Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помогнете за ПАСТЪРМА

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Помогнете за ПЪСТАРМА

    Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
    Поне 20 пъти съм правил (не и от козе месо) и всеки път различна ми става. Общо взето е хубава, но само веднъж се получи деликатес... да си е'е майката. Махам всички ципи. Слагам парчетата месо (с дебелина до 2 см) в сол, така че отвсякъде да са покрити с нея. Така стоят на студено една седмица, като всяка вечер изхвърлям отделилия се сок. После измивам месото и го оставям за 4 часа под течаща вода. Солта се изхвърля - била вече май отровна. И момента за обмазване, който никога не мога да повторя един и същ. Аз слагам задължително чесън и някакъв алкохол - вино, мартини, кампари... каквото има. Другите са според каквото ми дойде - има гови подправки за суджици, луканки и пр, които миришат много хубаво и ги ползвам. По рецептите пишат задължително чимен, но такова намирам само в Асеновград, а и не усещам нещо кой знае какво от него. Сещам се за някаква селитра, че търсих, но тя е отровна при предозиране и не се продава свободно. Има я в месарските фабрики, но и тя е само за запазване на цвета на месото - няма отношение към вкуса. Ял съм и пастърма у приятели обмазана със суха обмазка - червен пипер, чубрица и пр, но по-не ми харесва от тази с чесъна и алкохола. Закача се на студено и проветриво (у нас - на стъпалата - живея в къща) и след 3-4 дена почваш да опитваш. Опитвал съм и кятото в хладилник, но не е същото - вътре ми остава сурова.
    Една седмица в сол!Така не става ли много солено?И не става ли много твърда,когато изсъхне?

    Първоначално публикуван от Мещера Преглед на мнение
    Никаква философия.
    Месото,добре отцедено ако е прясно заклано животното.Примерно една нощ на хладно и проветриво.После-заровено в морска сол /обезателно/.Хубаво наредено и притиснато.Да седи два дена на хладно.После измиваш обилно с вода и-сушиш на вятър.
    По желание можеш да оваляш в подправки,но натурално си е най-добре.
    Морска сол?Става въпрос за тази по едрата? Или имаш предвид сол специално от "Черноморски солници" ? То по магазините уж всяка една е морска,като им четеш етикетите !Всяка година употребявам ситно смляна сол,месото престоява един ден в нея,изплаквам и овалвам в каквото има,и после по куките да съхне!
    Имам тука 2 килца свинска рибица,и няма да е зле да я направя по различен метод тая година,за това питам.
    Количеството разум на планетата е постоянна величина,а населението непрекъснато се увеличава.

    Коментар


    • #17
      От: Помогнете за ПАСТЪРМА

      Аз слагам месото да се кисне в солена вода 2 дена при стайна температура(в кухнята) Слагам и смлян чесън(въпрос на вкус)После притискам парчетата месо м-ду две дъски и стягам със стяги като от време на време ги притягам по малко.Така ден-два.После овалвам в червен и щипка черен пипер и закачам на хладно и проветриво място.Става и в хладилника на горния рафт като се обръща всеки ден.

      Коментар


      • #18
        От: Помогнете за ПАСТЪРМА

        Онагледявам!
        Прикачени файлове

        Коментар


        • #19
          От: Помогнете за ПАСТЪРМА

          Още по темата


          http://www.offroad-bulgaria.com/show...5+%EC%E5%F1%EE

          Коментар


          • #20
            От: Помогнете за ПАСТЪРМА

            Мойта рецепта е най проста,нищо не кисна,разстилам месото не по дебело от 1 см. осолявам,покривам цялото месо с червен пипер и чубрица и го закачвам на тавана,след две до три седмици,ако устискам толкова ще си изям и пръстите.
            Наздраве.
            Кия Спортидж 2000тди
            Всеки шут отзад-е крачка на пред

            Коментар


            • #21
              От: Помогнете за ПАСТЪРМА

              Ето я и виенската пастърма:
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uwVvy.jpg
Прегледи:1
Размер:103.7 КБ
ID:5325860
              Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
              Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
              Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

              Коментар


              • #22
                От: Помогнете за ПАСТЪРМА

                Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
                Ето я и виенската пастърма:
                [ATTACH=CONFIG]392316[/ATTACH]
                Майтапа на страна, ама като я гледам направо е по БДС!
                Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                Коментар


                • #23
                  От: Помогнете за ПАСТЪРМА

                  Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                  Майтапа на страна, ама като я гледам направо е по БДС!
                  Рецептата на баща ми:
                  10 дни стои месото в сол (не беше морска, готварска от Lidl)
                  1 ден се кисне в 4 кофички с чиста вода , по няколко часа
                  Подправки: Кимьон, Червен пипер, Черен пипер, Чубрица
                  Не я сушим на вятър , щото нямаме възможност, а в стая (складче) на който му е отворен постоянно прозореца.

                  Страхотия е
                  Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                  Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                  Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                  Коментар


                  • #24
                    От: Помогнете за ПАСТЪРМА

                    Ако си намериш, сложи вместо чубрица чимен, около три грама на килограм, смлян и накиснат в малко бяло вино.
                    Вкусът наистина се променя към по-добър.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Помогнете за ПАСТЪРМА

                      Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
                      Ето я и виенската пастърма:
                      [ATTACH=CONFIG]392316[/ATTACH]
                      Ей така се получава и при мен.Месото остава с по-светъл цвят отвътре,а отвън по-тъмен!Все не мога да я докарам,като купешката,еднородна отвсякъде.След изчетеното реших да си сменя технологията,за затова и попитах за "морксата сол" .
                      Количеството разум на планетата е постоянна величина,а населението непрекъснато се увеличава.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Помогнете за ПАСТЪРМА

                        Първоначално публикуван от 4x2 Преглед на мнение
                        Ей така се получава и при мен.Месото остава с по-светъл цвят отвътре,а отвън по-тъмен!Все не мога да я докарам,като купешката,еднородна отвсякъде.След изчетеното реших да си сменя технологията,за затова и попитах за "морксата сол" .
                        Така е по БДС. А сега е друга технологията!
                        Не я оставят да дозрее!
                        Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                        Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                        Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Помогнете за ПАСТЪРМА

                          Честита Нова Година! Много здраве и успехи! И директно на въпроса - тази година пресолих пастърмата. Яде се ама .... Държах пасталите около 30 часа в морска сол и после изкисвах 20 мин под течаща вода и го опитах на вкус - беше си нормално солено. След петият ден е почти готово ама зор се яде от сол. Месото е телешко. Ако имате идея как да го обезсоля ще съм благодарен.
                          За протокола миналата година го държах 36 часа в морска сол и 2 часа изкиснато под течаща вода и стана чудесно. Даже и БДС цвета му докарах

                          Коментар


                          • #28
                            От: Помогнете за ПАСТЪРМА

                            Първоначално публикуван от ba4odilqn Преглед на мнение
                            Честита Нова Година! Много здраве и успехи! И директно на въпроса - тази година пресолих пастърмата. Яде се ама .... Държах пасталите около 30 часа в морска сол и после изкисвах 20 мин под течаща вода и го опитах на вкус - беше си нормално солено. След петият ден е почти готово ама зор се яде от сол. Месото е телешко. Ако имате идея как да го обезсоля ще съм благодарен.
                            За протокола миналата година го държах 36 часа в морска сол и 2 часа изкиснато под течаща вода и стана чудесно. Даже и БДС цвета му докарах
                            Привет колега. Не се притеснявай, проблема е решим, а и ти сам си си отговорил
                            увий парчетата в тензух (да не изпадат подправките) и ги слагай да се изкиснат. Около час и половина на течаща вода. После без да махаш тензуха .. сушиш или в хладилника или на праветриво. Друг вариянт е да не слагаш тензух ... но ще трябва да слагаш пак подправки.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Помогнете за ПАСТЪРМА

                              Никъде не се споменава за подправки!
                              24ч. в студена вода, като поне два пъти я смениш.
                              Успех!
                              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Помогнете за ПАСТЪРМА

                                Привет! Подправките които съм използвал са черен пипер, сладък червен пипер и дива чубрица. Утре ще разделя партидата на 2 части и ще опитам 2та вариянта и ще пиша.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X