Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ремонт на лебедка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ремонт на лебедка

    Здравейте,

    Вчера лебедката отказа... Електромоторът върти, от редуктора се чува стържене и барабанът не се върти.
    Без натоварване работи. Започва да тегли, опъва въжето, натоварва се и започва да стърже.
    При опит за освобождаване на въжето също стърже. По някое време захапва и го отпуска.
    Докато стърже барабанът остава заключен.

    Разглобих я, в редуктора няма нищо видимо счупено.
    Редукторът е от 3 степени. Вижда се износване на корпуса на първа степен - тази, която се върти от мотора. Има и луфт в лагера, в който лагерува оста от мотора. Вероятно от този луфт се усуква редуктора и е драл в корпуса. Но продължавам да не мога да си обясня какво вътре може да прескача за да се чува стържене и барабанът да не се върти.

    Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем?
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090640.jpg
Прегледи:1
Размер:148.1 КБ
ID:5968280Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090632.jpg
Прегледи:1
Размер:169.6 КБ
ID:5968281Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090634.jpg
Прегледи:1
Размер:141.9 КБ
ID:5968282Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090635.jpg
Прегледи:1
Размер:125.4 КБ
ID:5968283Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090636.jpg
Прегледи:1
Размер:106.6 КБ
ID:5968284Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090637.jpg
Прегледи:1
Размер:156.7 КБ
ID:5968285
    Аз не вярвам в чудеса!
    Разчитам на тях!

  • #2
    От: Ремонт на лебедка

    Луфтовете на редуктора му идват в повече. Това теоретично, а практически - не виждам.

    Коментар


    • #3
      От: Ремонт на лебедка

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Луфтовете на редуктора му идват в повече. Това теоретично, а практически - не виждам.
      Ако е луфт би следвало да има поне минимално нараняване на зъбите, които са драли.
      Утре ще измия всичко от греста да видим какво ще покаже.

      Остава да измисля и как да извадя лагерчето цяло, за да сваля размери и да го сменя.
      Аз не вярвам в чудеса!
      Разчитам на тях!

      Коментар


      • #4
        От: Ремонт на лебедка

        В барабана има спирачка и съединител. Гледай там.

        Това дет си го разглобил, ако ти е за първи път, звънни да ти кажа как става, да не разглобяваш три пъти.
        Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
        Към модераторите-А изтрийте го сега.
        Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

        Коментар


        • #5
          От: Ремонт на лебедка

          Спирачката и съединителят дават вид като да работят. Барабанът остава на спирачка докато стърже, не изпуска въжето. За това и се насочих към някоя от степените на редуктора.

          До сега съм я разглабял един път за почистване и ревизия, сега и е втори.
          Аз не вярвам в чудеса!
          Разчитам на тях!

          Коментар


          • #6
            От: Ремонт на лебедка

            Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
            ...... Барабанът остава на спирачка докато стърже, не изпуска въжето........
            Така е при скапан съединител. Обикновенно стърже само при натоварване.

            Блокиращата муфа (тая която се премества от лоста) трябва да бъде намазана отвън само с много тънко масълце. Ако има грес, не се развива при свободно положение на лоста. Виж самото лостче да не е криво при ексцентрика. Ако муфата не влиза добре в зъбите на заключено, също може да дава ядове.
            Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
            Към модераторите-А изтрийте го сега.
            Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

            Коментар


            • #7
              От: Ремонт на лебедка

              Муфата е намазана много тънко с грес. На свободно барабанът се върти без проблеми.
              Гледах зъбите, в които влиза муфата на заключване. Нямат и следа от износване, не личи нищо да е драло в тях.
              Движението отключено-заключено винаги е било плавно и без усилие. Няколко пъти само се е налагало леко раздвижване на барабана с ръка за да влязат зъбите.
              Търтея ми прати едно ръководство за ремонт на Warn, ако не друго поне да почета какъв е принципа на работа и за какво служат всички карантии.
              Аз не вярвам в чудеса!
              Разчитам на тях!

              Коментар


              • #8
                От: Ремонт на лебедка

                Ето снимки и на спирачката:
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090641.jpg
Прегледи:1
Размер:131.4 КБ
ID:5363470Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090642.jpg
Прегледи:1
Размер:151.2 КБ
ID:5363471Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090643.jpg
Прегледи:2
Размер:172.1 КБ
ID:5363472Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090644.jpg
Прегледи:1
Размер:186.6 КБ
ID:5363469
                Аз не вярвам в чудеса!
                Разчитам на тях!

                Коментар


                • #9
                  От: Ремонт на лебедка

                  Днес измих всичко с бензин. Излязоха доста изненади.
                  Лагерът, който е в основата на редуктора е заминал. Имаше много луфт, и то по елипса. Износването не беше равномерно.
                  При опит да го извадим, лагерът се разпадна. Не че действах много нежно, но все пак...
                  В първата степен на редуктора (тази най-близо до мотора) има нараняване по основата, която държи зъбните колела. Формата на нараняването е като отпечатък от зъбно колело. На снимката съм сложил стрелка, която сочи мястото на нараняванията.
                  Предполагам, че от там се чува стърженето при натоварване - лагерът в основата е разбит, зъбното колело, задвижвано от мотора се усуква, започва да дере в основата на първа степен на редуктора и се чува здраво стържене. От своя страна целият редуктор се усуква и опира в основата на лебедката. Следите по външния край се виждат.

                  За момента идеята е на фереза да се махнат остатъците от стария лагер и да се изравни леглото. След това на струг да се изработи подходяща втулка, която да замени лагера (в червено).

                  Евентуално ако се налага ще направим втора втулка, която да се набие около леглото на лагера, за да го подсили (в зелено).
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090632.jpg
Прегледи:1
Размер:147.8 КБ
ID:5366866Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090637.jpg
Прегледи:1
Размер:138.6 КБ
ID:5366865
                  Аз не вярвам в чудеса!
                  Разчитам на тях!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Ремонт на лебедка

                    Моите 5 стотинки:

                    Степените на редуктора се броят обратно. Поне при моята е така, но не мисля, че при другите ще се различава. Та: мотора през някакъв вал(при мен шестостен 8мм) задвижва най-далечната от него степен, тя си е първа. Тя на свой ред-втората, а втората-третата, като третата е най-натоварена, тя си се върти с оборотите на барабана.

                    За фреза-не мисля, че някой фрезист ще се навие да си троши фрезерите със стъргане на лагер. Е, има си начини за вадене на лагера де. Щом се е разбил-значи идва слаб, и трябва да се смени с по-сериозен. Потърси лагер с подходящи размери, но по-тежка серия, той ще държи по-здраво.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Ремонт на лебедка

                      Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
                      За момента идеята е на фереза да се махнат остатъците от стария лагер [ATTACH=CONFIG]442041[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]442040[/ATTACH]
                      Мятай го във фурната на 150-200градуса. Ще си падне сам.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Ремонт на лебедка

                        Аз да питам, с някаква нарочна цел ли това е омазано с грес с медни частички? И ако да, каква е целта?
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Ремонт на лебедка

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          ......
                          За фреза-не мисля, че някой фрезист ще се навие да си троши фрезерите със стъргане на лагер. Е, има си начини за вадене на лагера де. .....
                          Ванка, намери достатъчно дълъг и як болт или шпилка дебел колкото вътрешния размер на лагера. Завари го за черупката на лагера като внимаваш да не го "парнеш" за леглото. С втулка по-шорока от лагера навиш гайка да го вади. След това търси фреза или струг, само ако решиш да слагаш по-голям лагер.
                          О899 2б2 1З2

                          Коментар


                          • #14
                            От: Ремонт на лебедка

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            Моите 5 стотинки:

                            Степените на редуктора се броят обратно. Поне при моята е така, но не мисля, че при другите ще се различава. Та: мотора през някакъв вал(при мен шестостен 8мм) задвижва най-далечната от него степен, тя си е първа. Тя на свой ред-втората, а втората-третата, като третата е най-натоварена, тя си се върти с оборотите на барабана.

                            За фреза-не мисля, че някой фрезист ще се навие да си троши фрезерите със стъргане на лагер. Е, има си начини за вадене на лагера де. Щом се е разбил-значи идва слаб, и трябва да се смени с по-сериозен. Потърси лагер с подходящи размери, но по-тежка серия, той ще държи по-здраво.
                            Да, конструкцията е същата. Валът също е шестостен.
                            Степените ги броих по реда на натоварване. Физически най-далечната от мотора свъщност се върти директно от него. За това я кръстих и първа. След това са точно както си ги описал.
                            Смятам да сменя лагера с втулка, както са стартерите примерно.
                            Аз не вярвам в чудеса!
                            Разчитам на тях!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Ремонт на лебедка

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Аз да питам, с някаква нарочна цел ли това е омазано с грес с медни частички? И ако да, каква е целта?
                              Предния път, когато направи номер и не искаше да тегли я разглобих, почистих и гресирах с медна паста. Не съм обърнал внимание на луфта в лагера обаче.
                              След гресирането се държеше малко по-добре, но след 2-3 тегления започна да стърже и не искаше да тегли. За това пак е на тезгяха.
                              Аз не вярвам в чудеса!
                              Разчитам на тях!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X