Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

    Ще се радвам,ако запознати с бранша изразят мнение по въпроса!
    Интересувам се от няколко основни неща и ще ги изредя,пък ако има участници.....ще излезнат и други интересни!
    1. Какъв тип трябва да е камиончето,за да е с евтина винетка...да няма тахограф и да може да мъкне повечето закъсали машини(да речем до голям дълъг джип или бус)!? .....Тук въпросът ми идва от това,че има доста бусове/камиони с двойна гума,които се карат с Б-категория легално и това от начина на регистрация на камиона/буса ли идва?
    2.На какви лицензи,такси и регистрации подлежат хората извършващи тази услуга? .....Знам,че трябва да се регистрираш в Агенция Пътна Инфраструктора ,но незнам,какви са точно изискванията и таксите,които се заплащат!

    Като цяло идеята ми е да разбера,защо има толкова много нелегално заниващи се хора с тази дейност!Дали това идва от поредните нелепо високи такси и изисквания,които са непосилни за практикуващите услугата....или просто "хитруваме" за пореден път?!

    ....Целта ми не е да обидя никога или да изтъквам недостатъците на някой!Просто искам да стигна до нормативите на тази сфера и да си дам отговори на някои въпроси!
    Майка Япония.......Всичко друго е компромис!

  • #2
    От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

    Първоначално публикуван от CrAzY_eMo Преглед на мнение
    Тук въпросът ми идва от това,че има доста бусове/камиони с двойна гума,които се карат с Б-категория легално и това от начина на регистрация на камиона/буса ли идва?
    До 3.5 тона обща максимална маса е кат. B. Всичко нагоре отива в С. Няма значение какъв е външния вид и конструкцията на машината. Важно е колко тежи самата тя и колко може да носи максимално. Ако сборът им превишава 3.5т. отиваш в горната категория.

    Първоначално публикуван от CrAzY_eMo Преглед на мнение
    Като цяло идеята ми е да разбера,защо има толкова много нелегално заниващи се хора с тази дейност!Дали това идва от поредните нелепо високи такси и изисквания,които са непосилни за практикуващите услугата....или просто "хитруваме" за пореден път?!

    ....Целта ми не е да обидя никога или да изтъквам недостатъците на някой!Просто искам да стигна до нормативите на тази сфера и да си дам отговори на някои въпроси!
    По-скоро е хитруване, но това го казвам по външни белези. Как е вътре в системата не знам.

    Коментар


    • #3
      От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

      Няма шанс за евтина винетка. Тя е до три тона и половина общо тегло на автомобила. За пътна помощ, само полезният товар трябва да е около три тона и в никакъв случай - по малко от два.
      За подробностите около лицензи и прочие нямам представа.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #4
        От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Няма шанс за евтина винетка. Тя е до три тона и половина общо тегло на автомобила. За пътна помощ, само полезният товар трябва да е около три тона и в никакъв случай - по малко от два.
        За подробностите около лицензи и прочие нямам представа.
        Тук май не е точно така!Познавам момчета,които карат такива камиончета с евтината винетка....и не мисля,че биха го направили,ако законът не им дава това право!
        Имам Транзит Джъмбо с единична гума,който се води Лек автомобил и винетката му е 67лв! ....Вярно е,че не е същото но идеята ми е,дали и тях не ги регистрират като такива и да се възползват от тази ниша!?
        Лицензираните трябва да се водят Специален превоз/Специализиран превоз ,а незнам какви са изискванията в тази категория!
        Другият интересен момент е.....Задължително ли е да има Тахограф (ако е над 3,5тона мисля,че е) и какви часове може да се кара?
        ....Така като гледам....Може би повечето купуват бусчета,които не са много тежки(да речем до 1,5 тона) и гледат сумата с товара да не превишава 3,5 тона......Откъдето идва и по-евтината винетка и отпада ангажимента за категория "C" !Което пък от една страна ги ограничава в избора на това,какви клиенти(вид коли) да возят,за сметка на тези разходи!
        Майка Япония.......Всичко друго е компромис!

        Коментар


        • #5
          От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

          Едноскатни, или двускатни гуми - няма никакво отношение към вида винетка. Автомобили с общо тегло до три тона и половина и до девет места, вкл. това на водача, независимо пътнически, товаропътнически, или товарни са регистрирани, са със винетка "К3".
          Кое е това камионче, дето бидейки самото то, тон и половина, ще вози два тона!
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #6
            От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Кое е това камионче, дето бидейки самото то, тон и половина, ще вози два тона!
            А де! Никой не е казал,че реално е така,но именно там май е нишата,в която се промъкват!
            За пример мога да дам и камионче на чичо ми,което е Пежо със платформа,която събира два седана (определено надхвърля 10м,според мен) и отзад е с две оси с по 4 гуми на ос....и пак се кара с "Б"-категория и винетка от 67лв!Спират го често и няма проблем,а аз даже съм излизал с него в Гърция с категория Б и също не срещнах проблем,с каквито и да е органи на реда!
            Търся информация- поясняваща критерийте на понятието "специализиран превоз" ,защото в нея може да се окаже,че има доста пропуски,от които всеки може да се възползва!Утре ще отделя повечко време и ще поразпитам познати,да кажат,какви са тайните!

            ето малко информация: http://im.cablebg.net/clients/a1n33mt9.htm и http://rta.government.bg/n_uredba/zap.html
            Последно редактирано от CrAzY_eMo; 31-01-12, 23:42.
            Майка Япония.......Всичко друго е компромис!

            Коментар


            • #7
              От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

              Каквото и да е бусче дори с единична гума тежи от1.8 до 2 т на шаси и като добавиш отгоре платформата зависи от изработката още едни 300-500 кг и смятай колко остава до 3.5 тона в най добрия случай 1.2-1.3 т. може да возиш само леки коли и то не много големи и почти винаги ще си претоварен и в нарушение та така стоят нещата откъм фактите
              ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

              Коментар


              • #8
                От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

                ]Здравейте. Като гледам до тук става въпрос за автовозчета а пътната помощ е съвсем друго нещо. Собственика или плаща патент за транспортна дейност или да е регистриран по ДДС и задължително регистрация в изпълнителна агенция автомобилна администрация. При внос на заводски направен камион си е специален другия вариант е технотест. При специалните отпада тахограф и ограничител на скоротта. Камион под 8тона общо тегло е по скоро автовоз защото няма кран или стрела и системи за окрепване на пътя които са много важни за обръщане на кола или при вадене от дерета и т.н. Вилицата отзат за втора кола е задъжителна. Пример МАН-10-150 бордови празен тежи около 4.5т. и горе долу толкова товароносимост разход 13-15лт.на 100км. МАН -10-450 заводска пътна помощ празен тежи 7т. товароносимост 3.6т. лебетки кран и всичко друго спира при товар 3.6т. Разход 22-25 на 100 но в това влиза и времето за вадене и товарене което никога не съм засичал. Дано съм бил полезен. Бъдете здрави.

                Коментар


                • #9
                  От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

                  Браво! ...Това е ценна информация!
                  Като гледам наистина говорим за Автовози(малки)!Какви са таксите за тези патенти/лицензи?..Предполагам,че са годишни?
                  Ако правилно съм разбрал....При този тип камиончета -хубавото е,че нямаш тахограф и ограничител на скороста ,а С-категорията си е наложителна,впредвид сумата от сбора на камиончето и качената му кола!
                  Майка Япония.......Всичко друго е компромис!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

                    Всяка община сама си определя патента за транспортна дейност.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

                      Първоначално публикуван от EIvanov Преглед на мнение
                      Всяка община сама си определя патента за транспортна дейност.
                      Благодаря! ...Това не се бях сетил!
                      Майка Япония.......Всичко друго е компромис!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

                        Така, като човек занимаващ се с пътна помощ от 10г. мога да кажа следното:

                        Не е вярно, че всяка община определя сама патента за транспортна дейност – пътната помощ отдавна не е на патент, а на корпоративно облагане!
                        Ще започна отначало. За да извършвате тази дейност трябва да отговаряте на следните изисквания:
                        Да имате МПС, което да се води „специален” (лек автомобил, джип, бус, камион).
                        Ако не е регистриран заводски като такъв трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да мине „технотест”.
                        Специализираното МПС трябва да е собственост, предмет на лизинг или под наем в юридическото или физическо лице, което кандидатства за лиценз. Договор за телефон на който ще се извършват повикванията за пътна помощ. Лиценза се издава от ФРПИ. Подробна информация и пълен списък:
                        Последно лиценза струваше около 40лв. държавна такса. Но трябва всички документи, които представяте да са нотариално заверени, т.е. реално излиза окло 100-150лв.



                        http://www.api.government.bg/index.php/%D0%98%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%83%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8/391-%D0%A3%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%88%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%89
                        Удостоверения за извършване на пътна помощ

                        Изискуеми документи за издаване на удостоверенията за регистрация за извършване на пътна помощ по пътищата, отворени за обществено ползване:
                        1. Молба от лицето със законна представителна власт до изпълнителния директор на Агенция “Пътна инфраструктура” за издаване на удостоверение за регистрация по чл. 148в от Закона за движението по пътищата.
                        2. Нотариално заверено копие от съдебно решение за регистрация по реда на Търговския закон (актуално удостоверение за вписване в търговския регистър, издадено от Агенцията по вписванията) или нотариално заверено копие от документ за регистрация по Закона за юридическите лица с нестопанска цел или от документ, удостоверяващ регистрация по законодателството на държава-членка на Европейския съюз, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
                        3. Удостоверение за актуално състояние (актуално удостоверение за вписване в търговския регистър, издадено от Агенцията по вписванията) – оригинал или нотариално заверено копие.
                        4. Декларация от лицето, което представлява фирмата, за липса на открита процедура за обявяване в несъстоятелност.
                        5. Списък на превозните средства, с които ще се извършва пътната помощ, включително:
                        5.1. Нотариално заверено копие от свидетелството за регистрация на превозното средство.
                        5.2. Нотариално заверено копие за преминат периодичен преглед за проверка на техническата изправност на превозните средства, валидно към датата на подаване на молбата за издаване на удостоверение за регистрация.
                        5.3. Нотариално заверено копие на договор за наем или лизинг на автомобилите със срок на наема или лизинга не по-малък от една година в случаите когато лицето не ползва само собствени автомобили, валиден към датата на подаване на молбата за издаване на удостоверение за регистрация.
                        6. Документ, удостоверяващ правата на кандидата като абонат на телефонния номер за повикване на пътна помощ.
                        7. Лични данни на Управителя (трите имена, л.к. и ЕГН)
                        8. Телефон за връзка с Управителя.
                        Всички документи се подават в сградата на Агенция „Пътна инфраструктура” (гр.София, пл.”Македония”3), отдел „Деловодство”, или се изпращат по пощата с обратна разписка.
                        Получаване на удостоверението става лично от Управителя или от лице, упълномощено от него с нотариално заверено пълномощно.


                        Информация за техниката, която може да извършва услугата:

                        Дали се кара с категориа „В” или „С” си отговерете Вие:

                        До 3,5т. общо тегло (собствено на МПС и на товара) не трябва да надвишава 3,5т., т.е. тези с категория „В” имат много ограничен набор от товари. Това са предимно малолитражки. За прикачени ремаркета, платформи и др. ви трябва кат. „Е”.
                        Относно вратичките:
                        Полицията рядко ви спира, НО има патрули на ФРПИ с кантари, които ако ви хванат няма мърдане. Ако нямате лиценз, сте претоварен, нямате категория, заверен тахограф, попълнена шайба, пътен лист или нямате винетка нищо не може да ви спаси. Подкупите не вървят, а може да ви конфискуват и техниката.

                        Вече са много малко хората, които шикалкавят и работят незаконно. Нещата за щастие все повече влизат в релси.

                        Колега, купи си техника (за препоръчване с полезен товар мин. 2.0т., т.е. за кат. „С”) и си изкарай разрешително, не е толкова трудно. Метър ще се минава още малко.

                        Независимо как си регистрирал камиончето като те спрат и претеглят, гледат какво пише в талона , а не с колко гуми отазд си или колко е подсилено окачването.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

                          Браво на колегата!Това е добър отговор!
                          Аз определено не мисля,ако се занимавам с такова нещо, да съм нелегален и да се крия и точно затова проучвам,какво наистина е нужно,за всичко да е изрядно!
                          Благодаря за отговора!
                          Майка Япония.......Всичко друго е компромис!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

                            Привет колеги някой наясно ли е за винетните стикери за автомабили над 3,5т- К-2, 2013г за Пътна Помощ ще се ползват ли някакви преференции в цената.
                            Търговията е проста работа ама не е за прости Люде.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Пътна Помощ - Врати в закона и Изисквания за лиценз и регистрация!

                              Намесвам се в темата с подобно питане, искам да си взема Бус с платформа за 1 кола до 3.5 тона Спринтер или нещо от рода, искам да ходя до Германия няколко пъти в годината, буса ще е с готова платформа, ако си го регистрирам на мое име, ще има ли някакви нужни документи от органи за да си транспортирам 1 кола, и ако му закача платформа ремарке за още 1 кола, ставам ли по тежък тъй като общото тегло става над 3.5 тона, на буса и ремаркето, трябва ли тахограф тогава, или може така да си пътувам с ремаркето пак като лекотоварен до 3,5 тона

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X