Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

    Колеги, имам следният въпрос относно D5W Z:

    Свалена е от Вито CDI '03-'04, като е ОЕ за доподгряване.
    Може ли да се монтира на Ситроен Джъмпер (или май беше Пежо Боксер) '05-'06 със същата цел, при положение, че е свалена с част от инсталацията, или по can, както мисля, че е била вързана оригинално на Мерцедеса ?

    Ето снимки на печката.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

      Здравейте на всички, тази година съм собствинник на Крайслер вояджер-2,5 срд. Колата има печка, заводска но тя се води догревател, пуска се автоматично на работещ
      двигател защото няма водна помпа. Това не ми харесва и желая от печката да направя предпусков подгревател. С цел консумация на по малко ток не желая да топли
      купето , а да стопля двигателя преди запуск. Вече си купих водна помпа на 12в. и ще я монтирам ще откача буксата която свързва печката с автомобила и трябва да търся
      решение как да я пускам с някякво дистанционно. Прочетох няколко пъти темата и разбрах , че заводските печки се управляват от компа на климатроника. Имало човек
      от Русе който преправя платките и монтира дистанционно, моя Ви напишете на лични телефона му. Имам приятел с Вито който сутрин си пуска печката през прозореца
      с дистанционното и като си изпие кафето се качва в колата и без проблем пали вече топлия двигател, а има 3 изгорели свещи.

      Коментар


      • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

        Привет,
        1. Тъй като кемпера е далечна мечта... - обмислям идеята за някакъв локален отоплител, за планинско спане в колата (ще взимам Корола или Сивик, хечбек на бензин).
        За лято/есен (зимата едва ли ще посмея).

        Ще се ползва и спален чувал, но пак си трябва за въздуха нещо да обръща въздуха, но да не прави силно течение(ларингса ми не държи на студен въздух).
        Ще ми се да са поне 15 градуса вътре (при външна 1-5 да кажем)


        Иначе най-икономичното мисля е освен чувала - едно елек. одеало (мисля че е 60W) но то топли дори на 1-2ра степен (10-20W), но трябва и нещо за обръщане на въздуха.
        С инфра-отоплител май няма да стане, понеже то загрява предметите, а не носителя (въздух).

        2. Град.
        По принцип съм зиморничав - особено пазя кръстта зимата и ми се иска сутрин в първите 5-10мин да го няма заледения ефект/шок, докато загрее колата от парното. Освен това и запотяването ще се махне като плюс (а и скрежа отвън), та се замислям сериозно за такава система.

        Как може да се реши това - то ще реши и точка 1?

        Мернах в нета за дистанционно с което включва печка от Запорожец, но аз не искам да паля двигателя на колата (малко безумно ми се струва). По възможност да е автономно.

        Иначе засега съм си подготвил една електрическа седалка, която що-годе бързо загрява.

        Захранване - ще ми се за първия случай да е на ток (нафтата няма ли да смърди, еле в планината) - отделен акумулатор/батерия?
        Няма да му е гот на акумулатора на колата(най-вече за точка 1 където ще работи поне 5-6часа), какво мислите?
        За подгряване на купето в града - може би ток няма да помогне предвид по-краткото време.
        Колко би струвала такава система?
        Има ли смисъл от водна система, ако е за малък автомобил (бензин)?
        За хечовете - дали ще може да се монтира външно? Нафтовите смърдят ли (ако я пускам нощта и спя в колата).
        Имат ли регулация на вентилатора, с идеята да не става течение?
        Гледам на старо че са от 600лв нагоре - няма ли по-евтин вариант...нещо руско?
        https://hi-electric.com/bg/additiona...ng-up-the-car/

        Последно редактирано от hakama; 14-09-19, 12:33.

        Коментар


        • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

          Това май е за отделна тема.

          Ползвал съм в палатка електрическо одеало 60Вт, включено през инвертор в акумулатора - 8 часа спане изхарчват около 50Ач и 100Ач акумулатор издържа без проблеми 1 нощ. Ако е наред.

          ОПРЕДЕЛЕНО има разлика с и без тия 60 вата в палатката.

          По японските леки коли обаче често слагат едни батерийки като за телефон от 30-35 Ач и с такова няма да стигнеш далече.

          Отделен акумулатор е непропорционална разправия ако трябва да го нагласиш да се зарежда в колата. Ако така и така го имаш (напр. на друга кола) и го вземеш само за едната нощ - става. После не забравяй да го заредиш че ще умре бързо.


          За инфра-отоплител забрави ако нямаш отнякъде мрежов ток. И по принцип е малко рисково в колата.

          Впрочем ако имаш мрежов ток до колата (това за града), една духалка 2 кВт с керамичен нагревател прави чудеса, особено ако се включва с часовник или дистанционно управление. Може да се сложи в краката някъде пред лявата или дясната седалка, само трябва да се закрепи добре че ако се събори не се включва(това ако е читава) или може да направи беля. Ползвам системно такава през неблагоприятния сезон ама досега часовника го играех аз - излизам, включвам и докато се нагласят жената и децата колата се е постоплила. После те тръгват, а аз понеже съм корав тръгвам след тях с другата кола студена.

          Важно е кабелът така да се разположи, че ако тръгне някой без да го е изключил да се изключи сам и да остане да виси от вратата само къс щепсел, а не да се скъса или да направи друга беля (познай откъде знам че е важно).

          Ако така и така ще вкарваш ток в колата, един нагревател на 220в в някоя тапа на двигателя може да подкрепи печката - така ще имаш и стоплен двигател. Такива нагреватели се продават, а и елементарно се изработват ако не се намери подходящ.


          Бензинови и нафтови печки (сухи и мокри) - миризма се усеща, но в колата обикновено поне малко мирише на същото така или иначе. Зависи и от вятъра.

          Имай предвид, че бензинова или нафтова печка харчи поне 3-4 ампера (обикновено повече) и акумулаторът трябва да е готов да износи тия ампери за времето на работа.

          Имай предвид и че доста от тия печки работят по максимум половин или един час или някакво такова време.


          И накрая - по кемперите ползват едни газови конвектори които пък въобще не харчат ток, а си греят арабийската. Ама не съм сигурен че има къде да се навтика такова с правилното разположение на въздухозаборника и димоотвода, в лека кола.

          Коментар


          • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

            п.п. "нещо руско" (еле па съветско) което под каквато и да било форма гори бензин НЕ СЕ оставя да работи без надзор от пълнолетен, буден, вменяем и трезвен човек. Не ме питай и това откъде го знам.

            Не се подлъгвай по легендите за печките на ЗАЗ.

            Впрочем в Русия откакто им е изобщо позволено да си купуват неща от нормалния свят, си ползват Вебасто.

            Те затова и печките Вебасто и подобните им струват толкова пари на вторичния пазар. Търсенето е голямо, в Русия зимно време си е кочан.

            Коментар


            • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

              По точка първа- оставяш мотора да работи, и съответно парното да работи. Естествено, с необходимите мерки да не се задушиш нещо.

              По точка втора, на Ясен духалката, ако не, руснаците имаха устройства за палене на колата по часовник, и/или с дистанционно управление.

              Като последното устройство, може да се ползва за някакво автоматизиране на задачата и по първа точка, с цел да се гаси чат-пат мотора с цел икономия.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                ... руснаците имаха устройства за палене на колата по часовник, и/или с дистанционно управление.
                Устройства от подобен вид са достъпни не само в Русия, а на някои по-нови коли тази функция е вградена.

                Ако ще се монтира такова устройство - горещо препоръчвам колата да е с автоматични скорости, а устройството да е надлежно свързано към датчика за паркинг-позиция на скоростната кутия.

                Какво се случва, когато тази препоръка се пренебрегне, може да се наблюдава на множество руски видеоклипове (не отваряй на работа - чуват се мощни псувни).

                https://www.youtube.com/results?sear...80%D0%B8%D0%B8

                Коментар


                • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

                  Втора батерия,ключ,як алтернатор и добро одеало- това е най-евтиното и лесно за тия никакви температури.

                  Всичко друго е цифра и разправия ма пък Вебастото топли на сауна,ще струва половината кола обаче.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

                    Има в мобилете една корола 1.6 бензин 2006г. от Австрия нов внос,която е с печка.Обявата е за София,но колата била в Своге.
                    Предполагам,австрийците знаят как и какво да сложат за студеното време.
                    Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
                    ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

                    Коментар


                    • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

                      Виж това -https://www.amazon.co.uk/Campingaz-B...ews/B000ZJ97C8

                      Коментар


                      • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        Няма отпотяване на прозорците после.

                        Коментар


                        • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Няма отпотяване на прозорците после.
                          Няма пълно шастие.

                          Коментар


                          • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

                            Нямам гараж (засега), а и съм в блок на висок етаж... тъй че тази цака не става. Най много мазето да ползвам за зареждане на акумулатор или от там да пусна ток, но не си е работа...в (тази) кооперация. Иначе таймера не е проблем, така си управлявам рутера да спи нощем и той. А мисля е по-добре с ГСМ комуникатор (100лв) защото иначе се задължавам всеки ден да излизам по едно и също време.

                            Имай предвид, че бензинова или нафтова печка харчи поне 3-4 ампера (обикновено повече) и акумулаторът трябва да е готов да износи тия ампери за времето на работа.

                            Имай предвид и че доста от тия печки работят по максимум половин или един час или някакво такова време.
                            Ами по принцип това за къмпингуването е второстепено, идеята е ако може да се комбинира.
                            ПО-честото/важното е зимата сутрин, та нормална система (Вебасто или подобна) колко излиза с монтаж най-тънко?
                            По-натам като почне да хваща студа може и да не ми играе толкова за парите. Телец съм и комфорта ми е важен

                            Значи това с включения двигател цяла нощ е нефункционално за мен - по-скоро ще си взема читава палатка и снаряжение...
                            Идеята за чистия въздух в планината се обезсмисля.

                            Хрумна ми нещо като видях газовия котлон - не може ли да се направи външна печка, която с топлообменник да вкарва затоплен въздух вътре в колата? Тези на кемперите на какъв принцип са. Знам че газ е противопоказно да гори в спално помещение (макар че хората си се греят с газови печки). Аз съм спал половин зима с такава и си се усещаше газта...
                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Това май е за отделна тема.

                            Ползвал съм в палатка електрическо одеало 60Вт, включено през инвертор в акумулатора - 8 часа спане изхарчват около 50Ач и 100Ач акумулатор издържа без проблеми 1 нощ. Ако е наред.
                            ОПРЕДЕЛЕНО има разлика с и без тия 60 вата в палатката.
                            Е да, отделен акумулатор/ батерия ще да е.
                            Значи за нагревател/печка на ток (за купето) - няма как да стане с 1-2 акумулатор/и?! Говорим за неминусови температури.

                            ПП: За Королата още не съм се решил... а и са 1К по-скъпи от хондата. Може и да е Сивик (само ме притеснява да не е твърда возията ѝ и на серията 2001-2006 )
                            ognqn, рових се в мобилето но не я намерих тази австрийска Корола

                            Коментар


                            • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

                              Още преди 25 години съм спал зимата на открито в спален чувал на Ферино с комфортна температура -25С.
                              Външната температура беше минимум -15С
                              Комфортно си бе и нямаше грижи.
                              Не виждам какъв е проблема да се спи в колата със спален чувал за подходяща температура.


                              Land Rover Discovery II, V8 4.0
                              VW Golf VI variant
                              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                              Коментар


                              • От: Автономни отоплители Webasto и Eberspacher - предимства и недостатъци

                                Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                                Още преди 25 години съм спал зимата на открито в спален чувал на Ферино с комфортна температура -25С.
                                Външната температура беше минимум -15С
                                Комфортно си бе и нямаше грижи.
                                Не виждам какъв е проблема да се спи в колата със спален чувал за подходяща температура.
                                Аз понякога, когато ми се наложи така прекарвам нощта, но такъв чувал трябва да е истински и е около 300 лв.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X