Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    Болтове категорично. Шасито колкото и да ви се струва елементарно от механична гледна точка то всъщност е една добре сметната система на която важна функция е огъването и пружинния ефект... Част от ходовете на един автомобил идват от усукването на шасито. Всяка заварка променя драстично начина по който се огъва шасито и създава точкни на напрежение. Тъй като шасито е обикновено добре сметнато тези точки на напрежение с гаранция повлияват и то понякога на друго място и съвсем неочаквано... За заварка на шаси има много сложна процедура която изисква изпълнение на ред условия и то само при определени причини... Иначе производителя препоръчва смяна на шасито... И то забележете когато става дума за сравнително малки поправки...

    А що се отнася пък до антикорозионната обработка - въобще забравете че след заварката ще може с пръскане да оправите проблема. Няма ли възможност за досег и обработка на заваръчния шев нищо не става... Пръскайте си с каквото искате...заварката ръждясва и то със страшна скорост... Заварката е лесното решение но абсолютно грешно от техническа и конструктивна гледна точка и то поради ред причини...
    Поради аргументите от цитата и още мои си аргументи се спрях на захващането с болтове(Макар че само заради това ще се наложи да правя боди лифт.).
    Варианта със скоба от дебелостена ламарина и болтове само от единият край не ми допада тъй като силата на притягане се концентрира само в зоните около болтовете.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0272.jpg
Прегледи:1
Размер:59.3 КБ
ID:5953402Натиснете снимката за да я уголемите

Име:62011.jpg
Прегледи:1
Размер:52.7 КБ
ID:5953403Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CartoonSliders2.jpg
Прегледи:1
Размер:9.4 КБ
ID:5953404
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:su_mounted.jpg
Прегледи:2
Размер:29.5 КБ
ID:5953408
    Вариант който си харесах е с болтове от двете страни на профила на рамата, така силата която се предава от степенката към рамата се предава през по-голяма площ, което е добре.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PB060025.jpg
Прегледи:1
Размер:58.7 КБ
ID:5953405Натиснете снимката за да я уголемите

Име:RockSlider3.jpg
Прегледи:1
Размер:49.8 КБ
ID:5953406Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00733.JPG
Прегледи:1
Размер:41.8 КБ
ID:5953407


    И тук идва момента на разсъждението
    - дали болтовете да "стискат" (посредством планките) профила на рамата по хоризонтална посока или по вертикална, и защo.


    Не се влияйте от снимките, хората ги правят и така и така. Според вас кое е правилното и защо. Естествено аз имам идея, но не искам да ви влияя, затова ще я споделя по-нататък.

    Темата може да се счита като продължение на тази (макар че Чавдар е избрал заваряването)

  • #2
    От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

    Пьрвия вариант кадето не си дупчиш рамата е истината. Другото тези прагове трябва да се направят да имат слабо място и да могат да се откачат от рамата при голямо натоварване а не да ти огънат рамата и да се чудиш после каво да правиш колата.

    Коментар


    • #3
      От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

      И аз предпочитам закрепване чрез болтове.

      Така съм го и направил при мен. Едностранно - отгоре. Правиш П-планката да се нахлузва стегнато на рамата и дозатягаш с болтове. Използвал съм шина 50х5 и по 2бр болтове 8мм. Не знам защо е необходим боди лифт? Над рамата ти трябват едни максимум 12мм, които ме съмнява да ги нямаш...

      Закрепване двустранно с болтове за мен има един много голям недостатък - виси под рамата и при суркане по камъни хич не ми харесва какво може да се случи.

      Помисли дали ще слагаш подсилващи ъгли(като на 1,2,3 снимка). Аз не сложиш(по разни причини) и сега има леко поддаване на конструкцията(около 1.5см на 52см рамо).

      Нещо не мога да си представя как ще стане с вертикално разположени болтове?
      о 88 з 417 оо 4 - Стоян

      Коментар


      • #4
        От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

        Живо се интересувам от темата. Правил съм най-различни експерименти. Мога да дам и снимки.
        Най-доброто, което копирам това са съставните скоби на фирмата Asfir.
        Скобата се състои от два елемента и се затяга с помоща на едно болтово съединение и една сглобка.
        Болтовото съединение е встрани от гредите на рамата и няма опасност да опрат в грунда.
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #5
          От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

          Дай снимки, аз утре ще покажа какво съм установил по метода на крайните елементи

          Коментар


          • #6
            От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

            Ще стане след празниците.
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • #7
              От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

              И аз ще чакам с нетърпение снимката
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • #8
                От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

                Ето и изчисленията направени по МКЕ, схемите са силно опростени (за да стават по бързо изчисленията на компютъра).
                Размерите и силите са случайни, но еднакви за всяка схема (защото за мен са важни резултатите от една схема отнасящи се към резултатите от друга схема, а не самите стойности)

                Схема
                Профил 100х50х4 дълъг 1000 (фиксиран от двата края) който представлява профила на рамата в центъра на които има правоъгълници (с една страна 100 а другата се определя от страните на профила) които представляват местата на контакт между планките и профила (както споменах по-горе схемата е силно опростена затова планките не са показани, а само мястото им на контакт с профила).
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:stepenki.JPG
Прегледи:1
Размер:40.2 КБ
ID:5331055



                Първо изследване: опитвам да установя как влияе на профила сила дистанцирана на 400mm от него насочена нагоре със стойност 4000N
                Случай 1 - силата се предава през хоризонталните правоъгълници (маркираните със синьо от картинката), тоест планките са отгоре и отдолу, а болтовете са вертикални.
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101.jpg
Прегледи:1
Размер:90.1 КБ
ID:5331057
                Резултати
                1. най-голямото изместване (от първоначално състояние на профила) е 0.392mm
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:102.jpg
Прегледи:1
Размер:119.5 КБ
ID:5331058
                2. коефициента на сигурност FOS е 1.25
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:103.jpg
Прегледи:1
Размер:115.4 КБ
ID:5331059

                Случай 2
                -силата се предава през вертикалните правоъгълници , тоест планките са отляво и отдясно (вертикални), а болтовете са хоризонтални.
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:201.jpg
Прегледи:1
Размер:91.6 КБ
ID:5331060
                Резултати
                1. най-голямото изместване е 0.314mm
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:202.jpg
Прегледи:1
Размер:123.2 КБ
ID:5331061
                2. коефициента на сигурност FOS е 2.60

                Извод:
                от резултатите се вижда че захващането с планки по вертикала и болтове по хоризонтала коефициента на сигурност (с тези изходни данни) е двоен - 1.25 за захващане с вертикални болтове до 2.60 за хоризонтални, макар и изместването да е незначително - 0.392mm за захващане с вертикални болтове до 0.314mm за хоризонтални то пак е в полза на хоризонталните болтове.
                За мен извода е че с хоризонтални болтове дистанцираната сила се разпределя много по добре върху профила, и е правилния начин за захващане.


                Тъй като поста става прекалено дълъг второто изследване за това как се отразява на профила притискането на планките към него, и третото изследване където са комбинирани силите, и дистанционираната сила, и силите от притискането на планките към профила ще са в по-нанатъчни постове.
                Последно редактирано от Paladin; 30-12-11, 11:18.

                Коментар


                • #9
                  От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

                  Второ изследване: опитвам да установя как влияе на профила силата на притискане, нормала към притисканите стени със стойност 8000N (общо)
                  Случай 1 - силата се предава през хоризонталните правоъгълници, тоест планките са отгоре и отдолу, а болтовете са вертикални.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:301.jpg
Прегледи:1
Размер:63.1 КБ
ID:5331067
                  Резултати
                  1. най-голямото изместване (от първоначално състояние на профила) е 0.0306mm
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:302.jpg
Прегледи:1
Размер:93.7 КБ
ID:5331068
                  2. коефициента на сигурност е 6.42
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:303.jpg
Прегледи:1
Размер:101.9 КБ
ID:5331069
                  Случай 2
                  -силата се предава през вертикалните правоъгълници , тоест планките са отляво и отдясно (вертикални), а болтовете са хоризонтални.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:401.jpg
Прегледи:1
Размер:67.5 КБ
ID:5331071
                  Резултати
                  1. най-голямото изместване е 0.112mm
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:402.jpg
Прегледи:1
Размер:96.3 КБ
ID:5331072
                  2. коефициента на сигурност FOS е 4.67
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:403.jpg
Прегледи:1
Размер:104.2 КБ
ID:5331073







                  Извод: от резултатите се вижда че притискането с планки по хоризонтала и болтове по вертикала коефициента на сигурност (с тези изходни данни) е по-голям - 6.42 за захващане с вертикални болтове до 4.67 за хоризонтални, и изместването е значително - 0.0306mm за захващане с вертикални болтове до 0.112mm за хоризонтални то пак е в полза на вертикалните болтове.
                  За мен извода е че с вертикални болтове сила на притискане се разпределя по-добре върху профила, и е правилния начин за захващане.

                  До тук:
                  - от първото изследване: с хоризонтални болтове дистанцираната сила се разпределя много по-добре върху профила
                  - от второто изследване: с вертикални болтове сила на притискане се разпределя по-добре върху профила.


                  Затова направих и трето изследване в което комбинирах, и дистанционираната сила, и силите от притискането на планките към профила. В следващият ми пост.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

                    Трето изследване: от предните две изследвания стигнах до противоречиви резултати, с това изследване трябва да установя поне на теория кой от двата разгледани от мен варианта е правилният за закрепване на "защита на праговете" с болтове, като подложа профила едновременно на усилията от двете предни изследвания.
                    -сила дистанцирана на 400mm от него насочена нагоре със стойност 5000N, и силата на притискане, нормала към притисканите стени със стойност 8000N (общо)

                    Случай 1 - силата се предава през хоризонталните правоъгълници (маркираните със синьо от картинката), тоест планките са отгоре и отдолу, а болтовете са вертикални.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:501.jpg
Прегледи:1
Размер:97.8 КБ
ID:5331079
                    Резултати
                    1. най-голямото изместване (от първоначално състояние на профила) е 0.495mm
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:502.jpg
Прегледи:1
Размер:125.2 КБ
ID:5331080
                    2. коефициента на сигурност FOS е 0.99
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:503.jpg
Прегледи:1
Размер:122.3 КБ
ID:5331078
                    Случай 2
                    -силата се предава през вертикалните правоъгълници , тоест планките са отляво и отдясно (вертикални), а болтовете са хоризонтални.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:601.jpg
Прегледи:1
Размер:101.5 КБ
ID:5331081
                    Резултати
                    1. най-голямото изместване е 0.399mm
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:602.jpg
Прегледи:1
Размер:129.0 КБ
ID:5331082
                    2. коефициента на сигурност FOS е 1.73
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:603.jpg
Прегледи:1
Размер:127.3 КБ
ID:5331083



                    Извод:
                    от резултатите се вижда че при комбинираното натоварване усилията се разпределят по добре при варианта с вертикални планки и хоризонтални болтове (могат да се сравнят резултатите от изместването и от коефициента за сигурност), и въпреки че от самото начало и без сметки изглеждаше логично да е така, то видяхте че във второто изследване се получиха по-различни резултати.

                    ----------------------
                    Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                    Ще стане след празниците.
                    И аз ще чакам, интересно ми е фирмите които с това се занимават какви начини за захващане към рамата предлагат когато няма предвидени за целта отвори.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

                      Извиняваи че изказвам такова мнение но ти никаде не вкарваш в сметките рамата на колата и как натоварването ще повлияе върху нея. Да не се получи така че заштитите да станат в краина сметка по здрави от рамата и да ти я огунат. Моге би аз неразбирам .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

                        Първоначално публикуван от amihov Преглед на мнение
                        Извиняваи че изказвам такова мнение но ти никаде не вкарваш в сметките рамата на колата и как натоварването ще повлияе върху нея. Да не се получи така че заштитите да станат в краина сметка по здрави от рамата и да ти я огунат. Моге би аз неразбирам .
                        Праговата защита се монтира върху шините, които се закрепят за рамата. Затягането на шините се реализира с болтови съединения, които оказват съответния натиск върху рамата. Неподвижността на шините към рамата се осъществява от силата на триене, а не от болтовите съединения. Болтовите съединения не трябва да бъдат натоварени на срез, това вече се счита за аварийно положение, шината е изпуснала.
                        Шините винаги се правят по слаби от шасито, затова и са по-добър вариант от заварка.
                        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                        Коментар


                        • #13
                          От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

                          Първоначално публикуван от amihov Преглед на мнение
                          ...никаде не вкарваш в сметките рамата на колата и как натоварването ще повлияе върху нея...
                          Е, та тези профили, чието поведение се изследва през цялото време, са схематично представяне рамата на автомобила.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

                            Смисъла на изследванията и кое какво представлява съм обяснил в началото на пост #8. Естествено че ако имах чертеж на рамата и параметрите на материала от която е направена, стойностите щяха да са различни и много по-точни, но резултата пак щеше да си е същия.

                            Ще се повторя, но да подсетя
                            Първоначално публикуван от Paladin Преглед на мнение
                            Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                            Ще стане след празниците.
                            И аз ще чакам, интересно ми е фирмите които с това се занимават какви начини за захващане към рамата предлагат когато няма предвидени за целта отвори.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Разсъждения по закрепване на "защита на праговете" с болтове.

                              Аз имам такива на колата те са фабрични и са направени да са доста слаби. Веднъж ги бях размествал и ходих да ми ги изправят, но определено си свършиха работата.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X