Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Влияе ли температурата на въздуха на макксималната скорост?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Влияе ли температурата на въздуха на макксималната скорост?

    Ясно е, че попътният вятър и спускане по наклон имат значение. Обаче, влияе ли температурата, влажността, атмосферното налягане на въздуха и надморската височина на максималната скорост? Говоря при един и същи двигател поставен при различни атмосферни условия.
    Последно редактирано от sony bono; 03-04-12, 18:11.

  • #2
    От: Влияе ли температурата на въздуха на макксималната скорост?

    Надморската височина влияе със сигурност-колкото по нагоре се качваш - толкова по малко мощност има двигателя.

    Коментар


    • #3
      От: Влияе ли температурата на въздуха на макксималната скорост?

      Първоначално публикуван от sony bono Преглед на мнение
      Ясно е, че попътният вятър и спускане по наклон имат значение. Обаче, влияе ли температурата, влажността, атмосферното налягане на въздуха и надморската височина на максималната скорост? Говоря при един и същи двигател поставен при различни атмосферни условия.
      За двигатели с принудително пълнене(турбиниран) има значение температурата, а надморската височина не му влия толкова колкото на атмосферния.

      Коментар


      • #4
        От: Влияе ли температурата на въздуха на макксималната скорост?

        Всички тези фактори оказват влияние, по хладен и влажен въздух е за предпочитане, за атмосферното налягане е ясно
        ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

        Коментар


        • #5
          От: Влияе ли температурата на въздуха на макксималната скорост?

          Значи излиза, че във Варна карат по-мощни фронтери от нас в София.
          Сериозно, колко може да влияе влажността и налягането на разхода на гориво? Например при по-влажен въздух по-малко ли харчи двигателя?

          Коментар


          • #6
            От: Влияе ли температурата на въздуха на макксималната скорост?

            Температурата на въздуха влияе на скоростта (и на маскималната) по един "страничен" начин. Особенно в това сутрешно - зимно, обедно лятно време. Сутрин (след цяла нощ "студ") въздуха в гумите е свит и е съвсем в реда на нещата радиуса на гумите да е със сантиметър, че и два, по малък отколкото добре напечените от слънцето гуми към два след обяд. Та сутрин отиваш на работа с по ниска от нормалното скорост, а след обяд, като трънеш някъде набързо по работа - заради "повдигането" с два сантиметра се движиш по-бързо при равни други условия. Преди доста години си играх да изчислявам разликата в скоростите при различна височина на гуми с еднакъв цолаж. Вече не съм сигурен колко излезе ама имам един спомен, че 2 см разлика в радиуса май дадоха 3 - 4 км/час разлика при 90 км. Може и да греша в числото (спомениии) но разлика със сигурност има.
            Имам една колежка дето кара служебно кола и се прави на по-голям католик от папата за пътните листи. Та записва стриктно километража сутрин на табелата на изхода на Русе и съответно на табелата на входа на Търново например. И понеже е безкрайно методична - върши същото по обратен ред на връщане. Много искаше да ни натрие носа на нас дето си пишем пътните листи докато гледаме тавана. Но с времето ставаше все по-озадачена и загрижена. Докато накрая изплю камъчето (разбира се обвини в повреда килонметража). Та през зимата се оказа(според нейните "измервания"), че разстоянието е по голямо (и то с километри), отколкото през лятото. Освен това сутрешното разстояние на отиване не съвпадало със следобедното. Как, казва, да пиша че зимата до търново съм пътувала 103 км а сега през лятото - само сто (примерно). Аз се опитах да и обясня, че това идва от налягането на гумите и от там - промяната на диаметъра им. Тя клепа, клепа с едни дълги мигли и попита - ами къде да пиша в пътния лист налягането на гумите. Много ме ядоса и и казах да си го запише отзад на задика, а ако не го стига - ще и помогна.
            А за по-влажния въздух - то се и усещта направо вървежа на колата. Водните пари в горивната смес са добър антидетонатор и съвременните коли с нок сензори и компютри имат възможност да избират по-икономичен режим на работа на двигателя(особенно с нашия "А95" бензин).
            Преди 20-30 г имаше "експериментатори" и на тая тема - слагаха щутцери на смукателните колектори на ладите под карбуратора - на него маркуче потопено в съд с вода (чувал съм за съд от кръвни банки). По твърдения на "експериментаторите" - кратковременото "изтракване на аванса" при рязко подаване на газ на нагорнище (което беше критерий за добре настроен аванс на изпреварването) изчезвало. Колко бензин са икономисали не знам. Но като знам какво беше нормалното състояние на карбураторите по онова време - силно се съмнявам да е имало някаква съществена икономия. Развитието на експеримента рано или късно прехождаше в подмяната на водата със спирт (най често първака на ракията, който тогава не се пиеше освен от дежурните пияници при казаните). Тогава икономията на бензин ставаше по-реална, за сметка на увеличения разход на първак.
            Последно редактирано от bogilloff; 06-04-12, 01:47.
            ОФБ ДБ X22SE
            Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

            Коментар


            • #7
              От: Влияе ли температурата на въздуха на макксималната скорост?

              А ако гумите са пълни с азот?

              Коментар


              • #8
                От: Влияе ли температурата на въздуха на макксималната скорост?

                Ами нали за това ги пълнят с азот. А при положение, че тоя февруари четири пъти спуках една и съща гума(два пъти ми я срязаха, че съм спрял на неподходящо място) и още две други (последната на едно капаче с пиронче от дамски ток на паркинга на кауфланд) не виждам смисъл да ги помпя с азот. Въобще азота е гевезелъци. На нископрофилна гума, на някоя бясна кола на хубав път и на 220 - да добре. Ама на моето камионче азота му е последна грижа.
                ОФБ ДБ X22SE
                Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                Коментар


                • #9
                  От: Влияе ли температурата на въздуха на макксималната скорост?

                  по-студен въздух,повече кислород, и от тук по-добро изгаряне.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Влияе ли температурата на въздуха на макксималната скорост?

                    Първоначално публикуван от svi6tovski Преглед на мнение
                    по-студен въздух,повече кислород, и от тук по-добро изгаряне.
                    Баф маа му.
                    Ми, да взема да слагам на моята въздух от фризера .... щото пълен с кислород ....!?!
                    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X