Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Парагада или чепаре?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Парагада или чепаре?

    Вчера си гледам по Дискавъри някакво океанско рибаруване, и там юнаците се оплакваха, как не им вървял риболова на парагада - някакви 30-40-50 км въже с кукички говореха..

    От това, което видях, май разлика между парагада и чепаре няма, ама аз съм пълен лаик, та ако може някой експерт да обясни:

    - какво е чепаре?
    - какво е парагада?

    PS Гугъла не знае, или ако знае, не казва

    Благодаря.

  • #2
    От: Парагада или чепаре?

    Явно си гледал снощи риболов на риба меч. Това си е парагат, и тука го пускат за акула...въже с поводи и куки, шамандури и котви в краищата и мърша...за стръв.
    Чепарето е друга работа...за вертикален риболов с въдица или на волта, ...а и за тролинг става, предимно със изкуствена примамка....перушина, ламета, силикони и т.н...
    Не че аз много ги разбирам...ама от тази година се занимавам активно с морски риболов от лодка и понаучих някой работи от спецовете..
    Disco II td5
    2" OME,Safari snorkel, front D44bumper, 9500winch,chip, Fedima 265/70/16
    planed: air locker, rear D44bumper

    Коментар


    • #3
      От: Парагада или чепаре?

      Най-важната разлика е, че с чепарето се лови с въдица, докато парагадата е с въже с шамандури(буйове) на края. Или иначе казано, чепарето е за дребни риби или октоподи(калмари), а парагадата е за големи като марлин, акули или платноход.

      Коментар


      • #4
        От: Парагада или чепаре?

        Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
        Най-важната разлика е, че с чепарето се лови с въдица, докато парагадата е с въже с шамандури(буйове) на края. Или иначе казано, чепарето е за дребни риби или октоподи(калмари), а парагадата е за големи като марлин, акули или платноход.
        Благодаря за отговора.

        Понеже двете системи много си приличаха, поне доколкото съм виждал чепаре ( два-три пъти наживо) , и парагада - за първи път-снощи по тв-то, затова реших да питам.

        Тая малка подробност за разликата между въдицата и парагадния параход просто ми е убягнала

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X