Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правене на дръжка - първи стъпки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Правене на дръжка - първи стъпки

    Знам, че тук се подвизават едни "скромни" хорица дето правят от "нищо" нещо .
    Знам, че има и доста информация относно правенето на дръжки в KnivesBG, ама там хората са напред с мат'ряла и ... да го досрамее човек да пита .

    Та леко да залитнем към въпроса. Пристигна ми едно дъъълго чакано острие от Юка Ханкала (Jukka Hankala) и по-точно малкото томи. Почаках си има няма година .
    Все още не съм решил окончателно, но ми се иска аз да му направя дръжка и канийка, обмислях и варианта да помоля някой от тук (не безплатно разбира се), ама пък от друга страна ми се ще аз да допринеса с нещо до привеждането му в работно състояние. Ножчето ще е работно, за кухня не бих казал, ама за пикници,сбирки, гори, поляни ... коледи и т.н.
    В момента нямам качени снимки, ама тея дни ще кача.

    Та като начало смятам дръжката да е дръвце някакво. За обработки и т.н. по натам.

    Незнам точно как да подходя и да си нахвърлям списък с необходими неща.

    Първо гарда, примерно (да не се приеме като реклама) knivesworld има разни, отворите ги пише, ама хич не се ориентирам. Пък това си е важно, да е добре напаснато. А както се вижда от местоположението ми, няма как да отида на място да сверя кое горе-долу става. Ясно е, че ще се пили малко или много по отвора, ама за външни размери по ширината на острието, предполагам, да се ориентирам?!?

    Модела на самата дръжка. Там вкусове всякакви, ама грубо съм си очертал цялото острие от-до ( да спомена, че е "stick tang") и евентуално си драскам/рисувам разни дръжчици . Не смятам да е нещо префърцунено, че даже едва ли ще се справя, по-скоро нещо просто и работещо.

    Задната част. Там също не ми е точно ясно как се завършва. Предполагам ще трябва да се нареже резба, на места четох, че се заварява шпилка, ама като гледам има място да се нареже без да дозаваряваме нещо.

    Между гарда и дървото се слага кожа, за обиране на луфтове и неравности, както и отзад на капачето. И разбира се, ако има и други материали м/у тях също.

    Та давайте напътсвия, кое трябва да се вземе под внимание, оразмеряване и такива ти му неща.
    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

  • #2
    От: Правене на дръжка - първи стъпки

    Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
    ...Знам, че има и доста информация относно правенето на дръжки в KnivesBG, ама там хората са напред с мат'ряла и ... да го досрамее човек да пита .
    Та давайте напътсвия, кое трябва да се вземе под внимание, оразмеряване и такива ти му неща.
    Олеле, боже...още един за диспансеризация...Добре дошъл!
    Ще си позволя да дам три напътствия - най-общи (от второто ще разбереш защо точно такива) - и за трите изхождам от личен опит:
    1.Питай - и ще ти се каже...искай - и ще ти се даде!
    2.Една работа - не я ли оБсереш дор три пъти - не става!
    3.Остриета на дядо Юка не съм обличал,но съм работил Пуронварси-та, на Кай Викстрьом, и на един датчанин - Гьоран Еноксон май беше - на всичките видях голям зор при нарязване на резба на опашките - даже и след неколкократно отвръщане...та - ако не си го правил, потренирай на нещо не толкоз отговорно, със здраве!

    Коментар


    • #3
      От: Правене на дръжка - първи стъпки

      Ей го на острието
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6792.jpg
Прегледи:1
Размер:93.8 КБ
ID:5315041

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6804.jpg
Прегледи:1
Размер:128.0 КБ
ID:5315042

      Говорих с едно приятелче дърводелец, та тази седмица ще ми прати малко материали за дръжка, като махагон, орех и .... не запомних какво беше другото, накакво светло дърво.
      Като цяло си порвичкках из https://www.brisa.fi/portal/index.ph...d=10&Itemid=15 (дано не се счете като реклама) пък и из тубата се намират разни клипчета, та разни материали относно направата на дръжки се намират
      Опашката на острието е 130мм, като гледам (сравнено с мора 2000) дръжката на мората, това стърчи с приблизително 2см.
      Мисля да скокна до един стругар, да видя дали ще ми нареже резба на края. Другият вариант е дървото за дръжката (поне последното) да не е разпробито до край, т.е. да няма т.н. занитване. Като в този случай ще трябва да резна от опашката.

      Някакво предложение за кожа от някъде, освен от knivesworld? Там обаче пише, че има телешки бланк, ама е черен, пък сякаш нещо по-светло май ще е по-добре.
      Цената иначе не е лоша.
      Отплесвам се и към канията, ама задължително ли е на този тип кании да има предпазител вътре?

      Относно лепилото за дръжката, поксипол върши ли работа или много бързо стяга, че му дават 10 мин, или да си търся смола?
      Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
      И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
      вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

      Коментар


      • #4
        От: Правене на дръжка - първи стъпки

        Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
        Ей го на острието.......

        Мисля да скокна до един стругар, да видя дали ще ми нареже резба на края. Другият вариант е дървото за дръжката (поне последното) да не е разпробито до край, т.е. да няма т.н. занитване. Като в този случай ще трябва да резна от опашката.

        Отплесвам се и към канията, ама задължително ли е на този тип кании
        да има предпазител вътре?

        Относно лепилото за дръжката, поксипол върши ли работа или много бързо стяга, че му дават 10 мин, или да си търся смола?
        Първо си направи чертеж/схема на ножа както си го представяш завършен.
        Ако не стане нарязването на резба, завари шпилка 6мм. НО ПЪРВО СЛОЖИ ГАРДА, оформи го, напасни го, полирай и тогава заварката на шпилката!
        Хубаво е да има предпазител вътре (продават ги готови, има ги в магазина), канията не е задължително да е този тип, как ти харесва на теб.
        Вземи си смола бавно втвърдяваща се, да имаш време за работа, да не останеш изненадан и да ти се провали целия труд.
        ... и снимки, да показваш.
        Land Rover Discovery:
        - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
        Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

        Коментар


        • #5
          От: Правене на дръжка - първи стъпки

          Благодарско на отзовалите се.
          Чертежче съм си направил, горе-долу имам представа каква да е формата.
          Дръжката/опашката ми е 13см, та сякаш дълга ми се вижда и си мисля да я намаля с 1см.
          Ще видя тукашния стругар дали ще може да нареже резба, въпреки, че по мнения на хора от knivesbg от техни опити на остриета от въпросния дядо, си е почти невъзможно. Ако се стига до заваряване, мен друго сякаш ме притеснява, че опашката е почти четвъртита в края и е 5мм широка и 3 (и малко) дебела, а на места дето гледах е добре да се направи разрез на въпросната опашка, и там да се завре и навари шпилката. Нещо малко мисия невъзможна ми се вижда
          Та приемам съвети

          Относно разпробиването на отвора в дървото. В основата е малко по широка опашката, а назад леко изтънява. Имаме настолна бормашина, но се чудя ако за началото сложа 1мм и нещо по-дебела бургия, а после допробия назад с по-малка, или това не е чак от такова значение, при положение, че ще се натъпче със епоксидна смола

          За грубото оформяне на дръжката, разбира се ще си я очертая и на дървото, шмиргел предполагам ще ми свърши работа. После с пилички дооформям и шкурките и.т.н.

          Тая седмица чакам да видя какви дръвца ще ми пратят. Восък за дръжката също ще си намеря (пчелари има ), ама боров терпентин и ленено масло незнам къде ще търся.

          Кожа ще чакам едно приятелче от Габрово да ми докара/прати, че тая в по-горе посоченият сайт е само черна, пък нещо не ми допада като цвят. За канията май няма да се изсилвам, че горе посоченият модел си иска повече умения, та вероятно нещо такъв тип
          Тук до колкото знам, може и без вложка да се мине, само с ивица кожа при шева.
          От много зверене и четене, някъде попадах, че вложки може и от кабени канали, да ги посгрееш със сешуар , ама как точно става незнам.

          В процеса на работа, предполагам ще има още въпросчета.
          Тея са на първо четене. Изгледах и доста клипчета на Ivetsa, Сачмо се сеща кой е.
          Ето тук има, ако все пак и някой друг се интересува http://www.youtube.com/user/iivetsa?.../3/TP6gkLUPyiE

          Туй за сега, ще има снимки като пристигнат нещата и какви ги върша по време на работа
          Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
          И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
          вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

          Коментар


          • #6
            От: Правене на дръжка - първи стъпки

            Ако ще правиш за първи път дръжка... малко е странно да започнеш с острие на Ханкала. Уважавайю майсторлъка на дедо Юка.
            Има достатъчно читави майстори на дръжки, а пък ти започни да тренираш на някоя Моричка.

            Прези три дни имах удоволствието да подържа едно голямо Томи с отлично направено от наш майстор дръжка - страхотна работа...

            Коментар


            • #7
              От: Правене на дръжка - първи стъпки

              И аз съм на мнението на Блек Улф(стар индиянец е той).Нека майстори да ти направят дръжката и канията на острието на Юка, естествено както ти го искаш.Пак ще стане единствен и неповторим нож.
              Има много евтини остриета на които можеш да се учиш.
              П.С.
              Според мен не вкарвай местни стгари в играта, ако не са проверени.

              Коментар


              • #8
                От: Правене на дръжка - първи стъпки

                Ех ма и вие сте едни , мерака да ми ут'епете значи .
                На мен ми е ясно, че майстора е един от най-добрите за тоя тип ножчета, ама да не залитаме излишно. Това моето е най-евтиното и просто работно острие, за качеството не спорим, ама така или иначе ще си работя с него, а не да виси у некоя витрина .
                Като цяло съм съгласен, че трябваше да пробвам с нещо друго като начало. Даже обмислях да си разваля мората и да й се пробвам, ама работа, протакане, една фирма (плевенска) уж чакаха кожа, незнам си к'во и така си остана. Още тогава с Петракиев си бяхме разменили няколко лични за кожата, ама както и да е.
                Решил съм да го правя семпло и чисто, бе разни такива по няколко вида дърво, кости-мости и т.н.
                А какво ще излезе ще видим. Ако пък толкоз не ми харесва, ще му цепна дръжката, ще го разваля и ще го пратя на някого . Повечето споделят, че трудно се разваляли дръжки, ама все си мисля, че рушенето е по-лесно от правенето .

                Относно напасването на опашката в дървото, гледах един какво направи. Изряза си една идентична опашка. С малка/тънка бургийка беше пробил на две места отвори в парчето дърво за дръжката. След което хвана менте опашката за едно менгеме и я нагряваше до червено, после буташе дървото, то прогаряше и така разшири и постигна нужният отвор. Ама незнам до колко е правилно .
                Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                Коментар


                • #9
                  От: Правене на дръжка - първи стъпки

                  Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
                  Ех ма и вие сте едни... Ама незнам до колко е правилно .
                  няма - "правилно - неправилно".! Ако стане - значи е правилно.
                  п.п. Пак ти напомням - второто правило!(от трите, дето ги писах в първия си пост )

                  Коментар


                  • #10
                    От: Правене на дръжка - първи стъпки

                    Първоначално публикуван от sa4mo Преглед на мнение
                    няма - "правилно - неправилно".! Ако стане - значи е правилно.
                    п.п. Пак ти напомням - второто правило!(от трите, дето ги писах в първия си пост )
                    Ами аз там, до колкото имам време, си чета и ползвам търсачката.

                    Ето въпросното клипче с прогарянето на отвор. http://www.youtube.com/watch?v=GWhmfMhCw40

                    Днес реших да си спретна една "фалшива" опашка (да имам една под ръка, ), и ето и няколкото моделчета м/у които се двоумя/х
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6809.jpg
Прегледи:1
Размер:48.0 КБ
ID:5315621

                    Та след много гледане на фикни, се насочих (може би) окончателно към туй. Даже от много гледане си изнамерих и изпринтирах моят размер и форма
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6810.jpg
Прегледи:1
Размер:46.8 КБ
ID:5315622

                    Привечер позкръглих с една пила краят на опашката/дръжката и се пробвах да нарежа резба , та има някакви зачатъци, ама плашката/флашката (тук вече незнам как е точно, въпреки, че откогато има флаш памети, демек флашки , сякаш "плашка" по-добре звучи) си замина, утре може би ще се пробвам с още една, незнам дали има смисъл .
                    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Правене на дръжка - първи стъпки

                      Замислял ли си се , че опашката може да е калена ?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Правене на дръжка - първи стъпки

                        Първоначално публикуван от webe Преглед на мнение
                        Замислял ли си се , че опашката може да е калена ?
                        Ами вероятно има някаква закалка, инак няма как да прецакам 3 плашки , ама го нярязах. То в последно време и много буклуци правят, че една плашка си беше за изхвърляне още като я разпечатих, нямаше никакви зачатъци на резба .

                        Малко на бързо за съвет, а и трябва да излизам, че ще пътувам. Пристигнаха ми дръвцата, общо взето съм бос (не Boss ) по дървесините, та от по-долу изброените, кое би било по-подходящо. В смисъл, има ли значение освен по цвят, какво друго трябва да знам при избора .
                        Дръцата са орех, махагон, череша, дъб, явор, ясен.

                        Снимчици довечера, стига да се поосвободя от работа.
                        Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                        И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                        вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                        Коментар


                        • #13
                          Ами, ако ти са идеално сухи или стабилизирани , за мен голямо значение няма.Вече ти си избираш какво да сложиш, ама така дръжката от едно дърво както я искаш с обикновен фладер на дървото не знам как ще стане, ако беше от тумор е много по-красиво - въпрос на вкус .

                          А дървото , ако ти е сухо имаш ли с какво да го импрегнираш?
                          Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 07-11-11, 20:40.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Правене на дръжка - първи стъпки

                            Ами ето ги дръвцата

                            Вече си избрах орехчето . Парчетата май са някакви паркетни

                            Иначе съм си намерил и пчелен восък и боров терпентин, само лененото масло нещо ми се опъва

                            Имам още снимчици по работата, ама ще видя кога ще мога да ги пусна.
                            Тапата на опашката я преправих, т.е. направих нова, на която и нарязах отвора и сега се завива на опашката.

                            п.п. Ето тук съм качил някой снимчици по работата http://mohican.snimka.bg/hobby/jukka...32151.25521933
                            Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                            И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                            вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Правене на дръжка - първи стъпки

                              А защо точно пчелен восък , терпентин и ленено масло ?Същата работа за импрегниране на дърво става и за жълти стотинки вместо тея терпентини и масла - бензин.Бензина прониква и по-надълбоко,да мирише на бензин след импрегниране , но той изветрява и на всичко отгоре , ако импрегнираш с тея масла чакаш дни , а с бенза минути .

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X