Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мнение за котел на пелети

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
    Да се върнем пак на този въпрос: Отделената енергия от 20 куб.м. дървесина равнява ли се на тази от 5 тона пелети?
    От каква дървесина? Иглолистна, широколистна... Ами 20 куб. топола? Щото пелети стават и от топола и от иглолистни в смес със кора и т.н. , но като сравнение - тополата и иглолистните "не дават много топлина" но пелетите им - много. И друго - за какви горивни камери ще правим сравненията, щото едно и същи дърва за огрев в технологично различни горивни камери дават голяма разлика?
    С една дума - на така зададеният въпрос няма коректен отговор.
    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

    Коментар


    • #92
      От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

      Пелетните котли имат и друга опция - могат да работят на ронена царевица. Не е много за казване, но пазарната икономика си е пазарна. Към днешна дата офертите купува за царевицата вървят около 290 лв/т, а продава - насипна - 400 лв/т. Освен това:
      За сравнение качествените пелети имат от 4400 ккал,царевицата съответно около 5300 ккал, а сместа на царевица и пелети има енергиен потенциал от 5100 ккал.
      А по селата дават рентата и направо в царевица - който не гледа прасета я продава, при това без ДДС.
      "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

      Коментар


      • #93
        От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

        Ако цената за отоплението с пелети е съпоставима с дървата на цена 60лв/м3, след като вече официално тръбят по телевизията, че ги продават по 120, къде отиваме да го ева. След като се оказа, че е по- евтино да се се гори олио вместо нафта, сега ще подкараме кокурузът и житото а след това и сланината от свинките ще изгорим щото и без това е вредна за ядене.
        Оффффффф, кво ли ще ни види дирника за напред
        Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
        0894328706

        Коментар


        • #94
          От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

          Ами да,тя тази зима направо ни побърка.Вече не знам какво да мисля.
          Но помнете ми думата че дървата ще станат както на запад,за украшение!

          Коментар


          • #95
            От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

            Не искам да разубеждавам някой или да надъхвам друг,но наистина имаме много още да учим.
            И аз съм за първа зима на пелети, и аз ядох к..а на високите цени,НО!
            Котела ми много бързо може пак да мине на дърва и въглища. Тоест имам алтернатива.
            Защо го казвам? Ами то и дърва нямаше по едно време, и пелети,но въглища се намираха,както и ток за климатика(когато вън не е -15).
            Колегата е прав, хамалогията отпада при пелетите,за сметка на по-висока цена(за хора като мен ,които не са подготвени).
            Мога спокойно да оставя сина ми ,който е на 9 години на топло без да се притеснявам, че може да запали къщата. Натиска копчето и става топло.
            Да, има си цена,но всички знаем колко бързо става белята.След една година ще бъдем много по-наясно кое,как, защо,колко и т.н.
            Сигурен съм че повечето тук говорят неща прочетени някъде,без да са опитали сами,както между впрочем често става във форума.
            Ами да, от 250,270лв/т станаха 440 дори,но и дървата от 43 сега са 75 че и нагоре. Без да броим, рязане, цепене, прибиране, нареждане(ако имаш къде), палене, чистене и какво ли още не.
            Така,че всеки да се топли както пожелае и може.


            Пожелавам успех на всички!

            Коментар


            • #96
              От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

              Първоначално публикуван от Жоро Йорданов Преглед на мнение
              вече официално тръбят по телевизията, че ги продават по 120...
              Вчера ми докараха един тон дърва на цена 120 лева, ама на тон! В документа пише, че като обем са 1,8м3, което не е много вярно, ама и кубик и половина да са-пак е доста под 120 на кубик.
              При това сега дървата са скъпи заради повишеното търсене.
              Като си купувах дървата есента ги взех на цена 50 лева, метровки, аз си ги рязах и цепих. Ако не ме мързи да отида в гората да си ги добия сам, и да си ги докарам-ще ми излезе още по-евтино...
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #97
                От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                Първоначално публикуван от p.djartov Преглед на мнение
                ....

                Аиде стига де.Те нещата са много различни.Как да ги премерим кое колко енергия отдава.


                П.П.О и да се разберем по въпроса със снабдяването с дърва.Сега цените са едни но до няколко години 2-3 ще видим колко ще струват дървата.До края на 2100 повечето фирмички бяха в сивия сектор.Сега нещата са коренно различни,а догодина не ми се мисли.Недейте да лежите на тази кълка за дървата.Ще станат най скъпото гориво!
                Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                От каква дървесина? Иглолистна, широколистна... Ами 20 куб. топола? Щото пелети стават и от топола и от иглолистни в смес със кора и т.н. , но като сравнение - тополата и иглолистните "не дават много топлина" но пелетите им - много. И друго - за какви горивни камери ще правим сравненията, щото едно и същи дърва за огрев в технологично различни горивни камери дават голяма разлика?
                С една дума - на така зададеният въпрос няма коректен отговор.
                Пак сме на тема фантастика.

                Някъде в предните страници вече писах, че с пиролизен котел изгарам 15-20 куб. м. сухи дърва на сезон. Смес бук, габър, дъб. При този разход на дърва колко тона пелети ще изгоря? Преди 5 год на пловдивския панаир ме кандърдисваха да си купя печка /стайна/ на пелети и ми обясняваха, че 1 тон ми е много за сезон.

                За мишоците: мой съселянин след като не могъл да намери дърва си купил пресовки /брикети/ направени от отпадъка от маслобойна. Складирал ги в гаража. Плъховете прогризали даже бетона за да влязат вътре, а неговите съседи също се оплакват от огромната напаст.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #98
                  От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                  Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                  Пак сме на тема фантастика.

                  Някъде в предните страници вече писах, че с пиролизен котел изгарам 15-20 куб. м. сухи дърва на сезон. Смес бук, габър, дъб. При този разход на дърва колко тона пелети ще изгоря? Преди 5 год на пловдивския панаир ме кандърдисваха да си купя печка /стайна/ на пелети и ми обясняваха, че 1 тон ми е много за сезон.
                  Ами виж сега.В нета има достатъчно информация за калоричноста на дървесината и на пелетите.Като ги съпоставиш,ще получиш някакъв резултат,който най вероятно няма да те устройва.Аз ти предлагам да конкретизираш условието,и тогава все ще се намери някой,който да ти даде задоволителен резултат.Аз например с отопление на дърва,съм си постигнал резултат,който ме устройва.0,02лв за квадрат на сезон.
                  ПП.А на предишния ми въпрос,не позна.

                  Коментар


                  • #99
                    От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                    Объркал си някои нули май. Нали горе написа 70кв.м. за 340лв на сезон. Интересно ми е как го постигаш.

                    Коментар


                    • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                      Аз затова съм написал, че горя м/у 15 и 20 куб. см дърва на сезон. Това са м/у 6 500 и 9 000 кг. добре изсушени миналогодишни дърва. Спрямо тяхната калоричност и КПД 76% на котела /на практика е доста по-малко, защото доста от времето работи в режим на топлинна резерва/ може да се изчисли колко тона пелети ще изгори за сезон.

                      ...
                      А дали е вярна тази табличка по отношение на пелетите. Ако отговора е "ДА" ме устройва. Но не ми се вярва да има талкова голяма разлика м/у калоричност на дърва и пелетите, които също се правят от отпадъчна дървесина.

                      Първоначално публикуван от Liebherr4eto Преглед на мнение
                      Ето една табличка по темата:

                      Вид гориво Калоричност в MJ/kg Пепелно съдържание в %
                      Горивна нафта 49,2 ----
                      Брикети от кафяви въглища 19,5 4-10
                      Кафяви въглища 15-16 10-25
                      Въздушно суха твърда дървесина 6,5 2-4
                      Въздушно суха мека дървесина 5,8 2-4
                      Прясно отсечена дървесина 4,2 2-4
                      Дървесни био-пелети клас HP1 18-19,5 0,5
                      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                      Да се върнем пак на този въпрос: Отделената енергия от 20 куб.м. дървесина равнява ли се на тази от 5 тона пелети?
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                        Понеже и на мен ми стана интересна темата за отоплението, на всички пишещи тук ще кажа само че, бълха слива не може да исере, да се стоплиш с нищо също, както и да се возиш с евтино гориво каквото и да е, аз се топля на дърва мнооого години вече, и мисля че от тях по добро за сега и за моят джоб поне не виждам, но повече ме предизвикаха някой мнения относно високата цена на дървата в момента. Цената е висока знаем всички защо, дълга и много студена зима, сняг над метър поне при мен и дърва няма и трудно се добиват в такова време а именно, онзи ден приятел дървар отиде да пробва да свали някой кубик, отиде само с три коне(а той има около осем) иначе камиони и техника има всякаква, та ориваш снега около дървото, режеш, то пада пак в дълбокия сняг, отриваш го цялата дължина трупиш и товариш пъвият кон, тои стои в снега и чака с дървата така докато оправи и другите два, и така надолу като по пързалка, няколко километра защото на равното и згодното вече няма и докато слезеш и деня е утишъл, те така се свалят на самар дърва сега, и ако някой от нас е там само да гледа и хиляда лева на кубик ще му се видят малко, е това е сега не е така винаги но и не е това всичко което ви го описвам защото пропуснах да кажа че нагоре вървиш първи и водиш конете, на долу те вече си зная а и ти вървиш по "утъпкано". Бе не е като пред камината.
                        При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                        Коментар


                        • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                          Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                          Объркал си някои нули май. Нали горе написа 70кв.м. за 340лв на сезон. Интересно ми е как го постигаш.
                          Много просто.Раздели сумата на квадратурата и на дните от всички месеци в които има "Р".Кислорода за горенето не влиза в цената,щот не съ го плащал.Краден е.И не казвай на Дянков.
                          ПП.Моите ангажименти приключват с рязянето,цепенето и нареждането.Те също не влизат в цената.

                          Коментар


                          • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                            Първоначално публикуван от fill Преглед на мнение
                            Много просто.Раздели сумата на квадратурата и на дните от всички месеци в които има "Р".Кислорода за горенето не влиза в цената,щот не съ го плащал.Краден е.И не казвай на Дянков.
                            ПП.Моите ангажименти приключват с рязянето,цепенето и нареждането.Те също не влизат в цената.
                            Ама чакай сега! Това твоето(пък и моето) си е положен труд. Ти договор за това имаш ли? А осигуровки плащаш ли? А разрешение от последния селски бюрократ получил ли си? Не може така! Тука тая работа трябва да я разнищим! "Мирише ми на командировка в Софийския Централен Затвор… От мен един съвет - килия 213, втория етаж, Южното крило. При бай Ставри… познавам го лично… Човекът е строг! Но справедлив. Много обича майтапите. Вие сте млад, ще излезете запазен".
                            ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                            Коментар


                            • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                              И още едно въпросче ме вълнува: в зависимост от суровината /кори, клони, листа, иглолистна, твърда, кюспе/ с колко процента може да се различава калоричността на различните видове пелети?
                              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                              Коментар


                              • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                                Чичко гугъл знае всичко ! Само трябва да се пита че не знае кой какво го интересува !

                                http://www.youtube.com/watch?v=jfHv0...eature=related
                                http://www.youtube.com/watch?v=d8-Xx...eature=related
                                По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X