Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем със съхраняване на реликви

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Проблем със съхраняване на реликви

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    О-о, да се уточним за какво говорим. Аз говоря за 8Х56 и затова се шашкам от надписи на турски /от имперско време, т. е. със арабска азбука/. А 7,92Х57, или както сега са по-популярни 8Х57 са други, в Османската империя наистина са били 7,65. Не знам дали знаете, когато там се приема този боеприпас /заедно със съответното оръжие/, арсеналите са имали в наличност голямо количество неупотребявани Пибоди-Мартини. Тези пушки са били много качествени, с изключително добра изработка, а "люлеещия" се затвор е много сигурен и в някои отношения по добър като принцип от "болтовия". Та на тези пушки са им били подменени цевите и преработени патронниците, получили са се много добри пушки, по отношение на балистика са превъзхождали Маузерите, в качеството си на еднозарядни, разбира се са отстъпвали по скорострелност.

    П. П. Ако GAD чете това, държа да отбележа, че нищо не отменя другите разговори, от всичко има нужда и интерес!
    Чете, чете...!!!

    Коментар


    • #17
      До: Проблем със съхраняване на реликви

      GAD е добър човек наистина, без съмнение! Да знаете!
      Благодарности!
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #18
        От: Проблем със съхраняване на реликви

        Да вдигна тази тема със поредните безнадеждни въпроси:
        Някаква информация за патрони за Манлихер по години! Знае ли някой, има ли опит, чувал ли е - за някакви особености на тези патрони според годината на производство. От определено време да се по-качествени, примерно във военните години да е паднало качеството, или пък обратно, изобщо всякакви подобни сведения? Също така, сравнително със вносните, австрийски, унгарски и пр, а и те евентуално по години. Ще ми е полезна всякаква информация, та дори и предположения, и разсъждения - и ЕЖК дори.
        Друго питане имам за "свръхвехти" патрони. Мно`о зле - нормалната зелена патина е най-малкото, има някакви бели зърнести образувания и какво ли още не. Механично се чистят, но стават прекалено лъскави и губят всякаква автентичност. Нещо за някакви химии, а и способи за "щадящо" механично почистване!? Също - откъде мога да си купя комплекти работни накрайници за гъвкаво жило (популярно - Дремел), съдържащи преимуществено четчици, кеченца, шкурки и паста, без шмиргелови борчета, бургии и пр!
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #19
          От: Проблем със съхраняване на реликви

          Ако става дума за представителна колекция от единични бройки от различни калибри - запазват се добре в открити кутии. Остават леко патинирани, а имаме образци и от 19 век. В същата каса се съхраняват и "действащи" патрони във фабричните кутии с разделители, а по някои вече са се появили разни окисления.
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #20
            От: Проблем със съхраняване на реликви

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Да вдигна тази тема със поредните безнадеждни въпроси:
            Някаква информация за патрони за Манлихер по години! Знае ли някой, има ли опит, чувал ли е - за някакви особености на тези патрони според годината на производство. От определено време да се по-качествени, примерно във военните години да е паднало качеството, или пък обратно, изобщо всякакви подобни сведения? Също така, сравнително със вносните, австрийски, унгарски и пр, а и те евентуално по години. Ще ми е полезна всякаква информация, та дори и предположения, и разсъждения - и ЕЖК дори.
            Друго питане имам за "свръхвехти" патрони. Мно`о зле - нормалната зелена патина е най-малкото, има някакви бели зърнести образувания и какво ли още не. Механично се чистят, но стават прекалено лъскави и губят всякаква автентичност. Нещо за някакви химии, а и способи за "щадящо" механично почистване!? Също - откъде мога да си купя комплекти работни накрайници за гъвкаво жило (популярно - Дремел), съдържащи преимуществено четчици, кеченца, шкурки и паста, без шмиргелови борчета, бургии и пр!
            Питай във форум „Бойна слава“има няколко човека с феноменални познания


            А комплект накрайници от магазин Вилаз в Люлин.

            дано съм ти бил полезен
            К мирной жизни не пригоден.
            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

            Коментар


            • #21
              От: Проблем със съхраняване на реликви

              Първоначалният въпрос за съхранението беше решен преди три години - радикално.
              А тези от "Бойна слава" се изказаха вече, аз искам да чуя максимум хора.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #22
                От: Проблем със съхраняване на реликви

                Въпреки активността по темата, да покажа нагледно за какво става въпрос. Това са общо-взето най-окаяните. Има и два-три почистени за сравнение.
                Между другото, някой може ли да каже какви са тези с хартиените обвивки?

                п. п. За да няма излишни вълнения - Да кажа: Това са патрони, чието притежаване е съвсем законно, те са на по сто и петдесет години, заряда им е от черен барут и отдавна не е годен дори да направи беля (даже да са съхранявани в арсенал, което не е така).
                Прикачени файлове
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #23
                  От: Проблем със съхраняване на реликви

                  Хартиените вероятно са Шаспо. Или Гра. Забравих кое е първото.
                  За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                  Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                  Коментар


                  • #24
                    От: До: Проблем със съхраняване на реликви

                    Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                    Защо не думнеш една от реликвите?
                    Ако гръмне нормално, печелиш, ако не, цялото войнство е хванало СПИН....
                    Много е важна херметизацията, аз за щастие виждам клавиатурата, ама за едното чудо..., няколко пъти ми е оставал патрон в цевта /любителска стрелба, ако примерно 500 изстрела на ден са в любителския диапазон/...
                    Да ти имам интензитета на "любителската стрелба"..!!! Гъзар!!!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Проблем със съхраняване на реликви

                      Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                      Хартиените вероятно са Шаспо. Или Гра. Забравих кое е първото.
                      Шаспо е първата и гарантирано не от такава, нейният патрон си е със изцяло картонена гилза, а на тези хартията е нащо като облицовка върху тънка медна ламарина. За Гра пък не съм сигурен дали изобщо има хартия.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Проблем със съхраняване на реликви

                        ГРАто е преработено Шаспо.Или е на базата на Шаспо. Нещо такова беше. Може би Дрейзе??? Ама и той е целия хартия. Първите патрони на Шнайдер и Хенри Мартини са нещо такова, но не съм ги виждал на живо.
                        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Проблем със съхраняване на реликви

                          Дрейзе е типична иглена пушка, тя няма унитарен патрон, а сборен "фишек". Да, Гра е развитие на Шаспо и нейният боеприпас си е типичен патрон. Той много прилича на този на Мартини-Пибоди, на снимките горе - на третата в средата. Снайдер има на петата снимка - първите два, с многото "посипка". Не знам за тези по-стари патрони за "Мартинка" - кажи нещо повече.

                          п. п. Като пишеш Шнайдер - да нямаш предвид френска пушка?
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Проблем със съхраняване на реликви

                            И аз мисля че тия с хартиените обвивки са Шнайдер/Снайдер /на кой както му звучи по-благо/. То може да измериш диаметъра на куршума, за да не се подвеждат хората. Снайдера е 14.8 близо /0.577 инча/.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Проблем със съхраняване на реликви

                              Шнайдер и Снайдер са две различни неща. Разпространеното тук е Снайдер и патронът му е посочения. Това е система за преработка на преднопълнещи се пушки в заднопълнещи се, аналогично на Крънка. Английски са и са били на въоръжение в Османската империя. Шнайдер е френска оръжейна фирма, аз лично не знам за някаква тяхна пушка, разпространена тук. В България (доста след освобождението) е имало оръдия Шнайдер.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Проблем със съхраняване на реликви

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                Шнайдер и Снайдер са две различни неща. Разпространеното тук е Снайдер и патронът му е посочения. Това е система за преработка на преднопълнещи се пушки в заднопълнещи се, аналогично на Крънка. Английски са и са били на въоръжение в Османската империя. Шнайдер е френска оръжейна фирма, аз лично не знам за някаква тяхна пушка, разпространена тук. В България (доста след освобождението) е имало оръдия Шнайдер.
                                Съгласявам се. Проявявам любопитство към историческите оръжия, чета за тях, но нямам така да се каже големи знания. В горния пост говорих за английските пушки Snider / Снайдер. Патрона им е доста популярен, не се използва само за тях. Ползвали са го разни ловни пушки за ловуване в африка. Има различни системи оръжия които го ползват - от такива като Мартина /не съм сигурен как се нарича системата/, преработки като Снайдер /мисля че с клапов затвор се водиха този тип оръжия/, има и чупещи се оръжия които го ползват.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X