Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем със CNC струг

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем със CNC струг

    Имаме проблем с въвеждането на данни към един струг ст161цнц със система зит500. Има устройство за въвеждане на перфоленти както и букса на утройството за връзка с компютър. Някой може ли да помогне с информация как може да се подвърже и да се подава информация към машината от чертеж на компютъра и дали това въобще е възможно.Програмата за чертане ако има значение е солидедж ,предполагам е нужен и някакъв конвертер към Г кода на машината,но това са подробности.
    Ще се радвам да получа всякаква полезна информация ,а не чешане на пръсти

  • #2
    От: Проблем със CNC струг

    Здравей колега,без да си чешем излишно пръстите веднага ти отговарям-няма да стане!!!
    Трябва да си напишете програмка за детайла.Зит 500 е стара система,работил съм с фанук 03 и 06 също и със системи на окума след 2005г. при тях можеш да работиш направо с чертежа но не е препоръчително защото при грешка рискуваш инструменталното оборудване и повреда на машината всичко се работи с програми работени по чертежа и обикновено се пишат с други програми според системата.

    Коментар


    • #3
      От: Проблем със CNC струг

      Ясно.Под панела на машината се намира това устройство за перфоленти, а малко над него има букса,която мисля е точно за такава връзка ,но явно не е.А поне някакъв вид зареждане освен с тези ленти ,може ли да се приспособи-флопи,усб и т.н.А писането не го споменавам ,защото според мен е много бавно...още повече като за пръв опит на такава машина,програмата ще я пишем с дни

      Коментар


      • #4
        От: Проблем със CNC струг

        В интерес на истината не съм работил с зит-500 порта при устройството четящо перфолента трябва да е RS или COM точно от него се осъществява комуникация с друг носител.Програмите се пишат относително лесно просто иска малко четене и смятане не е нещо особено или супер специфично(зависи от детайла все пак),предимно съм работил с машинни центри и по малко със стругове но принципа е един.Предполагам ще правите нещо серийно ако е така ще пишете-няма как.

        Коментар


        • #5
          От: Проблем със CNC струг

          Възможност за подвързване на външен компютър има . Старата система на нашия лазер беше ЗИТ 500 и само през външен компютър можеше да въведеш чертеж какво да реже. Сега около мене има поне два лазера които още работят с тая система .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #6
            От: Проблем със CNC струг

            Здрасти, ако правилно съм те разбрал вие не сте осъществили връзка м/у компа и ЗИТ-а ? Защото първоначално помислих, че има връзка, но не кълве изреченията. Убеден съм, че ЗИТ-а няма да може да тръгне по чертеж, просто той приема единственно G-кодовете. На моят обработващ център с управление YASNAC MX1 свързахме компа и чертожната ни програма генерира G-кодове, а през MULTI DNC (май така се пише) компа ги хвърля на машината. Мисля, че това е начина и при теб. В документацията на ЗИТ-а трябва да е дадено как се прави връзката с компа. По мой спомен се сменяха някои параметри в зависимост дали ще е RS 422 , RS 232C, FACIT 4070 или някакъв друг протокол (последните неща цитирам по спомен защото от компютри не разбирам). Ако мога с нещо да съм полезен като снимки на буксата за връзка или друго пиши. а да сетих се, че за да стане работата ключа за режимите е на TAPE.

            Коментар


            • #7
              От: Проблем със CNC струг

              Колега успя ли да се справиш с зит 500,ако не мога да помогна със съвети,имам стаж на тази с-тема,първата ми беше.

              Коментар


              • #8
                От: Проблем със CNC струг

                Здравейте.
                Колега предлагамти изобщо да не се занимаваш с вързването на системата към компютър.
                Дълги години съм работил с Зит 500 точно на СТ161 а също и на СП586 -програмите са много лесни и прости и се пишат и въвеждат за минути.Дори за прости детайли директно на машината се пишат.Ако ти трябва теоретична помощ пиши.

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем със CNC струг

                  Когато Добри има късмет си го има . Знаех си аз че в моя архив имам нещо за ЗИТ 500 от времената когато се опитвах да стана оператор на машини с ЦПУ . И още трябва да имам за проклетия ЗИТ само другата седмица трябва да поровя още .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0021.jpg
Прегледи:2
Размер:175.6 КБ
ID:5349235
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем със CNC струг

                    Добри ама ти върви днес намерих и най важната книга .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0027.jpg
Прегледи:1
Размер:16.3 КБ
ID:5349973
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем със CNC струг

                      Здравей колега. По принцип от чертеж на детайл трябва да си генерираш програма със софтуер който да преобразува чертежа в код за машината:
                      G28 u0 w0.... и т.н. . Аз съм програмист-настройчик и според мен за струг не са кой знае колко дълги програмите и не е трудно да се вкарат ръчно, докато на обработващите центри е друга работа там някой програми са доста огромни и там вече е препоръчително да се вкарват директно от компа.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем със CNC струг

                        Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                        Имаме проблем с въвеждането на данни към един струг ст161цнц със система зит500. Има устройство за въвеждане на перфоленти както и букса на утройството за връзка с компютър. Някой може ли да помогне с информация как може да се подвърже и да се подава информация към машината от чертеж на компютъра и дали това въобще е възможно.Програмата за чертане ако има значение е солидедж ,предполагам е нужен и някакъв конвертер към Г кода на машината,но това са подробности.
                        Ще се радвам да получа всякаква полезна информация ,а не чешане на пръсти




                        Да става.Трябва ти еднa CАМ програма.Вътре има пост процесори,намираш най близкия до зит500,ако има 6Т ще е добре тя е на 90% идентична само правенето на Свери е различно,При зит500 е само с "И" и "К" а при 6Т може и с "R" може и с "И' и "К".Вътре в файла на пост процесора може да се променят команди (да се преправи пост процесора за машината която ти трябва),но задълително ти трябва CАМ програма (SolidCam,FeatureCam) за да ти генерира кодовета за програмата.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем със CNC струг

                          Първоначално публикуван от E.Ganev Преглед на мнение
                          Да става.Трябва ти еднa CАМ програма.Вътре има пост процесори,намираш най близкия до зит500,ако има 6Т ще е добре тя е на 90% идентична само правенето на Свери е различно,При зит500 е само с "И" и "К" а при 6Т може и с "R" може и с "И' и "К".Вътре в файла на пост процесора може да се променят команди (да се преправи пост процесора за машината която ти трябва),но задълително ти трябва CАМ програма (SolidCam,FeatureCam) за да ти генерира кодовета за програмата.
                          Става, ама CAM-a е скъп, пост процесор точно за тая стара машина... Ако пък е хакнат, никой не знае каква беля може да направи. Ебаси, обикновен струг е, няма C, Y ос. Програмите и циклите са елементарни, пишете си ги в G, не си късайте нервите.
                          0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                          Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                          Суперскан България www.decbg.com
                          Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проблем със CNC струг

                            Тия стругове с лекота се преоборудват с ново управление .
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X