Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вериги за Лада Нива

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Вериги за Лада Нива

    Полезно ще бъде в тази тема да обсъдим веригите за различните гуми които се използват за Лада Нива при различни климатични условия и терени.

    Хобито ми е лов и всяка събота-неделя съм в планината при различни климатични условия и то по нейното било. Условията сега са изключително хард понеже преспиваме в планината и сутринта сме блокирани от лед, сняг и то на наклонен терен. Налага се да практикувам зимен off-road с вериги.

    Гумата която ползвам целогодишно е Вли5. Става за кал, но за сняг до коляното и лед не става. Реших да експериментирам тази събота-неделя като поставих вериги. Избрах китайски вериги 12 mm, No 90 с бърз монтаж за по 26 лв./комплект. Поставих 4 вериги и за 52 лв. си реших проблема с гумите по време на зимата в планината. Няма играене на Нивата на пътя, боксуване и само високите преспи я спират. Легне ли върху отъпкания сняг следва крик, лопата за освобождаване и Нивата тръгва. Важно условие е правилния монтаж на веригата. За целта ми бяха необходими няколко тренировки за да се придобият необходимите умения. Монтажа ми при реални условия е сутрин в 7 ч. при сняг и лед и трябва за 10-15 мин двама човека да монтираме 4 вериги понеже няма кой да ни чака от дружинката да се мотаем с джипката на пътя. Поставянето на веригите е необходимо да се извърши предварително преди навлизане в планината, а не в последния момент когато джипа е блокиран от сняг и лед. Монтираните вериги след 50 м се натягат и не трябва да се чува никакво дрънчене в калника. Слабо място е каучуковия обтегач който се къса ако е прекаран през халката и опира на нея. Ластици, тел и клещи спасяват положението при евентуална авария с обтегача. Веригата издържа на натоварване, лека е и не закача пластмасовия подкалник. По Нивата не е правено повдигане и тези вериги са подходящи. При свалянето на веригите трябва да установи точното място на свързването по цветовете на звената и да се преодолее леда и снега по тях и гумата. Добре е да се работи с ръкавици, че металът е ледено студен. Веригата е застъпена от гумата и е необходимо внимателно да се отдалечат от гумата цветните пластмасови разграничители за да не се пресоват от гумата когато джипа се мръдне няколко сантиметра напред за освобождаване на веригите под гумите. Свалените веригите се поставят в полиетиленови торби за транспортиране в джипа.

    За Лада Нива има зимни вериги (сняг и лед) и летни вериги (пясъчен, глинен терен) за off-road. Зимните вериги са 4 мм, а летните 5 мм. За движението "Направи си сам" - поцинкования синджир 4 мм е 3,99 лв./м, а 5 мм е 5,49 лв.

    Планината през зимата не прави компромис с марката джип и скъпите гуми без вериги. Всеки може да експериментира зимен off-road с Лада Нива като постави 4 вериги и влезе в заснежената планина.
    Прикачени файлове
    Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

  • #2
    От: Вериги за Лада Нива

    Колега,добре е че си решил да експериментираш с поставянето на вериги,но според мен те са най-полезни при сравнително изгладена-/утъпкана/,т.е. хлъзгава настилка. В твоя случай-проправяне на път в дълбок сняг не смятам,че са най-доброто решение. И тъй като преди време съм пробвал вериги именно в дълбок сняг мога да споделя,че при всяко едно пребоксуване на място автомобилът се окопаваше и затъваше много по-бързо в дебелата снежна покривка,отколкото без тях.Следваше повдигане и яко копане. На следващата Зима си купих добреизвестните тук Ласа ОК-144. Дойде време и за пробите в сняг до коляно.Мога да споделя,че с изпуснати до 1.0атм. гуми колата вървеше много по-уверено в 45-50см. снежна покривка.Местата с дебели и дълги навявания разбивах на етапи без големи засилки и се връщах по няколко пъти за да не остана на върха пряспата. Та мисълта ми беше,че специално за твоите цели едни подходящи гуми,напомпени разумно са много по-добър вариант от това да поставяш вериги и да мръзнеш. Пиша ти тия неща,защото гумата Вли-5 ми е до болка позната.Бях се набутал с чисто нови такива-ами какво да кажа,освен за кал и то недълбока за друго нестават. В контраст с казаното за Вли-5 ще пусна няколко снимки с Ласа ОК-144,изпуснати до 1.0атм.-/без вериги/.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от Янко Желязков; 08-01-12, 22:53.

    Коментар


    • #3
      Re: Вериги за Лада Нива

      Според мен също веригите доста помагат, експериментирал съм на самурая преди с едни сложени само на задните гуми и проходимоста се подобри учудващо.
      Jeep Wrangler YJ 5.9 МТ 1990/Suzuki Samurai 1.6 MT 1990/Chevrolet M1028 6.2D AT 1984/Jeep Cherokee XJ 4.0 AT 1997/Jeep Grand Cherokee WK 5.7 AT 2005
      http://www.facebook.com/JeepBG
      LZ1GGC

      Коментар


      • #4
        От: Вериги за Лада Нива

        Интересно ми е да разбера какви вериги са подходящи за Lasa 144 OK и дали закачат на калника ако Нивата не е повдигната? Какво е съпротивлението на Lasa 144 OK с вериги и как това се отразява на Нивата при преодоляване на наклони? Добре ни е известен фактора определящ се от теглото и мощността на джипа. Така, че ВлИ-5 не е тежка гума и обута с леки вериги рязко променя предназначението си. Идеята ми е не с Нивата да правя път в преспите понеже за това си имаме TOYOTA Land Cruiser 4,5 l бензин лифтната за off-road, a Нивата да се катери като коза по отъпкания път по наклон. По този отъпкан наклон при падане на температурата под 0 оС и появата на лед дори тази мощна TOYOTA няма да го изкачи без вериги, но Нивата ще се справи с ВлИ-5 и 4 вериги. В случая няма значение каква е гумата, а дали джипа има вериги.
        Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

        Коментар


        • #5
          От: Вериги за Лада Нива

          Първоначално публикуван от mstoev Преглед на мнение
          Интересно ми е да разбера какви вериги са подходящи за Lasa 144 OK и дали закачат на калника ако Нивата не е повдигната?
          Имам уж хубави вериги, само два броя (струваха 60-70 лева някъде). Трябваше да си купя 4, но нямах пари. И може би за добро. Досега не ми се е налагало да ги ползвам. Обувал съм ги само за проби. Със старите гуми бяха перфектни. На ласите също се нахлузват, но... определено ще разпорят пластмасовия подкалник ако се ползва за оффроуд. За равен път става.

          Коментар


          • #6
            От: Вериги за Лада Нива

            Първоначално публикуван от mstoev Преглед на мнение
            Интересно ми е да разбера какви вериги са подходящи за Lasa 144 OK и дали закачат на калника ако Нивата не е повдигната? Какво е съпротивлението на Lasa 144 OK с вериги и как това се отразява на Нивата при преодоляване на наклони? Добре ни е известен фактора определящ се от теглото и мощността на джипа. Така, че ВлИ-5 не е тежка гума и обута с леки вериги рязко променя предназначението си. Идеята ми е не с Нивата да правя път в преспите понеже за това си имаме TOYOTA Land Cruiser 4,5 l бензин лифтната за off-road, a Нивата да се катери като коза по отъпкания път по наклон. По този отъпкан наклон при падане на температурата под 0 оС и появата на лед дори тази мощна TOYOTA няма да го изкачи без вериги, но Нивата ще се справи с ВлИ-5 и 4 вериги. В случая няма значение каква е гумата, а дали джипа има вериги.
            След това пояснение съм съгласен с теб колега.
            Що се отнася до Ласите,сложиш ли им вериги 100% ще опират при неравности щом Нивата е стандартна.

            Коментар


            • #7
              От: Вериги за Лада Нива

              Да питам, аз имам вериги но са за стандартните гуми 185/75/16 и съответно 195/65/15 и не успях да ги обуя на 195/80/15 - това предполагам е нормално, т.е. ще трябва да си търся по-големи, или просто не съм се постарал достатъчно?
              Александър

              Коментар


              • #8
                От: Вериги за Лада Нива

                Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                Да питам, аз имам вериги но са за стандартните гуми 185/75/16 и съответно 195/65/15 и не успях да ги обуя на 195/80/15 - това предполагам е нормално, т.е. ще трябва да си търся по-големи, или просто не съм се постарал достатъчно?
                Ако са били "точни" за по-малките гуми - търси по-големи вериги. Едва ли ще имат такъв аванс. Ако са били "гранично по-големи", тогава може и да станат. При мен беше такъв случая при прехода към ласите.

                Коментар


                • #9
                  От: Вериги за Лада Нива

                  Първоначално публикуван от Wattie Преглед на мнение
                  .
                  Днеска си направих вериги за ласса 144 ОК
                  Прикачени файлове
                  [SIGPIC][/SIGPIC][B]Bore[/B]

                  Коментар


                  • #10
                    От: Вериги за Лада Нива

                    Чакаме тестовете в Зимна обстовка.
                    Да не забравиш да пуснеш и снимков материал колега.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Вериги за Лада Нива

                      Купих си вериги за Уаз поне така твърдят продавачите . Звеното е с приблизителни размери 30мм/15мм . Гумите са ми Нива 4х4 185/75/16R . Нивата ми е с подкалници и при по–голями ходове на задният мост веригите упират в тях .Отпред не съм ги слагал . Ако слагате вериги и имате подкалници гледайте големината на звената да е възможно най–малка .
                      Последно редактирано от cernia.1977; 10-01-12, 19:05.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Вериги за Лада Нива

                        Първоначално публикуван от b.bore@mail.bg Преглед на мнение
                        Днеска си направих вериги за ласса 144 ОК
                        Тези вериги несъмнено, за мен ще свършат работа. Имах Нива преди години и когато я купувах търговеца казва "Виждам, че си мераклия подарявам ти 4 бр. вериги и кора за багажник с монтирани 2 тонколони с керамични/мисля така се казваха/". Направо бонус. Веригите оригинал. Нема такъв кеф. Проходимостта се променя коренно. За веригите от снимката обаче препоръчвам в образуваните квадрати да се направят ромбове. Променя се проходимостта и няма да друсат, особено при отъпкан или замръзнал, твърд сняг. Накрая да кажа, че лично Аз съм с две ръце ЗА в полза на веригите. Пробвал съм на Паджерото, само на предните гуми/точно с такава шарка от снимката/ - повишава се проходимостта значително. Поздрави.
                        MITSUBISI PADJERO 2,5 TDI. 1994 Г. Кандидат ретро.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Вериги за Лада Нива

                          Формите на звената на веригите за три вида. Най-важно е веригата да е стегната по гумата и да не тропа. Аз лично използвам тези от 12 мм и съм доволен. В Afyon, Turkey миналата сряда ни затрупа снега, а и изведнъж температурата през нощта падна до - 16 оС. Колегата ми турчин видя голям зор без вериги с новата си KIA Sportage SUV паркетник. Падна яко бутани и веднага прояви самоинициатива като си купи за 120 евро пластмасови турски вериги за SUV които позволяват скорост до 50 км/ч. Сравних пластмасовите вериги с "котките" за обувки предлагащи се на нашия пазар. Има "котки" които стават за улицата и се надяват върху обувката, но не са за сериозен преход в планината като металните на Salewa. Така, че за off-road пластмасовите вериги са проблематични. Трябва си метална верига, а дали ще от желязо или от някаква сплав това си е друг въпрос за дискусия. Пластмасовите подкалници при по-сложни условия също създават проблеми, а при поставени вериги са още по-критични. Като пример на KIA Sportage предния десен подкалник се откъсна от леда и то без да е поставена веригата. Турчина срещна неопреодолим за него технически проблем свързан с монтажа на веригите и така не ги постави и те останаха в багажника му за всеки случай.
                          Прикачени файлове
                          Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                          Коментар


                          • #14
                            От: Вериги за Лада Нива

                            Здравейте,колеги !
                            По новогодишните празници ми дойде „музата” и реших и аз да се екипирам с вериги за Нива-та..Пообиколих магазините за автоаксесоари( Кърджали ) ,но не останах доволен от това,което беше налично…Или просто нямаше подходящите вериги,или тези които са за по 30-40 лв ми се струваха прекалено слаби , та реших да запретна ръкави и сам да си направя…
                            Тъй като не бях чел подобни теми ,свързани с направата на вериги – импровизирах.Купих от железарията стоманено въже (за обтягането на отделните вериги) и 12 синджира по 40-50 см (по 6 на колело),скоби за връзването на въжето.
                            Изработката ми отне около час и половина общо (не го бях правел преди,а и да Ви кажа не съм от най-сръчните), но според мен стана повече от добре…
                            Естествено веднага ги изпробвах – заснежен баир с трева отдолу..Първите опити да го атакувам без вериги бяха неуспешни – гумите са ми почти нови Кама И 511 , но те се запълваха от снега и тревата и буквално ставаха „сликове” . Разбира се,можех да продължа да правя почти безсмилени опити,или да използвам лебедката,но идеята бе да се използват home made веригите.Поставянето – около 15 мин за двете колела…Ефекта бе невероятен – без проблеми се качих,покарах така около 10 мин , заигравки насам-натам..веригите се представиха блестящо!
                            Планирал съм да си направя и за предните колела същите вериги и така да съм по-спокоен J
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:389501_126747580775333_100003202766402_128670_49708161_n.jpg
Прегледи:1
Размер:35.0 КБ
ID:5337309Натиснете снимката за да я уголемите

Име:396760_126747644108660_100003202766402_128671_2119115407_n.jpg
Прегледи:1
Размер:21.8 КБ
ID:5337310Натиснете снимката за да я уголемите

Име:399276_126749077441850_100003202766402_128679_1017628787_n.jpg
Прегледи:1
Размер:28.2 КБ
ID:5337308
                            First Man, then Machine!
                            Lada Niva
                            Honda XR 400

                            Коментар


                            • #15
                              От: Вериги за Лада Нива

                              Пътната настилка която използваме за предвижване с Нивите ни се състои от две части. Първата част е асфалт където се кара на бързи с висока скорост и за нея трябва подходяща гума в зависимост от сезона. Втората част е за off-road и се кара на бавни или на 4Х4 с ниска скорост като се изисква специфична гума в зависимост от климатичните условия и терена. Няма универсална гума която да покрие тези две изисквания за комфорт на асфалта и off-road, но има вериги. На Нивата винаги са зацепени всички колелета и това е огромното предимство на джипката и с поставени 4 вериги извън пътя тя става неузнаеваема. Колега Brazer, KAMA И-511 е гума с размери 175/80R16 и е подходяща за зимата на асфалт. Веригите направени от теб са сполучливи и не съдържат критична част от пластмаса и каучук, а са от метал. Разстоянието между гумата с верига и калника е голямо и няма проблем от стържене на веригата в калника. Когато се използват вериги няма смисъл от големи и тежки гуми, а трябва да се облекчи натоварването с по-леки гуми. Обуй с вериги и останалите две колела и Нивата ще стане изключително устойчива извън пътя.
                              Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X