Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
    Механичната разлика не е чак толкова голяма...
    Разликата е, че едното работи в режими за които е направено да работи, другото в такива за които не е предвидено. Друга принципна разлика е, че при автомата предавките се превключват под товар и са с непрекъснат поток на предаваната мощност.
    В моментите на превключване има определен синхрон между задействането на различните лентови спирачки и съединители, за да се се постигне необходимата плавност на работа, която е свързана и с правилното натоварване на частите.

    Само за бърз пример. Включваш на ръчната кутия при сравнително висока скорост, малка предавка. Товариш синхронизатор да ускори частите до съединителя, и с повечко задържане става. В автомата, трябва да ускориш много по-тежки части, плюс че връзката с двигателя не е прекъсната, макар и хидравлична. Освен това, доста кутии си имат заложени времена и скорост за включване на предавката, и понякога не ги бърка дали скоростите са изравнени. Все едно да включиш на ръчна кутия малка предавка по-бързо, и то на полусъединител. Отделно различните кутии решават по различен начин коя предавка въобще да включат. За правилността на избора им, и за безпроблемното му осъществяване отговаря и софтуера, и механиката. А разнообразие и вариации и в двете има достатъчно много.

    Та затова не е добре да се обобщава. Автоматичните кутии са достатъчно сложни и разнообразни, за да се категоризира за всички -да или не. Голямата част от тях, не са предвидени да се изключват. А колкото нещо е сравнително по-сложно устроено, вероятността да работи безпроблемно в режими за които не е мислено, намалява.

    Примерите с ръчната кутия, нямат общо, но ако държите на тях... Все едно да карате с ръчна кутия без да натискате съединителя. Че може, може. Но нито всеки го може, нито на всяка кола и кутия е еднакво лесно. Съответно и вредите от такава експлоатация зависят от различни конкретни фактори. Което не пречи да има и кутии предвидени за такова каране и ползващи се предимно така.

    Дали един автомат е достатъчно пригоден да се изключва и включва по време на движение или не, обикновенно не е чак толкова трудно да се усети. При всички положения има автомати, при които се изисква и усет от водача за да го правят сравнително безпроблемно, както и такива които го правят сами или пък не го могат въобще.
    Напълно безпроблемно, при постоянно включване и изключване го могат само малка част предвидени да го правят и сами. Другите най-малкото си износват малко по-бързо фрикционите.

    Друга подробност е, че мнозинството от кутиите имат функция да се нагаждат към стила на шофиране... Кво ли правят да се пригодят към действия, които не се предвиждат?

    И като включим и факта, че никой не би си карал колата както аз съм карал в градския транспорт, реалната иконмия на гориво ще е сравнително малък процент, от сравнително нисък разход. А на извънградско разлика може и да не се постигне.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

      Цецо, това дето го обясняваш ми е ясно... И твърдо не смятам да обобщавам - просто тук се твърди, че 'който изключва е глупак' Докато моята теза е, че има различни технически решения и съответно - за някои това може въобще да не оказва влияние (например на Инфинити 7 скоростните АСК двигателя също подава газ за да изравни обороти особено при дауншифт)...

      Ама така и не разбрах защо след като самата кутия ИЗКЛЮЧВА предавка по време на движение, и това е предвидено от конструктора на кутията (ZF 8HP70), трябва да смятам, че е много вредно да го направя и аз ако сметна за нужно...
      Особено щом отново производителя е конструирал така нещата, че сам подава газ за да изравни оборотите при преминаване в движение от N към D, и след това при изравнени обороти зацепва фрикциона... Т.е. го прави по-интелигентно, отколкото 90% от водачите при механична кутия...

      За нагаждането на съвременните кутии - така си е.... Например дори и да не превключа на ръчно превключване на предавките, ZF-а започва да изрежда предавки до 3-4 предавки надолу (а не нагоре) при спускане под наклон в момента, в който усети, че не искам да ускорявам повече.. Точно по надолнище се случва и да изключи предавката, ако усети, че се налага да поддържам скоростта с подаване на мааалко газ... Спокойното шофиране кара кутията да превключва рано и да държи оборотите на ДВГ между 1.1 и 1.5х.об/мин... Малко по-нервната работа с педала на газта веднага кара кутията да държи по-високи предавки и съответно оборотите скачат в диапазона 1.4-2.5х.об/мин...
      Последно редактирано от slowtraveler; 19-06-17, 15:14.
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • Re: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

        "- за някои това може въобще да не оказва влияние (например на Инфинити 7 скоростните АСК двигателя също подава газ за да изравни обороти особено при дауншифт)..."

        Явно точно поради тази причина нама удар. Работи си перфектно и гладко.

        Коментар


        • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

          Жоре , би ли се опитал , когато изключи кутията , да я сложиш на N и после , ама много правилно да я включиш на някоя от многото предавки.После , имам предвид след някакво стръмно спускане със завои.Аз съм убеден , че е толкова грамотна , а не умна , щото да е безсмислено.
          Темата не може да обедини всички автоматични кутии .
          Всяка АСК си има достатъчно мазане на ниски обороти ,дори това да трае ...палиш и си бръмчи от сутринта до обед.Ако караш шейна, може и да изключиш на спускане.Зависи от улеят.Там пък се търкат спирачки , дискове...Бобслей.Това , което ускорява астомобиа е нормално да го задържа.Спирачката от конструктора ,за по- бързо спиране от ускоряването.Останалото от ...лукаваго.
          Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

          Коментар


          • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

            Миленски, пробвал съм доста варианти... Изключването на ZF 8HP70 го прави (поне аз съм го усещал) на 3-4 предавки... Май и на 5-та, но там не съм сигурен.. Индикацията си стои на D. Включването обратно е както 'фраилауфа' на вартбурга

            Иначе съм пробвал N, и включително изгасване на автомобила по време на движение.... Безпроблемно и неусетно се справя с включването обратно..
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

              Ма тя е тефал ,Жоре.Денкст фур алес!
              Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

              Коментар


              • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                Ах , че ми хрумна! :Да сравним жилата с джойстик , па да си умуваме и . т. н
                Па да не забрайме , че някои неща са натоварени на N при спускане ( наобратно) хах.
                При "жипки" , при автобуси и при леки коли по различен начин.
                Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                Коментар


                • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                  Първоначално публикуван от shotgun600 Преглед на мнение
                  Тази тема още ли продължава.....
                  По време на движение НЕ БИВА ДА СЕ изключва от D.
                  През ръцете ми са минали 5 коли с автоматик - 4 с класически и една с CVT, и в книжките на 5те пишеше, че не трябва да се изключва от D.
                  Темата доста се е развила напоследък. Пише, по време на ДВИЖЕНИЕ да не се изключва. Аз и на ръчна не изключвам, така са ме учили едно време. Но на светофар изключвам, мразя да стоя с натиснат съединител и да чакам. А и е тъпо така. Попитах точно за изчакване на светофар, респективно стоене на МЯСТО. Нямам нищо против на отговор, че половин милион км е са минати само на D, включително престоя, питах само проблем ли е докато чакам 90 сек, да сложа N? А, и да речем, в жегите чакам жената да купи нещо от магазина, климатика работи, проблем ли е да включа на P за 5 мин? Или да е на N? Или да си стои на D и на ръчна?
                  Николай
                  VITARA 1.6, 93 къса кабр
                  КИА СПОРТИДЖ 2.0 бен, 2002

                  Коментар


                  • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                    Първоначално публикуван от vuk varna Преглед на мнение
                    Темата доста се е развила напоследък. Пише, по време на ДВИЖЕНИЕ да не се изключва. Аз и на ръчна не изключвам, така са ме учили едно време. Но на светофар изключвам, мразя да стоя с натиснат съединител и да чакам. А и е тъпо така. Попитах точно за изчакване на светофар, респективно стоене на МЯСТО. Нямам нищо против на отговор, че половин милион км е са минати само на D, включително престоя, питах само проблем ли е докато чакам 90 сек, да сложа N? А, и да речем, в жегите чакам жената да купи нещо от магазина, климатика работи, проблем ли е да включа на P за 5 мин? Или да е на N? Или да си стои на D и на ръчна?
                    Не е проблем на светофар да превключиш от Д на Н и спирачка или ръчна.
                    Или пред магазина докато чакаш от Д на Н и ръчна.
                    Според мен е по добре - разтоварва се автомобила.
                    Правя го винаги когато спра на светофар за повече от минута.

                    Проблема е че като светне зеленото трябва да си включил вече на Д и да изчакаш няколко секунди иначе като дадеш газ веднага ще ритне и това е проблем.
                    Ако светофара има брояч - слагаш от Н на Д когато покаже 10.

                    Това за класически автомат без умни електроники.
                    Land Rover Discovery II, V8 4.0
                    VW Golf VI variant
                    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                    Коментар


                    • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                      Субару Форестър 2000 г класически автомат ли е?
                      Николай
                      VITARA 1.6, 93 къса кабр
                      КИА СПОРТИДЖ 2.0 бен, 2002

                      Коментар


                      • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                        Първоначално публикуван от vuk varna Преглед на мнение
                        Субару Форестър 2000 г класически автомат ли е?
                        Да, 4 скоростен.
                        Land Rover Discovery II, V8 4.0
                        VW Golf VI variant
                        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                        Коментар


                        • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                          Нищо му няма и да стои включен,при някои марки даже си го пише пък колко се натоварва и колко цикьла включване и изключване и вкарваш така и дали е добре за автомата всеки сам да си преценява.

                          Дрьж включена
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                            Дебилната тема още продължава.....

                            БОСЕ, как си, какво става с теб?

                            Коментар


                            • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                              Цъфтя ако за мен питаш,няма как да съм по-добре та и все още същите коли карам без да изключвам автомати.

                              Поздрави от Флорида
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар


                              • От: Изключване от скорост по време на движение на автомат ? Да или Не

                                От Д на Н и от Н на Д = никакъв проблем, и аз го правя дори за по-малко от 60 секунди престой, ако просто ме мързи да държа спирачката.... но не го правя в движение, а на спрял автомобил. Има хора коитоме убеждават, че нямало проблем и в движение да включвам, но просто не ми хрумва... нали за това е автоматика.

                                п.п. върховна глупост ми се струва да стоиш пред магазина на климатик на D и дръпната ръчна... за това си има P

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X