Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Болгар ТЛ-45

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Болгар ТЛ-45

    Здравейте колеги имам следния проблем с едно болгарче тл45 не завива на едната страна.Купено е преди няколко години с рециклиран двигател ,дюзи,вериги,бутилки...до последно си вървеше след като баща ми сваля отзад един капак на трансмисията мисля че имаше скъсана шпилка и я сменихме бе сглобен ламарините пясъкуструени и боядисани уреди подменени общо взето целият трактор е рециклиран запалихме го и завива само на дясно на ляво не реагира вобще ще съм ужасно благодарен ако някой може да помогне

  • #2
    От: Болгар ТЛ-45

    Първоначално публикуван от slk_mercedes Преглед на мнение
    Здравейте колеги имам следния проблем с едно болгарче тл45 не завива на едната страна.Купено е преди няколко години с рециклиран двигател ,дюзи,вериги,бутилки...до последно си вървеше след като баща ми сваля отзад един капак на трансмисията мисля че имаше скъсана шпилка и я сменихме бе сглобен ламарините пясъкуструени и боядисани уреди подменени общо взето целият трактор е рециклиран запалихме го и завива само на дясно на ляво не реагира вобще ще съм ужасно благодарен ако някой може да помогне
    На ляво не завива защото не може да му се отблокира левия фрикцион.Така сега не се сещам точно от къде се нагласяше но провери по лостовата система на лявата патерица няма ли някакъв болт за регулиране.Освен че трябва да се отблокира левия фрикцион трябва и да има и добри спирачки,защото когато не е натоварен трактора за завиване се ползва и спирачката.
    0885719173-Красимир

    Коментар


    • #3
      От: Болгар ТЛ-45

      След извършване на регулировките с болтовете по лостовете за управление/патерици/ и натягане на спирачните ленти до необходимото трябва да се проверят през задните лукове на бордовете да ли се местят аксеалните лагери притискащи касетата.И ако и те работят нормално остава още едно нещо.След продължителен престои залепват дисковете в касетата и не се отделят.За да се освободят дисковете се прави следното:Включваш на първа скорост и го подкарваш.След това издърпваш двата лоста докрай назад и натискаш и отпускаш спирачките неколкократно до освобождаване на дисковете/това се прави така,ако имаш два педала за спирачки и ръчен съединител/, ако си с крачен съединител и комбинирани лостове за управление със спирачките се включва на скорост и се дърпат едновременно двата лоста и отпускат,но при този вариант се иска по-точно регулиране на спирачките за да могат да действат едновременно.
      Има още нещо.В долната част на бордовете има пробки развий ги,че ако има вода да може да изтече.През люковете може да се направи промивка на касетата с бензин или нещо от този род течност да за се премахнат ръждата и други замърсители които влошават работата на фрикциона/той е само от стоманени дискове/.
      Какво наричаш трансмисия и къде е тази шпилка която е била скъсана.Има ли нещо общо с лостовете,спирачките и касетата,ако няма общо с тези неща няма проблем.
      Ако има нещо друго питай.
      Успех,че сега трябва да се оре.

      Коментар


      • #4
        От: Болгар ТЛ-45

        [QUOTE=Stefan55;1669908]След извършване на регулировките с болтовете по лостовете за управление/патерици/ и натягане на спирачните ленти до необходимото трябва да се проверят през задните лукове на бордовете да ли се местят аксеалните лагери притискащи касетата.И ако и те работят нормално остава още едно нещо.След продължителен престои залепват дисковете в касетата и не се отделят.За да се освободят дисковете се прави следното:Включваш на първа скорост и го подкарваш.След това издърпваш двата лоста докрай назад и натискаш и отпускаш спирачките неколкократно до освобождаване на дисковете/това се прави така,ако имаш два педала за спирачки и ръчен съединител/, ако си с крачен съединител и комбинирани лостове за управление със спирачките се включва на скорост и се дърпат едновременно двата лоста и отпускат,но при този вариант се иска по-точно регулиране на спирачките за да могат да действат едновременно.
        Има още нещо.В долната част на бордовете има пробки развий ги,че ако има вода да може да изтече.През люковете може да се направи промивка на касетата с бензин или нещо от този род течност да за се премахнат ръждата и други замърсители които влошават работата на фрикциона/той е само от стоманени дискове/.
        Какво наричаш трансмисия и къде е тази шпилка която е била скъсана.Има ли нещо общо с лостовете,спирачките и касетата,ако няма общо с тези неща няма проблем.
        Ако има нещо друго питай.
        Успех,че сега трябва да се ор прощаваи колега ама има ли части за тия фрикциони

        Коментар


        • #5
          От: Болгар ТЛ-45

          Трябва да погледна какво ми е останало.Мисля,че ми е останала една касета,вилки за аксеалните лагери,лагери с телата и някои др.неща.Валовете за короната май отидоха за старо желязо.
          Преди няколко години правих ремонт/ходовата част/ на един ТЛ-45 от едно съседно село.Дочух,че сега май ще го продава човека поразил двигателя.Като минат студовете ще проверя дали е вярно и ако има нещо ще пиша.

          Коментар


          • #6
            От: Болгар ТЛ-45

            Здравейте, каква е разликата между различните модели Болгарчета- нямам предвид мощностни характеристики,а ходова част,трансмисия, идиото устоичивост,ремонтабилност и др.

            Коментар


            • #7
              От: Болгар ТЛ-45

              Първоначално публикуван от марчо Преглед на мнение
              Здравейте, каква е разликата между различните модели Болгарчета- нямам предвид мощностни характеристики,а ходова част,трансмисия, идиото устоичивост,ремонтабилност и др.
              Като модели си приличат тл30 и тл45 , минимални разлики имат в телешките на тл 30 е малко по къса иначе трансмисията им е едно към едно, идиото устойчиви са до толкова да не остане без масло или да го прегрееш, понеже са стара техника която отдавна е излязла от употреба резервни части нови няма, намират се втора употреба но много трудно,другия вариант е някой грамотен стругар да ти го направи но излиза на добра цена
              Техниката дава толкова колкото можеш да вземеш от нея!!!!

              Коментар


              • #8
                От: Болгар ТЛ-45

                Ремонта е голяма заигравка.По някога за да ремонтираш някой възел разглобяваш целия трактор.Има разлика в окачването на ходовата част към рамата и веригите са с различна дължина.При някои има разлика и в хидравликата на навесната система.Дурако устойчиви са,но трябва да се внимава с ходовата част и много бързо се преобръщат на наклон.Останалото го каза колегата.

                Коментар


                • #9
                  От: Болгар ТЛ-45

                  Здравейте, питането ми е и за по-големите, защото имат разлика в ленивците на ТЛ 30-45 и 54-60.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Болгар ТЛ-45

                    Не само в ленивците имат много разлики
                    Техниката дава толкова колкото можеш да вземеш от нея!!!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Болгар ТЛ-45

                      ТЛ-45 и Т-54В и 60 са съвсем различни машини.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Болгар ТЛ-45

                        Здравейте, питането ми е, според вас кой Болгарчета от ТЛ 30 до Т60 създават по-малко грижи с ходовата част и за какво да се внимава с нея ?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Болгар ТЛ-45

                          Още с започването да пиша искам да кажа,че експлоатацията,ремонта и подръжката на ходовата част на верижните машини е доста трудоемка и скъпа.
                          Имах ТЛ-30 и съм работил с ТЛ-45 с другите не съм имал възможност да работя,но имам наблюдения върху тях.Ако вземе да се пише за всичко което може да стане при тези трактори ще отнеме доста време.Затова най-общо за всички.При всички трябва да се внимава колко са обтегнати веригите,ако са хлабави предразполагат за по-лесно падане,а при прекалено натягане се късат и по-вече се износва ходовата част.Трябва още да се внимава когато се кара в гъста кал и при студено време.Веригите се пълнят с твърдата кал и лесно излизат от водещите колела.Трябва винаги да се проверяват бордовете/крайната предавка/,ленивеца/обтягащото колело/,телешките и опорните колела/опорните колела са при тракторите Т-54В и 60 /да ли имат масло и за люфтове в лагерите.При ТЛ-30 и ТЛ-45 трябва да се проверяват гайките придържащи каретките-често се само развиват и падат каретките и изтича маслото и при по-големия модел го има този проблем,но много по-рядко.Проблем при ТЛ-30 прави и ресора придържащ двигателя към телешките-има носещо рамо с легла и сферично лагеруване към него и трябва да се гресира редовно за да се избегне износването.Там се намира и опората на ресора към коритото и трябва да се проверява за разхлабване.При тракторите ТЛ-30 и ТЛ-45 трябва да се следи и за хлабините във втулките които са на телешките и лагеруват в напречната носеща ос при голямо износване коловоза не е успореден и падат веригите и се износват каретките.Там също се гресира.И при малките и по-големите трябва да се обръща много внимание на обтягащото колело/ленивеца/ за хлабини,износване и евентуално изкривяване.При Т-54в и 60 трябва да се внимава много за кривошипа към обтягащото колело/ленивеца/,ако се изкриви събаря лагерите на колелото или изхвърля веригата.Проблем могат да създадат и водещите колела/звездочките/. При голямо износване спомагат за падане на веригите и износването им.Веригите се износват интензивно и в отворите за съединяване и съединителните оси/клечки/. При голямо износване веригите се огъват много по дължина и падат от водещите колела. При поставянето на нови вериги е желателно да се поставят и нови звездочки.Когато се работи при наклони също трябва да се внимава къде вървят веригите,ако са поизносени лесно падат.ТЛ-30 и ТЛ-45 са с тесен коловоз и при странични наклони лесно се обръщат.Има и още неща да се пишат,но според мен това са основните.Общо взето трудна ходова част.
                          И едните и другите трактори ТЛ-30,45 и Т-54 и 60 имат предимства и недостатъци едни спрямо други.С първите могат да се обработват малки и закрити площи,другите са по-мощни и позволяват да се работи с по-голям инвентар и имат по-голяма производителност.
                          Моето мнение е /то не е миродавно/,че тракторите Т-54 и 60 са по-добри за експлоатация макар,че и другите не са за пренебрегване.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Болгар ТЛ-45

                            Първоначално публикуван от марчо Преглед на мнение
                            Здравейте, питането ми е, според вас кой Болгарчета от ТЛ 30 до Т60 създават по-малко грижи с ходовата част и за какво да се внимава с нея ?
                            Няма такава верижна техника дето да не и изпадат веригите, едва ли ще намериш някой от тия трактори с читави вериги, по добрия вариант ти е колесен трактор малко по скъп като първоначална инвестиция но много спестени главоболия след това, иначе колегата горе долу е написал за какво става дума
                            Техниката дава толкова колкото можеш да вземеш от нея!!!!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Болгар ТЛ-45

                              Прав е колегата с колесните трактори има по-малко главоболия по ходовата част и са много по-подвижни.Верижните машини не могат да се използват за всички земеделски операции докато колесните могат в зависимост от класа.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X