Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Цифрова/аналогова радиостанция

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Цифрова/аналогова радиостанция

    Първо да кажа ,че доста порових с търсачката ,не намерих отговори на моите въпроси.
    Моля също така да ме извините за моето не знание. Та питането ми е следното.
    В интернет магазин видях ,че продават “Преносима цифрова/аналогова радиостанция”.
    IC-F3162DT/IC-F4162DT
    Това означава ли ,че когато предава в цифров “вид’ на определена честота , а приемащата станция е само аналогова,то втората няма да чува нищо?
    Изключвам варианта че цифровата може да предава и аналогово.
    И един въпрос които е свързан с една друга тема водена тук.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    -sparkybg

    До: Да си изберем станция
    Yqesu VX-8R го може. И мжеду другото е страхотна станция, но е скъпа - 450 долара.

    На всичкото отгоре има и 6.25кhz стъпка. Най-накрая и Yaesu се усетиха.

    Замислям се...
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Lazar

    До: Да си изберем станция
    Спарки, това е изцяло цифрово радио. В смисъл почти ги няма класическите решения. Освен това има доста опции, които само му надуват излишно цената.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    sparkybg

    От това че е цифрово, какви са му кусурите?

    Иначе, алтернативата му е ICOM IC-T91A, но то е още по-скъпо.”
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Значи ли това че VX 8R ще чува излъчването на цифрова станция?

  • #2
    От: Цифрова/аналогова радиостанция

    Здравей, по първият въпрос : аналоговата ще приема само шум подобен на ефирният при липса на сигнал.
    По вторият : доколкото съм запознат, vx-8r няма цифров вид работа т.е. е аналогова радиостанция , а колегата е имал предвид схемното решение като е казал : "Спарки, това е изцяло цифрово радио. В смисъл почти ги няма класическите решения."
    Ако съм в грешка моля да бъда извинен и поправен.

    Коментар


    • #3
      От: Цифрова/аналогова радиостанция

      VX-8 всички модификации - R/E/D/DE е изцяло аналогово радио и не подържа нито един вид цифрова модулация. Подържа АМ, NFM, и WFM. Не знам откъде им е хрумнало на колегите от другата тема да го определят като цифрово радио. Щракнах го моето заедно с лаптопа който показва тази тема за да е ясно, че твърденията ми са от първа ръка

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120113_122412.jpg
Прегледи:1
Размер:114.4 КБ
ID:5334935

      Цифровите модулации не са една и две. Споменатото радио ICOM IC-T91A подържа аналоговите модулации и системата dStar, при която модулацията е GMSK и то също няма да се "чуе" със споменатите в началото на темата радиа IC-F3162DT/IC-F4162DT, защото те използват различен протокол (NXDN). Тези радиа са предназначени за работа в затворена група (PMR) и за професионални цели. Избора им за ползване за лични нужди е тотално погрешен. Обемни са, защото е предвидено място за монтаж на няколко опционни модула за цифрова работа (с ключ) и за скремблер. Ключовете се програмират преди монтажа на модула и не могат да се сменят от менюто. При скремблера е същото. Т.е. дори и да бъде монтиран модул за цифрова работа, който е опция след това радиото ще може да работи на този тип модулация само с друго такова радио програмирано със същия ключ. По никакъв начин няма да може да се ползва любителската цифрова dStar мрежа или директен dStar режим.

      Струва ми се също, че в този форум доста често се употребява термина "PMR каналите" и задължително се свързва със 6.25 стъпка. PMR означава Private Mobile Radio и всяка таксиджийска фирма притежава разрешително за ползване на PMR и каналното отстояние не е 6.25. Когато се има предвид свободния граждански обхват правилния термин е "PMR446". И въобще нека не се толерира тук създаването на форумен жаргон разбираем само от "посветени". И сега са ми в повече термини от типа "амове", "дифове" и безумни легенди от сорта "на бавни се увеличава мощността в колелата".
      Последно редактирано от elbgt; 13-01-12, 12:20.
      My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

      Коментар


      • #4
        От: Цифрова/аналогова радиостанция

        Доста ясно разясни колегата за комбинираните радиостанции. Напоследък много производители използват специфични цифрови кодеци, за да създадат "свои" стандарти, и да принуждават хората да закупуват от тях продукти. По принцип, радиолюбителските станции, винаги могат да работят аналогово FM в работните си бандове. Цифровото кодиране на звука помага обикновено в подобряване качеството на звука, при шумове и по-големи разстояния. Но трябва всички да имат еднакъв кодер/декодер (кодек), тоест да ползват станции от един и същ производител.
        Конкретно тези станции IC-F3162DT/IC-F4162DT ползват IDAS dPMR, който предлага освен цифрово кодиран разговор, и предаване на кратки съобщения.

        По отношение на много важна за офроуд обществото тема - откриване на GPS координатите на участник, е важно станциите, които се купуват, да имат тази функция. Освен това да е съвместима с приетите сред радиолюбителите и повечето производители стандарти. В България е популярен стандарта APRS, има много тракери, радиостанции, репитери и сървъри, които го обслужват.

        Този стандарт APRS се поддържа например от вече споменатата VX-8R. В MСС сме тествали съвместна работа на станции и тракери APRS при тренировки.
        Последно редактирано от Веско; 13-01-12, 12:51.
        Show must go on!
        LZ1VES

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X