Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мнение за котел на пелети

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Мнение за котел на пелети

    Първоначално публикуван от bobotrojan Преглед на мнение
    При мен в момента потдържам 23-24 градуса денощно- имаме малко бебе и работи само в модулиращ режим - камината е 15 кв. на вън е от -8 до -12 поне сутрините. Разхода е максимум 2 чувала пелети от иглолистна дървесина. Температурата на водата е между 54-57 градуса. Задал съм 24 градуса и си ги гони тях. В първи рвжим на работа съм намалил подаването на пелети на 0.6 и това е достатъчно да модулира. Почистването на горивната камера е през час - не се задръства. Вчера я чистих след 4 дни непрекъсната работа и всичко беше ок. Малко повече е пепелта от иглолистните пелети, но не правят шлака в горивната камера. В режим на модулация изходящата температура на газовете е 130-135 градуса. За сега това от моя страна. Споделяйте - за да си помагаме взаимно. И не забравяйте - време е за ски. .
    Май определено ще ми ходиш на гости!
    При нас разхода в момента е над две чувалчета-близо три!Вярно температурите в Търново са по ниски (-15,-18 ) ,но определено настройките на камината не са наред.Или нещо не е изчислено както трябва!Денем е на 18 градуса,вечер от 18.00 до 22.00 е на 23-24 градуса нощем отново на 18 градуса.Нямам и представа какви са настройките за подаването на пелетите,почистването и т.н. настройчика от фирмата е "бързал" ,а не съм и сигурен в неговата компетентност.Пак ще се повторя-не съм в къщи и наблюденията ми не са директни.Прибирането ми се отложи за края на март месец.Модела на камината е същия,включени са 5 радиатора,лира и бойлер на обща мощност около 12.5 kw,но апартамента определено си остава хладен с изключение на двете спални.Само да поясня,че останалата част на апартамента е обособена в едно цяло голямо помещение (дневна,кухня и остъклена 8 метрова бивша тераса) с 3 радиатора (плюс две спални-с по един радиатор и баня с лира и бойлер)Консумацията на топла вода е само в банята,в кухнята е с газов бойлер с консумация една бутилка на месец (включително и два котлона на газ),като се има в предвид,че водата в В.Търново и през лятото е ледено студена.Ще има и снимки по късно за да добиете представа за общото помещение и ми се струва,че трите радиатора му идват малко!
    Ако трябва,ще те свържа с сина ми,за да му обасниш накои настройки-за модулацията,почистването и т.н.
    Последно редактирано от Валентин Исаев; 01-02-14, 17:04.
    Чувствам се силен-защото съм БЪЛГАРИН... Дан Колов
    Ноевия ковчег е направен от любители.Професионалистите,са построили "Титаник".
    0885 660 613

    Коментар


    • От: Мнение за котел на пелети

      Здр. Преглеждам коментари Ви за камина Buroit comfort и се учудвам защото и аз се отоплявам със същата камина и ми харчи 6 чувал пелети на седмица като отоплявам апартамент 110 и бойлер 120 литра при тем.24 градуса .Попитъх момчето което ми я монтира и то каза, че се прави някаква настройка допълнително на самия компютър на камината така и неми каза каква е.Но аз като всеки любопитен българин я отворих и видях че има някакъв допълнителен кабел, а той за какво е и до днес не мога да си обясня.

      Коментар


      • От: Мнение за котел на пелети

        Първоначално публикуван от pepi81 Преглед на мнение
        Здр. Преглеждам коментари Ви за камина Buroit comfort и се учудвам защото и аз се отоплявам със същата камина и ми харчи 6 чувал пелети на седмица като отоплявам апартамент 110 и бойлер 120 литра при тем.24 градуса .Попитъх момчето което ми я монтира и то каза, че се прави някаква настройка допълнително на самия компютър на камината така и неми каза каква е.Но аз като всеки любопитен българин я отворих и видях че има някакъв допълнителен кабел, а той за какво е и до днес не мога да си обясня.
        От колко време я ползваш камината и от къде си?

        Коментар


        • От: Мнение за котел на пелети

          От Август месец я имам камината, а иначе съм от Дупница.

          Коментар


          • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

            Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
            Малко закъснях с писането за моя ъпгрейд, понеже бях на санаториум, че годините и претоварването взеха да си дават резултати по ставите.

            И така, след две-три години търсене на подходящо техническо решение за автоматизиране на моя котел VIADRUS и предвид задълбочаващата се криза(която явно ще е тотална за България и безкрайна във времето) и търсене на нови решения за работа, успях да убедя фирмата ни да направим един тест за горелка на котел, която хем да дава възможност за работа на котела по традиционния начин с дърва и въглища(тук е България и невероятното е най-възможно-разбирай винаги може да стане по-зле от колкото е в момента), хем да може да работи автоматично, хем да гори поне няколко вида гориво(пелети 6мм-25мм, въглища от всякакъв вид до 25мм включително и въглищен прах, зърно и прочие гранулирани горива с подобна гранулометрия). Предходното ми проучване за пелетните горелки в България не бяха особенно позитивни(при това бяха от първа ръка човек, който ги монтира), от гледна точка на проблемите(технически и финансови!) при преминаване на такъв вид гориво. Липсата на пропорционално управление и голямата първоначална инвестиция за пелетна горелка(в която няма почти нищо като материал!), допълнително ме възпираха. Пък и годишно имам не малко дървени отпадъци за горене, които с пелетна горелка няма как да оползотворя. Затова обвързването ми само с пелети се.... размина. Било е за добро.
            След месеци упорито търсене и четене на форуми на непознати за мен езици, стигнах до решение, което към момента напълно ме удовлетворява, облекчава и създава 24ч комфорт, от който имах нужда на една съвсем приемлива цена, сравнено с преминаването ми към само пелети. Има и други позитиви, като например изчистване котела от катран, почти до метал, облекчаване на чистенето до 1 път на 3-7 дена(чисти се основно нещо като прах-пепел с пластмасова четка за чистене на трохи от масата или с прахосмукачка за пепел). За това че комина ми спря да пуши въобще, мисля, че вече писах. Всъщност от комина ми излиза само топлина, но като казвам топлина имам пред вид нормално топли изгорели газове, с относително ниска температура(на кюнеца между котела и комина мога да си държа ръката почти постоянно!). Причината е, че горелката така е направена, че горивото пъстъпвайки в зоната на горене се извършва най-напред подсушаване, след това пиролиза на горивото, като на по-горен слой отделените горливи газове се смесват с пресен въздух и така имате перфектното изгаряне! Виждал съм нафтови горелки как изгарят нафта, и твърдо мога да заявя, че въглищата в моято горелка изгарят по-добре и практически не пушат сравнено с нафтовата горелка - удивително но факт! Доколкото разбрах само контролер с PID регулация може да постигне това. Дори аз не очаквах такъв резултат. Като проблем излезна, че досегашните въглища трябва да ги ситя през една мрежа и едрите бучки след това да ги троша по собствена технология, без особенни усилия(използвам вибро плоча), но за догодина ще си взема някаква фракция, ще си напълня чувалчета, ще ги покрия с един найлон, ще си дърпам колкото ми трябват седмично и бъобще няма да се занимавам през зимата с тази дейност. Относно разхода: най-ниския ми е бил към 15кг на денонощие в края на февруари-март, а най-големия около 27кг. Предполагам, че при големи студове(-15-20) ще е около 40кг/денонощие, но при такива температури аз съм зареждал котела два пъти на денонощие по 33кг или общо 66кг, така че пак ще съм на кяр. Годишно изгарям около 3т донбаски въглища и 4-5куб дърва(бук, дъб, акация) и неизвестно количество дървени отпадъци( вероятно около 1куб). Следващата зима ще мога да кажа как съм с разхода на гориво, но от сега е ясно че ще е по-икономично и най-важното, ще ни е по-топло от предните зими. Чувал съм за разход около 20кг въглища на две денонощия за малко жилище и температура около 0, но всичко това е в силна зависимост от отопляемата площ, изолация дограма разход БГВ и пр.
            Ето и няколко снимки на това, което се получи. На първата снимка се вижда основата, която трябваше да направим, за да монтираме горелката и да има къде да се събира пепелта няколко дена между почистванията.

            [ATTACH=CONFIG]560034[/ATTACH]

            На втората снимка се вижда котела, както и мръсотията покрай неговата работа преди конверсията. Снежинките са от прахоляка на пепелта във въздуха
            [ATTACH=CONFIG]560015[/ATTACH]

            На следващата снмика се вижда крайния резултат

            [ATTACH=CONFIG]560017[/ATTACH]

            Цената на конверсията е съизмерима с пелетните горелки, но пък получавам нещо, което е доста по-истинско, направено от чугун със здрава механика и пропорционално управление с доста възможности за донастройка, спрямо зададени температури на бойлера БГВ, външна температура, вътрешна температура, часови зони за работни и почивни дни, когато няма нужда да се поддържа 22 градуса в къщи, управление на смесители за подово отопление+ обратната вода към котела и пр. и пр. Не на последно място имам ИЗБОР какво искам/мога да горя, нещо, което отсъства при пелетните котли/горелки+котли, освен ако не ви се занимава да подобрявате конструкцията им.
            На практика такава горелка се пали ръчно 1 път на есен и се гаси на пролет(за разлика от пелетните, които се палят всеки път като трябва да подгряват - води до бързо изгаряне на палещия елемент), като в топли зимни дни, тя работи само в режим на поддържане на самата себе си(1 път на 15мин се включва вентилатора за 10 сек, за разпалване на въглените, за да не загаснат), а гориво не се подава.
            Има подобни горелки на турски котли, но направени от стомана, което ги прави податливи на термични деформации при прегряване, докато чугуна не се плаши нито от топлина нито от корозия. Освен това турските имат много високи изисквания към гранулометрията(само 9-18мм ако се не лъжа), което усложнява неимоверно осигуряването на горивото. На псевдо пазар като нашия е изключително трудно да намериш няколко вида въглища, камо ли пък да са сепарирани с определена гранулометрия.
            Както тук е прието, всеки се спасява сам.
            -Здравей D-MAX, В момента съм с котел Солитекс -34кВт и монjирана горелка Фeроли Микро7 - 34 кВт, но разхода е значителен pd 100кв.м. и 120литра бойлер, понеже минималната мощност на горелката е 14 кВт. Насочил съм се именно към тази горелка за която си писал,http://piece.bazarek.pl/opis/801274/...ek-0-32mm.html ,но ме интересува - каква е цената, от къде си я закупил и дали в тази цена влиза оборудването - горелка, бункер и основа на която се монтира горелката и се поставя котела, т.е цялата конверися- както си се изразил.. Ще ти бъда благодарен да ми отговориш на мейл:advdobrev.g@gmail.com

            Коментар


            • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

              Димакс, можеш ли да ми отговориш - от къде закупи горелката и на каква цена. Влиза ли в цената цялата конверсия- горелка , бункер, основа. Аз съм със Солитекс и горелка Фероли Микро7 - 34 кВт, но ми е много мощна за 100 кв.м. жилище. Може да ми отговориш на имейл: advdobrev.g@gmail.com , за да не правим реклама.

              Коментар


              • От: Мнение за котел на пелети

                Здравей Ганев, кои точно параметри трябва да променя и на какви стойности да ги задам, за да намаля мощността на Фероли Микро7 под 14 кВт?

                Коментар


                • От: Мнение за котел на пелети

                  Това е моята камина Алба 15 kw,македонско производство. Като е сравня с бурнит обаче е абсолютно същата.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:102.9 КБ
ID:5570410
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • От: Мнение за котел на пелети

                    Изчетох темата и мисля, че мога да споделя мнение за пилетите, който съм пробвал със моята самоделкаНатиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0617.jpg
Прегледи:1
Размер:99.2 КБ
ID:5571665Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0620.jpg
Прегледи:1
Размер:56.7 КБ
ID:5571666. Разходи за производството на горелката до тук около 50лв. повечето материали си ги имах говоря за желязото. Така пробвах някакви дървесни от голяма верига супермаркети тъмни на цвят 5,40лв за 15кг. резултата доволно количество шлака добро изгаряне без пепел, после пробвах дървесни светли цена 4.80лв. за 15кг. резултат никаква шлака много добро издаряне и понеже всички искаме да ни е колкото се може по-евтино последно пробвах пилети от слънчоглед насипни на цена 0,15ст за 1кг.= 150лв. за тон. В началото не горяха горелката се запушваше още на 15-тата минута, наложи се малко да помисля и стигнах до тук http://youtu.be/KP_KifBPBEE разход при 2 до 8 градуса 2,4кг. на час температура на водата 55 градуса в къщи 23-24 градуса. Котела ми е турски чугунен 32 или 36kw не съм сигурен. 3 сезона съм на дърва и въглища за последния сезон 2013-2014 съм изгорил 3 тона донбас и 7 кубика дърва. Топля еднофамилна къща на два етажа по 90кв/м изолация и дограма няма но предстои това лято. Чудото е там някъде по моите сметки излиза, че отоплението със слънчогледови пилети излиза по-евтино от въглищата стига да мовеш да ги гириш. Сега за самото изгаряне забелязах, че разликата при затворена или отворена клапа на изхода на котела е 5-6 градоса нагоре в полза на затворената. Другото което забелязах е че със забавянето на газовете се скъсява времето за затопляне на системата и за това си направих една такава преграда Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0612.jpg
Прегледи:1
Размер:111.5 КБ
ID:5571648 междо другото преди да монтирам последното трудно стигах 60-65 градуса на водата на котел а след това съм стигал до 80 градуса което ме устроива напълно. Вярно при горенето на слънчоглесе образува някаква светла гадос по стелите на котела но тя се чисти много по-лесно от това което остава след въглищата и дори след седмица работа без почистване на котела трабата след него е толкова топла, че дамога да си задържа ръката 10-12 секунди. Другото важно нещо което открих е че горелката работи по-икономично ако не се изгася а се намаля. За мен отоплението с пилети е в пъти по-чисто комфортно и най-важното спестява ми по един час мрасотия на ден.
                    Последно редактирано от mkenzie; 17-03-14, 23:05.
                    Land Rover Discovery II 3,9 V8
                    Лада Нива 21214 1,7i

                    Коментар


                    • От: Мнение за котел на пелети

                      Първоначално публикуван от mkenzie Преглед на мнение
                      ... стига да мовеш да ги гириш. ...
                      Какво означава това? Сори, но наистина не ми е ясно.
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • От: Мнение за котел на пелети

                        Това означава, че горелката трябва да има хоризонтален шнек, който да извършва освем подаване на пилетите и избутването на събралата се пепел посредством новата порция пилети. В противен случай рано или късно пепелта става твърде много и дори и да не изгасне горелката започва да работи подобно на двутактов автомобил с много пушек и неравномерно. Другият вариант е да имаш някакво механично почистване на горелката но тогава ще се скъси живота на запалката многократно, ако на всеки 15-20 мин се пали не знам колко ще издържи, за сравнение при мен се ползва еднократно за деня ако изобщо го изгася по някое време.
                        Последно редактирано от mkenzie; 18-03-14, 08:58.
                        Land Rover Discovery II 3,9 V8
                        Лада Нива 21214 1,7i

                        Коментар


                        • От: Мнение за котел на пелети

                          Има и друго решение за почистването . Е , малко е скъпо , но нали идеята е да се намали човешката намеса . Та , монтират се две-три тъби в горелката с диаметър не повече от 6-8мм , които са свързани с компресор и клапан , управляван от нещо (упавление на горелката или часовник ) та да пуска налягане от 8 атмосфери за 2-3сек. през 15 мин. Изпробвано е вече и работи ;-)

                          Коментар


                          • От: Мнение за котел на пелети

                            Това не означава ли че се прекъсва работата на горелката на всеки 15 мин. и от там палене и всичко отначало.
                            Аз успях да постигна непрекъсната работа на горелката 48 часа с пилети с диаметър 12 мм от слънчогледова люспа без да се налага почистване. С пилети с по малък диаметър сигурно ще работи по-добре.
                            Последно редактирано от mkenzie; 23-03-14, 20:39.
                            Land Rover Discovery II 3,9 V8
                            Лада Нива 21214 1,7i

                            Коментар


                            • От: Мнение за котел на пелети

                              От години насам, котлето (на дърва) ни е на тавана. По-чисто е и комфортно, но носенето на дърва до тавана ми идваше малко в повече. Затова вече сме с котел на пелети. Старото котле ставаше за преправяне, затова само сложиха горелка. Тествахме го и за сега сме повече от доволни.
                              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                              0878 23 58 34- Радо

                              Коментар


                              • От: Мнение за котел на пелети

                                Здравейте имам един въпрос.Предстои ми купуване на котел.Колебая се между комбиниран(пелети и дърва) и само на пелети.Казаха ми,че комбинираният давал по-голям разход на пелети.Какво ще ми препоръчате вие?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X