Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Идеи за евтино отопление

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Идеи за евтино отопление

    Здравейте колеги.Понеже съм си тип "Направи сам",много ме блазни идеята за евтино отопление.Пелетите,като гориво,според мен имат доста предимства пред другите горива,защото могат да се направят от доста неща.Искам в тази тема да съберем идеи и информация за "домашно производство" на пелети.Провокиран съм от ниската изкупна цена на хартията.Един приятел има склад на едро и изхвърля над 10 тона хартия годишно.По скоро я изгаря в контейнер за да не го изхвърля.Цената не му покрива дори разходите за транспорт.Та съм решил да направя малка мелница и преса за пелети,а в последсвие и котел с горелка.Имам достатъчно техника и умение на разположение,но ще ми трябва и вашата помощ.Не съм много наясно със смилането на хартията.Приемам всякакви идеи.Пресата вече съм я започнал.За сега не смятам да термообработвам решетката и валяците,докато не пуснат пелети с необходимото качество.За сушенето на суровината смятам да ползвам слънцето докато още е безплатно.Нямам идея каква ще е калоричноста на полученото,но се надявам себестойността да я оправдае.Та кавито идеи и информация имате,за суровина,за мелница,преса,горелка и т.н.,споделяйте.Надявам се да сглобим един евтин начин за отопление.Предполагам,че повечето от вас обожават да си човъркат разни неща,така че смятам темата да ви е интересна и полезна.
    Незнам дали темата е за тук.Моля модераторите да си кажат думата.

  • #2
    От: Идеи за евтино отопление

    Не знам колко трябва да се раздроби суровината, но не пречи да пробваш с обикновенна ярмомелка и подходящото сито.
    Ще трябва да внимаваш да не попадне нещо метално и най-вече за пръстите!

    Коментар


    • #3
      От: Идеи за евтино отопление

      Май няма да е зле да се ползва и някакво слепващо вещество в процеса на мокрото смилане. Нещо от рода на Ц200 - няколко процента. Може и някакво евтино лепило за тапети да се окаже удачно. Така пелетите ще са по-здрави и ще им трябва по-ниско налягане и по-късо време на пресоване.
      Черно, мирише и разваля характера!

      Коментар


      • #4
        От: Идеи за евтино отопление

        имай в предвид че голяма част от хартиите са обработени химически при производството им и не се знае какво и как ще гори. Работя в печатница където имаме като отпадък доста хартия и си я придаваме на вторични суровини. те си доставят контейнер и си го взимат сами за тяхна сметка. Може би е по удачно така да се прави и с парите от вторични да си купиш готови пелети. Тук в Ловеч са на цена от 266 лв/тон.Иначе и аз съм заинтересован от машинка за производство на пелети но от отпадъчна дървесина от дърводобива.На сечищата остава страшно много неизползвана такава във вид на клони. Може да се смила на място и извозва до мястото за производство на пелети
        Honda CR-V I 2000 г.
        0 осем 96 осем три 3 сто и 10

        Коментар


        • #5
          От: Идеи за евтино отопление

          Моята идея за евтино отопление е "изолация".Като започнем от темелите и свършим на върха на покрива.Тогава и със свещи да се топлим мисля че ще има ефект.Та, идеята ми е вместо да се вкарват едни 10-20000лв в котли на пелети ,термопоми,соларни измишлыотини и тем подобни щуротий ,да си облечем къщичките качествено и тогава да говорим.

          Коментар


          • #6
            От: Идеи за евтино отопление

            Много интересна темичка и както каза колегата по-горе да почнем от начало и да разгледаме и други енерго източници.Аз като чета в другата тема отоплението с пелети хич не ми се вижда "евтино отопление",като ползвам за база природния газ.Ще споделя някой цифри и ако всички си споделят можем и да стигнем до истината.
            1.Панелен апартамент 64 кв.м със много-стара пластмасова дограма слагана 2000год. и някаква външна изолация годишна сметка за газ за готвене и къпане на двама човека и дете е 1300лв. + 30лв. ток месечно.
            2.Къща 110 кв.м. етаж 1 без дограма и никаква изолация 1600лв.годишно за къпане и отопление без готвене.
            3.Същата къща ет 2 с вътрешна изолация и по таваните и частично с дограма 1400лв. годишно за къпане отопление и готвене
            И това става въпрос за цялата 2011г. с поскъпването на газта до 920лв.
            В момента стягам новопостроена къща с 5см. каменна вата отвън и троен стъклопакет 32мм. строена с 8 камерни тухли четворки,а не с итонг.Много се чудех за котле на пелети,даже си оставих тръби за всеки случай,но пак заложих на газта с подово отопление на половината етаж с отделна помпена система и в спалните радиатори,но за съжалние майсторите ме бавят и не можах да го тествам през най-студените дни на годината.
            Като имам резултат ще пиша.

            Коментар


            • #7
              От: Идеи за евтино отопление

              Тя изолацията си е изолация,ама си трябва и отопление,аз като гледам отоплението с пелети хич не е евтино,освен ако си ги правиш сам.Макар че пелети може да се правят почти от всичко,колкото повече се увеличава търсенето,с толко ще се вдига и цената,защото алчноста на търговците няма край.Браво на колегата който повдига темата,да може да се споделят идеи та който има нужните умения и време естествено,да може сам да се спасява.Суровина колкото искаш-по сечищата остават хиляди тонове вършини,стебла от слъчоглед,слама и др неща остават в изобилие,и ако се намери лесен начин за обработка става идеално.Ще ви дам един пример-Преди години на Топливото пепелта от въглищата се изхвърляше,един съсед ходеше и я взимаше, после я мокреше и увиваше във вестник,след което я сушеше на слънце и цяла зима се отопляваше със безплатни брикети.Та да пробваме какво може да се смели с преправена фуражомелка-по селата е пълно стакива, и ги дават за по стотина лева барабар с мотора,но по сложният въпрос е с пресуването,но както го е казал народа-Няма начин,да нема начин.

              Коментар


              • #8
                От: Идеи за евтино отопление

                То всеки си намира начин,според възможностите си.За някой е евтино на газ,за друг на дърва,за трети на пелети.Термоизолацията не я поставям под въпрос,щото на всеки е ясно.И в другата тема споменах,аз топля 70 квадрата с 340лв на сезон.Камина със серпентина собствено производство и някои подробности по горивната камера и системата изгарям пет кубика дърва и една голяма връзка изрезки за разпал.Идеята ми за пелетите се подхранва от това,че има евтина суровина,да не кажа без пари.А и удобството от автоматизацията котела на пелети също не за пренебрегване.
                Що се отнася до идеята с фуражомелка,просто за момента няма къде да пробвам.Сещам се за две три места,но за сега няма как.А иначе за слепващи лепила,според мен няма нужда,защото за това служи лигнина,който трябва да си го има в хартията.По скоро ми се струва,че трябва да се добави влага в хартията,щото ми се вижда доста суха.

                Коментар


                • #9
                  От: Идеи за евтино отопление

                  Е да, ама 340лв. за сезон става единствено с крадени дърва или да се живее на някаква температура преди замръзване А ние където нямаме тая възможност трябва да се спасяваме някакси .Интересно ми е някой колега с климатици да каже за какво иде реч???

                  Коментар


                  • #10
                    От: Идеи за евтино отопление

                    Първоначално публикуван от yamaha-racing Преглед на мнение
                    Е да, ама 340лв. за сезон става единствено с крадени дърва или да се живее на някаква температура преди замръзване А ние където нямаме тая възможност трябва да се спасяваме някакси .Интересно ми е някой колега с климатици да каже за какво иде реч???
                    Не са крадени.Пет кубика по 60лв + 40лв за връзка изрезки.Под 18 градуса никога не е било в къщи.И то само през ноща.По нататък ще стане въпрос и за това.Когато стигнем до котела.Много е важно не какво гориш,а как го гориш.Викат му КПД.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Идеи за евтино отопление

                      Много е важно не какво гориш,а как го гориш.Викат му КПД.[/QUOTE]

                      Добре де, явно ти имаш отговор на въпроса.Ако наистина успяваш да се стоплиш с 340лв на сезон, и то на място където сезонът е малко по дълъг от нормалното моля те сподели,защото лично аз не мога да си представя как може да се постигне това.

                      П.П.
                      Единствено си го представям:Апартамент,три вътрешни стени 1външна изолирана от всякъде и отгоре и отдолу комший с по две малки деца, не жалещи средства за отопление.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Идеи за евтино отопление

                        Първоначално публикуван от iancho75 Преглед на мнение
                        Много е важно не какво гориш,а как го гориш.Викат му КПД.
                        Добре де, явно ти имаш отговор на въпроса.Ако наистина успяваш да се стоплиш с 340лв на сезон, и то на място където сезонът е малко по дълъг от нормалното моля те сподели,защото лично аз не мога да си представя как може да се постигне това.

                        П.П.
                        Единствено си го представям:Апартамент,три вътрешни стени 1външна изолирана от всякъде и отгоре и отдолу комший с по две малки деца, не жалещи средства за отопление.[/QUOTE]

                        Позна за комшиите само отдолу.Отгоре аз съм си комшия,но съм в ремонт.Казах,че смятам по натам в темата да го обсъдим този въпрос.Вервай ми,постига се.С ефективни топлообменници,по малко вода в системата и някои други неща.Сега не съм подготвен и не мога да кача снимки.Къщата не е изолирана отвън,дограмата е дървена със стъкропакет 22мм.Пода е дюшеме,а между него и плочата е перлит.Ще се опитам да обясня малко за камината и системата.Горивната камера по натам ще снимам и кача тука.В нея има нагърчена 24метра тръба 1/2",като съм гонил максимална нагревна площ и задържане на топлината преди да изчезне през комина.За горенето ползвам въздух отвън.Дървата са сурови букови или речна ела.Системата е с минимум вода за греене,около 20литра.Циркулацията е с помпа.Дървата си ги купувам от 2003г,откакто оставих малко кайма от левия крак в гората.Няма как да се случи да платя пет кубика и да ми докарат шест.Виж пет за четири....Ама съм стар краставичар,та е трудно да ми продадат краставици.Сезона е през всички месеци в които има"Р",че и повече.
                        Тая година обаче се съмнявам,че може и да не ми стигнат дръвцата.Много минус,много сняг.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Идеи за евтино отопление

                          Здравейте. За месецяннуари 233лв. седна 12-ка и една 18-ка които не се изключват плюс бойлер и готвене и духалце около час на ден. Живея в тухлен апартамент с ПВЦ дограма на трети етаж и комшията под мене ми помага с отоплението. Бъдете здрави.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Идеи за евтино отопление

                            Значи е както предполагах,че на ток и газ в момента е същото,за газ месец януари платих 179,44лв. и като сложа тока си става същото,за съжаление комшията ми от долу го няма

                            Коментар


                            • #15
                              От: Идеи за евтино отопление

                              Тема за размисъл:
                              Почвам да се чудя при тия цени на топлоизолацията и климатиците има ли нужда от тях.
                              Дал съм 15 000 за изолация 10 000 за климатици и 4 000 за камина с въздоховоди и пак сметката за отопление/охлаждане не е малка-средно лев-два/м2/на месец.
                              Разходите за отопление след като стоплиш къщата на практика са само за топлинните загуби.
                              Чудя се дали за 10 години,колкото е живота на нормален климатик,изолация и дограма си е струвало "пестенето" на енергия.
                              0+

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X