Обява

Свий
Няма добавени обяви.

МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

    В къщи отопляемата площ е общо около 360 кв.м . Парното е с някакъв немски котел на въглища. Има и помпа, която върти топлата вода. Общо взето, на сезон отиват между 6 и 8 тона в зависимост от температурите, като парното почти не се гаси. Сега правим експеримент -добавени са някакви пластини и не знам какво още и котела работи на ток без да се изключва. Максималната температура на водата, която излиза от котела е 40 градуса и в цялата къща не се диша от жега / днес на вън беше -22/. Идеята на този експеримент е да се елиминира хамалогията с въглищата, а разхода по отоплението да е поне съизмерим с разходите за въглища. Въпреки, че такова чудо отоплява подобна на нашата квадратура срещу обща сметка за ток към 320-350лв и при положение, че в момента въглищата в Топливо са почти на същата цена за тон, но хамалогията няма кой да я пресметне в левова равностойност...
    Та в тази връзка ми е питането... Някой има ли повече достоверна информация за това анодно котле, и евентуално опит? Нашия експеримент е в началото си. След месец ще мога да споделя и каква честитка ни е дошла от ЧЕЗ

  • #2
    От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

    Първоначално публикуван от cveta68 Преглед на мнение
    Максималната температура на водата, която излиза от котела е 40 градуса и в цялата къща не се диша от жега / днес на вън беше -22/.
    Това може да е истина само ако сте с подово. Не си уточнила и се шашнах

    Коментар


    • #3
      От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

      Всъщност, малка корекция. Температурата на водата е до 46 градуса, но искат да я намалят заради разхода на ток. Къщата е с външна топлоизолация /сивата, май 5 см/, дограмата на всякъде 5-камерна пвц, всички стъклопакети с К-стъкло. Никакво подово отопление никъде. Подовете са истински паркет в стаите и гранитогрес в баните. Бойлерите на трите етажа са проточни със серпентина, но водата сега поне на мен не ми е достатъчно гореща като за къпане.

      Коментар


      • #4
        От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

        Поддържал съм такъв котел, но в промишлени условия. За битови нужди ме е страх да си помисля. Хубавото е, че само с едни амперклещи знаеш какво става и можеш да си направиш дългосрочна сметка.
        И пак тази температура на изхода на котела ми се вижда нереална за радиатори, при положение, че казваш, че е жега. Сигурно изолацията ви е нещо страшно, ако е това причината - респект!

        Коментар


        • #5
          От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

          Засечи го колко ток гълта и после е лесно.Мощност/ в киловати/ х 8 х цена нощна + мощността х 16 х цена дневна = на нещо х 31 = на сметката.
          Дали е аноден или с реотани, мисля че няма значение.

          Коментар


          • #6
            От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

            Въпреки добрата изолация си мисля, че 500 лв за ел. енергия няма да ти стигат, а и 1000 лв на месец за тази площ е напълно разумна цена. Другото, за което се сещам е термопомпа, но трябва да имаш източник на вода.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #7
              От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

              След като попита, специално слязох до долу за да праверя. В момента си играят да направят помпата да се включва импулсно, след като водата е достигнала необходимата температура. Защото в момента върти постоянно и предполагам по-бавно се загрява водата. Но наиситина това е максималната температура на водата -46 градуса. И ще променят настройките за да я смъкнат към 38-40 градуса. Не разбирам от такива неща и вероятно не обяснявам достатъчно грамотно, но фактите са си факти. Друг е въпросът с калкулацията в края на месеца. Все още е рано да се коментира, но следващия месец ще имам конкретни цифри за размисъл

              Коментар


              • #8
                От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                Въпреки добрата изолация си мисля, че 500 лв за ел. енергия няма да ти стигат, а и 1000 лв на месец за тази площ е напълно разумна цена. Другото, за което се сещам е термопомпа, но трябва да имаш източник на вода.
                Както вече споменах, такова нещо работи в друга къща с подобна на нашата отопляема площ. Средномесечната сметка за ток при тях е около 350 лв. И 450 лв да е, ще е по-малко от досегашните разходи за ток и въглища на месец. Но и аз се притеснявам, че може да е много повече. Така или иначе, това е експеримент. Ако се окаже, че е тотално неизгодно, връщаме се към въглищата и хамалогията...

                Коментар


                • #9
                  От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                  Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                  Другото, за което се сещам е термопомпа, но трябва да имаш източник на вода.
                  Тук е истината, да. Може и без вода - правиш сондаж/и и ако не излезе вода пускаш вътре в сондажа медните тръби за директно изпарение и попълваш добре. Изпробвано.

                  Коментар


                  • #10
                    От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                    Тук е истината, да. Може и без вода - правиш сондаж/и и ако не излезе вода пускаш вътре в сондажа медните тръби за директно изпарение и попълваш добре. Изпробвано.
                    Има кладенец с много добро ниво на водата на няколко метра от къщата. Но май домашните не са много склонни на този вариант. Поне преди няколко години инвестицията беше сериозна...сега нямам идея как е.

                    Коментар


                    • #11
                      От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                      Тук колеги се опитват да минат от въглища на пелети в такъв котел като вашия. Ако направят още някой експеримент, ще надминат инвестицията за термопомпа. Вие добре правите с този вариант, защото е евтин и като го изоставите няма да боли толкова.

                      Коментар


                      • #12
                        От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                        Напоследък съм изчел всичко писано за отопленията,направо ми писна.Всички искаме да изклатим дявола ама няма как.
                        Аз до преди две години си бях със стайна каминка без радиатори без водни ризи,е няма такъв кеф.Кел файда му и на чистотата и на опушването,мен много не ми пречи че се поопушила къщата.
                        От както си махнах каминката и направих това парно не мога да се стопля като хората.Всичко ми е направено както трябва обаче за да е като искам аз трябва да има един да мята постоянно с лопатата.Няма лукакнка за два лева бре хора.Слагаш котле на ток 30 кв и плащаш по 1000лв на месец и е рахат.
                        Сега ще сложа пелетния котел да видя,ама в тея кучи студове няма да се стоплим много май.

                        Искам да мога да постигна 50 градуса разлика между вътрешна и външна температура.Вън е -25 вътре +25.С печката съм я правил.Това е отопление за мен!
                        Последно редактирано от Петьо Джартов; 31-01-12, 18:19. Причина: допълнение

                        Коментар


                        • #13
                          От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                          Така и не стана ясно - подово отоплиние, или радиатори?!
                          В случай, че е второто - колко е нагреваемата площ?
                          Да ПОДЧЕРТАЯ, че говорим за кв.м. РАДИАТОРИ, отопляемата площ е ясна./но, все пак, постоянно ли се отоплява?/
                          При мен отопляемата площ е наполовина, а изолоцията е Neopor-5см./сив/.
                          Нагреваема площ 85кв.м., за които са достатъчни 35 градуса на водата, ... ако са постоянни, при температури като в момента.

                          Питам, защото и на мен ми ПИСНА ОТ ВЛАЧЕНЕ на дърва и алтернативата за 500лв. за ток!
                          Ако не е неудобно ще бъде интересно за всички да знаем резултата/сметката за ток/, след месец.

                          На мен "аноден котел" не ми говори нищо, имам електрически 15кв./ч.
                          Life is too short to drive dull cars!

                          Fight global warming !
                          ... turn on your A/С !

                          Коментар


                          • #14
                            От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                            Първоначално публикуван от p.djartov Преглед на мнение
                            Сега ще сложа пелетния котел да видя,ама в тея кучи студове няма да се стоплим много май.
                            Е, аз точно теб имах предвид, но си трая в твоята тема, защото знам, че си кибритлия.
                            Все пак ще кажа - остави си и двата варианта, защото ако останеш зависим само от един, доставчикът може лесно да те... прави каквото си иска.

                            Коментар


                            • #15
                              От: МНЕНИЕ ЗА Т.НАР. АНОДЕН КОТЕЛ

                              Първоначално публикуван от mitkochanev Преглед на мнение
                              На мен "аноден котел" не ми говори нищо, имам електрически 15кв./ч.
                              Няма реотани. Използва проводимостта на флуида.
                              Едно време си правехме
                              "бързовари" от две лъжици изолирани с коркова тапа.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X