Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна

    Здравейте.
    Семейно планираме през средата на МАЙ(от 13.05.2012) месец да посетим град Сандански и да се върнем през Родопите за 14 дена общо.

    Автомобила с който мислим да отидем е NISSAN TERRANO 2 неподготвен. Причината за това е нашето дете да смени малко варненския въздух.


    Идеята на кратко. Тръгване от Варна през Дюлино, Айтос за Стара Загора. В Стара Загора среща с lubashki777‎, дали за кафе дали за кръчма, ще видим. Ще нощуваме там (но не е уточнено къде), защото пътя до Сандански е дълъг, а и смятам да карам нормално с почивки без да бързам. На следващия ден продължаваме до Сандански, където оставаме 7 нощувки. След това се връщаме през Родопите обратно до Варна.

    Ще споделя какво съм измислил като маршрут, а вас, ще помоля за оценка, корекция ако е необходима и значимост.


    В Сандански е ясно. Среща с колегата от форума Николай Малинов, който пое инициативата ако е свободен да ни разведе из месните хубавини.Обикаляме де що може, дишаме дълбоко и енджой. За седем дена съм замислил за посещение Рупите, Мелник, Рожен и манастира, манастира Козма и Дамян, хижата Яне Сандански, както и самите паркове в и около Сандански. Може да има и разходки по черно с Ники Малинов по живописни черни пътища предложени от него.Хотела в който мислим да отседнем е Бистрица. Имаме вече и резервация.Толкова за Сандански.



    На връщане караме по пътя за Гоце Делчев по асвалт. Преди това, ще се отбием да разгледаме село Пирин, а след това, ще стигнем до село Огняново. Следва търсене на място за нощувка. Тук идват въпросите. За колко време се стига с нормално каране и почивки от рода я тук да видим от Сандански до село Огняново? Идеята ми е всеки ден по малко движение после разглеждане на забележителности и нощувка. Къде са минералните извори и как става къпането там. Има ли място за къмпинг, но да се ползва минерален басейн или е нужно да се отседне в хотел? Хотел „Делта” е прекрасен и честно казано се замислям за него, но ми е малко извън бюджета. Ако има и други хотелчета предлагащи басейнчета, където спокойно може да се цопне едно 4 годишно хлапе споделете. Това е идеята за Огняново. Първа нощувка в Родопите.



    След нощувката продължаваме към Лещен, Горно Дряново, Ковачевица и от там по черно до Сърница, а от там до язовир голям Беглик.Следва бивак и нощувка. На туристическата карта на западни Родопи маршрута Ковачевица Сърница е оцветен в зелено и е обозначен като път за мпс. Ще попитам за състоянието на пътя Ковачевица-Сърница-Беглика. Ще може ли да се мине с моя джип без да се впускам в приключения? Вече получих отговор на лично от lubashki777, но ако има по-актуална информация нека някой я сподели.За колко време ще се измине пътя Огняново Беглика? Ако времето не е благоприятно(вали или се кани да вали) имам алтернатива Огняново, Гърмен, Дъбница, Долно Дряново, Сатовча, Доспат, покрай язовир Широка поляна до Беглика. За километри ми е ясно, но като време незнам колко да го прогнозирам. Питам за време понеже не познавам пътищата, състоянието им и с колко доло-горе се кара по тях за да си направя сметката за пътуването. Втора нощувка.


    На следващия ден продължаваме. Беглика, Борино, Ягодина, Триград. Задължително искам да покарам през Буйновкото ждрело и Триградското ждрело. Тук един ден незнам дали, ще ми стигне да се видят пещерите и Орлово око.Най-вероятно не и, ще трябва да си избирам кое да посетя. Не съм решил дали да се спи в Триград или Ягодина или да си направим бивак. Предложете добро място за бивак ако решим да спим на открито. Нощувка трета.


    На следващия ден продължаваме през Широка лъка към Смолян. Търсят се забележителности около и в Смолян. До връх Снежанка качва ли се с джип, как е пътя и как става качването на кулата от където се открива чудесна панорама? Струва ли си да се отделя време за Смолянските езера. За долината на водопадите не съм заитересован защото сме с малко дете.Мисля да отскочим до механа Аида в село Смилян да се запознаем от близо с боба. То май с толкова деня, ще мине. Ако има други по значими забележителноти кажете. Тук съм харесъл едно хотелче Смилен в Смолян, къдети и мисля да нощуваме. Ако има места за къмпинг споделете ги. Не се знае. Нощувка четвърта.



    На следващия ден продължаваме към Пампорово, Чепеларе, до Чудните мостове и в Нареченски минерални бани. Предложете къде да се цопнем в наречен на сносни цени, защото за там вече едва ли ще останат кой знае какви средства. Нощувка пета.


    На сутринта продължаваме да видим Бачковския манастир, Асеновата крепост и айде към Варна.


    Това е за сега. Темата, ще претърпи доста корекции и затова я пускам по-рано за да се запозная с нещата.Имайте на предвид, че нямам представа, къде отивам. Ако някой по някаква причина иска да се засечем за къмпингите или другаде да е готов, че последното мнение се взима на място. Нямам против да се видя с хора които са замислили подобни екскурзии. Ще тръгнем сама кола и затова е малко рисковано по черно особено ако въобще не си бил там.Предложете и живописни черни пътища за които не знам а е хубаво да се мине без да има какви да е трудности и такива, които са проверени скоро, че се минава по тях.Споделете ако нещо, което съм избрал да видя не е от толкова голямо значение, а има друго с по-голямо.

    И така очаквам мнения. Благодаря за вниманието предварително.
    Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

  • #2
    От: План за семейно пътешештвие Варна-Санднски-Родопите- Варна. Моля за коментар.

    Не си сам Веднага се присъединявам като втора кола ... на кратко "ремарке"

    Коментар


    • #3
      От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

      До Снежанка се стига по асфалтов път. ТВ кулата беше затворена за посетители миналото лято и есента. Не пропускай де се качиш на връх Перелик, в подножието всъщност, защото горе има военна база-гледката си струва...и има много приятни горски пътища за лек оффроуд. Хайдушки поляни предлагат приятна лИзгава глина по това време на годината. Кръстова гора е красиво място, и има много живописен и почти неизползваем път от Пампорово през Лъки до там. Весело изкарване и безаварийно!
      Животът е харизан кон според мен...

      Теди

      Коментар


      • #4
        От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

        Г. Беглик -Сърница - Г. Беглик го минавах лани със Спортиджа. Добре е да има налична резачка, че на пролет обикновено има паднали дървета.

        Коментар


        • #5
          От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

          Първоначално публикуван от damyan82 Преглед на мнение
          ... На туристическата карта на западни Родопи маршрута Ковачевица Сърница е оцветен в зелено и е обозначен като път за мпс. Ще попитам за състоянието на пътя Ковачевица-Сърница-Беглика. Ще може ли да се мине с моя джип без да се впускам в приключения? ...
          Хартиените туристически карти изобщо не ги гледай! Информацията в тях става само за най-обща ориентация. За състоянието на черни пътища информация с 1-годишна давност е прекалено стара. Нещата могат да се променят драстично в едната или в другата посока.
          Имай предвид, че за каране по черно в Родопите през май, след тежка зима като тазгодишната, може да ти е необходим моторен трион за да си разчистваш пътя от паднали дървета и пак не е сигурно, че ще можеш да минеш навсякъде.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

            Миналото лято минах по част от маршрута, за който питаш, с неподготвена кола с А/Т гуми. Единствено разчитахме на GPS-а и добро предварително проучване на маршрутите, за които има много писано в този раздел на форума.

            Тръгнахме от София през Юндола, Белица (с парка на танцуващите мечки) и така до Огняново, където трябваше да намерим хотела, в който бяхме запазили стая за нощуването. При пристигането ни в Огняново разочарованието беше сериозно, защото селцето е разположено на открито и жаркото слънце, което ни изгаряше по време на пътуването, беше огряло навсякъде. Тъй като не знаехме къде е хотелът, трябваше да позвъним и хората ни упътиха в област малко над селцето, която се намираше по пътя за Рибново. И така добре изпотени тръгнахме да търсим къде е тайнствената отбивка, която на нашата карта липсваше. Чудото не закъсня и се озовахме в една тиха местност, скрита в ниското между дърветата. Дочу се и ромоленето на река, което определено допринасяше за оправяне на настроението Веднага записах хотела в POI-тата на iGO, което ползвам.

            Следваше настаняване и разбира се - посещение на Лещен и Ковачевица. На връщане зададох на GPS-а да ме заведе до хотела, тъй като излизаше, че има алтернативен маршрут до него. Пътчето беше кратно, но интересно и живописно, като се движехме през тунел от короните на дърветата. Достигнахме до място, където имаше хотел, като в близките 200 метра се виждаше и нашия, но... се оказахме от другата страна на реката. Следваше връщане и пак през центъра на Огняново и по пътя за Рибново пристигнахме за едно приятно потапяне в басейна

            Това е скрийншот от нашия трак, по който се движехме. Маркираното в червено са хотелите от двете страни на реката:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ognyanovo_min_voda.jpg
Прегледи:1
Размер:214.4 КБ
ID:5357487

            На следващия ден се отправихме от Огняново към Сърница през Сатовча и Доспат, тъй като не бях сигурен за маршрута през Ковачевица,за който по-късно прочетох тук, че не представлявал трудност, но не бил и толкова интересен. Асфалтовия път до Доспат е хубав и живописен, така че ако се спира за снимки, ще отнеме повече време - на нас (според записания трак) са ни трябвали 2 часа, за да стигнем Сърница от Огняново. По-неприятен е пътя Доспат-Сърница, но с кола като тераното няма проблем. Само скоростта е доста по-ниска, заради резултатите от бомбандировката на пътя Така изглежда и трака, при който забравих да пусна записа в Огняново, но по-късно се сетих:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:route_ogn_satov_dospat_sarnitsa.jpg
Прегледи:1
Размер:145.8 КБ
ID:5357488

            Вижда се и Ковачевица, от където тръгва алтернативния маршрут за Сърница, за който Чавдар (V93) е писал в този подфорум. Горните маршрути съществуват в картите за iGO на NavTeq и TopMap (ex-TeleAtlas - гугълската компания за картите), така че може да се изчисли точния маршрут директно в гугъл мапс като километри, а от там и приблизително времето за пътуване.

            След пристигането си в Сърница се настанихме за няколко дни там, като бяхме решили да обикаляме всеки ден в някаква посока, където да разглеждаме интересни места наоколо. По този начин тествахме и маршрута Голям Беглик - Сърница, който също присъства в републиканската пътна мрежа, а от там и по картите за iGO. При обикаляне около язовирите по пътя Батак-Доспат, добре похапнали и все още в ранната част на следобеда, решихме да минем от Голям Беглик посока Сърница. Попитахме един от местните дали може да се мине по пътя, тъй като на картата е обозначен и не би трябвало да се объркаме (много). След изпитателен поглед върху колата човекът каза, че отдавна не е минавал, но ни преценява като жертви и ни препоръча да си минем (отново) през бомбардировките... асфалта имам предвид Разбира се, не го послушахме, като решихме да видим поне как изглежда и ако се наложи да се връщаме или да оставим колата и пеша да се доберем до Сърница.

            Обиколката около половината язовир си беше песен - добре поддържан черен път, страхотни гледки, пълна наслада от заобикалящата природа. Стигнахме отбивката, по която трябваше да продължим и от там се откри отново прекрасна гледка - страхотни поляни, малки вили, свободно пасящи коне.... Возехме се и наслаждавахме, докато достигнахме два камиона и трактор, товарещи трупи. Разпитахме хората дали това е правилния път, но ни казаха, че следващата част не е използвана от години и не са минавали, за това не могат да ни кажат за състоянието й. И те се опитаха да ни разубедят да продължим, но ние все пак решихме да видим този неподдържан път. Още с подминаване на последния камион ние го видяхме и наистина приличаше на отдавна използван. Продължихме още малко и видях напред следи от наскоро минавала кола, така че нямаше как да не продължим Някъде тук картата на iGO продължи в друга посока и после пътя ни изчезна напълно (карахме в "зеления" фон ), но тъй като не видяхме никъде отбивка, то продължихме напред.

            Макар и леко поизровен и пообрасъл, пътя в сухото си беше добре, а и ние не бързахме и оглеждахме местата, които изглеждаха по-сложни и просто ги минахме. Започна се едно сравнително стръмно спускане, като пътя изглеждаше отново редовно използван. Така се и оказа - след малко достигнехме нарязани и подредени край пътя дървета. Продължихме надолу бавно и спокойно като внимавахме за коловозите от камионите. Тук дойде и една от изненадите, за които са писали по-горе - може да има паднали дървета. Е, не бяха от буря или от зимата, а отрязани дървета, които при превоза изглежда са паднали по средата на пътя. Късмет, че бяха само 2-3 и бяха сравнително леки, та успях да ги преместя. Иначе трябваше да обръщаме и да се връщаме. Една лебедка би помогнала за изместването им, но за съжаление още нямам такава.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:beglik_sarnitsa_off.PNG
Прегледи:1
Размер:877.7 КБ
ID:5357489

            Нататък пътя пак си беше стръмен, с коловози тук там, но нямаше други изненади. По пътя има чешмички тук-там, та правехме почивки за "охлаждане". При достигане на Сърница iGO отново ни "намери" и тръгна да ни рутира към крайната ни точка, но още на първата улица ни вкара в грешната посока Попитахме дали от там се минава за центъра и се оказа, че трябвало да обърнем.

            И така бавно и полека ние успяхме да минем по горния маршрут. За минаване в обратна посока поне аз не бих се хванал с моята кола, защото пътя е доста стръмен и ако е кално, просто няма да мина. А ако има паднали дървета без резачка за дърва ще е трудно. Лебедката също би влизала често в употреба при по-неприятни обстоятелства.

            След като направихме пътуването, аз почнах да разглеждам тракове, пуснати из темите тук и видях, че има алтернативен маршрут от Сърница за Голям Беглик, който тръгва малко по нагоре по пътя Сърница-Побит Камък-Велинград:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sarnitsa_beglik_alt.PNG
Прегледи:1
Размер:903.0 КБ
ID:5357490

            Вероятно през идващото лято ще го минем този маршрут, при който по черно може да се тръгне от Якоруда към Медени поляни и така до Голям Беглик. Но това е все още в бъдеще време

            Ще следя с интерес организирането на това пътешествие, защото самото планиране понякога доставя също такова удоволствие, колкото и изпълнението после

            Коментар


            • #7
              От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

              Първоначално публикуван от pecix Преглед на мнение
              ... И така бавно и полека ние успяхме да минем по горния маршрут. За минаване в обратна посока поне аз не бих се хванал с моята кола, защото пътя е доста стръмен и ако е кално, просто няма да мина. А ако има паднали дървета без резачка за дърва ще е трудно. Лебедката също би влизала често в употреба при по-неприятни обстоятелства. ...
              Никакъв проблем не представлява този път от Сърница до Г. Беглик по черно. Общо взето, теренът е доста каменист, така че и при мокро време не може да стане кой знае колко страшен, та чак и лебедка да потрябва.
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #8
                От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

                Като минаваш през Стара Загора, да не забравиш да се обадиш и на мен!
                0878 706 714

                WWW.OFFROADMASHINI.COM

                Коментар


                • #9
                  От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

                  Имам предвид лебедка за преместване на дърветата, защото на ръка големите трупи ми се вижда доста трудно. Малко преди да поемем към Голям Беглик от към Тошков чарк имаше следната сценка:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMGP1981.jpg
Прегледи:1
Размер:107.7 КБ
ID:5357504
                  Отзад се вижда купчинката "малки" дръвчета, които били паднали от някакъв камион. Трябваше да доизчакаме трактора да ги премести останалите, за да минем. А пътя Г.Беглик-Сърница не е толкова широк в частта си от към Сърница, за да се пропусне фитнеса. С лебедка пак има някакъв шанс да се захване единия край и да се издърпа до някъде, за да се освободи пътя, докато на ръка лично аз няма да мога да се справя дори с едно от тези "дръвчета" Но така е, когато по цял ден вися пред компютрите...

                  А за пътя - единственото ми "оборудване" бяха А/Т гуми и бяхме сама кола, което не предразполага към рискове, а и опита ми така да се каже е нулев. Но пък удоволствието при достигане на целта беше многократно по-голямо За това е най-добре в някаква малка група с автомобили и отделно подготовка поне малко от към техническата част.

                  Коментар


                  • #10
                    От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

                    Първоначално публикуван от pecix Преглед на мнение
                    Вероятно през идващото лято ще го минем този маршрут, при който по черно може да се тръгне от Якоруда към Медени поляни и така до Голям Беглик. Но това е все още в бъдеще време
                    Това съм го минавал с аватара 1989г. Малко преди преврата.

                    Коментар


                    • #11
                      От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

                      Първоначално публикуван от avzdrav Преглед на мнение
                      До Снежанка се стига по асфалтов път. ТВ кулата беше затворена за посетители миналото лято и есента. Не пропускай де се качиш на връх Перелик, в подножието всъщност, защото горе има военна база-гледката си струва...и има много приятни горски пътища за лек оффроуд. Хайдушки поляни предлагат приятна лИзгава глина по това време на годината. Кръстова гора е красиво място, и има много живописен и почти неизползваем път от Пампорово през Лъки до там. Весело изкарване и безаварийно!
                      Благодаря за мнението. Връх Перелик го изключих като идея именно заради поделението за да не ме гледат като поредния...
                      За Кръстова гора не се бях сещал и е добра идея да се включи в маршрута. Ще го проверя, но може да се наложи да я видим за малко.
                      Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                      Коментар


                      • #12
                        От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        Г. Беглик -Сърница - Г. Беглик го минавах лани със Спортиджа. Добре е да има налична резачка, че на пролет обикновено има паднали дървета.
                        Резачка нямам, но съм си наумил за афторитет да си взема една малка бичкия. Ако се стигне до там мани бегай.
                        Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                        Коментар


                        • #13
                          От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Хартиените туристически карти изобщо не ги гледай! Информацията в тях става само за най-обща ориентация. За състоянието на черни пътища информация с 1-годишна давност е прекалено стара. Нещата могат да се променят драстично в едната или в другата посока.
                          Имай предвид, че за каране по черно в Родопите през май, след тежка зима като тазгодишната, може да ти е необходим моторен трион за да си разчистваш пътя от паднали дървета и пак не е сигурно, че ще можеш да минеш навсякъде.
                          Точно за това ми беше идеята за темата за да може до последно ако някой е минавал и потвърди за добър път да се насочим на там. А иначе иненади винаги може да има. Мъчим се да подготвим машината, но става бавно.
                          Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                          Коментар


                          • #14
                            От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

                            Колега pecix благодаря за изчерпателната информация. Ще трябва още няколко пъти да я прочета да не пропусна нещо, но само един въпрос имам за сега. Кой е хотела, където отседнахте в Огняново? После, ще питам още.
                            Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                            Коментар


                            • #15
                              От: План за семейно пътешествие Варна-Сандански-Родопите- Варна. Моля за коментар.

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              Никакъв проблем не представлява този път от Сърница до Г. Беглик по черно. Общо взето, теренът е доста каменист, така че и при мокро време не може да стане кой знае колко страшен, та чак и лебедка да потрябва.
                              Значи задължително трябва да го минем.
                              Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X