Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Офроуд училище

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Офроуд училище

    Aз и на кайен ще тура МТ-та, много сте ми странни като почнете с тия гуми за мъгла, че и по вили ходите . То всичко може нали, ама болшинството МТ-та се държат /в законните скорости/ много по-добре на на асфалт от шосейките извън пътя. Просто има много видове настила освен асфалт, а има и гуми, които доста добре се представят в смесени условия като тук. Освен това по-скъпи, но и по-здрави, някои модели издържат с години на смесено каране. Техники на каране пък си придобивате с ходене на Хард разхотики, по Собствено желание! А ако не можете да ги придобивате е или от гумите или просто ви липсва нужното за по-сериозни забежки /разбирай чести и дълги/. Аз 95% от времето карам сам, без лебедка и без да бягам от кал или скали, следвам целта. 99% от времето ме спасяват гумите. Но идват след тоя 1%, който е моята преценка да не се самозакопая безпричинно. Та за мен основата е да се научи правилно планиране да движението, правилни заходи, треактории. Да знаеш кога и защо и къде да пуснеш съответната предавка и адекватната работа с предалите. Може и на принципа проба грешка. Алекс, ако това ходене ще го практикуваш по-често с детето, сложи си нови гуми, гудиър дуратрак примерно, скъп е, да но ще се родиш. Целогодишно ще можеш скопойно д аходиш на вилата, да се разхождате с детето из горите е по-добре от парковете си смога в София. Моя много обича да се вози и аз съм спокоен, че МТ/Р-ите няма да ме оставят да се хлъзна в дерето по мокри камъни, зимата да се кача на Витоша за чай в над 50 см сняг до Кумата си е въпрос на желание /едни приятели неверници искаха да ги возя демонстративно, но хем да не сме на забутано в гората, хем да им се струва сложно и опасно, невъзможно /. Освен това жените като са сефте в колата и гората и стане малко буксуване, 99% се плашат силно и не трябва да им се обръща внимание. Паниката се свсява лесно и после карането става по-трудно и опасно за водача .

    Коментар


    • #92
      От: Офроуд училище

      Абе,човек не си ли усеща машината-не на асфалт,не в гората-никъде не става.А това става само с практика.Каране му е майката.

      Коментар


      • #93
        От: Офроуд училище

        Илийка, има хора които не ги притеснява да кажат "извън пътя не мога да карам", въпреки че имат пр. 20г. стаж зад волана.


        П.П. То фронтиерата не е много джип, ама в твойте ръце си е джип и половина (това за фронтиерката е шегичка)

        Коментар


        • #94
          От: Офроуд училище

          Подкрепям училище, но с някаква организация и без фукни. Чрез заплащане и по-сериозно. Нещо като уроците за Глобул служутелите но по-леки.

          Например при дедо Владо, с некой лев такса и организатор самия Владо който ще разпределя и приходите. Час за него и терена и сервиза евентуално, част за кебапи и биричка или греяно вино за отпускане на нервите. Менторите могат да си определят и цена стига да могат да я защитят ;-).

          Ето и моята първа разходка с 4по4. Аз пък се предоверих на колата и за малко да го закъсам. Ако имах и малко практически опит преди това нямаша да тръгна никога с тая кола и с тея гуми!!!

          http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=66030
          Т5
          Crossrunner

          Коментар


          • #95
            От: Офроуд училище

            Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
            Подозирам, че Търтея не е спал цяла нощ разсъждавайки върху снощната ситуация и затова пуска тази тема
            Наистина се оказа, че човек, който знае "как", може да се оправи.
            Или:
            "Чужд джип се вади по-лесно."
            Много се впечатлих как под управлението на Търтея фронтерата танцуваше пъргаво нагоре в калните коловози без да губи темпо.

            Истината е, че аз до Май 2011 съм се качвал 1-2 пъти на джип като пътник. Реално нямам никаква представа за възможностите на този тип автомобил. Най-важно е задкормилното устройство и след това са гумите.
            Аз съм добър шофьор на асфалта и се справям добре във супер-софт (по критериите на форума) каране.
            С удоволствие бих натрупал опит в карането извън пътя - знам, че ми е нужно. Според мен най-добрият начин за това е като се включвам от време на време в някоя друга разходка. За сега не ми се удава, защото няма как да зарежа жената с бебето някъде и да ходя да си правя кефа без нея , а ако отида на разходка с бебе, ще изнервя всички около мен да ме чакат да спирам на всеки 15-60 минути.

            Смятам, че натрупването на практически опит в преодоляването на препятствия и терени е много важно. За мен остава да намеря правилната формула: И вълкът гладен, и агнето изядено (така ли беше поговорката )

            П.П. Още веднъж благодаря на отзовалите се снощи.


            Аз си мисля, че офроуд карането с малки деца е много опасно, колкото и софт да е. Присъствал съм на доста мероприятия с доста неприятни гледки, за щастие без фатален край.
            ТЛК-120 Николай Колев
            0898521295

            Коментар


            • #96
              От: Офроуд училище

              Някой наистина ли иска да научи нещо?

              Опасностите се получават от опити да се нарушават физичните закони. Ако някой ще обучава някого, първата му роля ще е да го опази жив. Има предостатъчно места, където могат да се изследват странични наклони, без да има къде джипката да се търкаля дълго и ускорително надолу. Същите неща важат и за останалите рискове.

              За гумите и оборудването: всъщност, добре е да знаем каква ще е целта на офроуда. Ако ще е човек да си намира препятствия, подходящи за неговата машина и да си ги гази, нека си окачва допълнителни железа. А ако е да се придвижва през възможно по-голям брой препятствия с НАЛИЧНАТА машина, по-скоро трябва да я вземе каквато е, да види какво е и да прави туних-напъни едва когато осъзнае, че за маршрутите, които предпочита (или му се налага) му липсват гуми, клиренс, блокажи или ванти.

              Няма лошо да се влезе със зимни гуми в гората - и за обучение, и по работа, и за удоволствие. Че и с летни, шосейни. Да, ще се затъва по-често в калта, но и по-бързо ще се придобият правилните навици. По същата логика, няма лошо да се влезе с лека кола. Живот и здраве, като ми остане време за разходки, на някоя ще дойда с рено туинго - автомобил, по мерките на този форум, даже не паркетник, а ламинатник. И даже няма да съм първия (някой беше тръгнал с такова към връх Ботев преди години). Предно предаване, отворен диф, 120мм клиренс, къси ходове, всесезонни 155/70R13. Знанието, колко точно неподходяща е машината ти за конкретни цели е незаменимо в офроуда.

              Коментар


              • #97
                От: Офроуд училище

                Първоначално публикуван от Николай Колев-Krasio 46 Преглед на мнение
                Аз си мисля, че офроуд карането с малки деца е много опасно, колкото и софт да е. Присъствал съм на ...
                Стига де. Бил съм на около месец, когато нашите са се юрнали да празнуват Нова година от Пловдив в Смолянско. Горе на Родопите - метър сняг. С Москвич. Бабичките в Смилян до скоро анатемосваха баша ми Е, нищо ми няма ... освен кухата глава, но по тукашните мерки съм си даже предпазлив

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Някой наистина ли иска да научи нещо?

                Опасностите се получават от опити ...
                Напълно съгласен. Минавал съм по билото на Родопите (лятото, разбира се) с Хонда CRX. Вярно, на цената на един зверски смачкан праг, няколко по-незначителни ударчета (например задния габарит и част от бронята ), полуизпилен съединител и вече на прибиране - строшен торсион, но минах. Знам, че ми е куха тиквата, вече го казах, но Ясен е прав. Проблема не е в тунинга, а да разбере бъдещия ученик докъде са му възможностите, за да няма ситуации, като снимките на Черока по-горе.
                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                Коментар


                • #98
                  От: Офроуд училище

                  Първоначално публикуван от Николай Колев-Krasio 46 Преглед на мнение
                  Аз си мисля, че офроуд карането с малки деца е много опасно, колкото и софт да е. Присъствал съм на доста мероприятия с доста неприятни гледки, за щастие без фатален край.
                  Хора! Оффроуда, не е Война, а Забавление, аз карах 5-6 години доста активно и НЯМАМ НИТО ЕДНО ОБРЪЩАНЕ или каквато и да е по-сериозна щета. Дъщеря ми ми беше "навигатор" от няколко месечно бебе, та до продажбата на последната "джипка"
                  А никога не съм минавал за най-спокойният или предпазлив, но както и Ясен го каза, ако не бориш Физичните закони - всичко е ОК. А ученето е именно затова, за да видиш колко още може возилото и до къде да го "натискаш" и къде (най-важното) да се "поспреш"!
                  А че има какво да се Учи е факт, защото карането на 4х4 извън пътя, често е Коренно Противоположно на карането на път! И противоречи на моменти на Вградените ни Страхове и представи за Опасност.

                  Имайте в предвид, че почти НАВСЯКЪДЕ на 2-5 метра извън трасето (пътя, пътеката) можеш да Засадиш колата за Дъъъъъълго време и/или да и нанесеш Огромни Щети!

                  Коментар


                  • #99
                    От: Офроуд училище

                    Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                    Aз и на кайен ще тура МТ-та, много сте ми странни като почнете с тия гуми за мъгла, че и по вили ходите . То всичко може нали, ама болшинството МТ-та се държат /в законните скорости/ много по-добре на на асфалт от шосейките извън пътя. Просто има много видове настила освен асфалт, а има и гуми, които доста добре се представят в смесени условия като тук. Освен това по-скъпи, но и по-здрави, някои модели издържат с години на смесено каране. Техники на каране пък си придобивате с ходене на Хард разхотики, по Собствено желание! А ако не можете да ги придобивате е или от гумите или просто ви липсва нужното за по-сериозни забежки /разбирай чести и дълги/. Аз 95% от времето карам сам, без лебедка и без да бягам от кал или скали, следвам целта. 99% от времето ме спасяват гумите. Но идват след тоя 1%, който е моята преценка да не се самозакопая безпричинно. Та за мен основата е да се научи правилно планиране да движението, правилни заходи, треактории. Да знаеш кога и защо и къде да пуснеш съответната предавка и адекватната работа с предалите. Може и на принципа проба грешка. Алекс, ако това ходене ще го практикуваш по-често с детето, сложи си нови гуми, гудиър дуратрак примерно, скъп е, да но ще се родиш. Целогодишно ще можеш скопойно д аходиш на вилата, да се разхождате с детето из горите е по-добре от парковете си смога в София. Моя много обича да се вози и аз съм спокоен, че МТ/Р-ите няма да ме оставят да се хлъзна в дерето по мокри камъни, зимата да се кача на Витоша за чай в над 50 см сняг до Кумата си е въпрос на желание /едни приятели неверници искаха да ги возя демонстративно, но хем да не сме на забутано в гората, хем да им се струва сложно и опасно, невъзможно /. Освен това жените като са сефте в колата и гората и стане малко буксуване, 99% се плашат силно и не трябва да им се обръща внимание. Паниката се свсява лесно и после карането става по-трудно и опасно за водача .
                    Темата е за шофьорските умения, а не за гумите.
                    В моя случай гумите си бяха ОК. Сменихме шофьора и колата издрапа.
                    Иначе - да. Ние целогодишно си ходим на вилата. До миналата година го правехме с Опел Тигра.
                    Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                    Коментар


                    • От: Офроуд училище

                      Първоначално публикуван от Николай Колев-Krasio 46 Преглед на мнение
                      Аз си мисля, че офроуд карането с малки деца е много опасно, колкото и софт да е. Присъствал съм на доста мероприятия с доста неприятни гледки, за щастие без фатален край.
                      Аз пък не съм съгласен с твоето мнение ! Дъщеря ми от 7 месечна е с мен по хард разходки и за нея е голям смях и кеф вече е на 1г и 3 месеца и без нея не мога да изляза от вкъщи , ако я излъжа и изляза тя вгорчава живота на всички вкъщи цял ден е сърдита и реве докато не се прибера . А най-забавното е , че колкото е по-хард тя толкова по-добре и дълбоко заспива и се наспива Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF6766.jpg
Прегледи:1
Размер:150.3 КБ
ID:5312076 А неприятните гледки си зависят изцяло от шофьора

                      ПП За мен лично оффроуда с деца е по-безопасен от онроуда където не знаеш кой пиян глупак откъде ще те удари

                      Коментар


                      • От: Офроуд училище

                        След няколко страници мнения не става ясно ще има ли училище, или не...?
                        Колкото се съберем-съберем!Някаква полза все ще има, а и със сигурност голям смях ще падне!
                        Ще предложа трасето, като за начало да е по-леко и да не е много далече.
                        много автомати-слаби резултати!

                        Коментар


                        • От: Офроуд училище

                          В нета е пълно с клипчета на дебили, които се сакозакопават с всевъзможни машини. От такива с паркатници обути с гуми за мъгла, до натокани на макс офроуд чудовища. Ако можеш с гледане да анализираш защо и как, що годе адекватно вече може да завършиш предварителната подготовка. После с каране из гората и полето се проверяват основни умения, като нивото на трудност се повишава след успешното преминаване и овладяване на всяка група препятствия. Освен това не за всеки карането е страст, много хора просто искат да се придвижват от точка А до точка Б и се задоволяват и с по-посредствени умения, които са достатъчни що-годе за асфалт, но не и по черно, където изненадите са непознати. На пътя изненадите са свързани повече с другите участници в него, извън пъта всичко опира до познаването на собствените умения, което става с практика и желание. За повечето запалени офроудъри, карането е страст, която води до често сядане зад волана и дори просто обикаляне извън пътя, за кеф. Неволята учи най-добре, но всле пак не е нужно всеки да открива топлата вода, особенно ако му се налага да ползва 4х4 извън пътя, а не го прави просто за удоволствие. Ако става дума и за транспорт на дете/деца, едни много добри гуми и подготовката на водача, да познава основните препятствия, преминаването им, както и да разпознава опасните, рискови ситуации и терени, са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ условия.
                          Също един раздел тук, примерно точно Офроуд училище, където да се обсъждат всевъзможни техники и състояния, умения и предаването им, клипчета, уговаряне на участниците, заниманията и т.н. Има и сега доста такива теми, но не са на едно място по смисъл.
                          Успех на всички, бъдете разумни, но не и нерешителни, предпазливоста не вреди, но притеснителноста, паниката и нервите могат да бъдат пагубни и трябва на всяка цена да се избягват!

                          П.П. Гумите изцяло си влизат в темата, за разлика от разни допълнителни екстри, като лебедки, блокажи и прочее, екипировка за напреднали, специфичен тунинг за дадени цели и прочее неща, които не са задължителни за едно добро извънпътно поведение на машината. Наистина до едно място може да се стига, както с лека кола, така и с износени гуми и 4х4, но по-сериозните гуми /4-5 мм грайфер си става, но със 10-12 ще е друго/ просто правят нещата доста по-лесни. Не става дума, че правят понякога невъзможното, възможно, а че дават предимството да се кара спокойно и безопасно в по-нормална среда. Там където АТ-то минава с повече газ и засилка, МТ/Р ите могат да минат на бавни и съвсем спокойно, без да се тресем и подскачаме по каманака, без да се налага пилене на съединител. Стефан казва, не е въпроса дали ще минеш от някъде, а колко пъти и на каква цена .
                          Последно редактирано от Насов; 18-10-11, 09:25.

                          Коментар


                          • От: Офроуд училище

                            При всички положения едва ли може да става въпрос за платено обучение (с изключение на лека почерпка разбира се ) – при положение, че учителите нямат как да докажат квалификацията си. Гледах един от специалните участъци на трофи Албена тая година – само два екипа ми харесаха как минаха по трасето- леко и елегантно – все едно беше обикновен селски път, другите си бяха аматьори.

                            Коментар


                            • От: Офроуд училище

                              Ще си позволя и да цитирам колегата от другата тема, много ми допадна :

                              Първоначално публикуван от дядо Ники Преглед на мнение
                              Острите камъни са едни от най-сериозните изпитания в оф-роуда.

                              Другите са големите обли камъни; плътните каменни склонове, преди всичко влажните; сипеите; дълбокият пясък - особено сухият и най-вече мокрият; калта; гнусно лепкавата кал; снегът; ледът над дълбоки локви; мочурищата; мократа трева (вариант шума), както и обледенената такава; лошо разположените коловози - без да забравяме напречните бразди; дървеният материал, който не можеш да отместиш и разбира се онзи, който сам се намества из ходовата част; липсата на нещо осезаемо около някое колело, както и прекомерното му наличие от всички страни на някое колело...

                              Сигурно пропускам някои сериозни изпитания, но пък едва ли повече от стотина.

                              Та добре дошъл в клуба, колега!

                              Коментар


                              • От: Офроуд училище

                                Първоначално публикуван от Traum Преглед на мнение
                                При всички положения едва ли може да става въпрос за платено обучение (с изключение на лека почерпка разбира се ) – при положение, че учителите нямат как да докажат квалификацията си. Гледах един от специалните участъци на трофи Албена тая година – само два екипа ми харесаха как минаха по трасето- леко и елегантно – все едно беше обикновен селски път, другите си бяха аматьори.
                                Какво значи да докажат квалификацията си? Тук има хора, които без "квалификацията" си нямаше да вземат заплата, други, които благодарение на нея са вземали награди, трети, които просто са признати от много други и четвърти, които са прибирали много други.

                                И да, може да става въпрос за много повече от почерпка. Особено, ако е много повече от разходка, в която всички си помагат. Може винаги да има програма/конспект, отделено време на ученика за теория и практика, доволни предишни ученици и т.н.

                                Въпрос и на маркетинг.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X