Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за пътуване в Турция с кола

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за пътуване в Турция с кола

    Имам желание да се повозя из Турция с кола, като навляза доста в азиатската част. Прочетох каквото има във форума, но все пак останаха няколко въпроса към запознатите:

    1. Има ли вероятност да ми гепят колата (по-новата от подписа) и някакви проблеми със сигурността?
    2. Нафтата хубава ли им е, освен че е скъпа?
    3. Чувал съм, че магистралите се плащали само с някакви карти, т.е. няма гише с човек, на който да платиш. Дали е вярно и как да си взема такава карта?

    Някакви други административни формалности и неуредици има ли?

    Мерси
    "Човекът е човек тогава, когато е на път!"

  • #2
    От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

    Здравей,

    относно 1) - не съм чувал за такива случаи, но пък и тяхната полиция, за разлика от нашата си върши работа. Каско с покритие в чужбина би трябвало да е достатъчно. Зелената карта е задължителна.
    2) Ако се зарежда от големи бензиностанции - Shell, Petrol Ofisi, BP - не вярвам да има проблем с горивото, освен наистина в цената
    3) Така е, вече не се плаща в кеш. За целта - при влизане в Истанбул, като стигнете на големите гишета за плащане, спирате плътно вдясно до една жълта сграда с кула - това е сградата на диспечерите на магистралата. Там в дясната част на сградата са гишетата, питайте да ви упътят, но иначе се качвате на втория етаж вдясно(интересно.. всичко май е вдясно там), в дъното, при самите диспечери, те дават картата, която после долу на гишето се зарежда. Май минимума на нова карта е 50 лири, ако не са го променили. Ако не ме лъже паметта - около 20 лири са депозит за картата, останалите се ползват за магистрали. И това е. Лек път.
    Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

      Карти за магистралите и мостовете има и на бензиностанции Шел в Турция...
      Картата много прилича на нашите Шел-Смарт карти...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

        Не знам дали картите имат давност-иначе имам карта от 2010 г. Гледам че си от Борово-значи сме комшии Ако искаш картата-телефона е подписа.

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

          През 2010 обиколих западния бряг на М. Азия.От Одрин на долу през Дарданелите до Мармарис и обратно през Памуккале и Сарди до Одрин.Никъде не се плащаше пътна такса.Само ферибота на Чанаккале.Колите нощуваха по улиците. В Истанбул и Измир се движат доста по-модерни и скъпи возила от при нас, такаче с кражби мисля няма проблем.Разбира се не оставяйте нищо по седалките/чанти, якета ,техника/Полицията там е ПОЛИЦИЯ.Никакви пазарлъци и номера не минават. Спазвай ограниченията и знаците.Имат камери в необозначени коли ,стационарни такива а също и временни КПП- та с своенни и полицаи, на които по правило се спира за проверка и по усмотрение за тараш.Вероятно се търси оръжие.Но така и не разбрахме защо едната кола се рови , а другата не.Магистралата за Истанбул се плаща с карта като кредитните.Зареждаш я с пари и плащаш на гише.С пари в брой не става. Приятно и безаварийно пътешествие.

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

            Нещо много важно - ако колата е на фирма - носете си пълномощно /по възможност и на английски/ иначе може и да не ви пуснат!
            Nothing comes from nothing...

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

              Същото важи и ако е на частно лице,и то не е в автомобила

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

                А ако не се гони време, може да се позва стария път, който е като магистрала без аварийна лента. Безплатен е и като километри почти няма разлика. А от Истанбул не е задължително да се заобикаля през Измит. По-добре е с ферито до Бурса или Бандирма. Ма си зависи какъв е маршрута. Ако споделиш по-подробно, може да съм от полза, комшу.

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

                  И от мен съвет за пълномощното - хубаво е да е преведено и на турски. Има една агенция, който ползвах два пъти и ми свърши работа. Ако има нужда - на лични, за да не стане реклама.
                  Hyundai Santa Fe, 2.0 CRDi, 4WD, 2005
                  Toyota HJ 60, 4.0 Diesel, 1983
                  0886500886
                  LZ2TDK

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

                    Провери се автокаското за чужбина дали ти важи. Ако не си доплати и пътумай спокойно. Иначе с кражба на коли там е рядкост.
                    only 4 x 4,sim AWD

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

                      Документалната хамалогия по колата на влизане и на излизане от страната е... пълна идиотия.
                      Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                      „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                      LZ1EMS

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

                        Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                        Документалната хамалогия по колата на влизане и на излизане от страната е... пълна идиотия.
                        Ако колата си е твоя - няма никакви проблеми.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          Ако колата си е твоя - няма никакви проблеми.
                          Представям си какво ще да е ако не беше... идиотията е пълна, поне за мен.
                          Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                          „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                          LZ1EMS

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

                            Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                            Представям си какво ще да е ако не беше... идиотията е пълна, поне за мен.
                            Знам ли. Влизал съм и с пълномощно на български и с помощ на езика на жестовете. На излизане се по-бъзикат.
                            Все пак е някаква превенция против кражбите на МПСта.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпрос за пътуване в Турция с кола

                              Преди време някой ми беше споменал че има ограничение за влизане с автомобил над 20 години, вярно ли е това ? Буса ми е 1991г. а за лятото планирам една голяма обиколка из Турция и да няма изненади
                              DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                              Skype: pach_bs

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X