Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

    Офроудър с бензинов или дизелов двигател? Кой е по-добрия вариант?
    Въпросът ми е породен от чисто любопитство. Интересно ми е какъв двигател е за предпочитане в такъв клас автомобил.

  • #2
    От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

    О,колега...това си е строго специфично.И бензина и дизела си имат предимства и недостатъци..и ако при бензина недостатъка е,че ще гори повечко,то при дизела един бъдещ евентуален ремонт,особено на дизелова помпа,дюзи и т.н. ще бъде в пъти по-солен,отколкото при бензинов двигател.
    Между другото...много пъти е разисквана тази тема,поровете се,използвайте търсачката и се наслаждавайте на прекрасния Форум!
    First Man, then Machine!
    Lada Niva
    Honda XR 400

    Коментар


    • #3
      От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

      А зависи на какво казваш офроуд. Роккроулинга е офроуд, и там и със самолетен дизел не можеш и да пресечеш старта. Доколкото съм виждал картинки. И трофи рейда е офроуд, там с бензинов примус няма да оцелееш цяло денонощие, каквото и да се закучи. Доколкото съм го виждал през ключалката.
      Това очевидно са двете крайности, по средата - пак зависи от офроуда.
      Бензиновият не гори "повечко", той гори неистово, в сравнение с дизеловия. И не умее да зарежда акумулаторите на празен ход, нито да грее печката, с което и всичко свършва, ако купона не е из двора на бензиностанцията.
      По подобна причина например, не използват спомагателни реактивни двигатели, за излизане от блата и дупки, въпреки съвсем успешните експерименти.

      Коментар


      • #4
        От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

        Първоначално публикуван от Brazer Преглед на мнение
        О,колега...това си е строго специфично.И бензина и дизела си имат предимства и недостатъци..и ако при бензина недостатъка е,че ще гори повечко,то при дизела един бъдещ евентуален ремонт,особено на дизелова помпа,дюзи и т.н. ще бъде в пъти по-солен,отколкото при бензинов двигател.
        Между другото...много пъти е разисквана тази тема,поровете се,използвайте търсачката и се наслаждавайте на прекрасния Форум!

        Не точно разхода и ремонта ме интересуват колега, по-скоро до каква степен влияе вида на двигателя върху представянето на автомобила най-вече по пресечен терен.

        Коментар


        • #5
          От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

          Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
          А зависи на какво казваш офроуд. Роккроулинга е офроуд, и там и със самолетен дизел не можеш и да пресечеш старта. Доколкото съм виждал картинки. И трофи рейда е офроуд, там с бензинов примус няма да оцелееш цяло денонощие, каквото и да се закучи. Доколкото съм го виждал през ключалката.
          Това очевидно са двете крайности, по средата - пак зависи от офроуда.
          Бензиновият не гори "повечко", той гори неистово, в сравнение с дизеловия. И не умее да зарежда акумулаторите на празен ход, нито да грее печката, с което и всичко свършва, ако купона не е из двора на бензиностанцията.
          По подобна причина например, не използват спомагателни реактивни двигатели, за излизане от блата и дупки, въпреки съвсем успешните експерименти.

          Офроуд казвам на това да се навра с колата в гори тилилейски, мочурища и блата и въобще места на които бих се замислил дори и пеша да отида

          Коментар


          • #6
            От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

            Дизел.

            Коментар


            • #7
              От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

              И за офроуда и за офроудъра има дискутирани теми!
              Бензин -дизел са няколко а за вторият е тази -http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=100
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • #8
                От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

                Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                И за офроуда и за офроудъра има дискутирани теми!
                Бензин -дизел са няколко а за вторият е тази -http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=100

                Дискутирали сте на тема бензин или дизел във форума за Гозби, рецепти и ястия ?!
                Нещо не можах да схвана извинявай.

                Коментар


                • #9
                  От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

                  Няма еднозначен отговор. И едното и другото си имат предимства и недостатъци. Широко се афишира предимството на дизела в разпределението и стойността на въртящия момент. Така е, но и не е баш така. Респективно въртящия момент при определени обороти е мощност, която при различни двигатели се получава различно в работния диапазон на мотора . Гледат се предимно стойности за турбодизелови мотори, където въртящия момент е доста добър сравнен с бензинови мотори, и е при сравнително ниски обороти. Обаче не се споменава, че при тях нарастването на момента е много рязко и често това не е в интерес на проходимостта. Т.е. контролирането на момента е по-трудно и е необходим повече усет и познаване на машината. Например при неизменено натискане на газта, при достигане на определени обороти, тягата се увеличава рязко и това може да доведе до загуба на сцепление. При дизела без турбо, тази особеност не съществува, но пък и момента е доста по-нисък, мощността малка, а мотора си е доста тежък. Тежестта на мотора също е фактор за проходимостта. Други предимства на дизела са неговата горивна икономичност, опростеност, надеждност(има и не толкова прости и надеждни), по-лесно се подготвя за преминаване на водни препятствия и др. От друга страна, бензиновия мотор е по-лек, с по-висока мощност на единица тегло и обем, често с по-евтина поддръжка(но не абсолютно винаги), въртящия момент се контролира прецизно и лесно и др. Но всичко това е само общо казано. На практика, за различните предназначения има различни джипове. А за различните джипове и различни варианти мотори. Оптимални варианти съществуват за всяка отделна ситуация, но по обясними причини се подбират само за отделните предназначения.

                  P.S. За "гори тилилейски, мочурища и блата" е по-добре лек и опростен турбодизел, с оборудване за преминаване на водни препятствия, подходящи гуми, окачване, лебедки, въжета, колани и... трябва търпение, да можеш да чакаш помощта като всички тези неща не помогнат.
                  Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

                    Дизел за трофи .....как ви звучи 220 нютон метра при 1100-1200 оборота например атмосферен дизел баирите ги катери на ръчна газ....слизаш от джипа пикаеш и се качваш пък той си върви......
                    driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

                    Коментар


                    • #11
                      От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

                      Първоначално публикуван от Гробаря Преглед на мнение
                      Дизел за трофи .....как ви звучи 220 нютон метра при 1100-1200 оборота например атмосферен дизел баирите ги катери на ръчна газ....слизаш от джипа пикаеш и се качваш пък той си върви......
                      Написах темата именно за да чуя подобни отговори. Благодаря!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

                        Първоначално публикуван от Гробаря Преглед на мнение
                        Дизел за трофи .....как ви звучи 220 нютон метра при 1100-1200 оборота например атмосферен дизел баирите ги катери на ръчна газ....слизаш от джипа пикаеш и се качваш пък той си върви......
                        И да няма объркване това е старото животно от аватара ми. .....3300 атмосферен дизел "леко"пипнат двигател и разход на гориво неизвестен..
                        Движи се бавно и тъжно/като на погребение /но е безупречен и сигурен!

                        п.п. Всеки би си хвалил своето и мнения различни!
                        driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

                        Коментар


                        • #13
                          От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

                          Първоначално публикуван от rosen700 Преглед на мнение
                          Дискутирали сте на тема бензин или дизел във форума за Гозби, рецепти и ястия ?!
                          Нещо не можах да схвана извинявай.
                          Първото е хобито а второто е лудият който се е впуснал в него. За лудият горивото съм го посочил, а за джипа и неговото гориво има вече доста теми.
                          Sent from my Nokia s fenerche

                          Коментар


                          • #14
                            От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

                            Аз съм за дизела, но всичко е много относително и субективно.
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Бензинов или дизелов двигател в офроудъра?

                              Първоначално публикуван от rosen700 Преглед на мнение
                              Въпросът ми е....
                              ....теологичен
                              Кое е първо, яйцето или кокошката, ще ми се да няма такива теми.
                              0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X