Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Защо не чухме по новините за вчерашната "опасна" магнитна буря?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Защо не чухме по новините за вчерашната "опасна" магнитна буря?

    Последните няколко месеца имаше няколко сериозни слънчеви "изригвания", с всички последствия от това. Маскирани като "слаба мрежа" спирания на тока в няколко държави, препълване на някои лекарски кабинети и все в тая насока събития. Всичко това е ясно, но ми е чудно, защо никой не казва нищо по нашите медии. Едно време съобщаваха за кихания с К4, а сега при К9 (което си е горна граница) никой нищо не казва. Преди няколко седмици бяха свалили височината на полетите над щатите с по няколко стотин метра, заради радиационната опасност за пътници и екипажи, и пак никой нищо никъде не съобщи. Не става дума само за нашите новини, ами и световните.
    Естествено, който се интересува, винаги може да си провери, ама нали трябваше да ни предупреждават по телевизията??? Така де, интересни са ми "конспиративните" теории. Чисто битовите от типа "кой ти ги гледа тия глупости" са ми известни.

    П.П. Не ми е ясно в кой точно раздел трябва да е темата, тъй че я местете където и е мястото, ако не е за тук.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

  • #2
    От: Защо не чухме по новините за вчерашната "опасна" магнитна буря?

    Е, медиите не работят така. Докато е спокойно, ще напишат и за двуглава мишка в Узбекистан. Сега не е.

    Коментар


    • #3
      От: Защо не чухме по новините за вчерашната "опасна" магнитна буря?

      Е, май планетарния индекс не успя да стигне 9 а само 8 .
      На мен са ми по-интересни т.н. X-ray flares , като само за почивните дни имаше три изригвания от клас Х-1 до Х-2.
      В Четвъртък 22.09 около 14:00 на обяд ми дойде на гости UN7MAU и реших да му покажа станцията.За първи път ми се случи
      да уцеля тотален блякаут на КВ.Помислих че радиото се е счупило,само шум и никакви станции.Оказа се че е изригване от клас Х-1. По-късно през
      уикенда беше най-голямото състезание на КВ на RTTY,по време на което също се случиха две такива изригвания в събота сутринта и след обяд.Обаче през останалото време прохождението беше фантастично и за първи път през новия слънчев цикъл, работих
      на килограм Японци и Американци от далечния запад на 28 и 21МХз.SFI (Solar Flux Index ) стигна нечуваната доскоро стойност 190.
      На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

      Коментар


      • #4
        От: Защо не чухме по новините за вчерашната "опасна" магнитна буря?

        Мдаа, за радиолюбителите интереса е съвсем различен. Това обаче не дава отговор на въпроса защо ни плашеха с някакви незначителни подсмърчания на звездата, а когато киха яко срещу планетчицата ни, никой нищо не казва. Дали пък предишните обявявания не бяха по-скоро радостни изблици задето слънцето е започнало да се пробужда от прекалено дългия си (според някои) сън? И какво излиза, учените се радват, че най-накрая слънцето се връща в "нормалния" си режим, а журналистите вдигат джабула до небесата. Пък може би номерът е да се всява паниката преди летния сезон, за да вървят повече кремовете с "фактор"? Сега нали не е сезонът на слънцезащитните кремове... защо да предупреждаваме стадото за "маргинални" опасности?
        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
        0888 315 794
        LZ1UPI
        A1 (Rh+)

        Коментар


        • #5
          От: Защо не чухме по новините за вчерашната "опасна" магнитна буря?

          Upi,
          много си прав за ползата от шумотевицата - всеки иска да си продава стоката.Реално нищо кой-знае какво не се
          случва,освен че слънцето се събужда за обичайния 11 годишен цикъл на активност и както казваш влиза в нормален
          режим.Е, някой ще ги боли повечко главата , дали от магнитните бури или от друго , дори и аз като че ли се чувствах
          малко зле по време на Х-1 изригването.Събуждането продължи по-дълго от нормалното и даже се чуха хипотези, че
          може и да се прескочи един цикъл , което се е случвало доста отдавна.Радиолюбителите се радваме,понеже съвсем
          скоро ще може със 1 Ват и 2,5м пръчка да се работят на 28МХз далечни станции , при това почти 24 часа в денонощието.
          Стягайте се,който още няма клас 1 ,да го взема и да се хвърля в необятните къси вълни.
          Наско
          На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

          Коментар


          • #6
            От: Защо не чухме по новините за вчерашната "опасна" магнитна буря?

            Онази вечер слънцето пак се изкиха.Да не се чудите ако ви болят главите вчера и днес.
            Тука един линк в реално време какво става със слънцето.Ако модераторите преценят,че не е подходящ
            да трият:
            http://www.swpc.noaa.gov/SWN/index.html

            п.п. Колегата upi е дал също полезен линк.
            На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна.

            Коментар


            • #7
              От: Защо не чухме по новините за вчерашната "опасна" магнитна буря?

              Първоначално публикуван от LZ3YY Преглед на мнение
              Тука един линк
              Интересно, на тази карта дето дават докъде стига северното сияние - в Европа докъм Балтийско море, в Северна Америка да Ню Йорк.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #8
                От: Защо не чухме по новините за вчерашната "опасна" магнитна буря?

                Не съобщават са слънчевите изригвания, защото никой няма сметка от здрав и мислещ народ. А и ако в медийното пространство започнат често да се споменат изрази като , магнитни бури и протуберанси, има риск хората да започнат да се питат за какво иде реч общата култура на масата да се вдигне - а това е опасно!

                Коментар


                • #9
                  От: Защо не чухме по новините за вчерашната "опасна" магнитна буря?

                  Сайта за Слънчевото време от горния линк, и този:

                  http://www.emsc-csem.org/Earthquake/

                  трябва да се закачат в прозорчета под квадратчето с метеопрогнозата, на началната страница на сайта. Вместо обсъждането трябва ли да има хороскопи, и колко ще струва.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Защо не чухме по новините за вчерашната "опасна" магнитна буря?

                    И пак глупости по телевизията .. Най силната от 7 години на сам ... пълен абсурд!!! Свръх некомпетентни глупости! Интервю с професор по хорово пеене за икономическото влияние на слънчевата активност ... просто отчайващо.
                    Не стига, че говорят глупости, ами и след дъжд качулка - днес решиха да плашат хората за вчерашни неща. Направо не ми го побира главата, колко са ни зле журналистите.

                    П.П. За да поясня възмущението си, на 28.09.2011 г. (което си е преди само 4 месеца) имаше активност с К9, което си е горна граница по международна скала ... Вчера активността беше К5, което е в средата на скалата и малко над приетото за безпроблемно. При тези обстоятелства да излиза някой проф.Намкойсиев (който е професор по неизвестно какво) и да ми обяснява, как скалата за планетарен коефициент била само до 5 и ние сме били едвали на на ръба на изтрещяването ..... Мъка. Поне можеха да гугълнат нещо, преди да пишат и приказват простотии.
                    Последно редактирано от upi; 24-01-12, 09:05.
                    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                    0888 315 794
                    LZ1UPI
                    A1 (Rh+)

                    Коментар


                    • #11
                      От: Защо не чухме по новините за вчерашната "опасна" магнитна буря?

                      Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                      Сайта за Слънчевото време от горния линк, и този:

                      http://www.emsc-csem.org/Earthquake/

                      трябва да се закачат в прозорчета под квадратчето с метеопрогнозата, на началната страница на сайта. Вместо обсъждането трябва ли да има хороскопи, и колко ще струва.
                      Специално нас, от този сайти ни касаенай-вече тук
                      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                      0888 315 794
                      LZ1UPI
                      A1 (Rh+)

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X