Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

    Ще се опитам накратко да опиша една хитринка която наскоро открих в нета, често употребявана в макро фотографията. Става въпрос за Focus Stacking, или по нашенски - наслагване на различни кадри изобразяващи една и съща сцена, но с различни точки на фокусиране. Мътно го описвам, но бързо ще ви се изясни със снимки .

    Необходими съставки за читава манджа:

    - Photoshop (мисля че трябва да е от CS4 нагоре). Предполагам че е възможно да се направи по сто начина, но за профани като мен - Фотошоп CS4. Бройте че цялата тема е за този конкретен случай.

    - Статив. Козата си сака пръч. При положение че трябва да съберете заедно различни кадри, апарата не трябва да шава грам.

    - Неустоимо желание да снимате с много много много голяма дълбочина на полето. Демек - искате всички елементи в снимката, и близки и далечни, да са на фокус. Това разбира се може да се постигне със снимане с максимално затворена бленда, но и това не винаги е достатъчно, а и прекомерното затваряне на блендата влачи със себе си един синджир оптически проблеми (качеството пада).


    След дълго търсене, злобни уйдурми и медени уговорки, успях да склоня Ицко да ни позира за днешната сесия. За него ще отворя отделна тема, понеже имам пъклени планове за нежната му персона. Тук ще го представя съвсем накратко - Ицко се казва Ицко по причини които може би ще отгатнете, ако го огледате по-внимателно. Повече - като ви запозная официално.

    И така:


    Ето го наш Ицко. Усмихва се нежно, но на ум ме псува задето съм го изкарал от топлия си джоб в седем без двайсет сутринта. Ицко е на фокус, но фарът зад него - не е...







    Това разбира се не е проблем - ще фокусираме върху фара. Сега обаче Ицко е мътен...







    Ние обаче сме хитри, и ще затворим блендата на някаква чудовищна стойност. f20 например. Етооо, сега и Ицко и фара са на фокус. Хубаво, ама сега пък качеството не ми харесва. Отделно - ако Ицко беше съвсем, ама съвсем близо, никакво затваряне на блендата нямаше да ни помогне:





    И ето че въоръжени с време, Фотошоп и първите две снимки (с ясен Ицко и ясен Фар), започваме да се правим на познавачи (умело криейки че всичкото това сме го взели от нета):


    1) Отваряме двете снимки във Фотошоп:




    2) Взимаме която и да е от снимките, и правим "селект на всичко" (един цък със стрелката горе в ляво на менюто, където и да е в снимката, и CTRL+A)






    3) Копираме (CTRL+C) или изрязваме (CTRL+X) избраното, и го пействаме върху втората снимка (CTRL+V). Долу вдясно, в менюто Layer вече виждаме два лейъра, леяра, или каквато там екзотика ползват българските фотошописти само и само да не го нарекат с правилното му име "паус", спомен от една друга чертожна епоха. Ето така:




    4) Избираме (е, селектваме де ) двата лей, ъъъ, лея, ъъъ, пауса (цъкваме върху който и да е от двата, натискаме CTRL и цъкваме върху другия. И двата стават подчертани в синичко).






    5) Отиваме в меню Edit, избираме Auto-Align Layers:






    6) Оставяме първата опция която е цъкната по подразбираме, и цъкваме ОК:






    7) Отиваме пак в меню Едит, и избираме Auto-Blend Layers:





    8 ) В новия диалог избираме Stack Images:





    9) И най-после виждаме резултата. Програмата малко изрязва ръбовете при изравняването на кадрите, затова ако искаме всичко да е чисто можем да изберем кое точно да оставим с и да го "кропнем" (аххх, колко елегантен израз за "изрязвам" е това, не е истина :






    10) Записваме резултата в предпочитания формат (е, jpg ще е в 99% от случаите), и та-да-дааа, ето го наш Ицко, от ясен по-ясен, с тоз фокусиран фар отзад, направо не е истина :






    Това е за сега. От Ицко очаквайте новини - скоро.
    Последно редактирано от Goblin; 09-06-14, 17:24.
    Издъних се на Тюринг теста

  • #2
    От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

    но за профани като мен
    Ама вобще да не се правиш на скромен, и ти като Чинела
    Страхотно обяснение, по-пълно и ясно от това-здраве му каже! Евала, браво и мерси!

    Коментар


    • #3
      От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

      Нещо не вдявам далаверата.

      На Ф22 мисля е същото.
      Може просто да не се вижда при мен де Все пак цъкам на 11.3"

      Коментар


      • #4
        От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

        Ей, въобще не се бях сетил !
        А Димо ме омайва с някакви простотии за клуб 64, р'ираш ли .
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #5
          От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

          Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
          Нещо не вдявам далаверата.

          На Ф22 мисля е същото.
          Може просто да не се вижда при мен де Все пак цъкам на 11.3"
          Тук влизаме в темата за несъстоятелността на снимковите сравнения в повечето случаи когато става въпрос за интернет

          В зависимост от браузъра, ако цъкнеш с десен бутон на снимката и отвориш в нов таб, ще я покаже в цял размер (който тук пак не е максималния размер).

          Отделно - при 4/3 формата на олимпуса f20 дава два пъти по-голяма дълбочина на полето от f20 при 24х36мм матрица/филм. 1.5 по-дълбоко от APS размер.
          Демек - примерът щеше да е по-добре илюстриран с APS апарат, по липса на фулфрейм.
          Последно редактирано от Goblin; 23-12-11, 23:56.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #6
            От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

            Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
            ...

            Инженерът си е инженер

            ... и не е клуб, а е група - Group f/64

            А статията си е супер. Поздравления. Никога не съм го ползвал това.
            Сещам се за други варианти, които палят въображението ми. Не зная как ще реагират "ауто" настройките в случая, но трябва да се пробва ...
            ______2
            Е = MZ

            Коментар


            • #7
              От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

              Сетих се за една питанка-как се променя фокуса от Ицко на фара, всяко пипане ще мръден фотоапарата, или после просто се изрязва както си споменал краищата на снимката?

              Коментар


              • #8
                От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

                Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
                Сетих се за една питанка-как се променя фокуса от Ицко на фара, всяко пипане ще мръден фотоапарата, или после просто се изрязва както си споменал краищата на снимката?
                Много просто. Купуваш си трипод за строителен теодолит или нещо подобно тежащо над 10 килограма.
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #9
                  От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

                  Чудесен урок, прекрасно онагледен.
                  Почитания за труда.
                  Аз, като любител, който сравнително често прави панорами и HDR с фотошопа /а от друга страна - мързелив до степен граничеща с летаргия/, замествам стъпки 1-3 с една:
                  File->Scripts->Load Files into stack-> Избирам кадрите и натискам ОК.
                  Така шопа зарежда всички избрани кадри в един документ, всеки като отделен слой /думата паус ми докарва алергия още от техникума /. Но е въпрос на стил. Ако знаех и клавишна комбинация за да не затъвам в менюта, още по-мързеливо щеше да е, т.е. още по-приемливо.


                  Аве, някой да помни как автоматизирано се махаха разни навлеци от снимка на статичен обект, примерно на паметник, пак с наслагване на последователни кадри, а навлеците са мърдали наляво, надясно?



                  ПП. Има апарати с бракетинг на фокуса, което заедно с описаната от Гоблин техника, е голям кеф /и спестяване на труд, естествено/ особено при макро в неконтролирана среда.
                  Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

                  www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

                  Коментар


                  • #10
                    От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

                    Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                    Много просто. Купуваш си трипод за строителен теодолит или нещо подобно тежащо над 10 килограма.
                    Чак толкова не е нужно

                    Всеки що-годе читав статив ще свърши работа. Под що-годе разбирам все пак за марката да са чували поне два от пет произволни фотографа (за целта трябва да си намериш и пет фотографа на които да зададеш въпроса ).

                    Изключение правят triopo (китайски) и horusbenu (корейски), които са читави, но за които никой не е чувал.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

                      Батко ползва тристар (tristar) от халуминт и върши перфектна работа


                      Те тези пичови.
                      http://www.tristarphoto.com.cn/
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #12
                        От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

                        Това успях да постигна по същата технология, но с 10 кадъра. Благодарско на Гоблин за оказаната ми помощ!


                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:GOTOWO.jpg
Прегледи:2
Размер:131.0 КБ
ID:5461087


                        Поздрави!
                        Ако искаш да разсмееш Господ - разкажи му плановете си.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

                          Здравейте,не е по темата,но искам да я използвам да попитам/надявам се ,че ще ме извините/.
                          Та...някой да е наясно има ли опция да си сменя езика на Фотошопа.Инсталирайки го му зададох от простотия като език Руски и сега е мазало...Навсякъде обясненията са с английските термини и менюта и нищо не вдявам...
                          Та ако някой знае как и откъде да си го прехвърля на английски ще съм благодарен,в другия случай ще се наложи да го преинсталирам...а тъкмо си работи безгрижно и не ми се иска да стигам до преинсталация....
                          Предварително ви благодаря!
                          Поздрави!
                          Последно редактирано от lubashki777; 14-03-13, 16:52.
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

                            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                            ...
                            Та ако някой знае как и откъде да си го прехвърля на английски...
                            За фотошоп 5 езиците са в:

                            C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS5.1\Locales\ сегашния език, вероятно ще е RU нещо си \ support files \ и там търсиш файл "tw-нещо си.dat" който преименуваш на "tw-нещо си.bak". После рестартираш фотошоп.

                            Понякога в Program Files може да видиш директно Adobe Photoshop, ако е единствената Adobe програма.

                            Имай предвид че това ще го имаш само ако си инсталирал многоезична версия и ако ти е дало избор на език при инсталирането.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #15
                              От: Focus Stacking (наслагване на различно фокусирани кадри)

                              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                              За фотошоп 5 езиците са в:

                              C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS5.1\Locales\ сегашния език, вероятно ще е RU нещо си \ support files \ и там търсиш файл "tw-нещо си.dat" който преименуваш на "tw-нещо си.bak". После рестартираш фотошоп.

                              Понякога в Program Files може да видиш директно Adobe Photoshop, ако е единствената Adobe програма.

                              Имай предвид че това ще го имаш само ако си инсталирал многоезична версия и ако ти е дало избор на език при инсталирането.
                              Стана...вече е на английски.Благодаря и на Calico/Веско /,че на едно друго място ми даде посочка към ревю в Тубата и видях и нагледно как става/...
                              Вече всичко е ОК...
                              NISSAN FOREVER
                              -----------------------------------------------------------------------------
                              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X