Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Безизкопни технологии

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Безизкопни технологии

    Попаднах на едни много готини филмчета, които дават прекрасна предства за различните безикопни технологии.

    Ето ги:

    1. Неуправляемо сондиране с т.нар. Къртица.
    http://www.youtube.com/watch?v=glpsa...eature=related
    масово се използва при прекарване на кабели и тръбопроводи на къси дистанции - напр. сградни отклонения

    2. Управляемо хоризонтално сондиране (HDD) с машини от типа на Вермеер и Дич Уич
    http://www.youtube.com/watch?v=03hP3...eature=related
    основно за водопроводи и газови трасета


    3. това не си спомням как му казваха -Pipe burst
    http://www.youtube.com/watch?feature...5beh0ubGY&NR=1
    един вариант за рехабилитация на азбестови водопроводни тръби

    4. Шнеково хоризонтално сондиране (thrust boring)
    http://www.youtube.com/watch?v=lbIU6...eature=related
    с приложение при безизкопно полагане на канализация, където наклона е важен

    5. Управляемо хоризонтално шнеково сондиране - а от това ще покажа и снимки
    http://www.youtube.com/watch?v=3jiCb99IrFk
    незаменимо при високи изисквания към точността на наклона

    Ето как изглежда на живо последният вариант на живо:

    Ето я камерата, а мишената се вижда на дисплея заедно с индикация за отклонението:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0097.jpg
Прегледи:1
Размер:144.7 КБ
ID:5961705 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0096.jpg
Прегледи:1
Размер:122.3 КБ
ID:5961704 и GPSа Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0098.jpg
Прегледи:1
Размер:124.6 КБ
ID:5961706

    Това долу е самата мишена - ако се увеличи образа - ще видите червената точка на предната снимка в дъното на халето:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0090.jpg
Прегледи:1
Размер:144.1 КБ
ID:5961702
    а това е поглед от мишената към камерата Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0091.jpg
Прегледи:1
Размер:143.2 КБ
ID:5961703
    Нормално системата осигурява прицел до 60-80 метра, а при добри условия - може да стигне и до към 120-130м.

    Камерата се разполага в предната част на пилотната тръба, непосредствено зад водещата глава.
    Това е патронника в който се поставя камерата:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0114.jpg
Прегледи:1
Размер:98.3 КБ
ID:5961711
    Патронника влиза в последната пилотна тръба
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0110.jpg
Прегледи:1
Размер:130.7 КБ
ID:5961709 която от другата страна не е точно тръба Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0113.jpg
Прегледи:1
Размер:138.7 КБ
ID:5961710
    Там се слага водещата глава, долу на снимката (тази не е довършена):
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0108.jpg
Прегледи:1
Размер:150.3 КБ
ID:5961708Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0107.jpg
Прегледи:1
Размер:126.3 КБ
ID:5961707

    А това е пилотната тръба - вътрешната тръба е хваната с три болта:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0075.jpg
Прегледи:1
Размер:99.5 КБ
ID:5961701
    Централният проход е за да се вижда мишената, а в прохода между вътрешната и външната тръба минава бентонитен разтвор който да смазва сондажа и да намалява триенето. От страната на стартовата яма - в тръбата се слага и вътрешен семеринг, който пропуска бентонит само напред към главата - така ако се спре помпата, а и при добяване на тръби на тръбите - бентонита няма да изтече обратно в стартовата яма

    А това е обсадната тръба в която после върви шнека:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0119.jpg
Прегледи:1
Размер:109.8 КБ
ID:5961700
    Последно редактирано от vlageo; 18-02-12, 20:39.

  • #2
    От: Безизкопни технологии

    Супер тема!
    От всички тия имам неуправляема къртица. Перфектна работа върши. По пилотен сондаж от нея съм правил и шнеково хоризонтално сондиране с последващо изтегляне на тръби. Получава се, но не е толкова елегантно като на филмчето.
    Това с управляемото шнеково сондиране е луда работа! Не бях го и чувал! Супер технология!
    И все пак друго си е да подскачаш по асфалта. Така поне е ясно къде са комуникациите, пък и изпълнителя разсрочва "благодарностите" далеч напред във времето.

    Коментар


    • #3
      От: Безизкопни технологии

      Ето още малко снимки:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0166.jpg
Прегледи:1
Размер:101.6 КБ
ID:5349565
      Това са тръби/щанги за хоризонтално управляемо сондиране.
      Произвеждат се от стомана с характеристики по-високи от тези на лоста за нефтено сондиране.
      Стоманата трябва да е особено устойчива на пластични деформации, защото метода на сондиране е с избутване и издърпване, а тръбите трябва да осигуряват и минимален радиус на завой.

      Доста са скъпички между другото...

      А това долу е машината за прокарване на тръба в тръба от филмчето по-горе:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0083.jpg
Прегледи:1
Размер:157.1 КБ
ID:5349567
      Тази е докаpана за pемонт.

      Коментар


      • #4
        От: Безизкопни технологии

        А ето и едно филмче за мини ТБМ който се използва за прокопаване на тунели за канализация с диаметър до 3м.

        http://www.youtube.com/watch?v=iVh2hl__Zzo

        Такава технология използваха в София за прокарването безизкопно на колектор от Бъкстон до автогара Овча Купел. Машината беше на Херенкнехт, обаче някой гений се беше сетил да направят междинната яма баш по средата на бул. Т Каблешков - при това без да направят отклонение на движението - та стоя затворен половин година.

        Един вид - правиме ги и ние нещата - ама по наш си начин...

        Коментар


        • #5
          От: Безизкопни технологии

          №3 от по-горе, съм го виждал да се ползва и без да е в стара тръба. Сондира се подобно на №5, но вместо с шнекове се издърпава директно тръбата със съответен уширител или като при №2. Но явно е въпрос на конкретни условия–разстояния и диаметър на тръбите. За различните машини, пределните разстояния и диаметри на издърпваните тръби са различни(обяснявали са ми, но вече не ги помня). Мисля, че и вида на почвата има някакво значение.
          Гледал съм на живо как работят всичките, освен последната голяма машина и тези ползващи шнекове от другите. Цените на тези машини винаги са ме впечатлявали почти толкова, колкото техните възможности(въпреки че винаги са ми казвали само ориентировъчни цифри).
          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

          Коментар


          • #6
            От: Безизкопни технологии

            Предстои ми 20м под път на 150мм със стоманена тръба . Смятам да карам с борна колкото мога , после набивам металната тръба 150мм до където влезе . Ще взимам материала от вътре с борна 130мм и ще набивам основната 150мм. Остава разлика от 20мм която се надявам 150милиметровата да я реже и върви с набиване .

            Коментар


            • #7
              От: Безизкопни технологии

              Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
              Предстои ми 20м под път на 150мм със стоманена тръба . Смятам да карам с борна колкото мога , после набивам металната тръба 150мм до където влезе . Ще взимам материала от вътре с борна 130мм и ще набивам основната 150мм. Остава разлика от 20мм която се надявам 150милиметровата да я реже и върви с набиване .
              Речено сторено .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC04777.jpg
Прегледи:2
Размер:220.2 КБ
ID:5391028Както си мислех ,че ще реагира инструмента така и стана .Борната криви ,обаче по посока на въртене и надолу - очакваше се .Стоманената колона обаче изправя изкривяването .

              Коментар


              • #8
                От: Безизкопни технологии

                Е нормално е да криви...има луфтове,а и състава натежава!Ядката с въздух ли я изкарвате от борната?
                0899 шест5313нула
                За всекиго по нещо

                Коментар


                • #9
                  От: Безизкопни технологии

                  Да -наличен е .

                  Коментар


                  • #10
                    От: Безизкопни технологии

                    Виждам, че темата е стара, но да попитам - трябва ми прокопаване на само 2 метра под една подпорна стена. Казаха ми, че става с пневматична къртица. Някой може ли да помогне да намеря хора да го свършат това? Става въпрос за София.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Безизкопни технологии

                      Здравейте и ЧБМ! Попаднах на това, според характеристиките работи в до 3-4-та категория със скорост 0,2 — 1,0 м/мин. в зависимост от диаметъра 80-500мм. Някакви коментари, някой работил ли е с такъв вид инструмент.
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • #12
                        От: Безизкопни технологии

                        Много странен инструмент. Прилича на детска играчка ,и оста на която са наредени ексцентриците е много хилава(може да лъже снимката ),а да работи до 3-4 та категория скали? Прилича ми повече на прошерител . Но се съмнявам да е инструмент за сондиране .
                        Последно редактирано от монио; 08-03-14, 17:57.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Безизкопни технологии

                          Горе шестограма е 55 мм. като гледам, което означава, че долу оста е ф10, което е нищо...какъв хидравличен натиск ще удържи?
                          0899 шест5313нула
                          За всекиго по нещо

                          Коментар


                          • #14
                            От: Безизкопни технологии

                            Ето по- голяма.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DR-320drill.jpg
Прегледи:1
Размер:68.9 КБ
ID:5570308

                            Коментар


                            • #15
                              От: Безизкопни технологии

                              Хм. Интересно! Не съм попадал на такъв инструмент . Публикувай го в "сондажни машини и автосонди". Някой от колегите може да ни просветли . Не е за тая тема ми се чини.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X