Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стробоскоп.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Re: Стробоскоп.

    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
    Това не значи че токът може да не се контролира. При голям пиков ток, освен времето за светене е важно и колко няма да свети.
    Че трябва да се контролира няма никакво съмнение. В случая времето на несветене не е ограничаващ фактор - при 6000 оборота на двигателя (до които така или иначе никога не се стига при ползване на стробоскоп, най-малкото защото фокуса отива на майната си и нищо не се вижда), това са 50 херца. Ако приемем 1ms дължина на импулса, това са 5% запълване, тоест дори в тоя режим (6000 оборота), спокойно може да се пуска ток 20 пъти номинала, или 400mA. А при 700-1000 оборота, където уреда реално се ползва, това дори е режим много, ама много под номинала. Просто трябва да се види в даташита какви единични импулси допуска конкретния диод, ако пише. Иначе - проба/грешка. За щастие диодите вече са евтини.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #32
      От: Re: От: Re: Стробоскоп.

      Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
      За конкретното устройство продължавам да съм привърженик на лампите.
      И да, и де. Първо трябва да намериш лампа, после трябва да направиш високоволтово захранване, което да зарежда достатъчно бързо кондензатор с това високо напребение, и трето трябва високоволтов импулс, който да възпламени лампата. Ако имаш стара фотографска светкавица, нещата значително се упростяват, но въпреки това в общия случай високо напрежение значи повече потенциални проблеми, особено за неподготвен човек. А схемата със светодиодите е доста по-проста и лесно се реализира.

      ПП: До преди няколко години лампа и бобинка за възпламеняване продаваха в сайта на списание "Млад Конструктор". Не знам каква е хавата към момента.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #33
        От: Re: Стробоскоп.

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        ...В случая времето на несветене не е ограничаващ фактор - при 6000 оборота на двигателя (до които така или иначе никога не се стига при ползване на стробоскоп, най-малкото защото фокуса отива на майната си и нищо не се вижда), това са 50 херца...
        Явно пробваш дали четем внимателно. 6000 об/мин се равняват на 100 херца. Това е за 4 цилиндров, 4 тактов двигател. За 6 цилиндров е повече...
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • #34
          Re: От: Re: От: Re: Стробоскоп.

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          И да, и де. Първо трябва да намериш лампа, после трябва да направиш високоволтово захранване, което да зарежда достатъчно бързо кондензатор с това високо напребение, и трето трябва високоволтов импулс, който да възпламени лампата. Ако имаш стара фотографска светкавица, нещата значително се упростяват, но въпреки това в общия случай високо напрежение значи повече потенциални проблеми, особено за неподготвен човек. А схемата със светодиодите е доста по-проста и лесно се реализира.

          ПП: До преди няколко години лампа и бобинка за възпламеняване продаваха в сайта на списание "Млад Конструктор". Не знам каква е хавата към момента.
          Аз ползвах китайска фотосветкавица със всичките и матракуки. Един китайски апарат донор с лента, струва десетина лв. Там си е блок.
          Ако се заиграваш с ИФК и периферията и съм съгласен.
          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

          Коментар


          • #35
            От: Re: Стробоскоп.

            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
            Явно пробваш дали четем внимателно. 6000 об/мин се равняват на 100 херца. Това е за 4 цилиндров, 4 тактов двигател. За 6 цилиндров е повече...
            Стробоскопа се "връзва" към свещта на един цилиндър (обикновен първи), независимо от броя на цилинрите и вида на двигателя. За четиритактов двигател искра към тая свещ се подава (и съответно стробоскопа светва) по веднъж на 2 оборота.

            6000 оборота са 100 херца. Делено на 2 са 50 херца, което са 20 милисекунди период, и при 1 милиескунда светене това е 5% запълване.

            ПП: При двутактов двигател искра се подава по веднъж на всеки оборот. При четиритактов двигател с двойни бобини пак на всеки оборот. Тоест в най-най-лошия случай имаме 100 херца, независимо от вида на двигателя. Реглажа се извършва обикновено на празен ход, което са 1000 оборота, което е 60 милисекунди период, или 1.67% запълване. В други режими и да се ползва, то ще е за кратко (секунди) и диодите пак няма да прегреят.

            ППП: "емулирал" съм това с микроконтролер, пускайки половин ампер на 20 милиамперов диод. Нищо му няма, но въпреки големия ток осветеността е мижава и трябват поне 20-ина според мен.
            Последно редактирано от sparkybg; 09-02-12, 10:33.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #36
              От: Стробоскоп.

              Уреда реално се ползва и при по-високи обороти, когато искаш да провериш режима на автоматичния аванс. То за това има и стробоскопи с корекция на момента на подаване на импулса, за да се види колко точно е авнса във всеки един режим надвигателя. Особено при по-старите механични делка, с центробежни аванси, където с времето пружините се уморяват, износват се осите където са захванати те и тежестите и т.н. И се чудите защо колата не върви и вдига разход, а уж статични ъгъл си е наред. Ще кажете, че такива коли вече почти няма, но все пак... А колкот до центровки на ухо и на око, такива изпълнения има, че не е за разправяне.

              Коментар


              • #37
                От: Стробоскоп.

                Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                Ще кажете, че такива коли вече почти няма, но все пак...
                Ами, повечето ни бензинови джипки са си баш с такова. Ферозата ми например. Ама нея я регулирам "на усет", при това съвсем успешно. Преди доста време бях тръгнал да си правя, включително и с регулация на закъснението, ама така и не завърших "проекта". А сега с малко микроконтролерче става още по-лесно.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #38
                  От: Стробоскоп.

                  Добре де, я кажете какви Диоди са най-подходящи за случая??
                  Видях в Гоогле, че някой правят с Стробоскопна Лампа, но трябвало да се прекара 220В напрежение или с някакъв трансформатор..??Но това ми се струва малко oпасно???
                  За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                  Honda Dominator 650
                  088ЧЧ93979-->Борис
                  0878956Ч38-->Борис

                  Коментар


                  • #39
                    От: Стробоскоп.

                    Чета чета и ужкем разбирам какво пишете.... ама индианеца си е индианец. Стробоскоп имах и още го имам - руски някакъв ефтин. Обаче на една тотално объркана ЧЗ-тка светнах да видя че искрата е на 180 градуса и чудото умря. Търсих сервиз и нямааа. После рових сам в него, смених му лампата с такава от светкавица и сега свети до около 2000 оборота и после гасне. Това е единия казус.

                    Втория и по-важен за мен. Може ли това диодно чудо да се защити някак от по-високи напрежения. Някои моторетки нямат токоизправители и релета изобщо. Напрежението което излиза от магнета и отива към запалването , доколкото схващам е променливо и доста високо. В зависимост от оборотите май скача значително над 100 волта. За капак не съм виждал по магазините стробоскоп с такива възможности. Та ако ударите едно рамо да наклапатисам нещо работещо ....
                    0888932647

                    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                    Коментар


                    • #40
                      От: Стробоскоп.

                      Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
                      Добре де, я кажете какви Диоди са най-подходящи за случая??
                      Видях в Гоогле, че някой правят с Стробоскопна Лампа, но трябвало да се прекара 220В напрежение или с някакъв трансформатор..??Но това ми се струва малко oпасно???
                      Със стробоскопна лампа не си играй. По-трудно е. Като виждам що за въпроси задаваш, явно не си на "ти" с електрониката. Диоди - най-ярките, които можеш да намериш. В 3 или 5мм стандартен корпус. Ако има опция за малък ъгъл на излъчване - за предпочитане са, защото дават по-фокусиран поток светлина.

                      Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                      Чета чета и ужкем разбирам какво пишете.... ама индианеца си е индианец. Стробоскоп имах и още го имам - руски някакъв ефтин. Обаче на една тотално объркана ЧЗ-тка светнах да видя че искрата е на 180 градуса и чудото умря. Търсих сервиз и нямааа. После рових сам в него, смених му лампата с такава от светкавица и сега свети до около 2000 оборота и после гасне. Това е единия казус.

                      Втория и по-важен за мен. Може ли това диодно чудо да се защити някак от по-високи напрежения. Някои моторетки нямат токоизправители и релета изобщо. Напрежението което излиза от магнета и отива към запалването , доколкото схващам е променливо и доста високо. В зависимост от оборотите май скача значително над 100 волта. За капак не съм виждал по магазините стробоскоп с такива възможности. Та ако ударите едно рамо да наклапатисам нещо работещо ....
                      Вероятно кабела на свещта на ЧЗ-ката не е бил в добра форма. Това диодното горе може да се защити всякак. На него му трябва 12V напрежение от акумулатора, а от свещта по капацитивен/индуктивен път си взима само управляващия сигнал (жичка, омотана около кабела на първи цилиндър или просто щипната с метална щипка там). Трябва да се защити на входа, и вариантите са доста. В общия случай чифт диоди вършат достатъчна работа за целта. В случая на схемата по-горе е реализирано с ценер.

                      Не помня какво имаше в руските стробоскопи. Отварял съм, ама много-много отдавна, когато и аз не бях много на "ти" с тоя тип светкащи истории. Може просто да му е дошло времето - например лампата да е сдала от старост (независимо дали е работила или не).
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Стробоскоп.

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Ами, повечето ни бензинови джипки са си баш с такова. Ферозата ми например. Ама нея я регулирам "на усет", при това съвсем успешно. Преди доста време бях тръгнал да си правя, включително и с регулация на закъснението, ама така и не завърших "проекта". А сега с малко микроконтролерче става още по-лесно.
                        Да, тя и Витарата-моноинжекцион е май е така.
                        А иначе всички свестни стробоскопи са на 12волта. Какви 220?! Вероятно някаква измислена схема.
                        Но до сега не съм попадал на светодиоден стробоскоп и нямам впечатления как се вижда.
                        На времето стробоскопи се правеха с руската лапма за светкавица ИФК–120. Мисля, че все още се намира NOS по магазини за електроника.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Стробоскоп.

                          Ами общо взето нищо,два-три транзистора,повишаващ траф от ферит и някой друг пасивен елемент и ифк.Лошото е,че светкавицата има заложен брой светвания,след които започва да пропуска и накрая спира въобще.Пробвал съм и двете схеми,като съм ползвал светкавица от китайски фотоапарат,първата е по-надежна,но при положение,че може да се изпълни със светодиоди,не си струва усилията.

                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Стробоскоп.

                            Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                            Ами общо взето нищо,два-три транзистора,повишаващ траф от ферит и някой друг пасивен елемент и ифк.Лошото е,че светкавицата има заложен брой светвания,след които започва да пропуска и накрая спира въобще.Пробвал съм и двете схеми,като съм ползвал светкавица от китайски фотоапарат,първата е по-надежна,но при положение,че може да се изпълни със светодиоди,не си струва усилията.
                            Ники по-горе е дал достъпен вариант със светкавицата от китайски апарат. Наистина добро решение, стига да се намери такава в състояние да мига достатъчно бързо. И да пропуска някое и друго светкане, не е особен проблем. Всичко над 20-ина светкания в секунда върши работа, дори и при високи обороти.

                            ПП: Относно броя светкания - като се намали капацитета на изходния кондензатор, броя може да се увеличи значително, за сметка на яркостта. Голяма яркост като на фотографска светкавица така или иначе не е нужна за нашите цели.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Стробоскоп.

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Със стробоскопна лампа не си играй. По-трудно е. Като виждам що за въпроси задаваш, явно не си на "ти" с електрониката. Диоди - най-ярките, които можеш да намериш. В 3 или 5мм стандартен корпус. Ако има опция за малък ъгъл на излъчване - за предпочитане са, защото дават по-фокусиран поток светлина.
                              Ми колега, за да питам...... Мога да я направя тази схема, но точно за това питам, да кажете, с какво е по добре, дали и е всичко наред и тем подобни, запояването е най-лесно......"Питай старило, да ти каже Патило"
                              П.П Сега се връщам от Конрад-а и видях Една луничка, 12В 17 диода, за 4 лева, тя май ще свети добре??
                              За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                              Honda Dominator 650
                              088ЧЧ93979-->Борис
                              0878956Ч38-->Борис

                              Коментар


                              • #45
                                От: Стробоскоп.

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                Вероятно кабела на свещта на ЧЗ-ката не е бил в добра форма. Това диодното горе може да се защити всякак. На него му трябва 12V напрежение от акумулатора, а от свещта по капацитивен/индуктивен път си взима само управляващия сигнал (жичка, омотана около кабела на първи цилиндър или просто щипната с метална щипка там). Трябва да се защити на входа, и вариантите са доста. В общия случай чифт диоди вършат достатъчна работа за целта. В случая на схемата по-горе е реализирано с ценер.

                                Не помня какво имаше в руските стробоскопи. Отварял съм, ама много-много отдавна, когато и аз не бях много на "ти" с тоя тип светкащи истории. Може просто да му е дошло времето - например лампата да е сдала от старост (независимо дали е работила или не).
                                Ама тук иде реч за моторетки без акумулатор изобщо. Някои от тях изкарват и по 6 волта.... Ще рече ли това дето казваш , че може да го захраня с външен ток 12 волта и да си взимам само сигнал от кабела на свещта?
                                0888932647

                                Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X