Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мнение за котел на пелети

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

    Зравейте, аз за първи път се включвам във форума защото темата за отопление с пелети ми е интересна. Ползвам котел на пелети вече трета зима и доста информация съм събрал по темата, с цел оптимизиране на разхода на пелети а от там и минимизиране,до колкото е възможно цената на този вид отопление. Ще исподеля лично мнение и бих се радвал ако с това мога да помогна дори и само на един от интересуващите се.
    Предимството на отопление с пелети пред такова с дърва и въглища е коментирано и е ясно, остава въпроса за цената !? както на котела-горелка така и на горивото-пелети.
    Ще започна с пелетите- очертава се тенденция (особено тази година) през месеците януари-март да има недостиг на пелети на пазара,а от там и спекулативно вдигане на цените от търговците,а дори и от производителите. Аз купувам пелети -цялото необходимо количество за отопл. сезон 5-6 тона през месеците август и септември на един или два пъти на цена 280-300 лв/тон с доставка, като предварително правя проучване, проба и уговорка за да избера доставчика. Вярно затварям определени пари ,но се предпазвам от високи цени през отоплителния сезон. Смятам,че ако се отоплявах на дърва и въглища пак така щях да постъпя. Пелетите са силно компресирано(1-1,3 т/м3),компактно и чисто горив и 5-6 тона отнемат не повече от 4 м2 площ(в една къща все маже да се намери толкова площ) - не съм се и замислял ако бяха дърва и въглища как и къде щях да ги складирам. По-лекия вариант е да се осигурят пелети примерно 1/2 от необходимото за месеците с дифицит и купуване на части през първата половина на отопл.сезон - въпрос на избор и възможности, но по този начин се оптимизират разход на фин.средства и се елиминира възникване на необходимост от "аврийно" алтернативно отопление -примерно с ток.
    Правя уточнение ,че тези 5-6 тона са за отопление на прилично изолирана къща- външно 6 см стиропор на стените,10см вата на тавана и 5камерна ПВЦ дограма с Ка стъкло.Раьон София,надморска височина 757 м., отопляема площ 200м2 и бойлер с две серпантини 300литра, като котела работи постонно от началото на октомври до края на март(не се спира през деня), а температурата в отделните стаи се регулира(по желание) с термовентилите на радиаторите.
    По-важния елемент от отоплението с пелети е избора на котел-горелка,защото от това изключително много зависи разхода на пелети, а в много форуми,както и тук са определени като "скъпо гориво". Тук има два основни момента: 1- използване на котел за твърдо гориво и "присаждане" на пелетна горелка или пелетен котел,окомплектован фабрично с пелетна горелка.
    2- пелетна горелка работеща с режим "ON-OF " или с автоматично променяща се мощност т.ес "модулация на мощността".
    По вопроса за котела- котлите за изгарянне на твърдо гориво дърва ,въглища са с ниско КПД 60-мах70%поради констуктивни особиности съобразени още в процеса на проектиране. Пелетните котли още в процеса на проектиране,изхождайки от спецификата на горивния процес и вътрешен дизаин са с КПД 87-88%,а при доокомплекноване с допълнителни екстри-ламбда сонда,регулатор на тягата на комина и др. КПД достига 93-94%. От това просто сравнение всеки може да направи извод за себеси какво да избере. По сложен е въпроса когата има вече инсталиран котел на твърдо гориво!?-тогава е въпрос на индиавидуална оценка- на колко гадини е котела? Как работи?Колко би струвала преработката за пелетна горелка, а там не са много възможностите.Важно е каде ще се монтира горелката и какъв газодинамичен тракт ще се получи, а от там и какво ще бъде реалното КПД... т.ес ЗАСЛУЖАВАЛИ СИ!
    По-сложен е въпроса с избор на пелетна горелка,защото предлагането е голямо- както вносни,така и български разработки. Няма да коментирам,че трябва да има автоматично запалване и да е самопочистваща се- това просто е задължително.
    Горелките с режим"ON-OF " са по-разпространени на пазара и се предлагат с различна максимална мощнос и няколко степени 1,2,3,4,5 на регулиране на мощноста(обикновено ръчно).Те работят на принципа запалване-горене на избраната мощност до достигане на зададена темп. на топлоносителя(примерно 80-85С)- изгасват/спира горенето до падане на температурата на топлоносителя до45-45С - отново запалване-горене и т.н.... Според мен този тип горелки задължително трябва да работят с буферен съд, а според специалистите обема му трябва да е 40-50литра на киловат мощност. на котела
    Вярно цената на тези горелки е по-ниска, но като прибавиш буферния съд,допълнителна помпа и съответна автоматика....какво излиза?...?
    Горелките с автоматично променяне на мощността т.ес "модулираща мощност"са значителна по-малко предлагани и са с по- висока цена. Те работят непрекъснато и променят мощността си (количеството изгаряно гориво) в определен диапазон примерно от 5Квт до максималната мощнос на горелката и обратно в зависимост от разликата на изходящата температура на топлоносителя на изхода на котела със зададената -(ако изх.температура е по-ниска -увеличават мощността, ако е по-висока от зададената- намаляват мощността на горелката) По този начин с допустими отклонения +/- няколко градуса(3-4) топлоносителя от изхода на котела отива към радиаторите. Тук не е необходим буферен съд и като се има в предвид че такова управление се изваршва с микропроцесор, а не с логически контролер обикновено към управлението са включени като опции и други датчици имащи отношение към оптимизиране на горивния процес- температура на самата горелка ,ламбда сонта, автомат. управление тягата на комина, температура на връщащасе вода,външна температура избор на температурата на топлоносителя, избор но максималната мощност на горелката и т.н. въпрос на решение на производителя.
    Със сигурност мога да твърдя,че пелетен котел с модулираща мощност на горелката е минимум 25% ПО-ИКОНОМИЧЕН от котел на твърдо гориво с присадена горелка "ON-OF" при едни и същи условия на работа и като се има в предвид,че експлоатацията на такъв уред е минимум 10 години всеки да си направи извода какво ще избере. Вярно-има разлика в цените ,но тя не е в пъти и се компенсира за 2-3 сезона.
    Не искам да ставам отегчителен или да се правя на голям познавач на пелетни котли,а просто исках да споделя моя опит от експлоатацията на такова съоръжение. Лично за мен отоплението с пелети е перспективна технология и ще е актуална още поне 15-20години ,ако не се измисли нещо по-добро. Пелетите могат да се произвеждат не само от отпадъчна дървесина, а и от почти всички биологични отпадъци които могат да горят- слама ,царевичак,слънчогледови люспи,дори може да се горят костилки от череши и царевица.Вярно, не съм пробвал но смятам че е въпрос на настройка на горелката.
    Отчитайки тенденцията към повишаване цените на петрола,газта,тока,въглищата,дървата неминуемо ще се увеличават и цените на пелетите,но те винаги ще са догонващи. Убеден съм, че при правилен подборн на пелетен котел-грелка,добра настройка,добре разчетена отоплителна инсталация и т.н. цените на отопление с пелети почти ще са равни на тези с твърдо гориво,а уюта от постоянната температура в къщи и отсьствието на хамалогия ще са хубав бонус.

    Коментар


    • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

      Много много полезна информация!!!
      Ще чакам панаира в Пловдив,сигурен съм че ще има доста хубави предложения.
      Така или иначе ще купя.

      Коментар


      • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

        Първоначално публикуван от HHristov Преглед на мнение
        По-сложен е въпроса с избор на пелетна горелка,защото предлагането е голямо- както вносни,така и български разработки. Няма да коментирам,че трябва да има автоматично запалване и да е самопочистваща се- това просто е задължително.
        Какво означава горелката да е, самопочистваща се ???

        Коментар


        • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

          Първоначално публикуван от p.djartov Преглед на мнение
          Какво означава горелката да е, самопочистваща се ???
          Камерата на горелката (пепелника) автоматично се обръща и изсипва пепелта!
          יעבור
          «И това ще мине»

          Коментар


          • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

            Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
            Камерата на горелката (пепелника) автоматично се обръща и изсипва пепелта!
            Това май не е често срещана и разпространена"екстра", или аз не съм в час?

            Коментар


            • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

              Първоначално публикуван от HHristov Преглед на мнение
              ... Правя уточнение ,че тези 5-6 тона са за отопление на прилично изолирана къща- външно 6 см стиропор на стените,10см вата на тавана и 5камерна ПВЦ дограма с Ка стъкло.Раьон София,надморска височина 757 м., отопляема площ 200м2 и бойлер с две серпантини 300литра, като котела работи постонно от началото на октомври до края на март(не се спира през деня), а температурата в отделните стаи се регулира(по желание) с термовентилите на радиаторите.
              По-важния елемент от отоплението с пелети е избора на котел-горелка,защото от това изключително много зависи разхода на пелети, а в много форуми,както и тук са определени като "скъпо гориво". Тук има два основни момента: 1- използване на котел за твърдо гориво и "присаждане" на пелетна горелка или пелетен котел,окомплектован фабрично с пелетна горелка.
              2- пелетна горелка работеща с режим "ON-OF " или с автоматично променяща се мощност т.ес "модулация на мощността".
              По вопроса за котела- котлите за изгарянне на твърдо гориво дърва ,въглища са с ниско КПД 60-мах70%поради констуктивни особиности съобразени още в процеса на проектиране. Пелетните котли още в процеса на проектиране,изхождайки от спецификата на горивния процес и вътрешен дизаин са с КПД 87-88%,а при доокомплекноване с допълнителни екстри-ламбда сонда,регулатор на тягата на комина и др. КПД достига 93-94%. От това просто сравнение всеки може да направи извод за себеси какво да избере. По сложен е въпроса когата има вече инсталиран котел на твърдо гориво!?-тогава е въпрос на индиавидуална оценка- на колко гадини е котела? Как работи?Колко би струвала преработката за пелетна горелка, а там не са много възможностите.Важно е каде ще се монтира горелката и какъв газодинамичен тракт ще се получи, а от там и какво ще бъде реалното КПД... т.ес ЗАСЛУЖАВАЛИ СИ!
              По-сложен е въпроса с избор на пелетна горелка,защото предлагането е голямо- както вносни,така и български разработки. Няма да коментирам,че трябва да има автоматично запалване и да е самопочистваща се- това просто е задължително.
              Горелките с режим"ON-OF " са по-разпространени на пазара и се предлагат с различна максимална мощнос и няколко степени 1,2,3,4,5 на регулиране на мощноста(обикновено ръчно).Те работят на принципа запалване-горене на избраната мощност до достигане на зададена темп. на топлоносителя(примерно 80-85С)- изгасват/спира горенето до падане на температурата на топлоносителя до45-45С - отново запалване-горене и т.н.... Според мен този тип горелки задължително трябва да работят с буферен съд, а според специалистите обема му трябва да е 40-50литра на киловат мощност. на котела
              Вярно цената на тези горелки е по-ниска, но като прибавиш буферния съд,допълнителна помпа и съответна автоматика....какво излиза?...?
              Горелките с автоматично променяне на мощността т.ес "модулираща мощност"са значителна по-малко предлагани и са с по- висока цена. Те работят непрекъснато и променят мощността си (количеството изгаряно гориво) в определен диапазон примерно от 5Квт до максималната мощнос на горелката и обратно в зависимост от разликата на изходящата температура на топлоносителя на изхода на котела със зададената -(ако изх.температура е по-ниска -увеличават мощността, ако е по-висока от зададената- намаляват мощността на горелката) По този начин с допустими отклонения +/- няколко градуса(3-4) топлоносителя от изхода на котела отива към радиаторите. Тук не е необходим буферен съд и като се има в предвид че такова управление се изваршва с микропроцесор, а не с логически контролер обикновено към управлението са включени като опции и други датчици имащи отношение към оптимизиране на горивния процес- температура на самата горелка ,ламбда сонта, автомат. управление тягата на комина, температура на връщащасе вода,външна температура избор на температурата на топлоносителя, избор но максималната мощност на горелката и т.н. въпрос на решение на производителя.
              Със сигурност мога да твърдя,че пелетен котел с модулираща мощност на горелката е минимум 25% ПО-ИКОНОМИЧЕН от котел на твърдо гориво с присадена горелка "ON-OF" при едни и същи условия на работа и като се има в предвид,че експлоатацията на такъв уред е минимум 10 години всеки да си направи извода какво ще избере. Вярно-има разлика в цените ,но тя не е в пъти и се компенсира за 2-3 сезона.
              Не искам да ставам отегчителен или да се правя на голям познавач на пелетни котли,а просто исках да споделя моя опит от експлоатацията на такова съоръжение. Лично за мен отоплението с пелети е перспективна технология и ще е актуална още поне 15-20години ,ако не се измисли нещо по-добро. Пелетите могат да се произвеждат не само от отпадъчна дървесина, а и от почти всички биологични отпадъци които могат да горят- слама ,царевичак,слънчогледови люспи,дори може да се горят костилки от череши и царевица.Вярно, не съм пробвал но смятам че е въпрос на настройка на горелката.
              ....
              Благодаря за изчерпателното обяснение. Явно сте доста компетентен затова се надявам да отговорите на следващите няколко въпроса:

              Имам пиролизен котел, на който му дават КПД 76-79%. Ако се конвертира на пелети какво ще е неговото КПД, по малко от колкото на дърва, или по- голямо?
              Сега на сезон изгарям 15-20 куб. м3 сухи дърва. Колко тона пелети ще изгарям на сезон?
              Кои са тези марки и модели пелетни горелки предлагани на нашия пазар с автоматично почистване?
              Кои са тези марки и модели пелетни горелки предлагани на нашия пазар с ламбда сонда? Аз видях само 1 модел, но струваше колкото нов джип.
              Как може КПД да достигне 93-94% с пелетна горелка, при условие, че пелетите са със 7-10% съдържание на Н2О и 5% пепел?
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                Колеги,самопочистваща горелка означава - пелетна горелка,която не изисква спиране (принудително)за почистване на горивната и камера 1-2 пъти на денонощие, а да осигурява нормален горивен процес 6-7 денонощия,дори и повече.За мен е нормално и препоръчвам котела и горелката да се почиснват един път на седмица,защото в противен случаи от полепналия прах(пепел)по стените на котела се намалява топлопренасянето- респективно КПД на котела. На моя котел "самопочистването" се извършва с въздух от вентилатора с който се осигурява нормален горивен процес. Вентилатора е доста мощен и при нормално горене на мах.мощност работи сигурно на 1/3 от възможностите си. По сигнал от блока за управление вентилатора се включва на мах и издухва останалата пепел в горивната камера.Интервала на почистване и продължителностт са заводски зададени,но могат да се коригират чрез бутоните на блока за управление в зависимост от остатъчната пепел т.е. качеството на пелетите. Има и други начини за почистване -с механични системи се избутва остатъчната пепел, но на мен ми се струва,че почистването с въздух е по-надеждно отколкото с механика,имайки предвид високата температура в горивната камера. За потребителя не е важно как се самопочиство горелката,а можели.

                Коментар


                • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                  Господин Генчев, аз не съм професионалист в тази област, но от три сезона използвам пелетен котел и от"хоби" непекъснато следя (основно от нета)какво се предлага на нашия пазар по тази тема.Мисля,че имам скромен опит и затова се присъединих по темата.
                  Относно притежавания от вас пиролизен котел и какво ще бъде неговото КПД,ако се монтира пелетна горелка, може да ви дадат точен отговор само от добре оборудвана лаборатория след екпериментално измерване и обобщаване на резултатите т.е.трябва да им предоставите котела и избраната от вас горелка!!! Лично аз мсля,че поради спецификата на горене и по-особената конструкция на пилолизния котел КПД-то ще е съизмеримо с тово на обикновен котел на твърдо гориво..?? Но има и "майстори" които може би ще ви кажат и друго!!!!
                  На втория въпрос- Според посоченото количество дърва( предполагам естествено сухи ) и преизчисляване на топлоспособността на дърва и пелети би трябвало да изгорите 4-5 тона пелети при същите условия (топлозагуби на къщата и желана температура), но зависи в каква кистема котел-горелка ги изгаряте.
                  На трети и четвърти въпрос няма да споменавам модели и марки, но ако сте решили и правите пазарно проучване,бих ви посъветвал по по-задълбочино да прегледате нета. Там има достатъчно предложения от самопочистващи се горелки. А за ламбда сонтата ще ви кажа ,че е "скъпо удоволствие" За моя котел(чешки) е 680лв без монтаж и настройка и ефекта при нея е повече екологичен.
                  на последния въпрос-Възможно е поснигане на такова КПД, но само влабораторни условия. На практика 90-91% КПД едва ли може да се постигне.

                  Коментар


                  • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                    Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                    Камерата на горелката (пепелника) автоматично се обръща и изсипва пепелта!
                    Да ама не!!! И аз така си мислех!

                    Първоначално публикуван от HHristov Преглед на мнение
                    Колеги,самопочистваща горелка означава - пелетна горелка,която не изисква спиране (принудително)за почистване на горивната и камера 1-2 пъти на денонощие, а да осигурява нормален горивен процес 6-7 денонощия,дори и повече.За мен е нормално и препоръчвам котела и горелката да се почиснват един път на седмица,защото в противен случаи от полепналия прах(пепел)по стените на котела се намалява топлопренасянето- респективно КПД на котела. На моя котел "самопочистването" се извършва с въздух от вентилатора с който се осигурява нормален горивен процес. Вентилатора е доста мощен и при нормално горене на мах.мощност работи сигурно на 1/3 от възможностите си. По сигнал от блока за управление вентилатора се включва на мах и издухва останалата пепел в горивната камера.Интервала на почистване и продължителностт са заводски зададени,но могат да се коригират чрез бутоните на блока за управление в зависимост от остатъчната пепел т.е. качеството на пелетите. Има и други начини за почистване -с механични системи се избутва остатъчната пепел, но на мен ми се струва,че почистването с въздух е по-надеждно отколкото с механика,имайки предвид високата температура в горивната камера. За потребителя не е важно как се самопочиство горелката,а можели.
                    Това е истинскя отговор на моя въпрос и съм много благодарен че има качественни хора като HHristov които дават точното и компетентно мнение.
                    Пелетния котел си е конструиран за горелка а пиролизния си е за огън,както и да го приспособяваме не може да се получи същото КПД.
                    Аз лично намерих доста грешки в собственните си преценки след прочетеното но нали все пак е за това форума.

                    П.П.Радвам се че има такива качественни хора сред нас че,ми омръзна от "компетентни"!!!

                    Коментар


                    • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                      Първоначално публикуван от p.djartov Преглед на мнение
                      Да ама не!!! И аз така си мислех!
                      Не знам дали е да или не, но аз лично гледах на панаира в Пловдив такава система на самопочистване на пелетен котел! Котела беше българско производство, но вече не помня точно марката! Така, че сигурно все пак съществуват няколко начина на самопочистване!
                      П.С. От четири години използвам пелетна горелка! Обикновенна! Ако сега си купувах щях да си купя котел, а не горелка! Но избиването на разликата в цената от по икономичната работа на котела по мои сметки е твърде дълга!
                      יעבור
                      «И това ще мине»

                      Коментар


                      • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                        Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                        П.С. От четири години използвам пелетна горелка! Обикновенна! Ако сега си купувах щях да си купя котел, а не горелка! Но избиването на разликата в цената от по икономичната работа на котела по мои сметки е твърде дълга!
                        И ако трябва да обобщим и да бъдем още по-точни, избиване на пелетна горелка(котел) от икономия спрямо останали твърди горива няма да има никога, но поне остава успокоението, че не пренасяме въглища, дърва, дървесни отпадъци и прочие матрял дето гори в обикновените "всеядящи" котли, демек няма хамалогия. Е пак има чували, мували, прехвърляне, ама пълно щастие нямаааа .
                        ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                        Коментар


                        • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                          Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                          Ако сега си купувах щях да си купя котел, а не горелка!
                          Така и ще направя и аз.

                          Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                          И ако трябва да обобщим и да бъдем още по-точни, избиване на пелетна горелка(котел) от икономия спрямо останали твърди горива няма да има никога, но поне остава успокоението, че не пренасяме въглища, дърва, дървесни отпадъци и прочие матрял дето гори в обикновените "всеядящи" котли, демек няма хамалогия. Е пак има чували, мували, прехвърляне, ама пълно щастие нямаааа .
                          Има,има ,като откраднеш два камиона с дърва и ги продадеш и с парите си купуваш пелети!!!Майтап разбира се.

                          Коментар


                          • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                            Първоначално публикуван от p.djartov Преглед на мнение
                            Така и ще направя и аз.


                            Има,има ,като откраднеш два камиона с дърва и ги продадеш и с парите си купуваш пелети!!!Майтап разбира се.
                            Е, то ако тръгнем по тая плоскост и тоя масово разпространен бизнес сред някои привилигировани малцинства в България, най-добре е да се инвестира в еднопосочен билет за някоя по-топла страна или още по-добре остров, където ще решиш проблема с отоплението един път за винаги! Пък май и не само отоплението
                            ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                            Коментар


                            • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                              Днес се обадих по телефона на първата ми попаднала фирма пройзводител на пелети за цената.
                              280лв
                              Предполагам че след един месец ще е по добра.Цената на дървата в Габрово е 60лв метровки.

                              Коментар


                              • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                                Здравейте г-н Христов , прочетох Вашият коментар и ще се радвам , ако ми дадете съвет! В момента се топля на дърва и въглища и имам намерението да премина на пелети . Ползвам чугунен котел De Dietrich 34,7 Кв , отоплявам 110 кв.м. и топля 150 л. бойлер с две серпентини ! Ще бъда признателен , ако ми изпратите телефон на фирма от която купувате пелети за да мога да се ориентирам за цените и евентуален разход .
                                Забравих да добавя , спрял съм се на вариант присаждане на горелка GP 32 Кв. на Ерато .
                                Поздрави Р. Шуманов

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X