Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко въпроса за покупка на Трупър 90-та - 92-ра

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Няколко въпроса за покупка на Трупър 90-та - 92-ра

    Здравейте,
    поразрових из темите,но не можах да намеря информация за това,което ме интересува за тези Трупър-и и понеже е по-скоро сервизна информация и какво точно да гледам,затова реших,че темата е по-скоро за тук,от колкото за "Какъв джип да си купя" ,защото аз вече съм решил какъв да си купя
    По принцип съм се ориентирал конкретно към 2.8 TDI двигател (още се колебая дали къса или дълга база,като клоня повече към къса по ред причини) и там нещо не ми става ясно - според Аутодата (единственото място,където мога да поразровя за двигателите на този етап) дават два вида - единия е 97 коня с код 4JB1T и другия е 106 коня с код 4JB1TC. Добре,ама по обявите се срещат и други разновидности от същите години - пак 2.8 TDI,само че са 115/116 коня.Както знаем,някои от хората не знаят изобщо какво точно карат и какво точно продават и затова питането ми е въобще има ли такъв двигател (и с какъв код е,ако го има,за да го разпозная,че е такъв),както и кои години от производството се монтира?
    Понеже аз съм в София,а джипа ест. няма да бъде купен от тук (за София имаше само една обява и тя вече не е активна),ще трябва да си го гледам сам в полеви условия (тук си имам и сервиз и подемник и има кой да викна,да огледа това,което не ми е ясно и въобще си е друго,ама...) и затова имам следните въпроси по повод това какво по-специално да му гледам (основните неща ясно,ама всяка кола/джип си има своите особености,като с някои от които никак не съм запознат и ще се радвам на малко разяснения от хора,които имат такива и знаят за какво става дума) :
    1. информирах се за шасито - слабо място (както и на повечето по-стари джипове от 90-те години),трябва да му обърна много специално внимание за ръжда/корозия/дупки.Далеч съм от мисълта,че ще намеря перфектно запазеното шаси без нито една точка ръжда,ама поне да е останала по-съществената част от него...
    2.интересувам се от предните хъбове.Четох,че при Трупър масово са автоматични,страшна рядкост било да е с ръчни.Досега съм се борил само с ръчни хъбове обаче (те са елементарни като принцип,практически вечни също така) и не съм особено запознат как работи автоматичния хъб и как да разбера дали е счупен или не (ясно ми е,че като се завърти полуоската от диференциала и той зацепва инерционно,заради което трябва да се минат там няколко метра,за да зацепи,ама после как отцепва,въобще какво се случва и как да разбера дали си зацепва и отцепва нормално в полеви условия).Четох,че отпред страдат и от някакви иглени лагери - къде седят,какво се случва с тях,как да разбера дали всичко е наред?
    3. Диференциали и блокажи - до колкото прочетох диф-овете,които се предлагат за тях са без блокажи,но не намерих инфо дали има серийно задни с LSD или са само обикновени (то LSD-то на толкова години едва ли ще работи,ама все пак).Ако има серийно с LSD на какво се слагат - спред типа на рамата ли са (да кажем на къса не слагат,на дълга слагат серийно),според двигателя ли...Трябва да знам дали го има изобщо,иначе знам как да го тествам дали работи,знам и как да си го оправя в последствие,ако се наложи
    4.Тук питането ми е за екстрите - по принцип се занимавам с автомобилни климатици и знам там перфектно за какво иде реч,но не мога да разбера едно нещо - тези автомобили имат ли въобще заводски предлаган климатик? (от 20 джипа,само два имаха изобщо климатик и то и двата бяха допълнително монтирани,което ме навежда на мисълта,че заводски въобще нямат).Също така се среща и вариант с печка (нафтова),ама отново не става ясно дали е заводска или допълнително сложена (не съм гледал въпросния джип,защото още събирам информация,преди да ходя да обикалям от джип на джип,иначе вероятно ще си личи ако е насадена после).Това не ми е толкова важно (няма да умра,ако няма климатик или печка,но ми е интересно дали имат такива заводски екстри или само допълнително монтирани в последствие).
    Всичко останало мога да си го разгледам и имам идея какво да гледам (скорости,раздатка,двигател,диференциали,ел. системите,окачването като амортисьори,тампони,метални части и т.н.),но тези 4-5 неща не са ми особено ясни и както се казва,искам да си прочета домашното
    Предварително ви благодаря!

  • #2
    От: Няколко въпроса за покупка на Трупър 90-та - 92-ра

    Колега, хубава машина си избрал да купуваш. Относно питанията ти:
    Исузу 2,8 биват три варианта - 4JB1 - 2,8D - 87к.с.; 4JB1T - 2,8 DT - 91к.с.; 4JB1TC - 2,8 DT - 106 к.с.
    Доколкото разбирам те интересува последния, слави се като доста издръжлив, ДВГ-то е с ремък, 2 бр. ролки. Като оглеждаш автомобила от долу, гледай за скъсвания по шасито и заварки, огледай го и за течове от ДВГ-то, СК, РК и дифовете. Този модел се предлага и със и без LSD на задния диф. Ако е с автоматични хъбове, провери да не са постоянно зацепени. Има интересна тема на опелския подфорум за преден диф и главини за свободен ход.
    ПП: Не имай големи очаквания, все пак купуваш кола 2-ра употреба, нормално е да има забележки, трябва да си готов на разумен компромис.

    Коментар


    • #3
      От: Няколко въпроса за покупка на Трупър 90-та - 92-ра

      Благодаря за информацията! Както и предполагах (както съм и чел),най-мощният мотор е 4JB1TC 106к.с. и тези обяви,където пишат повече к.с. явно не са верни.За двигателя съм прочел,че е доста сполучлив и здрав,харесва ми и концепцията с ремъка и долния разпределителен вал.За ролките и ремъка проучих,даже и цени си извадих за обслужването на двигателя.Има ли някаква видима разлика между 4JB1T и 4JB1TC...в смисъл като го погледна и еднозначно да мога да разбера кой от двата е (понеже визуално и двата имат интеркулер и ми изглеждат еднакво по снимките,които съм гледал) или разликата не е видима с просто око (не,че не мога да си поискам голям талон и да видя номера на двигателя ама все пак).
      За главините и хъбовете ще прочета,благодаря за информацията,ще видя какво ще науча по въпроса
      За шасито - имат ли специфично място на гниене и скъсване,на което да обърна повече внимание? Масово за джиповете е характерно да го късат от средата нататък - средата,отзад при ушите на ресорите и т.н. Предполагам,че и тук не е много по-различно положението.
      За компромисите -забележките са ясни,все пак е кола на 20 години,няма как да искам да е като нова.Надавам се да намеря екземпляр с добро шаси,добър двигател и прилична ходова част.Скорости и раздатка по принцип трудно се чупят и там вероятно повечето са добре,стига някой някога да се е сещал да види има ли масло,няма ли.Търкалял съм 3-4 японски джипчета и всичките са били доста добре откъм скорости,въпреки възрастта си (нито шумове,нито проблем със синхронизатори и т.н.).Другото вече са козметични неща и ще се оправят едно по едно

      Коментар


      • #4
        От: Няколко въпроса за покупка на Трупър 90-та - 92-ра

        Ами помниш Ферозата, която разглобихме при теб и състоянието и.
        В предния край на шасито може да се цепне някой шев, ако е карано душмански и е имало скокове и кацане. Заварките са на снадката на роговете и правите греди назад.
        От вратите назад си знаеш - гният. Гумите мятат вода, кал, сняг и т.н.. Предимно около ушите на ресорите и назад. И там има заварки, заради ушите на ресорите и профила на шасито над задния мост.

        Резервоара също е добре да се види. Разстоянието между купето и резервоара е достатъчно за да влиза вода и гадости и недостатъчно за да може да се мие лесно и да не задържа гниещи и мокри боклуци. Всичко зависи къде и как е каран. Същото се отнася и за пода на багажника.
        Аз не вярвам в чудеса!
        Разчитам на тях!

        Коментар


        • #5
          От: Няколко въпроса за покупка на Трупър 90-та - 92-ра

          Здравей колега,серийно си имат и климатик и шпер,моят е с шпер,а на колегата е с климатик и печка.Поне аз си мисля,че е с шпер.Колкото пъти съм го пробвал да завърти едната гума все буксуват и двете.Здрави са двигателите и са яки,моят по талон го дават 74кв.почти 100 коня. Скоростите са им бавни което за черен път е екстра.Шасито гние най много пред задните гуми,ама това си го знаеш.Ако искаш нещо да оглеждаш на място аз съм от Дианабад.Колегата ми си купи същия но дълга база,неговия има и климатик и печка.Докарах си го от Австрия,без фрапиращи ръжди и с новите гуми и регистрация ми дойде около 4000лв.88г.

          Коментар


          • #6
            От: Няколко въпроса за покупка на Трупър 90-та - 92-ра

            Много благодаря за отговорите! Набелязал съм 2-3 автомобила,но нямам време да отида да ги разгледам,защото не са в София и си трябва повечко свободно време,за да се разходя и да ги видя.

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X