Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Живак- как се премахва

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Живак- как се премахва

    С прахосмуъкачката е най-опасно и вредно. Живака като течен не е вреден, ама като мине през прахосмукачката се изпраява и тогава става страшен. Чел съм инструкции на гражданска защита и там изрично беше упоменато, че не се събира с прахосмукачка в никакъв случай.

    Коментар


    • #32
      От: Живак- как се премахва

      Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
      С прахосмуъкачката е най-опасно и вредно. Живака като течен не е вреден, ама като мине през прахосмукачката се изпраява и тогава става страшен. Чел съм инструкции на гражданска защита и там изрично беше упоменато, че не се събира с прахосмукачка в никакъв случай.
      Интересно, защото аз лично се обадих в ГЗ по същия повод и ми казаха да поръся живака със сяра и да го събера с прахосмукачката.
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • #33
        От: Живак- как се премахва

        Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
        Интересно, защото аз лично се обадих в ГЗ по същия повод и ми казаха да поръся живака със сяра и да го събера с прахосмукачката.
        Защото толкова разбират. Според техен специалист, метален натрий се "обезврежда" с вода.
        Живака реагира със сяра на прах до стабилен живачен сулфид, който може да се изсмуче с прахосмукачка. Реакцията е много бавна и се чака дълго, а капките живак да се смесят добре със сярата.
        It is easier to fool people than to convince them they have been fooled.
        Mark Twain
        https://www.flickr.com/people/195891565@N06/

        Коментар


        • #34
          От: Живак- как се премахва

          Къде изхвърли млякото и термометъра?
          Дизелов Jeep, не е Jeep.

          Коментар


          • #35
            От: Живак- как се премахва

            Първоначално публикуван от Primrouse Преглед на мнение
            Защото толкова разбират. Според техен специалист, метален натрий се "обезврежда" с вода.
            Живака реагира със сяра на прах до стабилен живачен сулфид, който може да се изсмуче с прахосмукачка. Реакцията е много бавна и се чака дълго, а капките живак да се смесят добре със сярата.
            Реакцията в общия случай хич не е бавна, само трябва да осигуриш контакта на двете вещества. Сярата има допълнителната заслуга че обезврежда и изпаренията от недосъбраните капчици - дълго след като човек си мисли че е изчистил самата сяра. Сярата пък, употребена по този начин е адска смрад на която и трябват седмици за да се разнесе.

            Писал съм и другаде из Форума - събират се механично по-едрите капчици (доколкото е възможно), поръсва се със сяра по пода и се мете напред-назад докато сярата влезе във всички цепнатинки и кухини. После прахосмукачката. Или ако няма - метлата и лопатата.

            За сметка на това събирането на живака в течен вид с прахосмукачка е нетривиална задача - първо и най-вече, защото е доста тежък и само най-дребни капчици, нескрити в цепнатини, се увличат от въдушната струя. Не съм сигурен дали турбуленцията в нормална прахосмукачка е способна да го направи на толкова ситни капчици че да минат после през филтъра - но пък съм почти сигурен че филтър набит със сяра на прах няма да пропусне нищо.

            Ако живакът е малко (до 2-3г да речем) изхвърлянето му в канализацията или в битовите отпадъци не би довело до някакво осезаемо по-голямо замърсяване на природата спрямо това което се прави непрекъснато при най-различни дейности. Живакът така или иначе бързо ще си намери с какво да се съедини до безопасно състояние.

            Ако става дума за по-големи количества, то човек най-вероятно знае какво да прави с тях, а и си му трябват. Ако не знае и случайно е попаднал на тях, може би трябва да се обърне към Органите. Те пък сигурно ще го шитнат на някой златар.

            ---
            п.п.
            Неръждаема или емайлирана тенджера се измива по нормалния начин и след това е безопасна.
            Медна или алуминиева се изхвърля. Алуминиевата тенджера най-вероятно ще се събира пак с метлата.

            Впечатляващо е какво може да направи капка живак с една алуминиева тенджера.

            Коментар


            • #36
              От: Живак- как се премахва

              На времето точно със сяра го събираха живака като ние го пръснахме из училището в Бистрица . Имахме и 10 дена живачна ваканция
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • #37
                От: Живак- как се премахва

                На вторични суровини преди 3 години някъде разфасовахме едни юнги и се оказа едната с живачна ампула, която по невнимание счупих. Живакът беше на топчета, но не се пръсна много, поръсих го с пръс и го сметох с реженчето и в кофата, но количеството му не беше много.
                Старата любов ръжда не хваща, а непоправимо гние!

                Коментар


                • #38
                  От: Живак- как се премахва

                  Наскоро детето набарало термометъра иго изтървало, жената пищи, щяла да го събира с мокри кърпи, викам не барай да ида за сярата(имам).. поръзих го събрахме го и го изхвърлихме.. все пак го бях третирал доволно...
                  Имам друг проблем... имам 4-5 живачни контактни термометри който искам да предам за утилизиране(ако изобщо някой би го направил), по документи в общината има такава площадка, но не функционира... държи я един нагласен копанарин... екологията хич ги няма и те са само на заплати... 40 кила батерии държа на склад по същата причина..
                  Та ако някой знае в Пловдив къде да ги предам с чиста съвест да ми каже (става и Хасково и Ст.Загора)

                  Коментар


                  • #39
                    От: Живак- как се премахва

                    Първоначално публикуван от resistbody Преглед на мнение
                    Наскоро детето набарало термометъра иго изтървало, жената пищи, щяла да го събира с мокри кърпи, викам не барай да ида за сярата(имам).. поръзих го събрахме го и го изхвърлихме.. все пак го бях третирал доволно...
                    Имам друг проблем... имам 4-5 живачни контактни термометри който искам да предам за утилизиране(ако изобщо някой би го направил), по документи в общината има такава площадка, но не функционира... държи я един нагласен копанарин... екологията хич ги няма и те са само на заплати... 40 кила батерии държа на склад по същата причина..
                    Та ако някой знае в Пловдив къде да ги предам с чиста съвест да ми каже (става и Хасково и Ст.Загора)
                    https://www.balbok.com/bg/products/S...ichna-obshtina По “техномаркетите “,не приемат ли батерии?
                    Дизелов Jeep, не е Jeep.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Живак- как се премахва

                      Първоначално публикуван от Krelion Преглед на мнение
                      https://www.balbok.com/bg/products/S...ichna-obshtina По “техномаркетите “,не приемат ли батерии?
                      Принципно аз ги приемам батериите(магазин съм), но общината нямали договор и не мога да им ги дам... сега складирам кашони батерии, само да ми е чиста съвестта... Столицата ми е далеч.. по куриер не е логично да ги пратя

                      Коментар


                      • #41
                        От: Живак- как се премахва

                        Първоначално публикуван от resistbody Преглед на мнение
                        Наскоро детето набарало термометъра иго изтървало, жената пищи, щяла да го събира с мокри кърпи, викам не барай да ида за сярата(имам).. поръзих го събрахме го и го изхвърлихме.. все пак го бях третирал доволно...
                        Имам друг проблем... имам 4-5 живачни контактни термометри който искам да предам за утилизиране(ако изобщо някой би го направил), по документи в общината има такава площадка, но не функционира... държи я един нагласен копанарин... екологията хич ги няма и те са само на заплати... 40 кила батерии държа на склад по същата причина..
                        Та ако някой знае в Пловдив къде да ги предам с чиста съвест да ми каже (става и Хасково и Ст.Загора)
                        Всяка община трябва да има договор с такава фирма. При нас минават веднъж месечно, записваш се и идват на адрес. Миналата година разкарах 3-4 телевизора и разни други електроники. Дават ваучери за Технополис. Много добра организация имат. Виждам имат база в Пловдив http://makmetal.eu/%d1%81%d0%b8%d1%8...0%d0%bd%d0%b5/
                        Ford Maverick II 2.3 XLT
                        Ford Mondeo MK5

                        Коментар


                        • #42
                          От: Живак- как се премахва

                          Първоначално публикуван от resistbody Преглед на мнение
                          Имам друг проблем... имам 4-5 живачни контактни термометри който искам да предам за утилизиране
                          Ако са здрави си ги пази с чиста съвест. Ако пък чак толкова искаш да ги махнеш ги предложи за продажба. Живачни релета примерно още се използват в доста машини но пък не се произвеждат. За това се разграбват като топъл хляб
                          Пък и живака не е толкова страшен. Да си докараш отравяне трябва продължителна експозиция и то на съединения а не на метал.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Живак- как се премахва

                            Първоначално публикуван от resistbody Преглед на мнение
                            Принципно аз ги приемам батериите(магазин съм), но общината нямали договор и не мога да им ги дам... сега складирам кашони батерии, само да ми е чиста съвестта... Столицата ми е далеч.. по куриер не е логично да ги пратя
                            Бих те посъветвал да се отървеш по най-бързия начин и да ги държиш в пожаробезопасно помещение, за да не си чукаш главата заради тях ...
                            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                            Неизвестен мъдрец

                            Коментар


                            • #44
                              От: Живак- как се премахва

                              За какви батерии става въпрос,ако са оловни,ще ги взема всичките,годишно карам за рециклиране по тон до 2 тона оловни от малките,което е към 1500 бр.

                              Колко грама е живака?
                              Последно редактирано от Roninn; 22-08-19, 17:15.
                              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                              Анатолий Пейчинов o8875о9815
                              https://dvrbg.com/

                              Коментар


                              • #45
                                От: Живак- как се премахва

                                Знам, че живак може да се "смете" с многожилен меден кабел.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X