Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Цецо, на химия ли ще се учим сега? В другата тема не можахме на социално инженерство, ама то защото там аз разбирам съвсем малко повече от другите. А тук не е така.
    ....
    ....
    ....
    То човек се учи докато е жив, а знаеш, че не съм от хептен твърдоглавите. Обаче тук, не съм го отрекъл категорично горенето на маслото.
    Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
    Може би по метода с утаяването, с много финното прецеждане и при положение, че се ползва в съвсем малки пропорции спрямо нафтата, проблеми може и да не се появят. Но въпреки това не бих го ползвал.
    Просто не мисля, че в обикновенните колици в домашни условия може да стане безопасно за мотора. Въпреки че нафтата е не 2,50, а 2,62лв/л(днес налях 53л за 140лв и ме заболя сърцето за пореден път)
    За корабите и аз бях чувал нещо като казаното тук, ама все си представях по-големшките кораби, там където се ползва и гориво с по-ниско качество по принцип. Оказва се, че и в обикновенни камионски мотори, за които пише Боса(на морските варианти, мощностите на еднакви мотори ползвани и за сухопътни, по принцип са по-високи) не е проблем, ама именно след финно прецеждане и в малки части от горивото, както и аз предположих. Едва ли съотношението на нафтата към маслото е такова, за да се маже по-дълго време помпата В смисъл, предписаното от теб съотношение предимно масло и малко гориво, едва ли е здравословно дори и за онези мотори(или не е екологично).

    А за фитъра на УАЗ-а не се тормози. Има варианти, като например да се смени мотора. Други..., не помня точно, но мисля, че например в двигателя 2,1TD на Рено(който се е слагал и на Чероки, аз там мисля го гледах) има вариант, който ще ти свърши работа(тяло с цял сменяем филтър на резба...стига филтъра да не е нещо екзотика). Има вариант и с топлообменник масло/охладителна течност ако не се лъжа. Отделно, понеже УАЗ-а има маслен радиатор, да те подсетя, че има и външни маслени филтри с вграден термостат за маслото в тях. На BMW 2,4 дизела(там със сигурност, а може и в 2,5 да е така) е именно с такъв филтър, но пак е със сменяем хартиен елемент. Вероятно има и разни други варианти.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • #32
      От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

      Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
      А за фитъра на УАЗ-а не се тормози. Има варианти, като например да се смени мотора. Други..., не помня точно, но мисля, че например в двигателя 2,1TD на Рено(който се е слагал и на Чероки, аз там мисля го гледах) има вариант, който ще ти свърши работа(тяло с цял сменяем филтър на резба...стига филтъра да не е нещо екзотика). Има вариант и с топлообменник масло/охладителна течност ако не се лъжа. Отделно, понеже УАЗ-а има маслен радиатор, да те подсетя, че има и външни маслени филтри с вграден термостат за маслото в тях. На BMW 2,4 дизела(там със сигурност, а може и в 2,5 да е така) е именно с такъв филтър, но пак е със сменяем хартиен елемент. Вероятно има и разни други варианти.
      ОК, кажи сега филтър с външно тяло, с топлообменник, без термостат и с разпространен филтърен елемент с корпус и въпросът се смята за принципно решен. Термостат му не требе.

      Двигателят си е добър. Да е добър, да е добър, колко да е добър, ама пасва на останалата картинка.

      Коментар


      • #33
        От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

        Първоначално публикуван от Иво82 Преглед на мнение
        При първото наливане на такова гориво (олио , трансформаторно или горяло масло) може да очаквате запушване на горивния филтър ,защото това гориво сваля всички полепи и мизерий от горивната система и ги набива в филтъра
        Дали би било добре да се сложи едно такова филтърче преди основния или няма смисъл от това?Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Fuel-Filter-GF61-.jpg
Прегледи:1
Размер:44.7 КБ
ID:5334671
        Всеки огън е малък пожар, а всеки пожар - голям огън!
        Ямаха ХТ 600Е 95г.

        Коментар


        • #34
          От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

          Първоначално публикуван от tzetzo_slavista Преглед на мнение
          Дали би било добре да се сложи едно такова филтърче преди основния или няма смисъл от това?[ATTACH=CONFIG]404179[/ATTACH]
          Няма смисъл, освен ако не обещаеш да го сменяш всеки ден. Тези филтърчета имат малка площ на филтриращия елемент и бързо се задръстват.

          Коментар


          • #35
            От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            ОК, кажи сега филтър с външно тяло, с топлообменник, без термостат и с разпространен филтърен елемент с корпус и въпросът се смята за принципно решен. Термостат му не требе.
            Казах ти. На Рено 2,1 дизел/турбо дизел има всички възможни варианти, без онзи с термостата. Т.е. от такъв, който не ти върши работа с филтър към блока, през такъв с отделно външно тяло, до вариант с отделно външно тяло с топлообменник.
            Двигателя се води 852 или J8S. Слагал се е на Рено 18, 20, 21, 25, 30, Фуего, Сафран, Еспейс, Трафик, Мастер и... Джип Чероки. Номера е, че варианта с филтър като за теб, е на версиите с турбо на този мотор. Аз лично съм го виждал на Чероки, но не знам дали там е с топлообменник или без(май не е, а е с маслен радиатор). Изрових някаква брошурка за този мотор, за да съм сигурен, че не греша. Най–вероятно съм я свалил от раздела за Чероки(вече не помня), та можеш да я потърсиш да хвърлиш едно око за какво иде реч.
            Остава да си провериш филтриращия елемент да не е нещо прекалено скъп, та да се обезсмисли цялата заигравка.

            Опаа.., днес си рожденник(ЧРД), та заслужаваш да потърся вместо теб. Виж дали ще свърши работа http://www.greatlakesxj.com/tech/renault.pdf
            Оспамихме темата, та ако искаш почисти.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • #36
              От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

              Вероятно филтърчето ще се запуши много бързо и наистина става безмислено. Тогава задължително един фабричен в багажника - за всеки случай.
              Всеки огън е малък пожар, а всеки пожар - голям огън!
              Ямаха ХТ 600Е 95г.

              Коментар


              • #37
                От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

                Да се включа и аз по една болна за мен тема.
                Миналата (2011г.) си купих MB 124 300D без турбо. Разбира се този модел, както и 200Д и 250Д са с невероятни двигатели и там нещо от порядъка на милион километра пробег си е обичайно, моя го взех на 190 х. км. по километраж....не съм имал никакви илюзии, нали ... Като поразтърсих из колата намерих няколко пропуска по маскирането от някоя велика автокъща и стигнах до извода 6-700 х. км. което вече беше реалистично число, иначе колата си беше във форма и изобщо не и личаха километрите
                Работя по сервизи (това съм и учил) та имам някаква "представа" за какво иде реч. Идеята на покупката беше експерименти с горяло (отработено) масло пък и малко да се повозя на Мерц Хубавото на този двигател е, че има фабричен подгрев на входящата нафта преди горивонагнетателната помпа (ГНП), като подгрева е топлообменник сложен на изходящата вода от главата и се стопля за секунди след запалване. Самата ГНП е редова, с отделен помпен елемент за всеки цилиндър и се маже с масло от двигателя а не с горивото което значително увеличава дуракоустойчивостта.
                Експериментите ги започнах с отношение някъде 40:60 (масло:нафта), отначало без каквито и да било корекции по колата. Вървежа понамаля (то не, че тия много вървят по принцип ) започна и да пуши сериозно особено при повечко газ. Понеже маслото гори сравнително по бавно от нафтата му увеличих ъгъла на предварение на впръскването (върти се самата помпа, но е малко сложно че има един заврян О-пръстен който обича да протича... та брах малко ядове там). Вече съм позабравил но фабрично май му даваха 18 градуса изпреварване, а аз след няколко опита го направих някъде на 26 - не помня точно може и да излъжа. Вървежа се пооправи и пушенето почти напълно изчезна, особено впредвид каква чернилка му се налива. Същевременно експериментирах с пропорциите, разбира се и вие сте го обсъдили, че колкото повече е нафтата е по-добре, ама лакомията казва обратното Започнах да добавям и бензин към сместа, което също доста пооправи нещата, главно вискозитета а и зимата палеше доста по-лесно. Най-добре вървеше със смес в отношение около 60% отработено масло, 8% бензин и 32% нафта, като съм пробвал и по-гъсти, но не си е работа...
                Разбира се маслото трябва предварително да се прецеди, колкото по фино - по добре, който си мисли че е добре филтрирано от двигателя се лъже. Опитах няколко начина, но бяха неефективни или пък се цапаше много та накрая възложих тази задача на допълнителен горивен филтър преди нормалния на колата. Преди да налея готовата смес в колата я прецеждах през няколко слоя марля (6-, зависи каква е. Взимах си стари горивни филтри от сервиза в който работех, е стига да не са невероятно затлачени. По чистите издържаха около 2 резервоара по 60 литра, а фабричния на колата го сменях на 4-5000 км. Хубаво е маслото да е от бензинов автомобил, а най-добре от такъв каран предимно на газ. Карал съм и с дизелови масла, но без предварително филтриране създават ядове! Цената на така полученото гориво лесно се смята - за едно зареждане взимах нафта за 40лв (около 16л.) бензин за 10лв. (около 4л.) и отработено масло 30л. (по 0.30-0.50лв. за литър), така за 50 литра сиромашко гориво давах 60-65лв. (1.20-1.30лв на литър, когато нафтата беше над 2.50, което си е наполовина). Разхода сравнително се запази с този на чиста нафта и извънградско беше около 7.5-8 с нормално каране и 10-12 градско в София. Така го карах около 10 х. км., двигателя се справяше добре с него и не е давал никакви проблеми, но другата ми кола беше на газ и разхода като лева за 100км идваше относително еднакъв, поради което по-късно го продадох. Не си заслужаваха разправията и процедурите по забъркването на алхимичните смеси при тези цени.
                Но ако все пак ви се кара дизел и не ви се дават по 2.50 за литър трябва:
                - хубаво да се филтрира предварително (а не като мен..) та за целта е най-добре да се използва центрофуга
                - да не се прекалява с маслото спрямо нафтата
                - предварителен подгрев непосредствено преди ГНП
                - корекция на ъгъл на впръскване
                - и най-вече жилав и сравнително прежален дизелов двигател
                Дано съм бил полезен
                Стискайте палци за Ценков!

                Коментар


                • #38
                  От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

                  Много детайлно обяснение, това за предварението не беше споменато до сега! Някои скептици, изказват като предтекст против отработеното масло, това, че маслото изгаряло с много по-висока температура спрямо нафтата и разказвало играта на клапани и бутала. Не можах да намеря сравнителни данни, така че ако някой е запознат нека сподели.
                  Всеки огън е малък пожар, а всеки пожар - голям огън!
                  Ямаха ХТ 600Е 95г.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    ОК, кажи сега филтър с външно тяло, с топлообменник, без термостат и с разпространен филтърен елемент с корпус и въпросът се смята за принципно решен. Термостат му не требе.

                    Двигателят си е добър. Да е добър, да е добър, колко да е добър, ама пасва на останалата картинка.
                    От Рено Еспейс 2.1 ТД външно тяло с 2 маркуча за маслото и 2 за водата на топлообменника . Същия мотор го има и на старите черокита . Утре ще ти го снимам като съмне че сега не ми се слиза до еспейса . Филтъра външно е като ладовия ако не пасва резбата винаги мога да направя подходящ щуцер. 12 години карах Волга ГАЗ 24 и никога не съм имал никакви проблеми с масления филтър елемента е същия като на Москвич 2140 . Това не е нещо което се сменя всеки ден .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #40
                      От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      От Рено Еспейс 2.1 ТД външно тяло с 2 маркуча за маслото и 2 за водата на топлообменника .
                      Ясно, това е приказка. На Черока е същия двигател, ама не и същата схема на филтъра. Явно са го направили за да изнесат филтъра на удобно място (да се не надяваш на французите). Айде по моргите.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

                        Ето го филтъра с топлообменника на еспейса . Това филтърче дето съм го завил е поне три пъти по малко във височина и поне 2 пъти в диаметър но такова ми дадоха в магазина . Предишните бяха колкото ладовите . Спокойто става и за подгревател на масло за гориво . Ясене ако искаш да звънна на едни хора да видя имат ли го и ако го имат какви пари ще му търсят ? Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0023.jpg
Прегледи:1
Размер:175.9 КБ
ID:5337021
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #42
                          От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

                          Да, звънни им. Благодаря предварително.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

                            Такаааа....да събудя малко темата. Карам Ситроен Ксантия 1,9 ТД. От известно време я търкалям на смес нафта и отработено масло 50 на 50. Маслото го прецеждам 3 пъти през памучни парцали и го утаявам в будон преди да го налея. Имам подгрев на горивния филтър с водна риза. Забелязал съм някои неща, които ме озадачават.
                            1. Понякога като я запаля сутрин, дори в топлото време 2-3 секунди прекъсва, а друг път пали нормално. Този проблем не е зависим от долуописания в точка 2., прави го произволно. Свещите са здрави, въздх не смуче. На нафта последно палеше добре, ама на чиста нафта не съм я карал от ноември насам Също така понякога, когато двигателя загрее яко по задръстванията се получава едно чукане при изфорсирване - сякаш дюза. Като си махна крака от газта и колата се движи на моторна спирачка няма никакво чукане, затова отхвърлям варианта клапан, пък и скоро ги гледах.

                            2. Пуши като парен локомотив от ауспуха до толкова, че като дам ряз по кръстовищата другите коли набиват спирачки заради димната завеса, която оставям след себе си. Прави облак дори, когато работи на място и смърди ужасно Проблема е, че го прави само в около 50 % от случаите. Забелязах, че има някаква зависимост. Пуши много, когато я карам градско - предполагам, че се събират сажди по гърнетата и затова. Извънградско не винаги спира да пуши. Със сигурност спира да пуши веднага след зареждане с въпросната смед , също така когато я раздрусам кораво по някой черен път или я паркирам на едно много голямо нагорнище с муцуната нагоре.
                            това последното ме навежда на мисълта, че маслото не се разтваря в нафтата добре. Преди да го налея го мешам с нафтата в туби и ги клатя, но явно не е достатъчно. При престой маслото се утаява на дъното на резервоара и сондата смуче само масло - оттам фрапиращата димност и лека загуба на мощност. Когато поради мъжко каране или паркиране на денивелиран терен резервоара се разбълника маслото се смесва с нафтата, процента намасло в горивната смес намалява и дима изчезва. Дали съм прав?
                            Yamaha XT​M600E '98
                            Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

                            Коментар


                            • #44
                              От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

                              На лодки с тая система като ги караме в залива и пушат,излизаме в океана,разклати я малко и спира та спокойно можеш да сложиш на тая Ксантия едно спортно окачване и ще спре да смьрди.Ще и отиде цялата хубост на кино обаче.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар


                              • #45
                                От: Отработено двигателно масло, като алтернативно гориво!

                                Според мен трябва лекичко да се измени геометрията на обратката - да разбърква по-добре. Или все пак да се НАМАЛИ маслото - не бъди скръндза, пробвай с 30% поне един резервоар

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X