Страница 2 от 6 ПървиПърви 123456 ПоследенПоследен
Резултати 21 до 40 от 119

Тема: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

Място
    София
    Публикации
    6,000
    Точки (при гласуване)
    26

По подразбиране До: Динамометричен ключ - модели, цени, магазини ...

Зависи от аматьорите Аз съм аматьор пък сам си поддържам колите и те са винаги на линия Единствено ходя на стенд за геометрия и шлайф
    В много сервизи "професионалистите" са на такова ниво, че не бих им дал да сменят гума на велосипед. А методът с кантарчето е дори относително прецизен
    УАЗ не ми харесва! :)

Място
    София
    Публикации
    63
    Точки (при гласуване)
    8

Предполагам, че BatGeorgeone отдавна си е намерил ключ, но ето малко инфо и от мен. Тъй като и на мен ми притрябва динамометричен ключ при смяната на ангренажната на мотора, разтърсех се малко из нета и ето какво открих. Инфото е актуално към 16 февруари 2008, т.е. днес.

В euromarket имат на force ключове - 5-25Nm е 50лв - доста прилична цена според мен, но не знам дали върши работа за коли? Имат и 19-110nm, 40-210nm и т.н. Имам гедоре на Force от около година и половина и съм съвсем доволен. Ето линк:

http://www.distribution.euromarket-group.com/?cid=19

Като се обадите в euromarket, търсте отдел "дистрибуция" - там знаят цени и модели.

В практикер имаше някакъв ключ на Black&Decker - аналогов - за 100лв, но не съм му обръщал внимание. В Бриколаж също за 100лв някакъв подобен - и него не съм го гледал.

Навсякъде ми казват, че ключ под 100лв е загуба на пари - на знам дали да вярвам...

Steel Design Габрово имат ключове на Tona:

http://www.steeldesign.bg/bg/marki/tools.php?firma_id=4

От конткати се свързах с някакъв магазин в София: 5-25Nm на Tona е 180лв - малко ми е скъпо.

При всички случаи не бих си купувал стрелкови ключ - само като го пипне човек и лошо му става, но все пак всичко зависи от средствата и предназначението.

Място
    Габрово
    Публикации
    4,370
    Точки (при гласуване)
    16

Аз имам един модел на Солинген

Място
    София
    Публикации
    63
    Точки (при гласуване)
    8

Ето още линкове с фирми:

http://vilazbg.com/pdf/tooltech.pdf

Тоя ключ го гледах някъде за 71лв, май.

Това е по черноморието:
    http://www.rudibg.com/products.aspx?id=7#i_4

Писах им за цени, чакам отговор, но като ги гледам няма да мога да си купя от тези

А, и това може да е полезно на някого - уж калибрират ключове (измежду другите неща):

http://bgcert.com/display.php?id=resources&show_ID=2138

Място
    Spain
    Публикации
    1,947
    Точки (при гласуване)
    13

много интересна тема аз в петък стягах гайките на фланците на раздатката
    и естествено с моя ключ за 20€ нещо ме достраша да стягам повече а и без това
    нямах нужния инстрймент за да държа контра а наврях каквото ми падна в двете дупки които са предвидени за държане и като се счупи едно парче ме дръна здравата по тиквата слава богу не ми изкара окото..подкрепям мението на колегата за аматьорите защото аз редовно си правя нещата които не бива а и най вече от гледна точка за безопасноста съм много зле.
    стягането е много важно аз вече прецаках едни работи по джипа по точно единия от болтовете на панхарда а гайката е завряна и заварена без достъп е оправих се но защо да си усложнивам живота когато хората са го измислили как се стяга..
    като развъртах гайките на раздатката видях зор с една дълга тръба стана но гледам в учебника пише 130нм и ми се вижда доста.
    поздрави
    Последно редактиран от Ясен ; 22-11-08 в 08:27 Причина: Само най-страшните правописни грешки...

Място
    Елин Пелин
    Публикации
    800
    Точки (при гласуване)
    7

Ами какво ще кажете за ключовете които са окачени в Бриколаж, там има 2 динанометрични ключа (малък и голям аам не помня точните стойносто май до 150Nm и до 210Nm ) че и те са от порядъка на 100-200лв. и съм замислил да купувам от малкия, защото карам малка кола и не ми трябва нещо чак много яко

Място
    София
    Публикации
    4,953
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    17

И на малките коли има "тежки" гайки. Ако ти е за любителска употреба не си давай парите.
    Истинското величие на човека е в осъзнаването на собственото му нищожество.
    Jeep Grand Cherokee 2.5 TD
    0888/231599

Място
    Елин Пелин
    Публикации
    800
    Точки (при гласуване)
    7

Ми на мен ми е най вече за сваляне на глави (така де, качване) и за подобни детайли, които изискват точност при стагането, иначе не ми е за професионална употреба, ами когато ремонтирам наще коли а да не ходя да дрънча такъв ключ (понякога барабар монтьора с него) ами да си имам. Ама наистина както викаш, не ми се налага толкова често 1-2 пъти в година да се е случвало да свалям глава примерно, та като се замислям си е излишен лукс при нас, че не са и малко пари

Място
    По света...
    Публикации
    3,083
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    14

Ето малко цени и модели:
    Прикачени картинки Прикачени картинки

Място
    София
    Публикации
    5,957
    Точки (при гласуване)
    35

Цитат Мнение на Deyan108 Преглед на публикациите
    ...
    В euromarket имат на force ключове - 5-25Nm е 50лв - доста прилична цена според мен, но не знам дали върши работа за коли? ....
    http://www.distribution.euromarket-group.com/?cid=19

.....
    Купих си такъв но още не съм го ползвал и бих се радвал на коментар от колега който се е сблъсквал с този модел.

Място
    София....
    Публикации
    5,052
    Точки (при гласуване)
    17

Цитат Мнение на Chinela Преглед на публикациите
    който се е сблъсквал с този модел.
    Аз имам най-горния, до сега не ме е подвел Срам ме е да си призная но кой знае защо първият път като го използвах мислех, че при достигане на зададеното усилие ще започне да превърта , а той само си прещрака звучно за да индикира, че е достигнал границата и понеже е голям и здрав, продължи да предава приложения от мен въртящ момент до скъсване на болта тогава се сетих какво е било това "щрак" което чух, ама беше малко късно ...
    0877 17 07 27 .........и съм заменил "Лимоновите резанки" с "Пияни вишни" :-)

Място
    София
    Публикации
    35
    Точки (при гласуване)
    7

Имам наблюдения над китайски FORCE до (по спомени) 200 Н.м и стуваше 80 лв. някъде на Ботев, не е проверяван колко е точен, иначе изработката изглежда прилично и за любителска употреба мисля че е перфектен. Особено като знам как всичко се стяга на "ръка" и "око" дори по сервизите, а и гумаджийте стягат както дойде, въпреки че всеки производител предписва моменти на затягане и на колелата.

Място
    СПб
    Публикации
    267
    Точки (при гласуване)
    7

Цитат Мнение на p.djartov Преглед на публикациите
    Аз имам един модел на Солинген
    Rahsol, группа Gedore - многоо хубава марка! Но много парит струва.
    Последно редактиран от Ясен ; 22-11-08 в 08:30 Причина: славянските езици правят смешни работи понякога
    Бира без ракия - парите на вятъра

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    31,930
    Точки (при гласуване)
    60

Аз пък имам порочната (засега успешна) практика да си пресмятам с колко кг трябва да дръпна обикновения ключ, а после да си го дръпна с приблизително толкова (измерено с мускулно чувство).

Моментът на стягане е хубаво нещо, но точност 20% смятам за приемлива, поне за руски цилиндрови глави.

Далеч съм от мисълта да отрека хубавия инструмент, но точно в някои случаи може и по-либерално.
    gadeff: В колата [която продавам] никога не е пускана чалга.

Място
    Бургас
    Публикации
    4,615
    Точки (при гласуване)
    20

Има и нещо друго. За ключовете е ясно че колкото по "маркови" са, и по скъпи са, са по точни и си запазват качествата по дълго време. Преди да се стяга болтовете или шпилките трябва да се проверят дали не са разтегнати, почистват се добре с телена четка, измиват се и много леко се омасляват. За някой супер отговорни сглобки се маже със специална смазка с определено триене. Вътрешните резби се почистват пак с обла телена четка, обезмасляват се с райнигер, обдухват се със сгъстен въздух и се омасляват много леко. При стягане не трябва да има масло на дъното на отвора за да не се получи хидравличен удар и да се повреди метала. Повърхностите които ще се притягат трябва да бъдат идеално почистени. Обикновено динамометричните ключове са на определени моменти. Най добрия вариант е да имаме три ключа. 0-5kN- служи за измерване триенето в лагерите на диференциали и скоростни кутии, 20-50kN - за сравнително малки по размер болтове, на капаци на глави, агренажни капаци и подобни, 50-400kN, за глави и други подобни. Има и по големи, за камионски ремонти, влакови ремонти и друга промишленост, за съжаление нямам такъв, но досега и не ми се е налагало да ползвам подобен. Когато се купува динамометричен ключ е важно да се купува такъв на който се предлага сервизно обслужване и тариране. Аз тези които ползвам тарирам на една година. Не е възможно да се спази силата за всички болтове на една глава при стягане на ръка. Правил съм си неколкократни опити със "стари майстори" и винаги след последващата проверка се оказва че не са стягали правилно а със доста големи разлики. Самите те се учудват, но се дължи на това че при всяко повторение човешкият мускул реагира различно, уморява се, мястото на всеки бОлт накар и малко е различно, променя се и стоЙката и оттам са и разликите. Съвета ми е навсякъде където е възможно и има данни да се ползва динамометричен ключ. Дори и да няма данни има сравнителни таблици според видя и размера на болта и в зависимост от това в какъв материал се стяга, на какъв момент да се стяга. Успех на всички домашни майстори.
    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

Място
    София
    Публикации
    5,116
    Точки (при гласуване)
    16

Малко късно, но да се включа. Динамометричните ключове имат за цел именно да измерват. Колкото по малка е грешката в измерването, толкова по-малка вероятност има нещо затегнато със съответния ключ да даде фира. Китайските са много добри като външен вид и цена, точността на чисто нов и неизползван е много висока до около 5 - 6 затягания, следват всякакви неизвестни и известни марки от Тайван, Турция, Хонг-Конг , те изкарват по-дълго около 50 -60 затягания, някой до 150 пъти. Цялата тайна се крие в калиброваната динамометрична пружина, набутана вътре в кухата дръжка на ключа, има и един паралелепипед от стомана с добавки, който прехвърля усилието от главата на динамомтъра върху пружината. Та на края си дойдохме на думата. Китаеца е евтин защото двете най-важни части са от проста арматурна стомана, следват другите "маркови" с малко добавен ванадий, накрая във веригата са Гедоре и Факом с точност 4% и една година гаранция на верността в показанията. Тона, Усаг, Факом са в една група от 2006. Айде , че стана много дълго.

Публикации
    438
    Точки (при гласуване)
    7

Май никой не спомена , че динамометричен ключ не бива да се
    ползва за отвиване ,колко и примамливо изглежда дългата дръжка.
    А не лошо и да прокоментираме ЪГЛОМЕРИ ,все пак на по новите автомобили само така се стегат главите

Място
    София
    Публикации
    5,116
    Точки (при гласуване)
    16

Цитат Мнение на juri_fursov Преглед на публикациите
    Май никой не спомена , че динамометричен ключ не бива да се
    ползва за отвиване ,колко и примамливо изглежда дългата дръжка.
    А не лошо и да прокоментираме ЪГЛОМЕРИ ,все пак на по новите автомобили само така се стегат главите
    Ами то затова не се казва върток или тресчотка. Те са за всякакви въртения, а динамометричния ключ - само за измерване. Има и обръщаеми динамометри, за лява и дясна резба, но пак са само за измерване, стягаш до някде с тресчотката, и после - динамометъра.
    А за ъгломера какво - нормален кръгъл диск с разграфяване през 1 градус от 0 до 360 (те съвпадат де). С квадрат в центъра, за присъединяване на тресчотка, и с котва. Котвите биват два модела: магнитна и механична. С котвата се застопорява неподвижно 0-лата, и след това се върти с тресчотка болта, а с него и диска, до нужните стойности.

Публикации
    438
    Точки (при гласуване)
    7

Не точно това исках да кажа , за ъгломера . Стандартна ситуация ,идва клиент : дай ми динамомеричен ключ ? И се почва /честноста ми пречи да съм търговец/ купихте ли гарнитура? да ,може ли да я видя ? да , 30 ньютон метра + 2 пъти по 180 градуса ,това е само пример . Даваме ключ ,ъгломер щел да бъде на око . Ба ма му скъсах ме болта , но е посочено че болтове редно да бъдат НОВИ ,какво правим? Кой е виновен ? ако си в малък град? ето го ВИНОВНИКА : МЕНЕ МИ ТРЕБЕ ЗА ЕДИН ПЪТ . да но на този човек и жена му ТРЕБЕ само за един път , но кат чели не я ,не я избирал за поевтино .
    Сега ми се налага да държа в магазина НЕЩО което да не го купувате ,НЕЩО което връх на сладоледа ,и нещо което за горе долу приемливи пари ,да върши работа .
    нека да го коментираме.

Публикации
    438
    Точки (при гласуване)
    7

а при тази криза ,нормално ,човек да търси поевтино ?ДА ама не , искате ли кашкавал от 80 стотинки за кило , сигурно ще го направят , но ще служи само за баланс докато се прибирате до вас

Страница 2 от 6 ПървиПърви 123456 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Цени рез. части за различните марки и модели 4х4
    От Тедо /LJ73/ във форум Сравнения и тестове между марки, модели и функционалност
    Отговори: 288
    Последно мнение: 09-05-14, 18:15
  2. Магазини ЕНДУРО
    От Венцислав Петров във форум Ендуро, мотоциклети
    Отговори: 12
    Последно мнение: 03-10-13, 21:39
  3. Списък- магазини.
    От SIRIUS във форум Мотоциклети (Enduro)
    Отговори: 31
    Последно мнение: 18-04-10, 21:48
  4. Магазини- масло.
    От SIRIUS във форум Технически дискусии
    Отговори: 13
    Последно мнение: 10-04-07, 18:55

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •