Страница 2 от 12 ПървиПърви 123456 ... ПоследенПоследен
Резултати 21 до 40 от 225

Тема: Дискусия по история на османската империя по времето, когато се е разпростирала тук

Марто (Мартин Христов) е офлайн Старши участник | OM || Организатор |
    | ОС || СзО || +ПЛ |* МСС *
    Място
    гр. София
    Публикации
    6,372
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    20

По подразбиране От: Има ли алтернатива на Бойко?

Ясене съгласен съм с тебе, но тук става въпрос за друго, което на всичкото отгоре и е надлежно документирано и описано за по-късните периоди от инфото което съм подал до момента. Както виждаш - не съм намесил фолклора, а и няма нужда! Повдига ми се от това колко къса е паметта ни, колко голяма е незаинтересоваността ни и колко дупеподатливи сме станали! Това е тъжната истина, независимо в колко засукани фрази я обличаме... Бойко и реалността на която уж търсим алтернатива в тази тема, са следствие на всичко това!
    Grand Cherokee ZJ 5,2 Laredo - THE REAL POWER!
    ''Няма път към щастието. Щастието е пътят'' - Уейн Дайър
    Не си въобразявай - карай...

Място
    Копривщица
    Публикации
    9,090
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на Марто (Мартин Христов) Преглед на публикациите
    Наистина темата отиде в киреча! Но за да не остават хората с грешно впечатление - ако можете да ми покажете поне един исторически документ (оставям на страна Захари Стоянов, защото мога да му противопоставя целия ни български фолклор и ще стане мазало), който потвърждава доброволния принцип на "кръвния данък" (така се му се вика на български), ще съм ви много задължен...
    Захари Стоянов не е историк, но това не пречи творчеството му само по себеси да представлява автентичен извор за трудовете на много историци. Няма смисъл да се посочват документи (`щот е безсмислено да принтирам тук десетки хиляди страници литература, която съвсем не е недостъпна по принцип) а е смешна линията да се посочват за аргументи разни връзки из интернет (и поне от мен не очаквай това). Прочети няколко произволни исторически (научни) труда, но не предназначени за средношколска чавдарческо-пионерска идейно-политическа "просвета". От "...целия ни български фолклор..." (без изобщо да влизаме в разсъждения, доколко той е документ) няма нито едно свидетелство, което да интерпретира девширмето по начина, по който ти подсказваш. Единственото (но затова пък известно на всеки второкласник) нещо, горе-долу удовлетворяващо тезата ти е "Балканджи Йово". По отношение на тази песен, има много сериозни съмнения - доколко всъщност е фолклор, а не "услужливо" пост-османско авторско творчество, да не говорим, че там за "кръвен данък" не става въпрос и въпреки това се ползва за отправна точка в пропагандата и по отношение на девширмето, и за "потурчването"!
    п п Петльов ден, както и 110% от християнската ритуалност е по същество много стара езическа традиция, със корени във кръвните жертвоприношения.
    п п Като предложение за прочит (ей така, на прима виста "метнах едно око" на библиотеката): История на Балканите ХIV-ХХ век, Жорж Кастелан, ИК Хермес, ISBN954-459-901-0
    Последно редактиран от davc ; 13-01-12 в 14:57
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    31,826
    Точки (при гласуване)
    60

Е, който където вижда мъката. Аз пък си мисля, че твърде охотно се отричаме от миналото си - било то по турско или по съветско време. В интерес на близки цели допускаме даже да си затворим очите пред истината, позовавайки се на очевидно пропагандни източници.

Никой няма право да нарича дедите ми и техните съседи, приятели, съграждани и съселяни, роби. По мерките на тогавашното време са имали купища права, влияние, привилегии и имущество, които са получили не даром, а с всякакви налични и известни тогава средства, включващи (но не само) участие в стопанския, политическия и административния живот на държавата и умели дипломатически и стопански ходове на всякакви нива. Имали са способностите и средствата за всичко това.

Ако такива са били робите, какви ли са били господарите?
    He's still wrong, of course, but at least he's less intellectually dishonest than the average creationist.

Място
    гр. София
    Публикации
    6,372
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    20

davc, с цялото ми уважение - това което съм цитирал най-отдолу си има исторически извори и са посочени местата където се съхраняват документите! Ако не искаш да четеш линкове биеш си камшика до Александрия и четеш оригиналите! Захари Стоянов е бил овчар и записките му в по голямата си част са преразкази на чужди разкази! Със същия успех мога да ползвам в дебата творчеството на Хайтов примерно, но отново не го правя - няма нужда! Няма турско присъствие, няма турско владичество - има турско робство! Как да го наричаме по друг начин след като сме били продавани и ползвани като роби, като за целта дори има и надлежни турски счетоводни документи по каази, описи на дела за злоупотреби с правомощия и т.н. за почти целия период на "присъствието" им по земите ни... Тук не става дума за гол национализъм или остатъчни наслагвания от 130 годишната национална доктрина (Каква ли ни е доктрината в момента?), а за съвсем елементарно познаване на собствената ни история!

Място
    гр. София
    Публикации
    6,372
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    20

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Е, който където вижда мъката. Аз пък си мисля, че твърде охотно се отричаме от миналото си - било то по турско или по съветско време. В интерес на близки цели допускаме даже да си затворим очите пред истината, позовавайки се на очевидно пропагандни източници.

Никой няма право да нарича дедите ми и техните съседи, приятели, съграждани и съселяни, роби. По мерките на тогавашното време са имали купища права, влияние, привилегии и имущество, които са получили не даром, а с всякакви налични и известни тогава средства, включващи (но не само) участие в стопанския, политическия и административния живот на държавата и умели дипломатически и стопански ходове на всякакви нива. Имали са способностите и средствата за всичко това.

Ако такива са били робите, какви ли са били господарите?
    Да ти задам един конкретен въпрос... Кога сме завладени от турците и кога сме добили всичките тези права и блага за които говориш, знаеш ли? И най-важното - защо?

Място
    BG
    Публикации
    6,066
    Точки (при гласуване)
    16

... въпреки, че архива на Отоманската империя е тук и се проучва вече почти 100 години, а в него има едни цифри говорещи за нещо съвсем различно от "присъствие"...
    Къде е този архив, щото аз знам, че е в Русия. Да не би да са го върнали ?

... Повдига ми се от това колко къса е паметта ни, колко голяма е незаинтересоваността ни ...
    Къса, колко да е къса? Ето, няма и 15 год. откак социалистите докараха глад, ама вече пак си имат избиратели вярващи в тях

Колкото до робството, има едни легенди за парите на братя Евлогиеви, какво мислиш за тях ?

Място
    София
    Публикации
    3,757
    Точки (при гласуване)
    18

Аз не мога да разбера какво са ни виновни турците.Затова ли че докато сме живели в общата Османска държава ние българите сме станали най многобройния народ на Балканите„сигурно от постоянните кланета“или в кой свят го има това да ти дадат възможност сина на дивия овчар ако има заложби да стане Велик везир втори след султана в цялата империя.Без да гледат произход народност партийна принадлежност и други глупостиВ коя държава го има това може да си син на селския свинар но имаш възможност ако имаш качества да идеш високо и напред.По същото време ако си се родил бедняк в Русия или Франция бедняк ше си умреш.

Та помисли коя държава е била по добра за живеене.

Страшно много пропаганда ни е набита в главите многоооооооооооооооо.Ама пропагандата не е истината.А истината срамежливо наднича из страниците.
    К мирной жизни не пригоден.
    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

Място
    гр. София
    Публикации
    6,372
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    20

Цитат Мнение на Dobril Dossev Преглед на публикациите
    Къде е този архив, щото аз знам, че е в Русия. Да не би да са го върнали ?
    Къса, колко да е къса? Ето, няма и 15 год. откак социалистите докараха глад, ама вече пак си имат избиратели вярващи в тях
    Никога не е бил там - тука си е през цялото време и проблема в момента е, че хората които могат да го четат са по-малко от пръстите на едната ти ръка, а вече са на възраст (а млади хора няма). Езика е доста архаичен...

Публикации
    4,589
    Точки (при гласуване)
    18

Направете нова тема ,тази е за идиотизмите на настоящето управление и как да се избавим от милиционерите.

turtey е офлайн Старши участник | СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    11,752
    Точки (при гласуване)
    29

Никога не е бил там - тука си е през цялото време и проблема в момента е, че хората които могат да го четат са по-малко от пръстите на едната ти ръка, а вече са на възраст (а млади хора няма). Езика е доста архаичен...
    Ако говориш за османски никак не са малко и не са и стари и ги познавам половината лично
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ:
    всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

Място
    гр. София
    Публикации
    6,372
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    20

Цитат Мнение на Стария Преглед на публикациите
    Аз не мога да разбера какво са ни виновни турците.Затова ли че докато сме живели в общата Османска държава ние българите сме станали най многобройния народ на Балканите„сигурно от постоянните кланета“или в кой свят го има това да ти дадат възможност сина на дивия овчар ако има заложби да стане Велик везир втори след султана в цялата империя.Без да гледат произход народност партийна принадлежност и други глупостиВ коя държава го има това може да си син на селския свинар но имаш възможност ако имаш качества да идеш високо и напред.По същото време ако си се родил бедняк в Русия или Франция бедняк ше си умреш.

Та помисли коя държава е била по добра за живеене.

Страшно много пропаганда ни е набита в главите многоооооооооооооооо.Ама пропагандата не е истината.А истината срамежливо наднича из страниците.
    Тони и към теб един въпрос - Защо превръщаш от изключението в правило..?!!

П.П. И от кои страници по-точно наднича истината?!! Станаха два въпроса... Сори!

Място
    BG
    Публикации
    6,066
    Точки (при гласуване)
    16

Да, ама не съвсем http://desebg.com/2011-01-12-14-11-3...05-16-11-33-30

до което има достъп дали не е редактирано?

Място
    гр. София
    Публикации
    6,372
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    20

Цитат Мнение на turtey Преглед на публикациите
    Ако говориш за османски никак не са малко и не са и стари и ги познавам половината лично
    Османски от кой век, Търтей..?!! Вярно много знаеш, ама не всичко...

Sasho74 е офлайн
    Александър Цветков
    Утвърден участник | +ПЛ |
    Място
    София
    Публикации
    643
    Точки (при гласуване)
    7

Цитат Мнение на FLY_FREE Преглед на публикациите
    как да се избавим от милиционерите.
    Няма как, бивше ченге няма. Тях винаги ще си ги има. Въпроса е как да ги накараме да работят за това за което ние като редови граждани плащаме данъци а не за тясно партийни /разбирай лични/ интереси.
    Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

Място
    София
    Публикации
    11,752
    Точки (при гласуване)
    29

Османски от кой век, Търтей..?!! Вярно много знаеш, ама не всичко...
    Некъде да съм казал че разбирам османски? Не съм. Само казах че познавам нужните хора по въпроса.

Всъщност османски от 12-13 век разбирам перфектно, ма тва е съсем друга тема
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ:

Място
    гр. София
    Публикации
    6,372
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    20

Некъде да съм казал че разбирам османски? Не съм. Само казах че познавам нужните хора по въпроса.

Всъщност османски от 12-13 век разбирам перфектно, ма тва е съсем друга тема
    Е сега вече го омеша с арабския, който верно си учил, ама нямат нищо общо! Ако искаш да постна един документ тука да ни почетеш малко..?!!!

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    31,826
    Точки (при гласуване)
    60

Да ти задам един конкретен въпрос... Кога сме завладени от турците и кога сме добили всичките тези права и блага за които говориш, знаеш ли? И най-важното - защо?
    Завладени, викаш? Аз не съм бил завладян. Не разбирам защо средния българин трябва да се идентифицира с тогавашните шефове и големци (нещо като сегашните бизнесмени на държавна ясла, фолкзвезди и висши чиновници), а не с тогавашния среден българин.

Някакви самозабравили се шефове били сменени, дошла нова администрация. Старата се съпротивлявала и саботирала, разбира се, особено ако било за чужда сметка - живот, здраве, имущество, но като цяло толкова струвала и затова не стигнала далече. Нещата после дръпнали напред, вкарани били ред и закони - а не както преди. Новите шефове говорели чужд език - ами понаучили сме го. Сега що народ говори английски по-добре от българския...

Имало изстъпления по места - то къде ли няма, особено когато някой чиновник се види у власт. Никое от изстъпленията не е било масово.

Минали години, даже много години, империята минала през много кризи, които преодолявала с реформи. Учили сме ги по история в училище. Последната криза продължила достатъчно дълго, за да попаднем в друга сфера на влияние. Пак нови шефове, пак нова администрация, пак съпротива от старата за наша сметка. Пак нов чужд език сред шефовете (руски) и пак нова религия (комунизъм) и пак изстъпления, даже по-мащабни.

Сега пак живеем същото нещо, само че учим английски.
    He's still wrong, of course, but at least he's less intellectually dishonest than the average creationist.

Място
    София
    Публикации
    11,752
    Точки (при гласуване)
    29

Е сега вече го омеша с арабския, който верно си учил, ама нямат нищо общо! Ако искаш да постна един документ тука да ни почетеш малко..?!!!
    Пусни.
    Жокер - не четенето е проблемът

Място
    гр. София
    Публикации
    6,372
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    20

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Завладени, викаш? Аз не съм бил завладян. Не разбирам защо средния българин трябва да се идентифицира с тогавашните шефове и големци (нещо като сегашните бизнесмени на държавна ясла, фолкзвезди и висши чиновници), а не с тогавашния среден българин.

Някакви самозабравили се шефове били сменени, дошла нова администрация. Старата се съпротивлявала и саботирала, разбира се, особено ако било за чужда сметка - живот, здраве, имущество, но като цяло толкова струвала и затова не стигнала далече. Нещата после дръпнали напред, вкарани били ред и закони - а не както преди. Новите шефове говорели чужд език - ами понаучили сме го. Сега що народ говори английски по-добре от българския...

Имало изстъпления по места - то къде ли няма, особено когато някой чиновник се види у власт. Никое от изстъпленията не е било масово.

Минали години, даже много години, империята минала през много кризи, които преодолявала с реформи. Учили сме ги по история в училище. Последната криза продължила достатъчно дълго, за да попаднем в друга сфера на влияние. Пак нови шефове, пак нова администрация, пак съпротива от старата за наша сметка. Пак нов чужд език сред шефовете (руски) и пак нова религия (комунизъм) и пак изстъпления, даже по-мащабни.

Сега пак живеем същото нещо, само че учим английски.
    Като изключим препратките към сегашната действителност, на какво се обосновават твърденията ти..?! На твои умозаключения на базата на несъмнено богатата ти обща култура или на задълбочено и систематизирано научно изследване на съответния период..?!!

Място
    гр. София
    Публикации
    6,372
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    20

Пусни.
    Жокер - не четенето е проблемът
    Топло! Има връзка с корана и дали са "девици" или "грозде".....

Страница 2 от 12 ПървиПърви 123456 ... ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Отвъд времето
    От Майкъл във форум Любопитно
    Отговори: 2
    Последно мнение: 03-01-10, 09:41
  2. Турция щяла да стане могъща като Османската империя
    От Тихомир във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 52
    Последно мнение: 14-03-09, 16:10
  3. Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!
    От Nik Nikolov във форум Правила, работа с форумите, FAQ, FTP ...
    Отговори: 24
    Последно мнение: 26-01-08, 00:31
  4. Стареца и времето
    От Тони Груев(GAD/dag) във форум Разкази, случки, хумор, поздравления и игри
    Отговори: 26
    Последно мнение: 18-11-07, 11:14

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •