Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

    Привет на всички,искам да питам има ли някаква особеност при смяна на маслата на диференциалите и раздатъчната кутия NV231,джипката е Liberti 2,5 ръчка,мислех да се натреса направо в БС но още мисля по въпроса,маслото и филтрите по двигателя съм ги сменил,сега искам и тези на кутията и диф.,говорих със предния собственик никога не ги е сменял,идеята ми е ако не е нещо по специално даси купя масло и мой приятел автомонтьор да ми ги смени,също така и какво масло и ако някой тук предлага такова да си го закупя от него.Всичко по темата ще ми свърши работа или да отивам в балканстар.И също при смяна промиват ли се нещо или източваш и наливаш,ако има някой пък в регион Пловдив да ми свърши тази услуга ще се разберем.

  • #2
    От: Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

    Няма никакви по-специални особености при смяната на маслата в раздатката и диференциалите. На задната страна, на удобно място на раздатката има две пробки - за източване и за наливане/контрол на нивото:


    Отвиват се и двете пробки за да се източи ATF+4 флуида. След източването, долната се завива, а през горната се налива ATF+4 до нивото на горната пробка. Препоръчваното масло е: Recommended lubricant for the NV231 transfer case is Mopart ATF +4, type 9602, Automatic Transmission Fluid.

    -За източване на маслото в задния диференциал трябва да се свали капака, защото има само пробка за наливане/контрол. Развиват се всичките 10 болта на капака и маслото се източва чрез отделяне леко на долния му край /може да се остави неразвит докрай един болт отгоре/. /Снимките са на Chrysler 8,1/4/



    След изтичането на маслото и свалянето му капакът, както и гумената пробка трябва да се почистят, а капакът се почиства и обезмаслява по цялата контактна повърхност, където после ще се нанесе уплътнителната паста.

    Може също така да се почисти и огледа касетата на диференциала, LSD ламелите, зъбите и т.н.

    Обезмаслява се и нейната контактна повърхност там, където ще трябва да залепне уплътняващата паста.

    За уплътнение дават някаква MOPAR паста но тук я няма. Аз използвах ето това:

    Препоръчваното масло е SAE 75W-140 SYNTHETIC. Ако задния диференциал е с LSD, използваното масло трябва да е и с добавката за него или да се сложи отделно такава.
    Аз използвах Castrol - 75W140 SAF-XJ, което е с добавката в него.


    - Предния диференциал има пробки за източване и не се налага разглобяването му.
    Успех!
    Jeep Cherokee - Liberty 2.8 CRD
    First impression is not always true. Get inspired.
    Qualis vir, talis et oratio. (Какъвто човекът, такава и речта му.)Seneca
    Reading is sooo boring, unlike writing!

    Коментар


    • #3
      От: Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

      Големи благодарности за изчепателния отговор,само неразбрах какво е това LSD,видях на снимката къде е ,но мога ли да разбера преди да отворя диференциала,или отварям гледам и тогава тичам за маслото.

      Коментар


      • #4
        От: Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

        Маринов кефиш. Неуморим си.

        Коментар


        • #5
          От: Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

          Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
          Маринов кефиш. Неуморим си.
          Така е, баце! Ти се отказа и нЕма кой! Евалата на човека! Въпреки, че нямам вече Jeep, продължавам да чета тук заради такива като Маринов, Дядо Владо и т.н. (неспоменатите да не се разсърдят сега)
          edoors.bg- Джаджи за врати и врати

          Коментар


          • #6
            От: Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

            Първоначално публикуван от starnet Преглед на мнение
            Големи благодарности за изчепателния отговор,само неразбрах какво е това LSD,видях на снимката къде е ,но мога ли да разбера преди да отворя диференциала,или отварям гледам и тогава тичам за маслото.
            За да прецениш какво масло ще ти трябва, трябва да знаеш все пак с какъв диференциал е Jeep-а ти отзад и има ли LSD в него. За да разбереш това, може да направиш следното:
            Вдигни целия заден мост /или целия Jeep/ на подемник. При изключена трансмисия /примерно от раздатъчната кутия позиция N/ завърти едното колело на задния мост. Най-общо казано, ако при това другото колело на същия мост се завърти в обратната посока, то вероятно нямаш LSD /или поне работещо такова/. Ако обаче другото колело се завърти в същата посока, значи имаш LSD /Limited slip differential/. Това, в какво състояние е този LSD и как се определя това, е отделен въпрос. Но така или иначе, щом имаш LSD, маслото трябва да е SAE 75W-140 SYNTHETIC с добавката за LSD. А за да си напълно сигурен ще трабва да огледаш самия диференциал при свален капак. Ако видиш ламелите, които съм показал на сниката по-горе, то тогава ще си сигурен в това, че има LSD. По принцип не пречи да се сложи и в обикновен диференциал масло, което има в себе си добавка за LSD. Виж, ако на такъв, който има LSD сложиш масло без добавката, то тогава ще е проблем и ще се стигне доста бързо до повредата му.
            Успех!
            Последно редактирано от Алекс Маринов; 16-03-12, 09:15.
            Jeep Cherokee - Liberty 2.8 CRD
            First impression is not always true. Get inspired.
            Qualis vir, talis et oratio. (Какъвто човекът, такава и речта му.)Seneca
            Reading is sooo boring, unlike writing!

            Коментар


            • #7
              От: Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

              Аз нямам повече какво да кажа,по точно останах без думи,още веднъж хиляди благодарности, и така считам темата за изчерпана,след Алекс и боговете мълчат.И така като обобщение - за предния и задния диф. взимам 2 л. -Castrol - 75W140 SAF-XJ от това с добавката,за раздатката взимам 2л. -Mopart ATF +4, type 9602, Automatic Transmission Fluid)) ,Кастрола предполагам,че ще го намеря лесно,от това другото Mopart ATF +4, type 9602, Automatic Transmission Fluid ако някой има за продаване да ми се обади plssss ще питам в Балканстар дали имат но ако няма ще трябва търся от другаде.

              Коментар


              • #8
                От: Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

                Първоначално публикуван от starnet Преглед на мнение
                ...за раздатката взимам 2л. -Mopart ATF +4, type 9602, Automatic Transmission Fluid)) ,Кастрола предполагам,че ще го намеря лесно,от това другото Mopart ATF +4, type 9602, Automatic Transmission Fluid ако някой има за продаване да ми се обади plssss ще питам в Балканстар дали имат но ако няма ще трябва търся от другаде.
                Mopar ATF+4 към днешна дата се намира само при единствения вносител joro_cska в тази тема: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=126639
                Но на раздатката можеш да сложиш което и да е от лицензираните заместители: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=141505 Едва ли ще й стане нещо на раздатката, все пак NV231 си е технология почти без промяна от 50 години насам и се използва много преди появата на въпросния ATF+4
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #9
                  От: Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

                  Първоначално публикуван от starnet Преглед на мнение
                  Аз нямам повече какво да кажа,....................И така като обобщение - за предния и задния диф. взимам 2 л. -Castrol - 75W140 SAF-XJ от това с добавката,за раздатката взимам 2л. -Mopart ATF +4, type 9602, Automatic Transmission Fluid)) ,Кастрола предполагам,че ще го намеря лесно,от това другото Mopart ATF +4, type 9602, Automatic Transmission Fluid ако някой има за продаване да ми се обади plssss ще питам в Балканстар дали имат но ако няма ще трябва търся от другаде.
                  Два литра Castrol няма да ти стигнат и за двата диференциала. Само за задния са необходими 2.100л.SAF-XJ 75W-140. А ако изпълниш и още нещо, което тук често се препоръчва - наливане на маслото в задния диференциал при положение, в което автомобилът е поставен под наклон напред /повдигната е задната част/, цел да се налее малко повече количество, то ще ти трябват около 2.5л. За предния са нужни още 1.24л, като то може да е от това без добавката за LSD в него - Castrol SAF-X 75W-140.
                  За раздатката са необходими около 1.6 т.е. 2 литра ATF +4 ще ти стигнат.
                  Успех!
                  Jeep Cherokee - Liberty 2.8 CRD
                  First impression is not always true. Get inspired.
                  Qualis vir, talis et oratio. (Какъвто човекът, такава и речта му.)Seneca
                  Reading is sooo boring, unlike writing!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

                    Така,да ви споделя до къде я докарах ,взех 4 литра от Мотобул на цена с отстъпка 126 лв.от това на снимката
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20120320_162854.jpg
Прегледи:1
Размер:51.8 КБ
ID:5358672
                    SAE 75W-140 с добавката за LSD,опаковката не е като тази на Алекс,казаха ми ,че това е новият модел с добавката,после всичко направихме както е описал Алекс даже намерих и същата паста за уплътнението,предният диф. събра 1.300 лт.,задният без да повдигам джипа 2.200 лт.имаше го и това LSD което той го описа.Сега само чакам от доставката на joro_cska да му останат 2лт.за да сменя и на раздатката.Незнам как са ги сглобявали тези джипки но на 100 000 км. отдолу нямаше абсолютно никакви капки петна или течове на масло по която и част скорости,раздатки,двигател и т.н.Остана ми 0.500 лт масло ако на някой му дотрябва мога да му го дам.Още веднъж Благодаря на Алекс и на всички взели отношение,автомонтьора имаше идея да дръпнем задното масло със вакуум,но след бърза консултация по телефона не с кой да е а с дядо_владо ,капака на задния диф.беше свален за секунди.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

                      имам едно питане,това -" Recommended lubricant for the NV231 transfer case is Mopart ATF +4, type 9602, Automatic Transmission Fluid." го видях и в упътването,но сигурна ли е работата,това масло ли наистина ми трябва за раздатката,та те го дават и за автоматични скоростни кутии и за хидравликата,това ли е моето масло наистина да не объркам нещо.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Смяна на масло разд.+ диф.Liberty 2.5 CRD

                        Спокойно, щом го пише в упътването, значи е такова. При Jeep Liberty с раздатъчна кутия NV242 също е ATF+4, както и в хидравликата на волана също е това масло .

                        Последно редактирано от Алекс Маринов; 14-04-12, 16:35. Причина: Добавени снимки.
                        Jeep Cherokee - Liberty 2.8 CRD
                        First impression is not always true. Get inspired.
                        Qualis vir, talis et oratio. (Какъвто човекът, такава и речта му.)Seneca
                        Reading is sooo boring, unlike writing!

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X