Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зимата с включени светлини

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зимата с включени светлини

    Ето го моето решение:
    Реле, което да включва предните светлини (без габарити) при даване на контакт:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02276.JPG
Прегледи:1
Размер:94.6 КБ
ID:5945006Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02277.jpg
Прегледи:1
Размер:38.7 КБ
ID:5945007
    1 и 2 - са +12V и маса, които превключват веригата - няма значение посоката.
    3 подава към 4 при изключена верига 1-2
    3 подава към 5 при включена верига 1-2

    На 3 и 5 си вързах разклонение на кабелите за копчето за къси светлини.
    На 1 вързах +12V от чистачките - има ток при положение на ключа "контакт"
    На 2 вързах маса (пак от чистачките, че е най близо)
    Преди 1 вързах един прекъсвач, за да мога по желание да изключвам зимните дневни светлини - лятото или при паднал акумулатор.

    Цена: 1 лв реле, 1 лв, кабели, 1 лв лустер-клема, прекъсвач не помня - сигурно 1 лв.
    малко запояване - 10-15 мин
    монтаж в колата: 2-3 часа
    Размери на релето: 1см/2см/3см
    Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

  • #2
    От: Зимата с включени светлини

    А 4 къде ?
    подаръци за мъже от FACOM
    промоция на читави инструменти

    и на хоби такива

    тел. О879 Ч8Ч 2З5

    Коментар


    • #3
      От: Зимата с включени светлини

      А защо без габарити?

      Коментар


      • #4
        От: Зимата с включени светлини

        Има предвид задните, защото не се изисква от закона.
        подаръци за мъже от FACOM
        промоция на читави инструменти

        и на хоби такива

        тел. О879 Ч8Ч 2З5

        Коментар


        • #5
          От: Зимата с включени светлини

          Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
          А 4 къде ?
          Не се връзва никъде.

          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
          А защо без габарити?
          За схема с габарити ти трябва още едно реле и още толкова жици - може да възникне проблем с мястото за монтаж.
          Не съм го направил, защото не го иска закона.
          Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

          Коментар


          • #6
            От: Зимата с включени светлини

            Не е ли по добре да се върже модула към зареждането и фаровете да светват когато работи мотора
            ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

            Коментар


            • #7
              От: Зимата с включени светлини

              Има стара тема по този въпрос. При ЕнтЕлигентното решение, фаровете светват именно само след стартиране на мотора.(взимаше се нещо сигнал от лампата за маслото или за зареждането). Мой колега се сдоби наскоро с въпросната системка срещу 30лв (с включени материалите и труда).
              Сигурно има и друга освен тази тема – http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=4296

              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • #8
                От: Зимата с включени светлини

                Тя темата е сигурно много предъвквана, откак решихме да се правим на скандинавци за зимата ама .... понеже съм отскоро тука да се изкажа и аз от гледна точка на фронтера(96-та). Върти ми се и на мене тая мисъл в главата от лятото насам ама тогава беше топло а ноември беше далеч ...
                Като че ли на фронтерата ще стане много лесно - (ама не съм разглеждал схемите на ел инсталацията) само едно реле дето да "дублира" бутона за светлините и да се управлява от положението "на контакт". Като се замисля още малко, същото реле във включено положение, ще трябва да изключва веригата на бутона за габаритите.
                Някой да има вече практически опит в конкретния случай ?
                ОФБ ДБ X22SE
                Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                Коментар


                • #9
                  От: Зимата с включени светлини

                  Колега, не знам дали таблото ти е 1:1 с мойто ОФА 92г., но най-вероятно "да".
                  В блока с бутоните влизат 5 жици - да ги номерираме от 1 до 5 от долу нагоре.
                  2-ра - +12Вт за габарити
                  3-та - +12Вт за фаровете
                  4-та - към релето на габаритите (ако изобщо има реле, че не съм сигурен)
                  5-та - към релето за фаровете

                  Като натиснеш копчето "габарити" - свързва 2-ра към 4-та жица.
                  Като натиснеш копчето "фарове" - свързва 2-ра към 4-та и 3-та към 5-та жица.

                  Аз съм разклонил 3-та и 5-та жица и съм ги свързал към релето - съответно 3-ти и 5-ти крак на релето от снимката.
                  Ток за релето можеш да си вземеш от жица по избор - най-добрия вариант би бил директно от алтернатора - фаровете ще светват след като запалиш. На мен не ми се занимаваше и затова мързеливо си взех от най-близкото място: чистачките - на таблото от другата страна. За удобство там в снопа има и маса.
                  Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Зимата с включени светлини

                    Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
                    Колега, не знам дали таблото ти е 1:1 с мойто ОФА 92г., но най-вероятно "да".
                    Моята е от 96-та но със старото табло. Тук прочетох доста мнения, че електрическото окабеляване преди и след 95-та доста се различава и мисля, че са верни. Аз имах няколко електрически проблема и докато се оправях с тях забелязах, че някои от схемите, с които разполагам (сваляни са са безразборно от интернет), не са много верни. Проблемът ми е, че не мога да съм 100 % сигурен кога една схема се отнася за преди 95-та, коя за след и коя за фронтера Б. Без проверка на място не става. Но сега вече се прибирам по тъмно а и е доста студено .... А и комшиите съвсем ще се подсигурят вече, че съм изперкал, като видят да се муша из камиончето по тъмни доби. Намерих една схема вчера на осветлението (но не съм проверил още дали е за моето камионче), според която може да стане номера с един диод на мястото на някакъв куплунг след бутона и подаването на 12 в след него направо на управляващата намотка на релето от положението ключа "на контакт", евентуално през бушон(е, може и един ключ да се сложи). При това положение ще светят само предните фарове и то само докато е на контакт. Ако са включени габаритите от бутона тогава при изключване на запалването, габаритите ще си останат да светят и свирката за включено осветление ще си свирка при отваряне на вратата. Което е най-важното.
                    В събота и неделя ще погледна дали схемата ми действително е такава(ако ми остане време).
                    ОФБ ДБ X22SE
                    Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Зимата с включени светлини

                      Аз пък си направих "интелигентно" включване на светлините. Захранване при подаден контакт. Включва къси светлини и габарити-след 12 секунди(да се съвземе малко акумулаторът). Следи изхода след релето и ако след изтичане на времето, няма подаден сигнал +12V към светлините(повредено реле, нагорели контакти на релето), започва да издава звуков сигнал. Свързано под волана - към лоста за включване на светлините, за да не се налага пипане по силовата част на инсталацията. Реално, устройството само дублира функциите на прекъсвача за къси светлини, като обслужва оперативната верига.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Зимата с включени светлини

                        Първоначално публикуван от Еmil Преглед на мнение
                        Аз пък си направих "интелигентно" включване на светлините. Захранване при подаден контакт. Включва къси светлини и габарити-след 12 секунди(да се съвземе малко акумулаторът). Следи изхода след релето и ако след изтичане на времето, няма подаден сигнал +12V към светлините(повредено реле, нагорели контакти на релето), започва да издава звуков сигнал. Свързано под волана - към лоста за включване на светлините, за да не се налага пипане по силовата част на инсталацията. Реално, устройството само дублира функциите на прекъсвача за къси светлини, като обслужва оперативната верига.
                        Това е добра идея.
                        Определено е по-добре само да те подсеща, а не да го върши вместо тебе.
                        Трябва да погледна как може да се използва направо фабричната пищялка за забравени фарове.
                        ОФБ ДБ X22SE
                        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Зимата с включени светлини

                          Ако не сте нервни, че пищи при всяко палене, най лесното е да се свърже един пиезозумер за 12V през диод: "маса" да се вземе от оперативната на късите светлини, а +12V - от предпазител след контактен ключ. Така при подаване на контакт, ако не са включени светлините, зумерът ще пищи, докато не се включат - потенциалите на двата му входа ще са изравнени след подаване на +12V(включване на светлините) вместо "маса" - тогава ще спре да пищи. Диодът служи да защити електрониката на зумера от обратния вариант - включени светлини и изключен контакт(зависи от точката на свързване).
                          Моето устройство си го направих хем да ме подсеща, хем ако пък съвсем съм се отнесъм и не му обърна внимание - да включи светлините, но устойчиво през 1 секунда да напомня, че не съм щракнал ключа(следи появата на оперативно напрежение към релето за светлините). В общи линии излезе около 10 евро(вкл. и кутийката), но е по мой вкус.
                          Последно редактирано от Еmil; 13-11-11, 19:49.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X