Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

    Здравейте,
    търсих в Гугъл по темата но попадам на противоречива информация.
    Карам скромнo Jeep-че Compass 2007ма. Серийно беше с 215/60/17 гуми. Исках малко повечко височинка обаче, позатърсих се и си взех едни 225/65/17, това е оптималния размер, който не опира. Разликата в диаметъра според онлайн калкулаторите е +35мм, което значи че колата се е надигнала с малко над 1.7см, което предполагам няма да повлияе пагубно при управление с висока скорост. Също така установих (пак с калкулатора) че когато километража ми показва 100км/ч реално ще съм с 95км/ч, което за мен не е фатално.

    Въпросите ми са два.
    1)Трябва ли след смяната на гумите да ходя на някакви реглажи или стендове за пътното поведение?
    2) Тази смяна влияе ли по някакъв начин на електронните системи - ABS, ESP, Traction control и т.н. и ако да, може ли да се направи нещо.

    Благодаря, поздрави

  • #2
    От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

    Аз също съм се чудил за това на моята кола, но мен по-скоро ме притеснява как ще се отрази по-големия диаметър на работата на автомата и на електронното управление на awd.
    Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
    Seat Leon 2007 1.9 TDI

    Коментар


    • #3
      От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

      Първоначално публикуван от Cloud Преглед на мнение
      Въпросите ми са два.
      1)Трябва ли след смяната на гумите да ходя на някакви реглажи или стендове за пътното поведение?
      2) Тази смяна влияе ли по някакъв начин на електронните системи - ABS, ESP, Traction control и т.н. и ако да, може ли да се направи нещо.

      Благодаря, поздрави
      1. Не
      2. Не
      0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

      Коментар


      • #4
        От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

        При показание 100 км/ч на километража минавайки на по голям размер гуми реалната скорост ще е по висока да речем 105 км/ч съответно и за изминатото разстояние ще има отклонение , при изминати 100км по километраж реално ще си изминал 105 км.
        ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

        Коментар


        • #5
          От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

          Би влияло ако предните и задните бяха с различен диаметър. Нещо което така или иначе не би направил (въпреки че би било майтап да сложиш по-малки гуми отзад, като правят повече обороти от предните колата ще "мисли" че буксуваш и ще реже газта )

          За останалите сложнотии в уравнението (анти занасящи, анти поднасящи и прочее) така или иначе мисля че влизат и инерционни датчици, техните данни не се влияят от размера на гумите.

          Първоначално публикуван от auto_marin Преглед на мнение
          При показание 100 км/ч на километража минавайки на по голям размер гуми реалната скорост ще е по висока да речем 105 км/ч съответно и за изминатото разстояние ще има отклонение , при изминати 100км по километраж реално ще си изминал 105 км.
          Като ги приравниш с 5-8% или колко там беше грешка на километража в излишък - просто километражът ще стане съвсем точен
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #6
            От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

            Въпросът няма еднозначен отговор. Системи, които имат инерционни датчици, ще пострадат даже повече от промененото съотношение на линейно към ъглово ускорение.

            Но като общо правило може да се приеме, че ако гумите влизат без рязане на калници, ще влязат и в толерансите на софтуера.

            Коментар


            • #7
              От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

              С 2 думи, да не се тревожа, всичко си е наред?

              Коментар


              • #8
                От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

                Не се тревожи. Дали е наред - все едно няма да решим тук.

                Коментар


                • #9
                  От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

                  Първоначално публикуван от Cloud Преглед на мнение
                  Здравейте,
                  търсих в Гугъл по темата но попадам на противоречива информация.
                  Карам скромнo Jeep-че Compass 2007ма. Серийно беше с 215/60/17 гуми. Исках малко повечко височинка обаче, позатърсих се и си взех едни 225/65/17, това е оптималния размер, който не опира. Разликата в диаметъра според онлайн калкулаторите е +35мм, което значи че колата се е надигнала с малко над 1.7см, което предполагам няма да повлияе пагубно при управление с висока скорост. Също така установих (пак с калкулатора) че когато километража ми показва 100км/ч реално ще съм с 95км/ч, което за мен не е фатално.

                  Въпросите ми са два.
                  1)Трябва ли след смяната на гумите да ходя на някакви реглажи или стендове за пътното поведение?
                  2) Тази смяна влияе ли по някакъв начин на електронните системи - ABS, ESP, Traction control и т.н. и ако да, може ли да се направи нещо.

                  Благодаря, поздрави
                  Няма място за притеснения.
                  Компютъра брои обороти. Последния възел който е "вързан" е полуоската. Каква по диаметър гума има накрая на полуоската, компютъра не може да знае и не го интересува. Мисля, че си объркал сметките за разликата в километража. При по-високи гуми реалната скорост ще е по-висока от показанието на километража защото с един оборот ще се изминава по-дълго разстояние за същото време. При по-малки гуми реалната скорост е по-ниска от показанието на километража и пада разхода на гориво защото е отчетено по-дълго разстояние от реалното /оборотите/. Ускорението при набиране е по-добро с по-малките гуми и е особено доловимо при по-слабите двигатели.
                  Инерционните датчици задействат при рязка промяна в ускорението /закъснението/. Размера на гумите няма отношение към тяхната /екстремална/ работа
                  сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                  dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                  Коментар


                  • #10
                    От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

                    Пък,ако кара на оборотомер и по GPS реалният разход с по-големите гуми ще е по-нисък
                    Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

                      Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
                      ........ реалният разход с по-големите гуми ще е по-нисък
                      Едва ли.
                      Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                      Към модераторите-А изтрийте го сега.
                      Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                      Коментар


                      • #12
                        От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

                        Ми при R+1,7 см ще изминава разстояние две пи ер по 1,7см=10,676см по-голямо на всеки оборот.Говориме си за реални километри,а не по километраж.Като си "бръмчи с 2000 об/мин,значи за сто киломметра ще "избръмчи" по-малко минути
                        Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

                          Хе хе, чиста теория...
                          Сложи едни големи гуми, и чакай икономия...
                          Преразхода идва оттам, че с по-голямата гума на двигателя му е по-трудно да ги развърта, и за да се постигне същата скорост се налага да се дава повече газ.
                          Да не говорим, че по-голямата гума има и по-голямо тегло, което изобщо не е за пренебрегване.

                          Поне в това отношение(големина на гуми-разход на гориво) в нашия форум имаме голям опит.
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Влияе ли по-големия размер гуми на електронните системи на колата?!

                            Също така по-големите гуми са и по-широки, а от там се увеличава и контактната им площ с пътя, което, освен че води до по-добро сцепление (евентуално по-кратък спирачен път), води и до по-голямо съпротивление/триене, а от там и по-голям разход.
                            Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X