Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Житие и страдание моего Фероза

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Житие и страдание моего Фероза

    Здравейте колеги,

    Реших и аз накрая да пиша в този форум. Имах това намерение преди 3 години, когато станах горд собственик на Feroza 91' (1.6i EFI 16V). Бях много щастлив от покупката и в този форум прочетох много добри отзиви за джиПчето. Да ама не !!! Седмица след покупката забелязах, че изгорели газове "барбутират" охладителната течност в разширителния съд. Ами с'я к'о праим Отивам в автокъщатата, от където взех джипа, и споделям сполетялата ме беда. Собствениците се отзоваха веднага с желание да помогнат и предложиха да оставя джипа в техния сервиз, за да сменят гарнитурата на главата и ангренажен ремък. Три дена след това ми се обадиха да си взема джипа, тъй като е готов (ама колко готов беше ... ). Паля джипа и щастлив отивам в Mr. Bricolage пазарувам някои неща за вилата, а на излизане какво да видя.. Огромно мокро петно под джипа, от лявата страна, където няма един маркуч на охладителната система... Грозна мисъл се загнезди в главата ми. Както и да е с доливане на охладителната система се прибрах някак си вкъщи. Залягам отдолу и всички лоши мисли, породили се в главата ми се оказаха мрачната реалност - пет сантиметра цепнатина на блока под изпускателния колектор. Прочетох доста теми от различни форуми, колкото автори, толкова мнения. Благодаря на всички, които споделят своя опит, но в случая пред мен стояха три възможности : покупка на нов двигател, опит за заваряване и на трето място да почерпя идеи от моя минал опит. В този период, обяви за продажба на двигатели не открих. Заварката е решение с неясен изход (поне за мен). Решението, което приложих - двукомпонентна смола за 5 лв. (Akfix E340 ) и една такава ( http://www.wurth.co.uk/product-0893554.php ) опаковка за 14 лв. - течност за спиране на течове от радиатори. Три години волно карах джипката и нямах никакви грижи с теч от двигателя. Преди седмица обаче скачам в джипа, паля и усещам мощно "мандахерцане" на скоростния лост. Отварям капака, поглеждам в разширителния съд и виждам как в охладителната течност весело нахлуват отработени газове. Отново потърсих идеи във форума, в резултат на което си поръчах гарнитура за двигателя от Горна Оряховица ("ВЕНТЕРЗ" ООД - http://www.venterz.com/ ) и този път доверие НИКОМУ ! Исках лично да "изкормя" японския звяр и да се уверя какво се случва. След интервенцията се оказа, че "сервизните майстори" преди три години не са сменили нито ангренажен ремък, нито гарнитура на главата, а само зверски са натегнали болтовете на главата - разултата е 5см. пукнатина на блока, която споменах по-горе. Както и да е - смених гарнитурата, смених ремъка и О, чудо Джипа промени и звук, и вървеж, абе да не повярваш - направо лети . Като край на дългото ми изложение качвам няколко снимки и желая на всички участници във форума да нямат подобни преживявания.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1306.jpg
Прегледи:1
Размер:214.5 КБ
ID:5949133Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1314.jpg
Прегледи:1
Размер:101.1 КБ
ID:5949138Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1320.jpg
Прегледи:1
Размер:148.1 КБ
ID:5949141Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1322.jpg
Прегледи:1
Размер:147.8 КБ
ID:5949142Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1324.jpg
Прегледи:1
Размер:194.5 КБ
ID:5949144Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1323.jpg
Прегледи:1
Размер:160.0 КБ
ID:5949143Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1318.jpg
Прегледи:1
Размер:172.3 КБ
ID:5949139Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1319.jpg
Прегледи:1
Размер:155.7 КБ
ID:5949140Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1307.jpg
Прегледи:1
Размер:213.4 КБ
ID:5949134Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1308.jpg
Прегледи:1
Размер:213.0 КБ
ID:5949135Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1310.jpg
Прегледи:1
Размер:81.4 КБ
ID:5949136Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN1313.jpg
Прегледи:1
Размер:192.1 КБ
ID:5949137

  • #2
    От: Житие и страдание моего Фероза

    Добре ,че Спарки не ме е изпреварил.Щом не си шлайфал блока ,нищо не си направил(тъкмо щеше да си ревизираш лагерите,съединителя и лагерчето),термостат какъв сложи?Щото пак ще грее.Впрочем каква е тая манджа с която мажеш блока преди гарнитурата?И какво дефинитивно направи с пукнатината на блока,освен палиативните адхезивни мероприятия? ПП.Гарнитурата трае към 5-6 месеца.....обикновено.
    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

    Коментар


    • #3
      От: Житие и страдание моего Фероза

      Не виждам остра нужда от шлайф на блока при положение, че гарнитурата е дебела 1.9мм (оригиналните са 1.. Ако се съмняваш, че блока ми е толкова крив, то тази джипка и за скрап не мога да я продам . Преди около 30 години, когато бях голобрад шофьор един опитен и печен майстор ми излезе с тези номера за шлайфане на блок, изправяне на глава на трасажна маса и тем подобни дивотии. Три гарнитури ми смени, докато му теглих една дълга нашенска .... Проблема тогава беше шупла в тапа против замръзване на главата, която отваря след като двигателя загрее. Та това светило тогава ме учеше как една десета кривина на блок или глава, било такава голяма кривина, че едвали не нов двигател трябва да се купи. Относно съединителя, наистина ми е интересно да погледна, но вече стана студено, не ми се стои на студ в гаража, а и до сега не съм усетил онова гадно, мазно припляскване при натискане на съединителя, при жесток тормоз на джипа. Относно двигателя, още като го купих, бяха извършени всички мероприятия по промивка на охладителната система и смяна на термостата с нов на 78 градуса. От тогава стрелката стои на един милиметър в ляво от термометъра и не мърда, независимо от сезона или режима на работа на двигателя Относно манджата - графитна грес. Относно блока - почистване, подсушаване, залепване, изчакване 24 часа, пълнене на охладителната система и загряване до работна температура, доливане на течост за спиране на течове от радиатора и газ на джипката между 3000-4000 оборота за 10 минути, след това си караш и наблюдаваш известно време, и ако опитът е сполучлив само караш .

      Коментар


      • #4
        От: Житие и страдание моего Фероза

        Първоначално публикуван от VTr Преглед на мнение
        Не виждам остра нужда от шлайф на блока при положение, че гарнитурата е дебела 1.9мм (оригиналните са 1.. Ако се съмняваш, че блока ми е толкова крив, то тази джипка и за скрап не мога да я продам . Преди около 30 години, когато бях голобрад шофьор един опитен и печен майстор ми излезе с тези номера за шлайфане на блок, изправяне на глава на трасажна маса и тем подобни дивотии. Три гарнитури ми смени, докато му теглих една дълга нашенска .... Проблема тогава беше шупла в тапа против замръзване на главата, която отваря след като двигателя загрее. Та това светило тогава ме учеше как една десета кривина на блок или глава, било такава голяма кривина, че едвали не нов двигател трябва да се купи. Относно съединителя, наистина ми е интересно да погледна, но вече стана студено, не ми се стои на студ в гаража, а и до сега не съм усетил онова гадно, мазно припляскване при натискане на съединителя, при жесток тормоз на джипа. Относно двигателя, още като го купих, бяха извършени всички мероприятия по промивка на охладителната система и смяна на термостата с нов на 78 градуса. От тогава стрелката стои на един милиметър в ляво от термометъра и не мърда, независимо от сезона или режима на работа на двигателя Относно манджата - графитна грес. Относно блока - почистване, подсушаване, залепване, изчакване 24 часа, пълнене на охладителната система и загряване до работна температура, доливане на течост за спиране на течове от радиатора и газ на джипката между 3000-4000 оборота за 10 минути, след това си караш и наблюдаваш известно време, и ако опитът е сполучлив само караш .
        Виждам ,че си в час.Удоволствие е да те чета,но прочети ми мненията и проблемите ми с гарнитурата(които впрочем поприключиха засега,за разлика от други) и ще видиш какво имам предвид.Иначе и моя термостат е 78 ,но днес ядох голям студ и ще слагам някакво перде на радиатора.Иначе за графитната грес мненията са противоречиви....меко казано.
        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

        Коментар


        • #5
          От: Житие и страдание моего Фероза

          Колега, от снимката на старата гарнитура виждам ,че е изпускала само от едната страна и на 4-те цилиндъра което ме навежда на мисълта ,че не е била затегната като хората или по-лошото ,че главата е крива.Поне провери ли по бабешкия начин дали верно не е крива : с графитна смазка и по-дебело стъкло? Между дъното на резбата на блока и самя болт винаги има междина и резултата от пренатягане на болт е или скъсване на болта или изкормяне на резбата ( сигурен ли си че всички болтове са ти с еднаква дължина и дали няма някаква мизерия на дъното на някоя резба в блока )
          И аз като колегата михов съм озадачен с какво мажеш гарнитурата,ако е с грес-добре, ама ако е някакво лепило-защо и мажи по тънко все пак пари струва пък някои с толкова и джипа си гресираме
          Надявам се да не съм ти развалил съня и да спиш спокойно, но според мен този ремонт си е през пръсти и не бих дал и един ден гаранция ,но михов даде 5-6 месеца за гарнитурата което си е един плюсДжипа си е твой и ти сам решаваш как да си правиш ремонтите.Хиляди безаварийни


          ПП: михов недей на радиатора на решетката го сложи да не блъска студения въздух директно,между нея и ртадиатора има много място откъдето да нахлува въздух да охлажда
          Последно редактирано от Ne_Razbral_4o; 27-11-11, 20:54. Причина: PP:.....
          >>MI SUBI HI >< ShoguN<< 3.0 V6 24, автоматик , къса база
          Защото така ми харесва...
          Телефон: НЯМАМ
          Когато немогат да стигнат нивото ти,хората започват да те плюят

          Коментар


          • #6
            От: Житие и страдание моего Фероза

            Първоначално публикуван от Ne_Razbral_4o Преглед на мнение
            Колега, от снимката на старата гарнитура виждам ,че е изпускала само от едната страна и на 4-те цилиндъра което ме навежда на мисълта ,че не е била затегната като хората или по-лошото ,че главата е крива.Поне провери ли по бабешкия начин дали верно не е крива : с графитна смазка и по-дебело стъкло? Между дъното на резбата на блока и самя болт винаги има междина и резултата от пренатягане на болт е или скъсване на болта или изкормяне на резбата ( сигурен ли си че всички болтове са ти с еднаква дължина и дали няма някаква мизерия на дъното на някоя резба в блока )
            И аз като колегата михов съм озадачен с какво мажеш гарнитурата,ако е с грес-добре, ама ако е някакво лепило-защо и мажи по тънко все пак пари струва пък някои с толкова и джипа си гресираме
            Надявам се да не съм ти развалил съня и да спиш спокойно, но според мен този ремонт си е през пръсти и не бих дал и един ден гаранция ,но михов даде 5-6 месеца за гарнитурата което си е един плюсДжипа си е твой и ти сам решаваш как да си правиш ремонтите.Хиляди безаварийни
            И ти леко бъркаш.Главата ,не че не се криви ,но блока е по-важен.Сигурен съм че при колегата е крив в преградите между 3 и 4 -ти цилиндър.Иначе блока около болта може да се скъса,ако е бил пълен с някаква течност отвора.Ако не се издуха с въздух или да се аспирира със спринцовка,стават тия хватки.
            МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

            Коментар


            • #7
              От: Житие и страдание моего Фероза

              Като гледам 1 и 9 снимка май, че си прав защото чернилката е отдолу на гарнитурата,ама както и да е може би ще дойде ден да разберем кое е било криво сега да не дърпаме дявола за опашката
              >>MI SUBI HI >< ShoguN<< 3.0 V6 24, автоматик , къса база
              Защото така ми харесва...
              Телефон: НЯМАМ
              Когато немогат да стигнат нивото ти,хората започват да те плюят

              Коментар


              • #8
                От: Житие и страдание моего Фероза

                Здравй колега,

                Главата определено не е затегната като хората, ако беше нямаше да създава проблеми . Относно главата - аз по бабешки начин не проверявам, за целта си има трасажни маси, шлосерска синка и луфтомер (метода на маймунката с маслинката ). Относно затягането на болтовете - имах щастието ( или нещастието ) двайсет години да стягам какви ли не възли и детаили, късал съм, вадил съм, набивал съм втулки, разпробиване, пренарязване и т.н., така че гаранция давам за момента на затягане . Това е професионално изкривяване при мен, въпреки че последните 10 години рязко смених сферата на професионалното си развитие и работя в областта на финансите. Относно графитната грес - няма основание за притеснение, при положение, че следваш препоръките на производителя за стягане на главата. Схемите са доста прости и гонят както кривината в главата, така и тъпата графитна грес. Досега колкото гарнитури съм сменил, все по тази схема съм ги работил и повече не са пипани. Джипа наистина е мой и го експлоатирам според моите нужди, за съжаление е попаднал на стопанин, който му готви голям тормоз и не търпи отказ на зададен режим на работа.

                Коментар


                • #9
                  От: Житие и страдание моего Фероза

                  Само за статистиката да спомена по отношение на гаранциите на колегите за гарнитурата : По-вече от година шофиране. над 8 000 изминати километри, никакъв проблем с гарнитурата, показателя за температурата е закован на 1 мм преди термометърчето, двигателя си пее. Ами това е. Желая на всички участници във форума и на техните семейства много здраве, щастие, късмет и успехи през новата 2013 г. Весело посрещане на 2013.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Житие и страдание моего Фероза

                    Първоначално публикуван от VTr Преглед на мнение
                    Само за статистиката да спомена по отношение на гаранциите на колегите за гарнитурата : По-вече от година шофиране. над 8 000 изминати километри, никакъв проблем с гарнитурата, показателя за температурата е закован на 1 мм преди термометърчето, двигателя си пее. Ами това е. Желая на всички участници във форума и на техните семейства много здраве, щастие, късмет и успехи през новата 2013 г. Весело посрещане на 2013.
                    Радвам се искрено,и мойта се закрепи.Бая ловни излети ,екстремни с офроуд изпълнения преживя,засега няма проблеми.И на теб всичко най-добро през новата 2013.
                    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X