Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Регулиране на педал на спирачките?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Регулиране на педал на спирачките?

    Вчера проправих две нови пътеки през снега в планината - позабавлявахме се добре. Когато излязох на асфалта обаче установих, че педала на спирачката ми леко се е променил (странно, защото тъй или иначе почти не използвах спирачки). И по-точно - намали му се хода. Сега започва да хваща осезаемо по-ниско от преди (не знам дали не бъркам "ниско" и "високо" - имам в предвид, че трябва да натискам повече, за да достигне момента, в който започва да спира).

    Иначе колата спира чудесно без забележки към спирачния път - днес карах цяла сутрин градско. На този етап не личи да губи спирачна течност. Педалът НЕ пружинира, т.е. не ми се струва да е свързано с нужда от обезвъздушаване. Когато съм на място и "напомпам" спирачката се втвърдява както обикновено, като отпусна си ляга в новото положение с малкия ход.

    Сега финално установих, че ръчната спирачка почти я няма (не е откачена, лови си, но на последно зъбче и много слабо). Преди пак беше зле, но значително по-добре от сега.

    Давайте идеи какво, дали и как да оправям (или да я водя на доктор).
    Последно редактирано от Wattie; 03-01-12, 11:47. Причина: уточнение

  • #2
    От: Регулиране на педал на спирачките?

    Карал си известно време на ръчна спирачка, признай си. Задните накладки са се поизносили. Друг, по-малко вероятен сценарий е да си огънал нещо отдолу, пак от механизма на ръчната спирачка.

    Коментар


    • #3
      От: Регулиране на педал на спирачките?

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Карал си известно време на ръчна спирачка, признай си. Задните накладки са се поизносили. Друг, по-малко вероятен сценарий е да си огънал нещо отдолу, пак от механизма на ръчната спирачка.
      Те, задните, не са ли с екцентрици?

      Коментар


      • #4
        От: Регулиране на педал на спирачките?

        Саморегулират се. Ама честно казано, не зная как - не ми се е налагало да науча.

        Коментар


        • #5
          От: Регулиране на педал на спирачките?

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Саморегулират се. Ама честно казано, не зная как - не ми се е налагало да науча.
          Предполагам, че е със едни пружинни Опръстени в цилиндъра. хванати със луфт към буталото. Ако са ръждясали - спира саморегулацията. На аватара - така беше.

          Коментар


          • #6
            От: Регулиране на педал на спирачките?

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Карал си известно време на ръчна спирачка, признай си.
            Вярно е, но това беше отдавна. Примерно преди повече от година. Ходихме по планина Пъстрина да търсим една коза. И там хлъзгаво, хлъзгаво, та на един баир закъсах. Газзззз... хайде обратно назад. Пак газзззззззззз - изкачих го. Спряхме за оглед и тръгнах да дърпам ръчната. Опа, тя била дръпната бе

            И от тогава ръчната спирачка ми е все нерегулирана - или ми я натегнат прекалено много, или не лови хич. Най-накрая остана в положение "полу да лови" и така си карам от много месеци насам. На техническия преглед последно пак ми казаха, че е зле, но се отчиташе все пак някакво усилие. След вчерашното изпълнение обаче премина в по-ниския статус. Вчера не съм карал с дръпната ръчна спирачка, просто защото отдавна не използвам такава въобще.

            Явно дойде времето да сменя накладките. Отдавна отлагам този момент - все чаках "да пристърже"

            П.П. Когато натисна по-рязко спирачки на заледено си се получава характерното поднасяне на задницата (да тръгне "да ме изпреварва"), както си беше и преди.

            Коментар


            • #7
              От: Регулиране на педал на спирачките?

              Първоначално публикуван от Wattie Преглед на мнение
              ...Явно дойде времето да сменя накладките. Отдавна отлагам този момент ...
              Ако са оригинални, задните накладки вероятно са на 90-100к км, така че смени и спир.течност (4) и въжето на ръчната.
              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

              Коментар


              • #8
                От: Регулиране на педал на спирачките?

                Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                Ако са оригинални, задните накладки вероятно са на 90-100к км, така че смени и спир.течност (4) и въжето на ръчната.
                Нямам идея дали са оригинални. Взех колата на 90 000, сега е на 135 000. Спирачната течност е сменяна тази година. Също така vladyas ми смени всички спирачни маркучи, после ми протече спирачна помпа и едни майстори ги смениха и двете (горна и долна).

                А защо да сменям жилото на ръчната спирачка - какво му се случва пък на него, освен да се скъса евентуално? Имам резервно жило, но е без кожух

                Коментар


                • #9
                  От: Регулиране на педал на спирачките?

                  Първоначално публикуван от Wattie Преглед на мнение
                  Нямам идея дали са оригинални. Взех колата на 90 000, сега е на 135 000. Спирачната течност е сменяна тази година. Също така vladyas ми смени всички спирачни маркучи, после ми протече спирачна помпа и едни майстори ги смениха и двете (горна и долна).
                  Вероятно отдавна не работят добре. Почти сигурно и кантара не работи.

                  Както и да е, трябва ревизия. Вероятно и самореглажа е пътник.

                  Айде, че го дават да застудява.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Регулиране на педал на спирачките?

                    Първоначално публикуван от Wattie Преглед на мнение

                    А защо да сменям жилото на ръчната спирачка - какво му се случва пък на него, освен да се скъса евентуално? Имам резервно жило, но е без кожух
                    Най-често му се случва да клеяса!
                    Може и да се разкара,ако ти се занимава,но по лесно е да сложиш ново.
                    0осем9осем7шест0осем7едно
                    Миро

                    Коментар


                    • #11
                      От: Регулиране на педал на спирачките?

                      Зима,сняг,лед! Ако не са зъмръзнали задните,те на!!
                      088пет722пет99
                      http://www.hydropompi.com/

                      Коментар


                      • #12
                        От: Регулиране на педал на спирачките?

                        Първоначално публикуван от REGULATOR Преглед на мнение
                        Зима,сняг,лед! Ако не са зъмръзнали задните,те на!!
                        Златна ти уста ако е това Ама леко се съмнявам... Вярно газих в дълбок сняг, но чак пък...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Регулиране на педал на спирачките?

                          И какво точно става като замръзнат, та спирачния педал да има по-голям ход?
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • #14
                            От: Регулиране на педал на спирачките?

                            На него му се струва че е по-голям.Не държат както преди това,и натиска по-сериозно!
                            088пет722пет99
                            http://www.hydropompi.com/

                            Коментар


                            • #15
                              От: Регулиране на педал на спирачките?

                              Първоначално публикуван от REGULATOR Преглед на мнение
                              На него му се струва че е по-голям.
                              !

                              Зависи. Ако задните са на по-голямо разстояние от барабаните. трябва да се вкара повече течност, преди да почнат да спират.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X