Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вериги за Лада Нива

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Вериги за Лада Нива

    Първоначално публикуван от Brazer Преглед на мнение
    Здравейте,колеги !
    По новогодишните празници ми дойде „музата” и реших и аз да се екипирам с вериги за Нива-та..Пообиколих магазините за автоаксесоари( Кърджали ) ,но не останах доволен от това,което беше налично…Или просто нямаше подходящите вериги,или тези които са за по 30-40 лв ми се струваха прекалено слаби , та реших да запретна ръкави и сам да си направя…
    Тъй като не бях чел подобни теми ,свързани с направата на вериги – импровизирах.Купих от железарията стоманено въже (за обтягането на отделните вериги) и 12 синджира по 40-50 см (по 6 на колело),скоби за връзването на въжето.
    Изработката ми отне около час и половина общо (не го бях правел преди,а и да Ви кажа не съм от най-сръчните), но според мен стана повече от добре…
    [ATTACH=CONFIG]405729[/ATTACH]
    Изглеждат добре, но не ми е ясно какво ги държи на равно разстояние между звената така, че да не се съберат по време на движение и особено при боксуване.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #17
      От: Вериги за Лада Нива

      Първоначално публикуван от mstoev Преглед на мнение
      Пътната настилка която използваме за предвижване с Нивите ни се състои от две части. Първата част е асфалт където се кара на бързи с висока скорост и за нея трябва подходяща гума в зависимост от сезона. Втората част е за off-road и се кара на бавни или на 4Х4 с ниска скорост като се изисква специфична гума в зависимост от климатичните условия и терена. Няма универсална гума която да покрие тези две изисквания за комфорт на асфалта и off-road, но има вериги. На Нивата винаги са зацепени всички колелета и това е огромното предимство на джипката и с поставени 4 вериги извън пътя тя става неузнаеваема. Колега Brazer, KAMA И-511 е гума с размери 175/80R16 и е подходяща за зимата на асфалт. Веригите направени от теб са сполучливи и не съдържат критична част от пластмаса и каучук, а са от метал. Разстоянието между гумата с верига и калника е голямо и няма проблем от стържене на веригата в калника. Когато се използват вериги няма смисъл от големи и тежки гуми, а трябва да се облекчи натоварването с по-леки гуми. Обуй с вериги и останалите две колела и Нивата ще стане изключително устойчива извън пътя.
      Да,ако се приеме теоретично поста ти истина има и то голяма.
      На практика,обаче нещата са съвсем други.
      Давам само един от многото примери:
      -Ако днес ти се наложи да влезеш примерно 3 пъти на сериозна кал в гората,а между тия 3 пъти се налага и каране по малко на асфалт какво правим???
      3 пъти ще демонтираме и монтираме калните или заснежени вериги ли?
      Неудобна работа с ясен отговор:преценява се къде ще се кара повече колата-/on road or off road/ и се взима съответната гума.
      У нас за асфалт през Зимата моето предложение е за Кама-И-511,а за в гората Ласа ОК-144.
      Ако Нивата е на 15 цолови джанти твърдо съм за Медвед Я-569-/държат и на асфалт и в гората,но са само за Зимата/.

      Коментар


      • #18
        От: Вериги за Лада Нива

        При малко повече практика веригите се слагат и махат много бързо. Аз например се борих над 15 минути за да сложа две - нямам никакъв опит. Същите баща ми после ми показа как ги слага за под 3 минути.

        Коментар


        • #19
          От: Вериги за Лада Нива

          Оказа се, че за гумата ВлИ-5 (175/75 R16) веригата с меча стъпка KN 100 (пределен размер на гума 235/50 R16) e по-подходяща от KN 90 (пределен размер на гума 225/50 R16). Първата снимка е с KN 90. Дали KN 100 става за зимните гуми Кама И-511 175/80 R16, K-156-1 185/75 R 16 и ROSANA BC-54 185/75 R16?
          Прикачени файлове
          Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

          Коментар


          • #20
            От: Вериги за Лада Нива

            Здравейте колеги, може ли да ви помопя да обясните (като за колежка) този размер на Lassa ok 144 6.00x16 на какъв размер точно отговаря, защото съществуват известни съмнения дали 195/75/16 или 205/80/16 а пък като искам вериги за размер 6.00x16 в магазина се започва едно... "ами това колко беше.." и след леко подсказване от моя страна ми дават 195/75.
            Лошото е че в петък отиваме на хижа Чумерна, където е почти сигурно че ще се наложи да ги слагам, а изглежда няма да имам време да ги пробвам преди това. Та за да си спестя неприятностите да се забия по чукарите и тогава да разбера че размера тип "май толкова бяха" на веригите не е правилен - моля за вашата веща намеса.

            Коментар


            • #21
              От: Вериги за Лада Нива

              Не знам точно на колко отговаря този размер, но със сигурност не е 205мм Ласата е по-тясна.
              Land Rover Discovery II 3,9 V8
              Лада Нива 21214 1,7i

              Коментар


              • #22
                От: Вериги за Лада Нива

                А защо не ги сложите още сега (на двора) и да видите дали се опъват добре?

                Иначе на въпроса - верига за 205/80/16 определено смятам, че няма да стане. Прекалено голяма ще е. Освен, че в диаметър е по-малка, Ласата е и тясна гума. Тези, които сте купили може и да станат. Пробвайте ги!

                Коментар


                • #23
                  От: Вериги за Лада Нива

                  Може би не съм се изразила правилно още не съм ги взела просто ми ги предложиха в магазина, но исках да добия по точна представа за размерите преди да дам парите. Ако не се появят други предложения утре ще ги взема тези 195/75/16 големина 100 пък каквото сабя покаже. Не знам съществува ли среден размер м/у тези двата... Опасявам се най-вече ако са по-големи може би ще могат да се стегнат повече и пак да станат, но ако 195/75 излезнат малки дали изобщо ще могат да се сложат?
                  Благодаря за съветите /и търпението/ :]

                  Коментар


                  • #24
                    От: Вериги за Лада Нива

                    Не мога да открия сравнителна таблица, за този модел.
                    С резервната - в магазина.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Вериги за Лада Нива

                      Малко вероятно е резервната да е Ласса ОК 144 - няма къде да се събере в Нива.

                      Първоначално публикуван от jinjifliu4 Преглед на мнение
                      Може би не съм се изразила правилно още не съм ги взела просто ми ги предложиха в магазина, но исках да добия по точна представа за размерите преди да дам парите. Ако не се появят други предложения утре ще ги взема тези 195/75/16 големина 100 пък каквото сабя покаже. Не знам съществува ли среден размер м/у тези двата... Опасявам се най-вече ако са по-големи може би ще могат да се стегнат повече и пак да станат, но ако 195/75 излезнат малки дали изобщо ще могат да се сложат?
                      Благодаря за съветите /и търпението/ :]
                      Стандартна гума за Лада Нива например е 185/75/16. Тази 195/75/16 е с 15мм по-голяма в диаметър, което наистина е доста по-малко, отколкото е разликата с ласата, но и веригите попринцип си имат допуск от-до... Та се надяваме да паснат в горната граница. Освен това ласата е тънка гума (мисля, че е еквивалент на 175, но може и да бъркам тук - поправете ме - не мисля, че е над 185) така, че и тук имаш малък аванс.

                      А разликата между 185/75/16 и 205/80/16 вече е цели 51мм в диаметър. Тук диаметъра може би е "някъде там" като за ласата, но 205 е доста широка гума. От това ми идват опасенията, че веригата ще дойде доста голяма и отиваш към долната граница... А там е по-зле. Ако веригата ти идва леко (!) къса можеш да си удължиш обтегача с още няколко брънки и да закърпиш положението. Ако ти идва дълга няма какво да направиш.

                      Като я зачепка тази тема - ще слезна да видя едни вериги, които аз имам дали ще станат на ласите и ще ти пиша какъв размер са... Stand by. След час-два ще снеса информацията.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Вериги за Лада Нива

                        Такаааа... видях, че дъжда е поспрял и не се стърпях та слезнах бързичко. Не бях много упорит, но старите ми вериги с размер 185/75/16 нямат изглед дори да се доближат до обуване. В този смисъл започвам да се съмнявам и във вериги 195/75/16 - разликата не е съществено голяма. Казусът започна да става интересен.

                        Никой ли няма вериги за ОК144?

                        Коментар


                        • #27
                          От: Вериги за Лада Нива

                          Ми няма.
                          А и нещата не са много розови,ако говорим за стандартна нелифтована Нива.
                          Имам в предвид,че Ласа ОК-144,6.00-16 отговаря на размер 195/80-16.Стандартните гуми за Нива са 175/80-16 или 185/75-16.
                          Та Ласите и без вериги са на косъм да трият по тенекиите при по-сериозно свиване на окачването или в завой.
                          Сами се сещате какво ще се получи,ако на тях са качени и вериги-/пак повтарям,говоря за стандартна Нива/.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Вериги за Лада Нива

                            Първоначално публикуван от Янко Желязков Преглед на мнение
                            Ми няма.
                            А и нещата не са много розови,ако говорим за стандартна нелифтована Нива.
                            Имам в предвид,че Ласа ОК-144,6.00-16 отговаря на размер 195/80-16.Стандартните гуми за Нива са 175/80-16 или 185/75-16.
                            Та Ласите и без вериги са на косъм да трият по тенекиите при по-сериозно свиване на окачването или в завой.
                            Сами се сещате какво ще се получи,ако на тях са качени и вериги-/пак повтарям,говоря за стандартна Нива/.
                            Вярно е, при мен закачат подкалниците в определени пози. С вериги ще ги разпори. Но ако няма подкалници според мен може да се ползват. При всички случаи колата не трябва да се "кълчи" и да се хвърля в дупките ако е с вериги. Т.е. вериги на ласите може да се ползват само на равен път и без подкалници.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Вериги за Лада Нива

                              Да,най-вероятно е така.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Вериги за Лада Нива

                                Хм имах известни съмнения че тая хава с веригите няма да е толкова лесна ама чак пък толкоз... Нивата е напълно стандартна, резервна ласса няма, аз нямам мераци на този етап да се хвърлям по преспите и да лазя по деретата /може би другата зима/. Пътя казаха че е с настилка трошен камък, тъй като е горе по билото не мисля че ще има кой знае какви завои и препятствия, просто се очаква доста сняг. Едва ли ще потрябват за повече от 4-5 км. Ще пробвам с 195/75 100 или 90 /зависи какво имат/ пък ако трябва ще ги побългаряваме докато станат.

                                Тайно се надявам да не се стига до вериги, но ако се стигне с една надежда май няма да мина... та затова и вас ви занимавам...:]

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X