Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

    Колеги, става въпрос за голям, руски физико-географски атлас на Света (1954 г.), около 250 стр.(карти) с размер 60х40 см (има няколко, които се разгъват). Сблъсквал съм се с какви ли не атласи - нови, стари, америнански, немски, френски и т.н., но до сега не съм виждал толкова подробен от природна гледна точка. Бих казал, че е истинска антика. Заслужава си човек да го има.
    Идеата ми е, ако има интерес разбира се, да се сканира и направим по-достъпен, защото имам доста малко останали екземпляри. Проблемът е, че сканирането на толкова голяма книга ще излезе доста скъпо (повечето фирми в София взимат по 7 лв. за кв. м., за цветно сканиране). Ако някой има възможност да помогне със скенер ще бъде супер. Ако имате други предложения ще се радвам да ги обсъдим.
    Поствам няколко снимки за да добиете някаква бегла представа. Съжалявам за лошото качество, не разполагах с добра камера когато го снимах. Вижда се поне какви части обхваща.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2012-02-27 06.30.59.jpg
Прегледи:1
Размер:62.2 КБ
ID:5962971Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2012-02-27 06.31.10.jpg
Прегледи:1
Размер:28.4 КБ
ID:5962972Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2012-02-27 06.31.31.jpg
Прегледи:1
Размер:49.3 КБ
ID:5962973Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2012-02-27 06.28.40.jpg
Прегледи:1
Размер:67.1 КБ
ID:5962974Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2012-02-27 06.29.23.jpg
Прегледи:1
Размер:108.5 КБ
ID:5962975Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2012-02-27 06.29.40.jpg
Прегледи:1
Размер:68.3 КБ
ID:5962976Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2012-02-27 06.30.13.jpg
Прегледи:1
Размер:59.3 КБ
ID:5962977

  • #2
    От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

    Мани-мани. Виждал съм такова нещо - едва ли не технологията на банкнотите. Много хубаво нещо, сега никой не може така.
    Много голям скенер(( Оплаках се на едно място - в понеделник ще питат. Ама и вие търсете.

    Коментар


    • #3
      От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

      Има го в един тракер, но е от 64г
      (Формат книги большой (размер страницы ~ 245x347 мм), страницы с текстом сделаны BW/600 dpi, листы с картами 300dpi/цветные/ режим кодирования "Фото". Из-за этого файл получился довольно большой (~110МБ).)

      Коментар


      • #4
        От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

        Ако не стане със скенер ще се учудите колко читаво (и бързо) ще стане с читав фотоапарат с читав обектив на читав триножник. Много читави неща станаха, но нейсе.

        Друг е въпросът че процедурата ще добави няколко хиляди кадъра към "километража" на апарата.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

          Този от '64 г. е коренно различен от този от '54 г. В него има само карти на Света и континантите, и те са тематични - геоложки, почвени, климатоложки, геоморфоложки и т.н. Докато в '54 има релефни карти на отделите части от континентите, региони, страни (каквито съм показал в началото). В началото разбира се като всеки по голям атлас има и тематични на Света.
          P.S. Ето линк към '64 г. той също е доста ценен. Такава информация не съм виждал в никой западен атлас.
          http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=786037

          Коментар


          • #6
            От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

            Първоначално публикуван от AMilkoff Преглед на мнение
            Този от '64 г. е коренно различен от този от '54 г. В него има само карти на Света и континантите, и те са тематични - геоложки, почвени, климатоложки, геоморфоложки и т.н. Докато в '54 има релефни карти на отделите части от континентите, региони, страни (каквито съм показал в началото). В началото разбира се като всеки по голям атлас има и тематични на Света.
            P.S. Ето линк към '64 г. той също е доста ценен. Такава информация не съм виждал в никой западен атлас.
            http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=786037
            За този тракер и атлас говорех и аз

            Коментар


            • #7
              От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

              Да щеше да е доста добре, ако братушките бяха сканирали и '54. Издирвам го от доста време из всевъзможни тракери и сайтове, но безуспешно.
              Колкото до идеата да се снимаме с фотоапарат, винаги го има като вариант и може да се направи. Но според мен най-добре е да се сканира и да се запази мащаба, подобно на топокартите, които всички имаме.

              Коментар


              • #8
                От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

                И с фотоапарата е лошо, понеже няма кой да притиска страниците, а на дебелите книги се огъват на сложни криви. Реален проблем си е. Те затова и искат толкова много пари, че такива скенери струват чувалче жълтици.
                Да, за сравнение мога да покажа сигурно най-тлъстата си плячка - машиностроителната енциклопедия в 18 тома, пак от ония години. За чудо я имам и хартиена - нещо към метър на рафта. Нямам представа кой я е сканирал, но без съмнение е поне за ордена "Кирил и Методий".

                Е да де, ама аз нямам торент програма. Ще чакам някой да ми го налее във флашката.
                Последно редактирано от Стефан; 02-03-12, 22:29.

                Коментар


                • #9
                  От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

                  Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                  Е да де, ама аз нямам торент програма. Ще чакам някой да ми го налее във флашката.
                  Може и без флашка. Тук го има, както и няколко други съветски атласи, но трябва да сваляш страниците една по една...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    И с фотоапарата е лошо, понеже няма кой да притиска страниците, а на дебелите книги се огъват на сложни криви...

                    Парче стъкло за притискане и поляризиращ филтър на обектива. Но пак е играчка.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

                      И все пак няма ли от къде да намерим човек със скенер, който да го щракне или поне да направи отстъпка?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

                        И мен ме интересува,ако трябва да съберем някой лев,ако някой се навие да го сканира???

                        Коментар


                        • #13
                          От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

                          Ммм да, много е приятен. Майка ми го има. Като го отворя и си минава деня ....
                          ТЛК 80 4,2ТД-95г

                          Коментар


                          • #14
                            От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

                            Аз го имам този атлас, в изданието му от 1967 (юбилейно издание, по случай 50-години комунизъм). Наистина хартията и мастилата са уникални, няма следи от износване. И като съдържание няма аналог. Имах огромно желание да го сканирам, но за целта трябва да го разглобя, което е почти невъзможно, а и книгата е ценна за да я съсипвам.
                            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Большой физико-географический АТЛАС МИРА (има ли интерес?)

                              Мда. Намери се, по 2 лева на страница.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X