Обява

Свий
Няма добавени обяви.

13/0 за лов на диво прасе?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 13/0 за лов на диво прасе?

    Здравейте, споделете моля с какви патрони стреляте по прасета, интересуват ме най вече 13/0, препоръчайте марка?
    Стрелях с ххххх и ми направи впечатление, че само бяха пробили кожата.
    Стрелям с магнум пушка но слагам само мини магнум.
    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

  • #2
    От: 13/0 за лов на диво прасе?

    Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
    Здравейте, споделете моля с какви патрони стреляте по прасета, интересуват ме най вече 13/0, препоръчайте марка?
    Стрелях с ххххх и ми направи впечатление, че само бяха пробили кожата.
    Стрелям с магнум пушка но слагам само мини магнум.
    Много зависи от разстояние до целта, големина на животното и т.н.
    Ако е някой дърт 200 кг нерез ще ти трябва топ да го свалиш.
    Има четина, има кожа, има и дебел слой подкожна мазнина, това си е направо бронежилетка.

    виж това,

    С 13/0 можеш до 30-40 метра, 50-60 с бренеке от там нататък с карабината, това е ако искаш да си сигурен че ще пада от първия път.
    Някои казват нулите са за предпочитане, защото са повече сачмите-по голям шанс, други предпочитат бренекето-бронзови, звукови, до звукови и т.н, а някои предпочитат колкото по голям е калибъра толкова по добре.

    Но като цяло 13/0 имат случаен характер освен от упор.
    Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
    Dacia Duster 4WD

    Коментар


    • #3
      От: 13/0 за лов на диво прасе?

      Първоначално публикуван от Константин (stankovich) Преглед на мнение
      Много зависи от разстояние до целта, големина на животното и т.н.
      Ако е някой дърт 200 кг нерез ще ти трябва топ да го свалиш.
      Има четина, има кожа, има и дебел слой подкожна мазнина, това си е направо бронежилетка.

      виж това,

      С 13/0 можеш до 30-40 метра, 50-60 с бренеке от там нататък с карабината, това е ако искаш да си сигурен че ще пада от първия път.
      Някои казват нулите са за предпочитане, защото са повече сачмите-по голям шанс, други предпочитат бренекето-бронзови, звукови, до звукови и т.н, а някои предпочитат колкото по голям е калибъра толкова по добре.

      Но като цяло 13/0 имат случаен характер освен от упор.
      +++1.Напълно подкрепям мнението,дори отивам и в по-краен вариант-пълна забрана на сачми при лов на едър дивеч.Причините са много,опита ми не е малък -почти 18 години.Само куршум ,било гладкоцевен, било карабинен.ПП Преди 2 седмици имахме случай 100 килограмово прасе около 10 изсрела с 13 нули беше поело и чак тогава падна.То не бяха крака изпочупени,то не бяха сачми подкожно заседнали,то не беше гъзоръщина...
      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

      Коментар


      • #4
        От: 13/0 за лов на диво прасе?

        Ами то не напразно в доста страни ловът на едър дивеч е разрешен само куршуми. Аз лично съм спрял да използвам едри сачми от и аз не си спомням кога. Едно че ми ограничават дистанцията на отстрел, друго че не ми се хранят чакалите, пък и някак по спортменско е. Ако си добър си прибираш животното, ако ли не, до нови срещи Знам сега и "опозицията" какви аргументи ще извади в полза на съчмалийският едър лов: Гъсталак, бързо движещо се животно, ултра къси дистанции, безопасност и т.н. За мен лично това си е оправдание, но за мен. Всеки знае себеси.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • #5
          От: 13/0 за лов на диво прасе?

          Че кой е казал, че може само с 13/0, може и с 10/0. Да ви кажа и аз съм за монолитния куршум. Дремовите сачми може и да имат предимство, но след 20тина метра вече се разсейват доста. Лично съм стрелял прасе, питомно със 6/0 странично във врата от около няма и 2 метра и пораженията са в пъти по - големи отколкото с бренеке, със по - едри сачми също. Но определено на полето стрелковите дистанции са доста по - големи и в доста случаи пределни, там вече бренекето е незаменимо, след 30тия метър ходи го "чеши" със тези сачми. Да не говорим, че с бренекета има успешни попадения на дистанции от над 60, 70 метра, че и повече, на тези дистанции, не може да се говори за отстрелване със сачми, та било то и с патрони 12/76, или /89. Според мен, поне от това което съм изпитал, имат преимущество сачмите, до около 15тина метра(много зависи от оръжието и най - вече калибъра), и то най - вече, че битата площ е по - голяма.
          Ако е машина, нека бъде немска!
          XJR 1200
          ETZ 150
          Kawasaki Ninja ZX10R

          Коментар


          • #6
            От: 13/0 за лов на диво прасе?

            Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
            Че кой е казал, че може само с 13/0, може и с 10/0. Да ви кажа и аз съм за монолитния куршум. Дремовите сачми може и да имат предимство, но след 20тина метра вече се разсейват доста. Лично съм стрелял прасе, питомно със 6/0 странично във врата от около няма и 2 метра и пораженията са в пъти по - големи отколкото с бренеке, със по - едри сачми също. Но определено на полето стрелковите дистанции са доста по - големи и в доста случаи пределни, там вече бренекето е незаменимо, след 30тия метър ходи го "чеши" със тези сачми. Да не говорим, че с бренекета има успешни попадения на дистанции от над 60, 70 метра, че и повече, на тези дистанции, не може да се говори за отстрелване със сачми, та било то и с патрони 12/76, или /89. Според мен, поне от това което съм изпитал, имат преимущество сачмите, до около 15тина метра(много зависи от оръжието и най - вече калибъра), и то най - вече, че битата площ е по - голяма.
            Колега,ще си позволя да те поправя.Външната балистика е много интересна наука.6/0 от 2 метра проявяват свойствата на монолитен заряд и като такъв се отнасят към куршумите.Аз съм убивал прасе в кочина от 1-2 метра и с №7.Целта на заряда в патрона е да закара една енергия до обекта и да я отдаде максимално цялата вътре.Не е за подценяване и рефлекторното спиране на органи дори при непряко попадение в тях,а само преминаване край тях.Пораженията по кожата/това което наричаш бита площ/едва ли е от значение,ако няма проникване навътре и внос на енергия.При лова на едри животни се разчита и на експанзивността на заряда,т.е отдаване на енергията за в малки сечения/до 50 см/.Да не говорим за убойна енергия на различни разстояния.Всяка уважаваща себе си фирма публикува едни балистични таблици,които са конкретни за всяка отделна муниция дори от една и съща фирма.Всеки уважаващ себе си ловец трябва да ги е научил наизуст и да е стрелнал 100-200 пъти с тоя патрон с който ловува.
            МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

            Коментар


            • #7
              От: 13/0 за лов на диво прасе?

              Напълно съм съгласен с теб колега, но като чета различна оръжейна литература и като съпоставям реални тестове с таблици дадени от производителите понякога се забелязва леко завишаване на стойностите от производителя с цел реклама, примерно прав изстрел и прочее, но както и да е. Чел съм, че има бренекета с прав изстрел от над 120 метра че и повече. Предвидени за страни, където лова с нарезно оръжие е забранен, като Гърция например и много други. В статията се споменаваше за ефективни стрелкови дистанции от 160, 170 метра, малко множко ми се виждат, ама пък знам ли, може и да е вярно.
              Ако е машина, нека бъде немска!
              XJR 1200
              ETZ 150
              Kawasaki Ninja ZX10R

              Коментар


              • #8
                От: 13/0 за лов на диво прасе?

                Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                Колега,ще си позволя да те поправя.
                А .......... сериозно ли? Недей.........абе хайде давай, давай!
                Докторе, аз си нося таблиците за боеприпасите с които не съм стрелял 200 - 300 пъти и си ги забивам на дървото до което вардя. И като видя дивеча почвам едни сметки, едни балистики, сверка по таблица и чак тогава стрелям.
                Просто вярвам на производителя и стрелям, и каквато е слуката. За 20г. лов имам избити над 100 прасета. До преди 10г. си водех тефтерче, къде, какво и с какво съм отстрелял, но след това им загубих цифрата. Над 70% от слуката си съм постигнал с патрон снаряден с 13/00. Убивал съм прасе/над 100кг./ на около сто метра с 13/00/в ухото/. Като станах ловец и на една гонка прасетата минаха на разстояние от над 150м. и аз не стрелях. Стар ловец ме наблюдавал и като се събрахме ми каза една приказка която помня до днес и спазвам винаги "СЪЧМА СИНОР НЯМА".
                Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                Коментар


                • #9
                  От: 13/0 за лов на диво прасе?

                  Колеги, не подценявайте боеприпаса.
                  Когато ходех активно на лов 13/0 си правех сам. Слагах "зимна" мярка барут или използвах състезателни патрони за "Трап" на които вадех съчмите "седмица". Надсъчмена капачка не слагах, а с една запалена парафинова свещ накапвах/запълвах разстоянията между съчмите до
                  като се напълни. При пробите на 70 метра /според мен толкова е разстоянието на правия изстрел/ деветте съчми се вместваха в площ от две педи или около 45 см. При попадение направо събаряше прасето. Така практикувах за всички патрони от 6/0 нагоре.
                  Всички знаем или сме виждали съчми "спрели се в кожата" от стари, изстърдели, мокрени и незнайно колко години носени в патрондаша патрони. Моите съчми минаваха през прасето и се спираха в кожата от другата страна.
                  сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                  dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                  Коментар


                  • #10
                    От: 13/0 за лов на диво прасе?

                    Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                    Напълно съм съгласен с теб колега, но като чета различна оръжейна литература и като съпоставям реални тестове с таблици дадени от производителите понякога се забелязва леко завишаване на стойностите от производителя с цел реклама, примерно прав изстрел и прочее, но както и да е. Чел съм, че има бренекета с прав изстрел от над 120 метра че и повече. Предвидени за страни, където лова с нарезно оръжие е забранен, като Гърция например и много други. В статията се споменаваше за ефективни стрелкови дистанции от 160, 170 метра, малко множко ми се виждат, ама пък знам ли, може и да е вярно.
                    Не се съмнявай в това,защото вероятно се отнася за съвременните куршуми които са подкалибрени.При тях началната дулна скорост достига до 600 м/с-скорост която ги доближава до карабинните куршуми.Например българския Вандал-тегло 20 гр(оригинал Бренеке на Динамит Нобел-Ротфайл-36).Стремежа вече е по-восока скорост и намаляване на теглото с цел по-далечен и балансиран полет.По-отношение на куршума тип Бренеке и друг път съм казвал,че той като конструкция се счита за морално остарял,създаден в ерата на бавногорящите димни барути и не бих съветвал някой да си го слага в ''доломата''.
                    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                    Коментар


                    • #11
                      От: 13/0 за лов на диво прасе?

                      Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
                      Колеги, не подценявайте боеприпаса.
                      Когато ходех активно на лов 13/0 си правех сам. Слагах "зимна" мярка барут или използвах състезателни патрони за "Трап" на които вадех съчмите "седмица". Надсъчмена капачка не слагах, а с една запалена парафинова свещ накапвах/запълвах разстоянията между съчмите до
                      като се напълни. При пробите на 70 метра /според мен толкова е разстоянието на правия изстрел/ деветте съчми се вместваха в площ от две педи или около 45 см. При попадение направо събаряше прасето. Така практикувах за всички патрони от 6/0 нагоре.
                      Всички знаем или сме виждали съчми "спрели се в кожата" от стари, изстърдели, мокрени и незнайно колко години носени в патрондаша патрони. Моите съчми минаваха през прасето и се спираха в кожата от другата страна.
                      И аз така запечатвах с восък, но на един лов имах честа да ловувам с бай Иван-треньор на националния отбор по ловна стрелба, та той като ги видя и ги хвърли. Каза никога да не гърмя с така запечатани патрони, като ми даде някъкви доводи, които вече не помня. Относно правенето на патрони, имам всичко, освен капси и барута ми е към 60-70гр., а и читави гилзи/книжни/ не останаха.
                      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                      Коментар


                      • #12
                        От: 13/0 за лов на диво прасе?

                        Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                        И аз така запечатвах с восък, но на един лов имах честа да ловувам с бай Иван-треньор на националния отбор по ловна стрелба, та той като ги видя и ги хвърли. Каза никога да не гърмя с така запечатани патрони, като ми даде някъкви доводи, които вече не помня. Относно правенето на патрони, имам всичко, освен капси и барута ми е към 60-70гр., а и читави гилзи/книжни/ не останаха.
                        Тая глупост с восъка освен да пръсне някоя цев,друг ефект няма да направи.Другото е че влошава външната балистика.Но има друг трик за групиране на дремките.Прави се с разпробиване на сачмите и свързването им с корда като се прави кръг с диаметър 20-30 см.ПП.Все още продължавам да правя патрони,но на прасе ходя с карабина от години.Нямам толкова убити прасета като теб,но се старая.Все пак е слука .От 20-на имам само едно изтървано за 18 години.
                        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                        Коментар


                        • #13
                          От: 13/0 за лов на диво прасе?

                          За парафина съм съгласен, но за кордата нещо ми се струва не точно така. При горенето на барута дали няма да прегори кордата??
                          Не мога да се похваля с такава успеваемост.oops:
                          С карабина ловувам декември, след листопада.
                          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                          Коментар


                          • #14
                            От: 13/0 за лов на диво прасе?

                            Дочев, кордата е стоманена. Предлагам да спрем с рационализациите от този род, че тук четат и доста младежи с малък или никакъв опит, и току виж някой реши да ги прилага без да има опит и... Абе ясно ви е не сте вчерашни.
                            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                            Коментар


                            • #15
                              От: 13/0 за лов на диво прасе?

                              Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                              Дочев, кордата е стоманена. Предлагам да спрем с рационализациите от този род, че тук четат и доста младежи с малък или никакъв опит, и току виж някой реши да ги прилага без да има опит и... Абе ясно ви е не сте вчерашни.
                              О.К.
                              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X