Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

    Първоначално публикуван от Chinela Преглед на мнение
    който се е сблъсквал с този модел.
    Аз имам най-горния, до сега не ме е подвел Срам ме е да си призная но кой знае защо първият път като го използвах мислех, че при достигане на зададеното усилие ще започне да превърта , а той само си прещрака звучно за да индикира, че е достигнал границата и понеже е голям и здрав, продължи да предава приложения от мен въртящ момент до скъсване на болта тогава се сетих какво е било това "щрак" което чух, ама беше малко късно ...
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #32
      До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

      Имам наблюдения над китайски FORCE до (по спомени) 200 Н.м и стуваше 80 лв. някъде на Ботев, не е проверяван колко е точен, иначе изработката изглежда прилично и за любителска употреба мисля че е перфектен. Особено като знам как всичко се стяга на "ръка" и "око" дори по сервизите, а и гумаджийте стягат както дойде, въпреки че всеки производител предписва моменти на затягане и на колелата.

      Коментар


      • #33
        До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

        Първоначално публикуван от p.djartov Преглед на мнение
        Аз имам един модел на Солинген
        Rahsol, группа Gedore - многоо хубава марка! Но много парит струва.
        Последно редактирано от Ясен; 22-11-08, 08:30. Причина: славянските езици правят смешни работи понякога
        Бира без ракия - парите на вятъра

        Коментар


        • #34
          До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

          Аз пък имам порочната (засега успешна) практика да си пресмятам с колко кг трябва да дръпна обикновения ключ, а после да си го дръпна с приблизително толкова (измерено с мускулно чувство).

          Моментът на стягане е хубаво нещо, но точност 20% смятам за приемлива, поне за руски цилиндрови глави.

          Далеч съм от мисълта да отрека хубавия инструмент, но точно в някои случаи може и по-либерално.

          Коментар


          • #35
            До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

            Има и нещо друго. За ключовете е ясно че колкото по "маркови" са, и по скъпи са, са по точни и си запазват качествата по дълго време. Преди да се стяга болтовете или шпилките трябва да се проверят дали не са разтегнати, почистват се добре с телена четка, измиват се и много леко се омасляват. За някой супер отговорни сглобки се маже със специална смазка с определено триене. Вътрешните резби се почистват пак с обла телена четка, обезмасляват се с райнигер, обдухват се със сгъстен въздух и се омасляват много леко. При стягане не трябва да има масло на дъното на отвора за да не се получи хидравличен удар и да се повреди метала. Повърхностите които ще се притягат трябва да бъдат идеално почистени. Обикновено динамометричните ключове са на определени моменти. Най добрия вариант е да имаме три ключа. 0-5kN- служи за измерване триенето в лагерите на диференциали и скоростни кутии, 20-50kN - за сравнително малки по размер болтове, на капаци на глави, агренажни капаци и подобни, 50-400kN, за глави и други подобни. Има и по големи, за камионски ремонти, влакови ремонти и друга промишленост, за съжаление нямам такъв, но досега и не ми се е налагало да ползвам подобен. Когато се купува динамометричен ключ е важно да се купува такъв на който се предлага сервизно обслужване и тариране. Аз тези които ползвам тарирам на една година. Не е възможно да се спази силата за всички болтове на една глава при стягане на ръка. Правил съм си неколкократни опити със "стари майстори" и винаги след последващата проверка се оказва че не са стягали правилно а със доста големи разлики. Самите те се учудват, но се дължи на това че при всяко повторение човешкият мускул реагира различно, уморява се, мястото на всеки бОлт накар и малко е различно, променя се и стоЙката и оттам са и разликите. Съвета ми е навсякъде където е възможно и има данни да се ползва динамометричен ключ. Дори и да няма данни има сравнителни таблици според видя и размера на болта и в зависимост от това в какъв материал се стяга, на какъв момент да се стяга. Успех на всички домашни майстори.
            "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

            Коментар


            • #36
              До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

              Малко късно, но да се включа. Динамометричните ключове имат за цел именно да измерват. Колкото по малка е грешката в измерването, толкова по-малка вероятност има нещо затегнато със съответния ключ да даде фира. Китайските са много добри като външен вид и цена, точността на чисто нов и неизползван е много висока до около 5 - 6 затягания, следват всякакви неизвестни и известни марки от Тайван, Турция, Хонг-Конг , те изкарват по-дълго около 50 -60 затягания, някой до 150 пъти. Цялата тайна се крие в калиброваната динамометрична пружина, набутана вътре в кухата дръжка на ключа, има и един паралелепипед от стомана с добавки, който прехвърля усилието от главата на динамомтъра върху пружината. Та на края си дойдохме на думата. Китаеца е евтин защото двете най-важни части са от проста арматурна стомана, следват другите "маркови" с малко добавен ванадий, накрая във веригата са Гедоре и Факом с точност 4% и една година гаранция на верността в показанията. Тона, Усаг, Факом са в една група от 2006. Айде , че стана много дълго.
              подаръци за мъже от FACOM
              промоция на читави инструменти

              и на хоби такива

              тел. О879 Ч8Ч 2З5

              Коментар


              • #37
                До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                Май никой не спомена , че динамометричен ключ не бива да се
                ползва за отвиване ,колко и примамливо изглежда дългата дръжка.
                А не лошо и да прокоментираме ЪГЛОМЕРИ ,все пак на по новите автомобили само така се стегат главите

                Коментар


                • #38
                  До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                  Първоначално публикуван от juri_fursov Преглед на мнение
                  Май никой не спомена , че динамометричен ключ не бива да се
                  ползва за отвиване ,колко и примамливо изглежда дългата дръжка.
                  А не лошо и да прокоментираме ЪГЛОМЕРИ ,все пак на по новите автомобили само така се стегат главите
                  Ами то затова не се казва върток или тресчотка. Те са за всякакви въртения, а динамометричния ключ - само за измерване. Има и обръщаеми динамометри, за лява и дясна резба, но пак са само за измерване, стягаш до някде с тресчотката, и после - динамометъра.
                  А за ъгломера какво - нормален кръгъл диск с разграфяване през 1 градус от 0 до 360 (те съвпадат де). С квадрат в центъра, за присъединяване на тресчотка, и с котва. Котвите биват два модела: магнитна и механична. С котвата се застопорява неподвижно 0-лата, и след това се върти с тресчотка болта, а с него и диска, до нужните стойности.
                  подаръци за мъже от FACOM
                  промоция на читави инструменти

                  и на хоби такива

                  тел. О879 Ч8Ч 2З5

                  Коментар


                  • #39
                    До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                    Не точно това исках да кажа , за ъгломера . Стандартна ситуация ,идва клиент : дай ми динамомеричен ключ ? И се почва /честноста ми пречи да съм търговец/ купихте ли гарнитура? да ,може ли да я видя ? да , 30 ньютон метра + 2 пъти по 180 градуса ,това е само пример . Даваме ключ ,ъгломер щел да бъде на око . Ба ма му скъсах ме болта , но е посочено че болтове редно да бъдат НОВИ ,какво правим? Кой е виновен ? ако си в малък град? ето го ВИНОВНИКА : МЕНЕ МИ ТРЕБЕ ЗА ЕДИН ПЪТ . да но на този човек и жена му ТРЕБЕ само за един път , но кат чели не я ,не я избирал за поевтино .
                    Сега ми се налага да държа в магазина НЕЩО което да не го купувате ,НЕЩО което връх на сладоледа ,и нещо което за горе долу приемливи пари ,да върши работа .
                    нека да го коментираме.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                      а при тази криза ,нормално ,човек да търси поевтино ?ДА ама не , искате ли кашкавал от 80 стотинки за кило , сигурно ще го направят , но ще служи само за баланс докато се прибирате до вас

                      Коментар


                      • #41
                        До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                        Първоначално публикуван от juri_fursov Преглед на мнение
                        а при тази криза ,нормално ,човек да търси поевтино ?ДА ама не , искате ли кашкавал от 80 стотинки за кило , сигурно ще го направят , но ще служи само за баланс докато се прибирате до вас
                        Сльйш, на чай таких клиентов, не клиентьй они тебе, волки, заразьй.

                        За всеки конкретен мотор си има таблици: толкова Нм + толкова градуса + запалване и подгрев на мотора толкова минути + толкова градуса и т.н.
                        Това да не са едновремешните жигуленки, дето си ги правехме на улицата. Да се научат да ходят в сервиз, хората за това са учили, докторите за доктори, инженерите за инженери. Не може бай Пешо, краставичря, да си оправя сам мотора и да си виновен ти, че той нищо не разбира от мотори, а само от огурчики.
                        подаръци за мъже от FACOM
                        промоция на читави инструменти

                        и на хоби такива

                        тел. О879 Ч8Ч 2З5

                        Коментар


                        • #42
                          До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                          Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                          Сльйш, на чай таких клиентов, не клиентьй они тебе, волки, заразьй.

                          Сигурно е така ,въпреки че не виждам нищо лошо , човек да се учи,все пак не всеки ден вечеряме на кръчма ,а не сме профессионални готвачи.
                          Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 20-12-10, 20:14.

                          Коментар


                          • #43
                            Може ли коментар по този ключ заслужава ли си покупката? Иначе в магазина е към 60лв. Толкова го гледах някъде.
                            Ключът е Топ Мастер до 210 NM.
                            Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 20-12-10, 20:14.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                              Аз си взимах такъв ключ на Топ мастер на промоция за 40лв. ако помня правилно, от представителството на Райдер на Ломско шосе. За любителски цели е супер... това че ще затегнеш малко по-малко или повече мисля, че не е кой знае колко зле... освен ако не се занимаваш професионално с това и да изискваш точност. На този ключ му даваха мисля до 10% отклонение ако не се лъжа... имам 2 сглобени двигателя с него, както и друг приятел има същия и той поне 4-5 е сглобил... Само една шпилка на глава скъсах и то защото затягах 2кг. и след това на градуси (3х100) а не на кила (2-4-6-8-10). Иначе си вземах и един от бриколаж със стрелка... 16лв. да видя как е... и горе доло показва както "щракащия"... ама ако го напънеш на над 20кила се изкривява спрямо стрелката, но поне за дълго рамо на гедорето става
                              Последно редактирано от Ivanko; 27-12-10, 10:47.
                              Моите снимки...
                              https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                              https://500px.com/ivankoo

                              Коментар


                              • #45
                                От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                                Здравейте колеги ,изчетох с интерес темата но не открих едно от най важните неща свързани с динамометричните ключове , по точно определяне на силата на затягане и понеже учих навремето ДВГ със сигурност запомних ,че има формула за изчисляване на силата на момента на затягане ако някой се сеща нека сподели и разясни тази формула .Иначе по мои бегли спомени/не съм съвсем сигурен/ беше нещо от рода на - диаметъра на болта/шпилка/ умножено по стъпката на резбата ,за формулата съм сигурен ,че я има но не съм сигурен дали е така както го знам

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 1 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X