Намерих едни руски армирани маркучи за гориво от самолет.Но те незнам защо бяха с някви шибани стандарти и толкова не пластични че не могат да се раздуят на снадките.На SEMA SHOW съм виждал почти цели тръби от край до край от алуминии и никелирани и от вътре.Бяха като произведение на изкуството.Едва ли има кой да ги сгъне и направи така при нас.Когато се монтира по голям радиатор изчисленията са само за силата на помпата.Проблема е че това не е парно на къща защото се експлоатира в различни условия и режими.Тапа на системата се явява термостата.Трябва да се намери отворен термостат.Може да се сложи и по голям без да е на блока но изхода трябва да се преправи.Знаете че някои системи почват да се бъркат и правят микро мехури без термостат.А доколкото знам и налягането на различните двигатели е различно.Ако се знае налягането на даден производител на двигатели и се постигне същото след промяната значи всичко е както трябва.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

                    Първоначално публикуван от PETER BLIZNAKA Преглед на мнение
                    Може и да не е заради променения обем но по твърди тръби се движи чуствително по бързо.Може и да е заради по малкото съпротивление.....
                    Специално за избраните тръби от теб то важи в пълна сила. Не случайно в много учебници дават медните тръби като еталон за тръби с минимално съпротивление за притичане на даден флуид. А вече ако трябва още да се напънем то радиусите на кривките трябва да са по големи.
                    Поздрави
                    Land Rover Defender 110SW 300tdi

                    Коментар


                    • #40
                      От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

                      Чак сега видях темата и ще споделя направеното от мен по Патрула.
                      Зимата се захванах да местя радиатора отзад с цел да скъся предницата на Патроля.Нямах никакъв опит в това и за това се обърнах към Близнаците-благодарности за споделения опит и съвети.Показаха ми това онова,обясниха ми как трябва и къде да стои радиатора.Не съм слагал по голям радиатор-сложих си оригиналния като му направих дифузьор и поставих два вентилатора със степени.Всичко правих доста на бързо, тъй като ме притискаше времето, заради състезанието в Трявна.Тръбите от мотора до радиатора ги прокарах от вътрешната част на шасито, като така са защитени от удари, а и най-важното не са вътре в купето.Не съм слагал допълнителна помпа,нито друг термостат поради простата причина че при тестването не съм имал проблеми с охлаждането.Единствения проблем, който си остана и от преди да изместя радиатора е че в продължителен баир при пълната газ почва да качва температурата, но това все си мисля че идва от гадната турбина с водно охлаждане, която в момента надува на 1.6 бара.Замислил съм да я изхвърля и да сложа такава без водно охлаждане.Доволен съм от задноразположения радиатор и за това на новото железо пак ще го сложа там.
                      0886685545-Влади- ОФ-РОУД КЛУБ"НОВИ ИСКЪР 4Х4 ЕКСТРИЙМ"

                      Коментар


                      • #41
                        От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

                        И аз сложих радиатора на Патрола отзад и мога да кажа , че се получи много добре . Използвах алуминиев радиатор от Ивеко със почти същите размери и дебелина на питата и тръбен път от безшевни тръби .Пробите показаха отлични резултати - при 37 градуса външна температура обдухването на питата е отлично и вентилатора почти не включва ,а при траялно каране в екстреми включва за кратко и много бързо сваля температурата - стрелката на индикатора за температура стои като залепена 2 мм под бялата точка на таблото . Имам проблем обаче с вентилатора ,макар че охлажда перфектно радиатора - сложил съм от някакъв бус Мерцедес с отделен ел. мотор и ремък и проблема е че създава много голям електрически товар - две релета по 30 А загряват при продължителна работа на вентилатора , а не би трябвало да е така защото го дават 220 W / лагерите на вентилатора са сменени , а ел мотора няма признаци на износване и работи добре/. Имам опасения , че заради тази голяма консумация ще остана без ток за лебедката и за палене . Дайте съвет какъв двоен вентилатор , който издържа на продължителна работа да сложа , че в края на седмицата е състезанието в Пловдив , а не ми се ще да карам така .
                        VEREYA MOTORSPORT TEAM

                        Коментар


                        • #42
                          От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

                          Първоначално публикуван от Бакалов Преглед на мнение
                          Дайте съвет какъв двоен вентилатор , който издържа на продължителна работа да сложа , че в края на седмицата е състезанието в Пловдив , а не ми се ще да карам така .
                          Алфа 156 2,4 жтд
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #43
                            От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Алфа 156 2,4 жтд
                            А ще държи ли на продължителна работа ... имаш ли някакви приблизителни размери на дифузьора Петьо ?
                            VEREYA MOTORSPORT TEAM

                            Коментар


                            • #44
                              От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

                              на 140 е 25 ампера бушона на пьрва степен/ по спомени / и са бая големи перки ако това има значение за теб.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар


                              • #45
                                От: Променена позиция на радиатора на " бегачките"

                                За държане ще държи. Тва върти нон стоп заради климатиците еле па двузоновите.
                                Те са два вентилатора отделни, втора скорост е през терморезистор (два броя)

                                Размери най-рано утре
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X