Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

    Няма такава формула и не може да има.
    Освен диаметърът и стъпката, не е без значение вида и закалката на стоманата (или по-общо казано - материала), както и усилието с което болтът/гайката трябва да притискат. Това, последното, за разлика от допустимите напрежения, ма коя да е резбова връзка, се определя от конструктора на конкретния възел и се дава от производителя, в документацията на съответната машина, или съоражение.
    Последно редактирано от giorgio; 28-12-10, 14:27.
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #47
      От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

      Първоначално публикуван от fermer 10 Преглед на мнение
      Здравейте колеги ,изчетох с интерес темата но не открих едно от най важните неща свързани с динамометричните ключове , по точно определяне на силата на затягане и понеже учих навремето ДВГ със сигурност запомних ,че има формула за изчисляване на силата на момента на затягане ако някой се сеща нека сподели и разясни тази формула .Иначе по мои бегли спомени/не съм съвсем сигурен/ беше нещо от рода на - диаметъра на болта/шпилка/ умножено по стъпката на резбата ,за формулата съм сигурен ,че я има но не съм сигурен дали е така както го знам
      Няма такава универсална формула!!!! За различните случаи, материали и натоварвания нещата са различни.

      Коментар


      • #48
        От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

        Формула не знам дали има, но примерно нисан дават по сервизните си ръководства "стандартни моменти на стягане", в зависимост от диаметъра на болта и якостта. Ама пак не мисля че може да се сметне по формула. А там, където трябва да се стяга до точно определен въртящ момент, винаги си е указано конкретно.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #49
          От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

          Малко не мога да се съглася с мнението ви относно липса на формула но допускам и да сте прави , ми обяснете ми тогава как производителите са стигнали до тези стойности на затягане на каква база , на мен лично не ми се вярва да се правят изпитания на всеки новоизмислен двигател при положение ,че се знаят стойностите на болта /шпилка / т.с диаметър стъпка и якост ,коментирайте колеги защото конструирането на ДВГ си е математика под формата на формули и таблици с зададени стойности на допуск .Преди 15 г имах честа да конструирам ДВГ под формата на курсов проект и имам някакви смътни спомени ма тогава ДВГ беше жигулско
          Последно редактирано от fermer 10; 28-12-10, 16:31.

          Коментар


          • #50
            От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

            Незнам за формула... със сигурност има такава... но ще е с различни параметри при разлините твърдовти болтове (4.8... 4.8... 6.8... 8.8... 10.9... 12.9) защото няма как един и същ болт с твърдост 4.8 да издържи на натоварването на същия 8.8.
            Иначе на капака на гедорията имам една много готина таблиза за нормално затягане на болтовете, като е показано диам на болта (от М3 до М24)... както и според видовете глави- торкс, шестограм и още 2 вида глави. Снимах си я и си я ламинирах на голями таблици и съм си я лепнал на видмени места в гаражите в нас...
            А иначе знам от срар майстор, че например момента на затягане на болтовете за главите се смят като извадиш 1 от диаметъра на болта... ако болта е 11мм. както при мен, затягаш до 10кг.
            Моите снимки...
            https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
            https://500px.com/ivankoo

            Коментар


            • #51
              От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

              Формула, ако има, тя ще е емпирична и би следвало да се ползва когато не е налична информация за необходимото усилие.
              Иначе: до скъсване и 1/4 оборот назад!

              Коментар


              • #52
                От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                Допустимото напрежение на опън, за различните стомани е от 40, до над 200 MPa, т.е. разлика над пет пъти. Друг е въпросът, че допустимото напрежение не бива да се достига. За различните съединения, в зависимост от предназначението им, то може да варира от 40, до 90%, т.е. над два пъти. До тук говорим само за якостната характеристика на материала, а разликата за един и същ диаметър е, има-няма десет пъти...
                Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                Коментар


                • #53
                  От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                  Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                  Иначе: до скъсване и 1/4 оборот назад!
                  Това е и единствената възможна формула.

                  Лесно ще се намери формула, която по характеристиките на болта (материал, размер) ще определи до какъв момент на затягане се деформира еластично, до какъв - пластично и кога се къса. Тогава няма нужда да се връща 1/4 назад. Оттам нататък - всичко зависи от приложението на болта. Конкретно по цилиндровите глави - отчитат се едни такива дреболии като деформация на самата глава и гарнитурата под нея, топлинни разширения и куп други дреболии, за които нямаме входящите данни.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                    Също зависи и колко влиза резбата... ако е нормална гайка... ако е удължена... ако се завива в други места (блок на двигател- Алумин, Чугун) та всичко е според зависи... но мисля че при всяка твърдост болтове би трябвало да си има различна таблица на максимално допустимо затягане. Но като цяло практиката е,че ако трябва да затягаш с някаква точна сила, слагаш болт с твърдост поне 8.8...
                    Моите снимки...
                    https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                    https://500px.com/ivankoo

                    Коментар


                    • #55
                      От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                      Първоначално публикуван от Ivanko Преглед на мнение
                      ... Но като цяло практиката е,че ако трябва да затягаш с някаква точна сила, слагаш болт с твърдост поне 8.8...
                      Чия е тази практика?!
                      По каква скала е измерена тази твърдост?

                      Понякога, болтове, или шпилки се използват в качеството си на бушон. В такива случаи, често се ползват нисковъглеродни стомани.
                      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                        Ами аз казвам според това което съм забелязал по автомобилите от личен опит... кадето трябва да се затяга нещо с определени кила, е най малко с 8.8 твърдост... Много ясно че сигурно има изключения навсякъде, все пак не съм инженер и гледам по моята практика
                        Моите снимки...
                        https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                        https://500px.com/ivankoo

                        Коментар


                        • #57
                          От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                          Твърдостта няма нищо общо с тези цифрички, нито много общо със силата(въртящ момент) на затягане на даден болт. В случая 8.8 означава, че материалът от който е изработем болта е с граница на провлачване 800 МРа и може да понесе до 80% от тях(т.е. до 640 Мра).

                          П.П. Разбирам желанието на повечето от вас, да има табличка, правило, или в краен случай проста формулка, но това е положението - няма!
                          Последно редактирано от giorgio; 28-12-10, 17:33.
                          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                            Ами нали на всеки болт си има отбелязана твърдост на главата... 4.8... 5.6... 8.8...10.9... 12.9... По автомобилите се ползват заводско болтове с твърдост 8.8 (поне аз не съм виждал по-слаби болотове до сега) а на някой места кадето се изисква повече акост слагат 10.9 и на горе (на черупките на коляновия вал, на маховика, на главата и тнт ) Просто това са си явно някакви приети стандарти за твърдост на метала... И за това аз поне смятам, че може и да има някаква таблица с общоприетите допустими натоварвания за различните твърдости на метала при различните размери и видове резби

                            П.П. Намерих нещо интересно за изчисляване на резбите http://www.ogm.h11.ru/thread.htm
                            Последно редактирано от Ivanko; 28-12-10, 17:45.
                            Моите снимки...
                            https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                            https://500px.com/ivankoo

                            Коментар


                            • #59
                              От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                              Първоначално публикуван от Ivanko Преглед на мнение
                              Ами нали на всеки болт си има отбелязана твърдост на главата... 4.8... 5.6... 8.8...10.9... 12.9...
                              В машиностроенето твърдостта се мери по Рокфел, Бринел и в някои случаи, за по-твърди материали по Викерс, или за по-меки(примерно гума) по Шор. Цитираните от Вас цифрички нямат нищо общо с твърдост.

                              П.П. Явно говорим на различни езици. Обърнахме го на училище...
                              Последно редактирано от giorgio; 28-12-10, 17:56.
                              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

                                Първоначално публикуван от Ivanko Преглед на мнение
                                Ами нали на всеки болт си има отбелязана твърдост на главата... 4.8... 5.6... 8.8...10.9... 12.9...]
                                Попрочетете, колега, някое учебниче пак! Не бъркайте твърдост с якост.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X