Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

    Здравейте, става въпрос за запалителна система с продължителност на разряда, зависеща от оборотите и енергия няколко пъти по-голяма от тази на класическите уредби и тези с транзисторни комутатори. Времето на разряда е 4-4.5мсек при празен ход на ДВГ и се свива до 1.5мсек на 6000об/мин. Това означава непрекъснат разряд при ъгъл на завъртане около 30град на коляновия вал. Получава се плазмен фронт от силно нагорещени газове, които запалват сигурно сместа в цилиндъра при всякакви условия. Особено удачно е при по-стари модели коли с механично делко.
    Карам с подобна система ВАЗ 2107 на пропан-бутан, като установените плюсове са:
    Сигурно палене при всякакви условия директно на газ;
    Нечувствителност към колебания на аванса и качество на горивото;
    Нечувствителност към замърсявания на свещите;
    Повишена еластичност на ДВГ;
    Икономия на гориво в някаква степен, в зависимост от техническото състояние на автомобила;
    Чист ауспух, дори при градско каране на малки разстояния...

    Следва продължение...

  • #2
    От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

    А това чудо прави ли се, купува ли се, каква му е цената, как се монтира...?
    То и други въпроси сигурно ще излязът.
    Очакваме с интерес.

    Коментар


    • #3
      От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

      Първоначално публикуван от salmanski Преглед на мнение
      А това чудо прави ли се, купува ли се, каква му е цената, как се монтира...?
      То и други въпроси сигурно ще излязът.
      Очакваме с интерес.
      Някога отдавна ги правехме, отначало беше уж само да си начешем крастата, после излязоха сполучливи и съм подарил поне 15 на приятели. Последното си замина със старото ми Москве, когато се предаде окончателно и замина за скрап (кофти антифриз + голям студ ... резултата е ясен)

      Иначе, както казва колегата, ако са направени читаво, мотора пали като пушка и търпи доста издевателства с центровката и/или качеството на годивото, преди да започне да се сърди.
      Имат си и минуси - кабели и свещи се сменят по-начесто, че иначе нощем става като във фантастичните филми Зависи от колата, но понякога и бобините стават консуматив, ако не са сметнати за по-натоварен режим на работа.

      на мен обаче всичкия ми опит с тия забавачки е от карбураторни автомобили! на кола с инжекция не съм пробвал колко и дали изобщо има ефект - не знам. Надявам се колегата да даде повече информация.
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • #4
        От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

        Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
        на мен обаче всичкия ми опит с тия забавачки е от карбураторни автомобили! на кола с инжекция не съм пробвал колко и дали изобщо има ефект - не знам. Надявам се колегата да даде повече информация.
        Не че нещо, ама лада седмица с инжекция??
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #5
          От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
          Не че нещо, ама лада седмица с инжекция??
          Не, че нещо, но човека може да е тествал и на други
          Аз не съм и си признавам.
          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

          Коментар


          • #6
            От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

            Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
            Не, че нещо, но човека може да е тествал и на други
            Аз не съм и си признавам.
            На свестен инжекцион компа върти изпреварването на запалването, та се съмнявам да има полза
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
              На свестен инжекцион компа върти изпреварването на запалването, та се съмнявам да има полза
              Не знам, и на мен ми е интересно.
              Всъщност, полза е вероятно да има, но дали компа ще е на същото мнение и няма да се вкисне нещо е въпроса. Отделно, че като станат 2 или 4 бобини, което не е рядкост, става интересно.
              Надявам се колегата да не се обиди, че му наспамихме темата
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #8
                От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

                Продължение...

                Системата на практика е двойна - първо се разрежда резонансно, зареден до около 300в кондензатор, като при това се получават няколко двуполярни разряда. Първият е с много висока скорост на нарастване на напрежението, което дава пълна нечувствителност към замърсени електроди на запалителните свещи. След този пакет от двуполярни разряди се включва комутатор, напомпващ запалителната бобина с допълнителна енергия, удължаваща драстично времето на последния разряд. Изключването на комутатора предизвиква нов мощен разряд с обратна полярност,
                консумиращ натрупаната в бобината енергия.
                Индуктивен разряд в класическа/транзисторен комутатор уредба:
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Car_Ignition_System_Theory_8_scl.jpg
Прегледи:1
Размер:124.1 КБ
ID:5316724
                Комбиниран капацитивно-индуктивен разряд в обсъжданата уредба:
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Powerful_discharge.png
Прегледи:1
Размер:149.9 КБ
ID:5316727
                Повишената енергия на разряда дава възможност за работа на ДВГ с обеднени смеси при запазени динамични характеристики. За съжаление съвременните автомобили не позволяват лесно коригиране на горивната смес или предварението на запалване, макар че не е невъзможно. Това не е проблем при по-стари модели, особено работещи на газово гориво с АГУ от първите поколения, позволяващи лесно коригиране на сместа. Допълнителен проблем при съвременните коли са нискоомните сухи запалителни бобини с влошено охлаждане, което са сметнати за определена енергия и трудно биха издържали по-висока, даже с принудително охлаждане. Докато старите, маслонапълнени търпят без проблем претоварване в пъти по-голямо. Затова засега системата е във вариант за работа на 4-цилиндрови ДВГ с една запалителна бобина и механично делко, като най-удачно приложение.
                Всеки с известен опит в електрониката, импулсните схеми, който може да мери с осцилоскоп и мултимер (при добро желание) би могъл да я изработи самостоятелно по оригиналната схема, която е руска. При интерес ще бъде публикувана информация. За останалите варианти пишете на ЛС.
                И нещо много важно, ДВГ и особено оригиналната запалителна система трябва да са в добра кондиция, защото чудеса няма. Два примера:
                Преди доста време монтаж на УАЗ фургон, опростен вариант на системата за тест. Човекът във възторг, пали от раз, ауспуха побелява и т.н...
                Опит за монтаж на БМВ стар модел с инжекционна система с монтирана електроника за следене и регулиране на горивната смес и характеристиките на запалване. Е, работеше си, но юнакът очакваше чудо и компресията в два от цилиндрите от 5 да стане 10, но не би.
                В момента се подготвя двуканална система за едно Субару, което е с две двойни запалителни бобини за тестване.
                Накрая две думи за свещите. Доста години наблюдения показват, че повишено износване на електродите няма. Кабелите обаче правят проблеми, възможи са прекъсвания, пробиви и др. подобни при некачествени екземпляри.
                Нещата са доста интересни, особено за хората обичащи да човъркат по каручките си.

                Коментар


                • #9
                  От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

                  Ако не забравя, ще поровя тия дни за нашата схема, дано съм запазил някъде копие. Ако правилно се сещам за коя руска схема говориш, има какво да се подобри. Друг е въпроса дали съм запазил нещо след 15 години и няколко смени на жилище. Не, че е голям проблем да се измисли пак, но си иска време, пък пущината все го няма
                  Всъщност, бяхме го правили първоначално за запалителна система за нафтов котел
                  По спомен, бобина от Москвич/Жигула издържаше по десетина хиляди километра, Зил-овите се държаха добре, имаше и някакви други, които бачкаха стабилно, но не помня вече от какво. С по-съвременни не съм експериментирал, а тогава други нямаше...

                  Иначе ефекта, особено от към първоначално палене, наистена беше потресаващ, потвърждавам.
                  О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

                    Здрасти, tef4o...едва ли е същата схема, защото при мен проблем с Ладовата бобина няма. Мерил съм тоците мноого пъти и максимумът е около за време 2-2.5мсек на много ниски обороти. При началните синусни колебания амплитудата на тока стига до 10а, но като се вземе предвид затихването и ефективната стойност на синуса стойността не е повече от , като времето е много малко, само 0.45мсек. С две думи бобината работи леко над номинала без никакви проблеми и то без постояннотоково подмагнитване, както е при класическите и комутаторните уредби.
                    Това е моят вариант на конструкция с дъно от бутало на голям ДВГ и кутия от маслен филтър...
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0010_rsz.JPG
Прегледи:1
Размер:377.1 КБ
ID:5321091Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0004_rsz.JPG
Прегледи:1
Размер:402.7 КБ
ID:5321092Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0006_rsz.JPG
Прегледи:1
Размер:411.3 КБ
ID:5321093
                    Наскоро правих тестове как се държат съвременни нискоиндуктивни бобини, едно- и двуизводна, с тази ситема. С оптимални настройки едноизводната работеше перфектно с много мощен разряд. Другата обаче е зле е товарът идва много, почва да грее. Въпреки това постигнах разряди с максимално време около 3.5мсек, което не е зле, но в сравнение с 5мсек на едноизводната и Ладовата бобини бледнее. Дългият по време разряд прави ДВГто еластично и може да се кара на висока предавка с много ниски обороти, като колата си поема нормално при подаване на газ. Допълнително работната температура се достига по-бързо, предполагам вследствие по-пълното изгаряне и повече отделена топлина.

                    Поздрави...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

                      Не съм се изразил ясно, сори. Имах предвид, че нашата схема пържеше Ладовите бобини доста бързо, просто напрежението беше доста над нормата

                      Това за загряването истина ли е? Останалото и по мои впечатление е така.
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

                        А ето му и схемата
                        https://htftp.offroad-bulgaria.com/p.../zapalvane.gif
                        Правил съм го преди около 20 години на Шкода 120Л. Действително, това е запалването с най-мощна искра, която съм изкарвал от стандартна бобина. Защото съм правил и специални, заливани с високоволтова смола под вакуум.
                        Уникалното му качество беше, че събира в едно предимствата на тиристорното и транзисторното запалване. От първото стръмния фронт на нарастване на напрежението и като свърши енергията от кондензатора, продължава транзисторното с енергията от магнитопровода. По този начин работеше на кола, която харчеше по 1л. масло на СТО КИЛОМЕТРА! С друго запалване свещите трябва да се сменяват през ден. Само трудничко му се навиваше трафчето, заради специалните изисквания.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

                          Getca, дай някакви контакти , че нямаш право на лични
                          Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                          За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                          A1+

                          Коментар


                          • #14
                            От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

                            Мога ли да се вмъкна и аз в темата и да попитам:
                            В кой век и коя година живеем!?!

                            От кога не сте виждали по магазините КТ342А .... и КУ202Н ...
                            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Електронна запалителна система с повишена енергия на разряда

                              А аз да попитам:
                              Не можахте ли да намерите по-сложни схеми?!
                              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X