Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

    Все повече неща излизат в 3D PDF формат, а за да ги ползвам като 3D, а не само да си ги гледам и връткам в PDF-а, трябва да ги експортна в нещо друго. Въпроса е с какъв софтуер става? Нито една от масовите (SolidWorks, AutoCAD и прочие) CAD програми нито зарежда, нито записва 3D PDF.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

    виж това http://www.3d-tool.de/english/cad-viewer.htm http://www.tetra4d.com/3d-pdf-conver...ting-pdfs.html
    Чувствам се силен-защото съм БЪЛГАРИН... Дан Колов
    Ноевия ковчег е направен от любители.Професионалистите,са построили "Титаник".
    0885 660 613

    Коментар


    • #3
      От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

      Първоначално публикуван от Валентин Исаев Преглед на мнение
      Тсъ. Може да записва в 3d PDF, но не може да чете и конвертира от PDF в друго. То и Solidworks може да записва в 3D PDF, ама не може да чете.

      Единственото, дето уж може е "tetra 4d", ама струва торба пари и хакнато го няма.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #4
        От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

        3D PDF може да се отвори с Acrobat 3D 8.х и от там с една дълга процедура може да се запише като 3D Studio ASC файл. Поне аз опрях до тук, но предполагам 3ds може да експортва към DXF или нещо подобно...

        По-големия проблем обаче е секюритито на файла. С примерните файлове от сайта на Adobe просто не излизат менютата за отваряне на файла в Acrobat 3D Toolkit, с който реално успях да запиша в някакъв по-смислен формат.

        Естествено пробвах със собствен файл, създаден в SolidWorks и успях да подкарам нещата до някъде:
        1. SolidWorks парт го записвам със Save As като PDF, като му задавам да го експортне като 3д
        2. Така създадения ПДФ го отварям в Акробат 3д
        3. Десен бутон върху модела и Open in 3D Toolkit
        4. Тук настава веселата част - Save As в Acrobat 3d Toolkit не работи, но пък в title bar-a на програмата си пише къде в кой темп файл се намира модела.
        5. Копирам файла с разширение u3d (universal 3d format) от темп директорията в някаква друга и си го преименувам, че с това AcrNNNN.tmp.u3d не звучи добре
        6. Затварям Акробата и тулкита
        7. Отварям си само 3д тулкита и от там си отварям u3d файла
        8. Save As вече работи, но излизат само следните формати: Right Semisphere (.rh), Right semisphere material (.rhm), 3d studio ASC, Wavefront object (obj)
        u3d-то не можах да намеря с какво да го отворя и да успея да го импортна (във wikipedia-та пише, че Blender можел, ама последната версия не можа ). Предполагам 3дс ASC формата е по-удобен и самия 3дс макс ще успее да го експортне, но това няма как да го тествам.

        Някой ден ще питаме съпорта на SolidWorks специално за импорт на u3d (и в частност 3d pdf), но те си имат доста по-сериозни проблеми да оправят, които засягат целия им продукт

        Та като цяло има огромен шанс ПДФ файла да е с флагове за секюритито, които не позволяват експорт на 3д модела и дори тетрата може да не успее. А и толкова конвертиране от един формат в друг обикновено не води до добър краен резултат... Но важното е да се опита

        Коментар


        • #5
          От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

          Мдааа, типично за Adobe. Благодаря за информацията.

          Я кажи нещо за проблемите, дето SolidWorks имат да оправят, че ми стана интересно? Аз съм новак още на тая програма, и нямам твърде широк поглед върху нея.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

            Моите проблеми са програмни основно, но такъв е живота

            При ползване на конфигурации принципно API-то поддържа lock на конфигурация, за да не може да се променя, но има проблем. Когато има локната конфигурация много често SolidWorks-а си крашва. Те били поддържали такава функционалност, ама до сега никой не я бил ползвал и изведнъж се оказва, че била много необходима и за един от техните продукти.

            Също така имат малко разминаване в ползването на юзер интерфейса при смяна на даден фийчър към кои конфигурации се ползва - към текущата само, към няколко избрани или към всички. При фийчърите е едно, при промяна на размер (dimension) е точно обратното, което се прилага по подразбиране и става яко объркване. Естествено за много от тези неща просто нямат официална API функция и трябва да се остави потребителя да цъка на ръка и да омазва из чертежите.

            Друг проблем, който сме репортвали, е ужасната скорост на работа, когато се отваря файл от външна програма, ползвайки API-то и после се даде rebuild на файла. Времената са 1 секунда, ако се направи ръчно в SolidWorks, спрямо 4-5 минути, ако се направи програмно от вън

            Документацията им е доста добра, но в много случаи това е привидно и когато човек наистина се нуждае от информация, то точно тогава примерите са грешни, липсва описание какво прави дадена (API) функция и само е написано името й и параметрите. Примерно Undo не се правело в event, ами трябвало да се обработва в отделен idle евент... Но това не го пише никъде. Трябва си личен контакт със съпорта (сигурно са им забранили фес-бук и социалните мрежи там ).

            Аз не го ползвам за чертане, та за това не мога да помогна много кое как се ползва. Но имам допир с творения на клиенти, които от мързел и не-RTFM-ване успяват да направят 5-6 гб "чертежче", като в него се съдържат всички версии/ревизии на дадените части. Не че и аз не им препоръчах да си изтрият каквото могат от Windows и Program files директориите, през open диалога на SolidWorks, защото може, но те трудно ми схванаха намека

            Един бърз поглед из туториалите ще ти помогне много за чертането, но вероятно след няколко месеца ще се натъкнеш на най-големия проблем на този тип CAD система - огромния брой файлове, които се генерират. Тогава идва момента, в който мога да помогна малко повече

            Коментар


            • #7
              От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

              Първоначално публикуван от pecix Преглед на мнение
              ...огромния брой файлове, които се генерират. Тогава идва момента, в който мога да помогна малко повече
              Вече се натъкнах, макар и в по-малък вариант. Ама свикнал съм, пък и засега не правя нищо съществено или кой-знае колко сложно. Правя си предимно 3D модели на електронни компоненти, а там е мижава работа като сложност. Просто дълго време работех на класическия AutoCAD, и скоро се "счупих" да седна сериозно и да схвана принципната разлика между "оня" и "тоя" тип моделиране. След една вечер буквално се чудех как може да съм толкоз тъп, че до сега не съм схванал.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

                И при мен SolidWorks ме объркваше много в началото, но после разбрах, колко грешно сме мислили преди с тези остарели методи на проектиране, които са заложени в AutoCAD. Идеята за разбиването на нещото на отделни части, компоненти при мисленето на идеята и после сглобяването им в КАД системата дава много по-големи възможности на дизайнерите.

                От там идва и идеята за фирми, предлагащи ДВД-та или сайтове с готови библиотеки с чертежи на компоненти на цялата гама на даден производител (примерно лагери на SKF). За да са конкурентноспособни, компонентите се предлагат в множество видове файлови формати за различните КАД системи. Преди 6-7 години нямаше 3д пдф-и, та се експортваха във VRML файлове и с някакви жава аплети юзера можеше да види на живо 3д изгледа директно в уеб сайта. Сега с 3д пдф-ите е още по-улеснено, защото почти няма компютър без акробат рийдър от последните версии, които поддържат и 3д пдф. Предполагам, че точно такова нещо те е заинтересувало за тези 3д модели в ПДФ-а

                В SolidWorks може да видиш какво има в toolbox-а му, макар там да са основно механични истории, но из нета има и фрий библиотеки за даунлоуд и със сигурност има и за електронни компоненти.

                Други екстри са разните add-in-и, с които може да се правят разни чудеса из асемблитата. За тръбопроводи си има routing аддин за автоматично прекарване на тръби и свързването им (нещо като о!тръбяване ми звучи, ама не е тази думата ), та може да има и подобно за ел. схеми и платки.

                А ако си много свикнал с AutocAD - на Autodesk алтернативата на SolidWorks е Inventor. Ноoooooo е много години назад спрямо SW.

                Коментар


                • #9
                  От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

                  Инвентора го пробвах. Ама и аз мисля че е далеч от SW.

                  Иначе, конкретния повод да се "хвана на хорото" беше че ми трябваше да направя ето това:
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

                    Може да потърсиш тук из нета за библиотеки с елементи, например тук: http://www.3dcontentcentral.com/

                    Основното при отделните компоненти е, че могат в един файл в различни конфигурации да са изрисувани с различни размери или пък с различни параметри в зависимост какви реално модификации са произвеждани. Това е третата иконка (configuration manager) над дървото с фийчърите. Отваряш двата файла - твоето асембли и парта с компонента, отиваш на конфигурациите на компонента, за най-лесно tile-ваш прозорците и драг-дроп на избраната конфигурация в асемблито. Поне аз така ги ползвам и не ми е трябвало нещо по-така.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

                      Първоначално публикуван от pecix Преглед на мнение
                      Може да потърсиш тук из нета за библиотеки с елементи, например тук: http://www.3dcontentcentral.com/

                      Основното при отделните компоненти е, че могат в един файл в различни конфигурации да са изрисувани с различни размери или пък с различни параметри в зависимост какви реално модификации са произвеждани. Това е третата иконка (configuration manager) над дървото с фийчърите. Отваряш двата файла - твоето асембли и парта с компонента, отиваш на конфигурациите на компонента, за най-лесно tile-ваш прозорците и драг-дроп на избраната конфигурация в асемблито. Поне аз така ги ползвам и не ми е трябвало нещо по-така.
                      А, ровичкам си аз редовно в тоя сайт. Просто това го нямаше никъде, и трябваше аз да си го стъкмя. Ако потърсиш например и "TOSLINK", ще видиш какви ги творих снощи, а и през профила ми можеш да видиш какво не съм намерил, че се е наложило да го правя. Качвам там каквото направя.

                      А причината е че свикнах да си права платките на 3D, и вече няма отърване от тая краста.
                      В случая:
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

                        Аз гледам от доста време темата за пиковете и атмегата, но такива сножнотии не ми се е налагало да чертая, по простата причина, че един паралелепипед с няколко дупки ми стига за тестовете в работата Мина много време, от както съм чертал някакви неща, а тогава не съм си и помислял за 3д и SW.

                        За мен по-важно е организирането на библиотеката от компонентите, описването им в база, съхранението на файловете, пазене на хистори на ревизиите на файловете след промени, правилно структуриране на данните във файла като пропертита (custom properties на даден SW файл, които могат да се покажат после в drawing-а), наименования на конфигурации и съответствието им с данните в бозата и т.н.

                        Предполагам и теб те интересуват подобни дреболии, защото дори за просто асембли като платката, броя на файловете може да надхвърли 100. А по-нататък ще се появят още стотици и хиляди файлове, които трябва лесно да се откриват, за да може да се използват наново. Но това вече напълно излиза от темата за 3д пдф-ите

                        Коментар


                        • #13
                          От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

                          Първоначално публикуван от pecix Преглед на мнение
                          Аз гледам от доста време темата за пиковете и атмегата, но такива сножнотии не ми се е налагало да чертая, по простата причина, че един паралелепипед с няколко дупки ми стига за тестовете в работата Мина много време, от както съм чертал някакви неща, а тогава не съм си и помислял за 3д и SW.

                          За мен по-важно е организирането на библиотеката от компонентите, описването им в база, съхранението на файловете, пазене на хистори на ревизиите на файловете след промени, правилно структуриране на данните във файла като пропертита (custom properties на даден SW файл, които могат да се покажат после в drawing-а), наименования на конфигурации и съответствието им с данните в бозата и т.н.

                          Предполагам и теб те интересуват подобни дреболии, защото дори за просто асембли като платката, броя на файловете може да надхвърли 100. А по-нататък ще се появят още стотици и хиляди файлове, които трябва лесно да се откриват, за да може да се използват наново. Но това вече напълно излиза от темата за 3д пдф-ите
                          Електрониката, като се започне от принципната схема, се прави на друго. На Altium Designer. Там се прави и платката, в случая ръчно. Ама си се прави в 2d режим, като на обикновена програма за платки. Просто се създават библиотели с електронните компоненти, в които по желание могат да се вкарат и триизмерни step модели на компонентите. По всяко време на "чертането" на платката с натискане на едно копче се вижда в и в 3d режим. Няма нищо по-сложно от правене на всяка друга платка. 3D-то е екстра, улесняваща наместването на елементите по платката, защото по-лено се преценява къде колко място има и колко можеш да ги сбуташ едно до друго.

                          Та, проблема е че не на всички компоненти има готови 3d модели. И като няма - правя си ги сам. Ама, на част от елементите, на които не намирам 3д модел, се намират 3d PDF-и, а аз не мога да ползвам друго, освен step. Обаче като видях горе процедурата за конвертиране, леко ми призля. Но ако някога се наложи, ще трябва да се пробва.

                          А относно ревижъните, библиотеките и прочие - самата програма се грижи за това. Естествено има си своите кусури, но още не съм на такъв етап, че да ми е проблем следенето на ревижъни, хисторита и прочие. Живи и здрави - и до там ще стигнем. Засега се брои хоби и развлечение.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Конвертиране на 3D PDF към друг формат?

                            Да се върна към темата с конвертирането на 3д пдф към някой друг формат. Открих подобен въпрос тук:
                            http://www.eng-tips.com/viewthread.cfm?qid=224077

                            Отговорът на johnlayne от 17 Aug 08 20:28 дава подробни картинки как изглежда експорта с Акробат 3д, но изглежда с по-нова версия от тази, с която имах възможност да тествам.

                            Не зная дали е прието (ако не е, моля да ги изтриете), но ще цитирам неговите скрийншоти тук, защото там може и да изчезнат.

                            Съобщението за това какво да се сет-не, за да може (или не може) да се експортват 3д моделите (виж и последния скрийншот):
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image01.jpg
Прегледи:1
Размер:28.3 КБ
ID:5345244

                            По-лесния начин на експорт директно в Акробат 3д (при мен липсваше менюто Export):
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image02.jpg
Прегледи:1
Размер:114.8 КБ
ID:5345246

                            Възможните формати за експорт - много по-разпространени от тези, които излязоха при мен:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image03.jpg
Прегледи:1
Размер:122.5 КБ
ID:5345247

                            Как изглеждат секюрити сетингите на ПДФ документа, за да може да се експортват 3д моделите вътре:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image04.jpg
Прегледи:1
Размер:92.2 КБ
ID:5345249

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X